Blog

Najlepsze ćwiczenia na poprawę wzroku – sposoby na zmęczone oczy

2.08.2022

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Oczy ściśle współpracują z mózgiem, przekazując nam informacje. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie ten zmysł. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jakie będą najlepsze ćwiczenia na poprawę wzroku, kiedy je wykonywać oraz jak dbać o oczy, by jak najmniej je męczyć. 

Spis treści:
1. Ćwiczenia na poprawę wzroku – kiedy Ci się przydadzą?
2. Ćwiczenia na oczy – pięć prostych metod
3. Trening oczu – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Ćwiczenia na poprawę wzroku – kiedy Ci się przydadzą?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, za pomocą których jesteś w stanie poznać otaczającą Cię przestrzeń. Poprzez wzrok odbierasz ogrom informacji z otoczenia, które Twój mózg następnie analizuje i przetwarza. Trudno jednak zaprzeczać temu, że w dzisiejszych czasach oczy często bywają przemęczone. Praca przed komputerem, korzystanie ze smartfonów czy tabletów – to wszystko czynniki, które nie są korzystne dla naszych oczu. 

Monotonne patrzenie w jeden punkt ekranu komputera pozostawia dla oczu niewielkie pole do akomodacji, jest więc niezdrowe i nienaturalne. Z czasem zaczyna rozmywać się obraz, możliwe są również objawy takie jak suchość gałki ocznej, pieczenie oczu, ich łzawienie czy nawet podwójne widzenie i zwiększona wrażliwość na światło

Polecamy także: Zespół suchego oka – objawy, leczenie, prewencja

Częste przemęczanie oczu może prowadzić do licznych schorzeń i w efekcie chronicznego przeciążenia wzroku. Nie pomagają również takie czynności jak oglądanie telewizji, czytanie przy nieodpowiednim oświetleniu czy częste skupienie podczas pracy nad drobnymi elementami. Wzrok może się również pogarszać przez chroniczny stres, który ostatecznie wpływa negatywnie na całe ciało. Dlatego warto negatywnym skutkom zawczasu zapobiegać. Mogą w tym pomóc ćwiczenia na poprawę wzroku

Dlaczego warto stosować ćwiczenia na oczy?

Oko jest skomplikowanym mechanizmem poruszanym przez mięśnie, odpowiadającym nie tylko za to, w którym kierunku skierowana jest gałka oczna. Wspomniane mięśnie regulują również widzenie bliży i dali. Odpowiednie napięcie lub rozluźnienie odpowiednich partii mięśnia oka powoduje zmiany kształtu soczewki, staje się ona bardziej wypukła (przy widzeniu blisko) lub bardziej płaska (przy widzeniu daleko).

Działa to podobnie jak w obiektywie aparatu fotograficznego. Przemęczone oczy działają więc z pewnym opóźnieniem, a ostrość wzroku znacząco się pogarsza. Przeciwdziałanie takiemu zjawisku jest jedną z zalet ćwiczenia wzroku. Jakie są jeszcze plusy tej czynności?

Przede wszystkim, regularnie wykonując ćwiczenia na wzrok, usprawnisz mięśnie gałki ocznej. Twoje oczy będą lepiej przystosowywały się do zmiany otoczenia i natężenia światła. Lepiej również ocenisz odległość dzielącą Cię od poszczególnych obiektów. Przy przemęczonych oczach bardzo często występuje również ból oczu. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom na oczy jesteś w stanie wyeliminować ten nieprzyjemny aspekt codzienności. 

Poprawne wykonywanie ćwiczeń sprawia również, że oczy wolniej się starzeją. Mięśnie oka dłużej pozostają elastyczne i szybciej reagują na wszelkie impulsy z mózgu. To natomiast pozwala Ci się lepiej skoncentrować. Ćwiczenia na wzrok posiadają więc wiele zalet, które sprawiają, że Twoje oczy mogą pozostać zdrowe przez dłuższy czas. Jakie jednak ćwiczenia warto wykonywać, by utrzymać zmysł wzroku w jak najlepszej kondycji?

Sprawdź również: 10 sposobów, jak dbać o oczy

Ćwiczenia na oczy – pięć prostych metod

Nie ma wątpliwości, że to, co może poprawić Twój wzrok to właśnie specjalne ćwiczenia. Oczy w ich trakcie odpoczywają i stają się zdecydowanie bardziej elastyczne. Przestaje Cię również boleć głowa. Jakie ćwiczenia na wzrok wprowadzić do swojej codziennej rutyny?

Krótka historia ćwiczeń na oczy

Pierwsze ćwiczenia wzroku pojawiły się prawie 100 lat temu. To właśnie wtedy niezależny okulista Wiliam Horatio Bates opracował szereg ćwiczeń oczu, które dzisiaj znane są pod nazwą metody Batesa. Program niemal od razu stał się o tyle popularny, co kontrowersyjny. Kontrowersje budził fakt, iż nie było jednoznacznych dowodów na to, by ćwiczenia na wzrok zapewniały długotrwałą poprawę widzenia. Twórcy zarzucano również, że jego metody mogą powodować więcej szkód niż pożytku. I chociaż nadal nie dowiedziono, że metody ćwiczenia wzroku jednoznacznie działają, to trudno nie zauważyć, że ćwiczenia na oczy zyskują coraz większą popularność.


Zmiana nawyków

Aby jak najszybciej zobaczyć efekty ćwiczeń wzrokowych oprócz regularności i sumienności w ich wykonywaniu należy skupić się również na zmianie nawyków. Eliminacja stresu, odzyskanie wewnętrznej równowagi czy spokojny, głęboki sen pozwoli na uzyskanie dużo lepszych efektów. Trening wzrokowy może być wykonywany przez osoby, które każdego dnia obciążają oczy i czują, że cyfrowe zmęczenie wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Sprawdzi się również jako forma profilaktyki, aby zapobiegać negatywnym skutkom pracy w bliskich odległościach. Jak ćwiczyć wzrok, by sobie nie zaszkodzić?

Polecane produkty:

Zasada 20/20/20 - ćwiczenie nr 1

Aby odprężać wzrok i łagodzić fizyczne, emocjonalne i umysłowe napięcia podczas pracy w bliskich odległościach stosuj zasadę 20/20/20 - jak wykonywać to ćwiczenie? Rób regularne przerwy w pracy. Co dwadzieścia minut, na dwadzieścia sekund oderwij wzrok od monitora, telefonu czy dokumentów i popatrz na odległość 20 stóp (6 metrów) np. przez okno na horyzont. Pozwoli to rozluźnić się Twoim oczom, zmieni odległość patrzenia, a więc i stan akomodacji. To z kolei zapewni dłuższą i bardziej komfortową pracę bez negatywnych skutków zmęczenia. Aby pamiętać o robieniu przerw w pracy i odrywaniu wzroku od monitora, możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub przyczepić karteczkę na monitorze. Regularne stosowanie się do zasady 20/20/20 uchroni cię od rozwoju tzw. syndromu widzenia komputerowego i zwiększenia krótkowzroczności. 

Patrzenie naprzemiennie blisko oraz daleko — ćwiczenie nr 2

To ćwiczenie warto wykonywać podczas pracy przy komputerze, by oderwać na chwilę wzrok i poprawić akomodację oka. Spójrz na chwilę przez okno, utrzymuj wzrok wpatrzony w jeden punkt przez kilkanaście sekund. Potem ponownie skoncentruj się na przedmiocie, który leży blisko Ciebie. Następnie ponownie skup się na przedmiocie w oddali. Powtarzaj takie naprzemienne czynności kilkukrotnie. Możesz również rozbudować ćwiczenie, odczytując tekst w odległości kilku metrów (np. po przeciwnej stronie pokoju), a następnie w bliskich odległościach. Staraj się utrzymać ostry obraz tekstu z daleka i z bliska.


Zaciskanie powiek — ćwiczenie nr 3

Zaciskanie powiek jest jednym z najprostszych ćwiczeń oczu. Nabierz powietrza do płuc i jednocześnie napnij mięśnie twarzy i szyi. Następnie zaciśnij szczęki i wstrzymaj oddech z mocno zaciśniętymi powiekami na kilka sekund. Na koniec wypuść powietrze i szeroko otwórz oczy i usta. Powtórz te czynności trzykrotnie.

Ziewanie – ćwiczenie nr 4

Ziewanie również jest doskonałym ćwiczeniem na oczy, ponieważ dotlenia organizm. Podczas tej czynności oczy mrużą się, co naturalnie je nawilża. Jeśli więc nie chcesz w tym momencie ziewać, spróbuj sprowokować tę czynność. Warto!

Joga i masaż oczu – ćwiczenie nr 5

Joga oczu jest zestawem prostych ćwiczeń rozluźniających oczy. Jak ją wykonać? Usiądź prosto, odprężając Twoje ciało i patrz przed siebie najdalej jak to możliwe. Następnie zatocz wzrokiem kilka kręgów, odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Po wykonaniu tej czynności mrugaj przez chwilę intensywnie. Na zakończenie zamknij na chwilę oczy. Możesz wykonać masaż oka delikatnymi ruchami przy pomocy delikatnego olejku lub  kremu. 

Trening oczu – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Trening oczu jest oczywiście niezwykle ważną czynnością i może być jednym ze sposobów profilaktyki wzroku. Warto jednak przyłożyć się do dbania o jeden z najważniejszych zmysłów w taki sposób, by móc jak najdłużej cieszyć się zdrowym wzrokiem. Istnieją bowiem łatwe i potwierdzone naukowo sposoby, by utrzymywać oczy w dobrej kondycji. Co więc jeszcze warto wiedzieć o profilaktyce wzroku i do jakich rad warto się zastosować?

Warto przeczytać: Czy okulary rozleniwiają wzrok? Zasady doboru korekcji

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak dbać o wzrok na co dzień

Często możesz nie zdawać sobie sprawy z faktu, iż ochrona oczu jest bardzo ważną czynnością i może uchronić Cię przed wieloma schorzeniami w późniejszym wieku. W czasie pracy przy komputerze czy podczas czynności takich jak czytanie książki, czy korzystanie ze smartfonów nieustannie koncentrujesz wzrok na jednym punkcie. Zmniejszona jest również częstość mrugania, co może powodować suchość oczu. 

Warto również zwrócić uwagę na otoczenie, w którym pracujesz i przebywasz. Ergonomiczne stanowisko pracy może uchronić Twoje oczy przed nadmiernym przemęczeniem. Zgodnie z zasadami BHP monitor powinien zostać umieszczony w odległości od  50 do 70 cm od oczu. Rozdzielczość ekranu powinna natomiast być czytelna, a środek monitora znajdować się poniżej 10 centymetrów od linii oczu. Samo stanowisko musi natomiast być dobrze oświetlone, by zniwelowany został wpływ promieniowania niebieskiego światła. Zainwestuj także okulary do komputera, wyposażone w odpowiednie powłoki ochronne. 

Podczas pracy przy komputerze może następować przesuszenie gałki ocznej, co z kolei sprawia, że zaczyna ona nieprzyjemnie piec. Pamiętaj koniecznie, by utrzymywać odpowiedni poziom nawilżenia oczu. Możesz np. często mrugać. Jeśli jednak jest to niewystarczające, to koniecznie zainwestuj w nawilżające krople do oczu, np. See l'Eau AloeVera Drops 10 ml lub See l'EauMoisture Drops 15 ml

Ponadto odrywaj co jakiś czas wzrok od komputera i wykonuj ćwiczenia na poprawę wzroku, które pomogą Ci w lepszym funkcjonowaniu. Stosuj podobne zasady również podczas codziennych czynności takich jak czytanie czy korzystanie ze smartfonów. 

Ćwiczenia na poprawę wzroku to doskonały sposób, aby móc cieszyć się tym zmysłem przez długie lata bez zmian. Pomogą one zniwelować skutki m.in. pracy z komputerem. Krople do oczu, okulary z powłoką antyrefleksową czy inne akcesoria związane ze wzrokiem znajdziesz na stronie sklepu Family Optic.

Strona główna
Ulubione
Koszyk