Twarde soczewki to typ szkieł, który różni się od miękkich sztywniejszą strukturą i wyższą przepuszczalnością tlenu. Twarde szkła nie przylegają bezpośrednio do oka, lecz unoszą się na warstwie płynu łzowego. Mimo że to miękkie szkła stanowią częściej wybierany produkt optyczny, to w przypadku niektórych wad konieczne jest zastosowanie twardych szkieł. Są one niezwykle pomocne przy korygowaniu krótkowzroczności, dużego astygmatyzmu czy też stożka rogówki. Warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do jednodniowych lub miesięcznych szkieł miękkich, twarde soczewki stosuje się o wiele dłużej — nawet kilkanaście miesięcy. Aby zachować dobrą jakość soczewek i przedłużyć ich żywotność, należy odpowiednio o nie dbać. Podstawą pielęgnacji szkieł jest ich prawidłowe oczyszczanie i płukanie przy użyciu specjalnego płynu do soczewek twardych. Zastosowanie nieodpowiedniego środka, na przykład tego, który przeznaczony jest do miękkich odpowiedników, sprawi, że szkła mogą zostać uszkodzone.
Funkcje płynu do twardych soczewek
Płyn do soczewek to sterylny, izotoniczny roztwór wodny zawierający chlorek sodu wzbogacany substancjami nawilżającymi. Płyny do twardych soczewek są specjalnie przystosowane do oczyszczania właśnie tego typu szkieł. Produkty odpowiadające za zachowanie higieny soczewki często spełniają również inne wymogi użytkowników. Płyny wielofunkcyjne typu „all in 1” pełnią też funkcję dezynfekującą oraz wpływają na pozbycie się z powierzchni szkieł osadów białkowych i wapniowych, które wytrącają się w trakcie noszenia. Odpowiednia formuła produktu eliminuje potrzebę mechanicznego czyszczenia soczewek.
Płyny pielęgnacyjne są doskonałym środkiem do zachowania kondycji i dobrego stanu soczewek podczas ich przechowywania w specjalnym pudełku. Ponadto środki wielofunkcyjne wpłyną również na adekwatne nawilżenie, dzięki któremu noszenie soczewek po nocy spędzonej w pielęgnacyjnej „kąpieli” będzie komfortowe i niemęczące dla oka. Odpowiednia higiena szkieł pozwoli na utrzymanie ich w dobrym stanie, co przełoży się na większą wygodę użytkowania.
Rodzaje płynów do soczewek
Najbardziej popularnym i najwygodniejszym środkiem utrzymującym higienę szkieł kontaktowych jest wspominany już płyn wielofunkcyjny. Łatwość użytkowania wielofunkcyjnych środków powoduje, że większość użytkowników decyduje się na wybór właśnie tych preparatów. Stosowanie wielozadaniowego płynu nie wymaga bowiem wielu kroków w procesie dbania o soczewki, ponieważ spełnia on wszystkie potrzebne wymogi — służy do płukania, czyszczenia, dezynfekcji, nawilżania i przechowywania soczewek. Z myślą o alergikach oraz osobach z wrażliwymi oczami powstały także preparaty wielofunkcyjne, które nie zawierają konserwantów. Użycie takich płynów zapobiegnie podrażnieniom nadwrażliwych oczu.
Poza wielofunkcyjnymi środkami pielęgnacyjnymi na sklepowych półkach można znaleźć również płyny oksydacyjne jedno- lub dwustopniowe. Obydwa preparaty oparte są na nadtlenku wodoru, czyli wodzie utlenionej, świetnie radzącej sobie z dezynfekcją oraz usunięciem osadów białkowych czy drobnoustrojów. Korzystanie z płynu oksydacyjnego wymaga jednak neutralizacji nadtlenku wodoru, który nie powinien mieć kontaktu z okiem. W przypadku jednostopniowych płynów proces neutralizacji należy przeprowadzić przy pomocy akcesoriów dołączonych do preparatu. Mogą to być tabletki lub specjalny pojemnik do przechowywania soczewek z neutralizującym dyskiem, który rozkłada roztwór na wodę i tlen.
Płyn oksydacyjny dwustopniowy to aktualnie znacznie rzadziej stosowane rozwiązanie. Jego formuła jest podobna do środka jednostopniowego (również opiera się na nadtlenku wodoru), ale proces użytkowania nieco się różni. W tym systemie stosuje się bowiem dwa osobne płyny — jeden do płukania, a drugi do przechowywania szkieł kontaktowych. Pierwszy specyfik zadba o oczyszczenie soczewek z wszelkich osadów i bakterii. Natomiast drugi preparat, w którym szkła będą leżały przez noc, zadba o ich odpowiednie nawilżenie przygotowujące do komfortowego użytkowania. Płyny potrzebne do dwustopniowej pielęgnacji zazwyczaj sprzedawane są w zestawach, więc nie trzeba martwić się o kupowanie osobnych specyfików.
Zasady pielęgnacji twardych soczewek
Podstawową zasadą dbania o soczewki jest potrzeba oczyszczenia rąk przed jakimkolwiek kontaktem z ich powierzchnią. Zanim wyciągniesz je z oka czy z pudełka, pamiętaj więc o umyciu lub dezynfekcji dłoni. Zdejmując soczewki, włóż je do przeznaczonego do ich przechowywania pojemnika i wlej do szkieł odpowiedni do ich rodzaju płyn pielęgnacyjny. Po zamknięciu pudełka wstrząśnij nim w celu umycia, dezynfekcji i przepłukania soczewek. Pamiętaj, aby po wyciągnięciu szkieł nie wkładać ich ponownie do tej samej cieczy — jest ona już brudna, może zawierać drobnoustroje, drobinki kurzu czy osady białkowe. Codziennie zmieniaj więc płyn pielęgnacyjny w pojemniku. Zwróć również uwagę na datę ważności preparatu. Po otwarciu zwykle nie powinien on być używany dłużej niż 3 miesiące.