Mimo rosnącej popularności soczewek kontaktowych okulary korekcyjne w dalszym ciągu nie mają sobie równych. Dla wielu osób to przedmiot, bez którego nie wyobrażają sobie życia. Przyczyna jest prosta – zazwyczaj nie da się nosić soczewek przez cały czas, więc nawet ci, którzy na co dzień nie pokazują się w okularach, muszą mieć okulary w swoim wyposażeniu (zwłaszcza przy dużych wadach wzroku). Poza tym współczesne technologie pozwalają na maksymalne dobranie szkieł do swoich potrzeb, a mnogość oprawek zachęca do eksperymentowania ze stylami i kolorami.
Okulary korekcyjne – jak dobrać je do swoich potrzeb?
Dobierając okulary korekcyjne, przede wszystkim zastanów się, w jakich sytuacjach będziesz je nosić. Praca przed ekranem komputera, uprawianie sportu, prowadzenie samochodu czy przebywanie w pomieszczeniach o dużych różnicach temperatur wymagają zastosowania odpowiednich uszlachetnień (więcej na ich temat przeczytasz dalej). Dzięki temu Twoje okulary posłużą Ci przez wiele miesięcy.
Po decyzji, jakie soczewki najlepiej sprawdzą się w Twojej sytuacji, czas na dobór oprawek. Możesz oczywiście kierować się przy tym najnowszymi trendami, jednak nie warto ślepo podążać za modą. Rozmiar, linia i kolorystyka oprawek musi pasować do kształtu Twojej twarzy, karnacji oraz fryzury, a także zawodu. Zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz pozwolić sobie na kilka par na zmianę, warto zadbać o to, aby okulary korekcyjne pasowały do każdego aspektu Twojego życia i stylu ubierania.
Powłoki uszlachetniające w okularach korekcyjnych – jakie mają zadanie?
Powłoki uszlachetniające zwiększają trwałość i funkcjonalność szkieł. Jakie są ich rodzaje i w jakich sytuacjach się sprawdzą?
Powłoka antyrefleksyjna (AR) – jeśli chodzi o okulary korekcyjne, to już praktycznie standard. Zapobiega ona odbijaniu się na powierzchni szkieł refleksów świetlnych, które znacznie pogarszają jakość i komfort widzenia. Tym samym powłoka AR chroni oczy przed nadmiernym wysiłkiem, nieraz powodującym nawet bóle głowy.
Powłoka Blue Blocker – pochłania nadmiar niebieskiego światła emitowanego np. przez ekrany telewizorów, komputerów, tabletów czy smartfonów. Znacznie poprawia komfort patrzenia (zwłaszcza u osób, które pracują przed monitorem przez wiele godzin).
Powłoka hydrofobowa oraz oleofobowa – pierwsza z nich zapobiega osadzaniu się na soczewkach pary wodnej (woda od razu zbija się w małe kropelki), a druga – drobinek tłuszczu (np. sebum, odcisków palców). Obie bardzo ułatwiają utrzymanie szkieł w czystości.
Powłoka utwardzająca (UTR) – ma za zadanie zwiększyć odporność soczewek okularowych na uszkodzenia mechaniczne (np. zarysowania) oraz wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Powłoka antystatyczna – utrudnia pyłkom i cząsteczkom kurzu osadzanie się na szkłach, co z pewnością sprawdzi się w Twoim przypadku, gdy często przebywasz w zakurzonych pomieszczeniach.
Powłoka antyelektrostatyczna – pochłania szkodliwe promieniowanie gamma, dlatego bardzo ułatwia życiem osobom, które muszą długo wpatrywać się w najróżniejsze ekrany. Poza tym poprawia właściwości powłoki antystatycznej.
Powłoka fotochromowa – dzięki niej szkła okularowe zmieniają stopień zaciemnienia w zależności od intensywności światła. Często wybierają ją te osoby, które nie chcą kupować drugiej pary okularów korekcyjnych o właściwościach przeciwsłonecznych.
Dlaczego warto zainwestować w okulary korekcyjne?
Pamiętaj, że okulary korekcyjne nie są zwykłym gadżetem ani zachcianką, ale wyrobem medycznym, który umożliwia Ci sprawne funkcjonowanie. Niestety, koszt oprawek wraz ze szkłami może wynieść nawet grubo ponad tysiąc złotych, jeśli musisz skorygować wadę rzędu kilku dioptrii czy astygmatyzm albo potrzebujesz szkieł progresywnych. Jednak oszczędzanie na swoich oczach absolutnie Ci się nie opłaci – nie ma nic gorszego niż codzienne męczenie się w okularach korekcyjnych, które nie są dostosowane do Twoich potrzeb. Zajrzyj do naszego sklepu i znajdź swoją parę już dziś.