Płyn do soczewek miękkich to podstawowy produkt wykorzystywany przy pielęgnacji szkieł kontaktowych wielokrotnego zastosowania. Ma bardzo duże znaczenie przy utrzymaniu prawidłowej higieny i przedłużeniu trwałości soczewek o dwutygodniowym, miesięcznym lub rocznym trybie wymiany. Nie może być wybrany przypadkowo i powinien być dopasowany do rodzaju produktu, z którego korzystasz, a także do indywidualnych potrzeb.
Zachowanie codziennego rytuału pielęgnacyjnego pozwoli Ci zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia, uwodnienia, a także o zachowanie elastycznej struktury, dzięki której soczewki pozostaną niewyczuwalne na oku. Kluczową kwestię stanowi oczyszczenie powierzchni szkieł z osadzających się podczas całego dnia zanieczyszczeń i nagromadzonych osadów białkowych. Nieregularne wykonywanie tej czynności lub jej brak mogą skutkować rozwojem infekcji, podrażnieniem lub zmęczeniem oczu, dlatego ważne jest, aby stosować się do przestrzegania zaleceń higieny. Poznaj rodzaje płynów do soczewek miękkich, dzięki którym łatwiej wybierzesz najlepszy produkt.
Podział płynów do soczewek
Obecnie rynek produktów pielęgnacyjnych do szkieł kontaktowych składa się z preparatów różniących się między sobą składem, który wpływa na ich przeznaczenie. Główny podział płynów do soczewek przedstawia się następująco:
● Płyny wielofunkcyjne – najpopularniejszy typ preparatów pielęgnacyjnych, tak zwanych all in one, dzięki któremu możesz kompleksowo zadbać o higienę i utrzymanie w czystości soczewek miękkich. Jak wskazuje nazwa, płyn ten jest uniwersalny i sprawdza się przy dezynfekcji, płukaniu, a także przechowywaniu, wykazując przy tym właściwości nawilżające. Nie wymaga użycia innych środków. Wielofunkcyjne płyny do soczewek miękkich mogą się różnić składem, ale każdy z nich umożliwia wygodną, pełną pielęgnację.
● Płyny oksydacyjne – rodzaj produktów pielęgnacyjnych, które powstają na bazie roztworu 3% nadtlenku wodoru (wody utlenionej). Obecność w składzie tego związku chemicznego pozwala skutecznie oczyścić soczewkę ze zgromadzonych zanieczyszczeń i osadów białkowych. Zasada działania takiego preparatu wymaga umieszczenia pary soczewek kontaktowych w specjalnych pojemnikach na kilka godzin – w zależności od wskazań producenta (zazwyczaj minimum 6 h). Taki pojemnik pełni rolę neutralizatora nadtlenku wodoru, dlatego niezwykle ważne jest, by w procesie tym używać tych dołączonych do zestawu z płynem. W innym wypadku potrzebne są dodatkowe preparaty o takiej właściwości. Wyróżnikiem płynów oksydacyjnych jest brak zawartości konserwantów, dzięki czemu są one bezpieczne dla alergików i osób z wrażliwymi oczami.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do soczewek?
Kluczowym kryterium wyboru płynu jest jego przeznaczenie i upewnienie się, czy na pewno służy pielęgnacji szkieł miękkich. U wielu producentów możesz znaleźć także płyny do soczewek twardych, ale różnią się one właściwościami i nie powinny być stosowane zamiennie. Przy pierwszych soczewkach kontaktowych wielokrotnego użytku pomocna może okazać się rozmowa ze specjalistą, który wskaże kierunek i podpowie, jaki płyn najlepiej sprawdzi się przy konkretnym rodzaju korekcji. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie Ci wybrać specjalistyczny preparat.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny płyn do soczewek miękkich, który zapewni Ci proste utrzymanie czystości przy zastosowaniu tylko jednego preparatu. Przed zakupem zwróć uwagę także na pojemność opakowania i czas przydatności po otwarciu, dzięki czemu możesz określić, który płyn okaże się bardziej opłacalny przy dłuższym okresie stosowania. Możesz także powołać się na markę, wybierając produkty znanego producenta, który zdobył zaufanie wśród klientów branży optycznej.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja soczewek?
Soczewki kontaktowe jednorazowe nie potrzebują pielęgnacji, jednak w przypadku soczewek wielorazowych jest ona kluczowa i przyczynia się do przedłużenia ich trwałości. Czyszczenie odbywa się przy użyciu preparatów specjalistycznych, głównie wielofunkcyjnych, które wymagają poświęcenia na to kilku minut dziennie. Prawidłowo przeprowadzony proces składa się z następujących kroków:
1. Przed rozpoczęciem czyszczenia soczewek miękkich dokładnie umyj i osusz ręce, aby zapobiec niepotrzebnemu przedostaniu się dodatkowych zanieczyszczeń na powierzchnię szkieł.
2. Następnie przygotuj pojemniki. Regularne mycie tych akcesoriów to ważna część, dlatego nie należy o niej zapominać. Wyczyść je dokładnie, używając do tego preparatu. Pojemniki powinny być zmieniane przy każdej nowej parze soczewek.
3. Rozpocznij od zdjęcia soczewki tylko z jednego oka, a działanie to powtarzaj już zawsze w tej samej kolejności, dzięki czemu unikniesz umieszczenia soczewki w nieprawidłowym pojemniku.
4. Spłucz soczewkę płynem wielofunkcyjnym, a następnie przetrzyj palcem jej obie powierzchnię, wykonując przez kilka sekund koliste ruchy w celu usunięcia zanieczyszczeń.
5. Opłucz ponownie soczewkę i umieść ją w pojemniku z preparatem. Czynność powtórz dla drugiego oka, a cały zabieg wykonuj codziennie po zdjęciu soczewek.