Soczewki kontaktowe dzielimy między innymi ze względu na rodzaj wady, którą mają za zadanie korygować. Z tego powodu wyróżniamy soczewki sferyczne, toryczne oraz progresywne. Spośród nich najbardziej podstawowym rodzajem są soczewki sferyczne. Ich przeznaczeniem jest korygowanie krótkowzroczności lub nadwzroczności. Zobacz, czym się charakteryzują i w jaki sposób prawidłowo je dobrać.
Jak działają soczewki sferyczne?
Soczewki sferyczne służą korekcji dwóch, bardzo często spotykanych u pacjentów wad: krótkowzroczności i nadwzroczności. Jak z tymi nieprawidłowościami radzą sobie soczewki sferyczne? Otóż sama nazwa soczewki wynika z tego, że kształtem przypomina ona wycinek kuli (sfera to inaczej powierzchnia kuli). Taka budowa gwarantuje prawidłowe działanie soczewki, skupiające się na korygowaniu nieprawidłowego załamywania się promieni świetlnych, co pojawia się w przypadku obydwu wad. Dzięki soczewkom sferycznym promienie świetlne skupiają się dokładnie na siatkówce, a nie za nią lub przed nią.
Czym charakteryzują się soczewki sferyczne?
Soczewki korekcyjne sferyczne charakteryzują się przede wszystkim jednakową mocą w polu widzenia. Wśród najważniejszych parametrów soczewek sferycznych wyróżnia się:
- Moc sferyczną – określaną w dioptriach;
- Krzywiznę bazową – jest to miernik geometrii wewnętrznej soczewki. Parametr ten informuje o tym, jak bardzo soczewka powinna być wypukła, aby stwarzała komfortowe środowisko dla oka.
- Średnicę soczewki – czyli szerokość soczewki mierzona w milimetrach.
Soczewki sferyczne, a tryb wymiany. Jak dbać o soczewki?
Soczewki sferyczne nie różnią się budową w zależności od wady, którą korygują. Soczewki mogą się różnić pod względem czasu ich użytkowania. Biorąc pod uwagę taki podział, wyróżniamy:
- Soczewki jednodniowe – używa się ich jednorazowo, po zdjęciu należy wyrzucić je do kosza. Ich największą zaletą jest wysoka higiena, osiągana dzięki częstej wymianie produktu. Jest to jednak najdroższa opcja ze wszystkich, dlatego często użytkownicy najczęściej decydują się na nią w wyjątkowych warunkach (np. w trakcie wyjazdu). Jest także wielu użytkowników tych soczewek dla których cena ma drugorzędne znaczenie, a wybierają je ze względu na maksymalny komfort i higienę użytkowania.
- Soczewki dwutygodniowe, miesięczne – są to soczewki tzw. wielokrotnej wymiany. Używa się ich wielokrotnie przez konkretny okres. Po zdjęciu z oczu należy je wyczyścić specjalnym płynem pielęgnacyjnym i włożyć do specjalnego pojemnika, który również należy napełnić płynem do czyszczenia soczewek. Jest to rozwiązanie, na które pacjenci decydują się zdecydowanie najczęściej, jest znacznie tańsze niż soczewki jednodniowe.
Wybór soczewek pod względem konkretnego trybu wymiany zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeżeli chcesz wybrać możliwie jak najbardziej zdrowe i higieniczne rozwiązanie postaw na soczewki jednodniowe. Po zdjęciu można je od razu wyrzucić do kosza, nie wymagają one dodatkowej pielęgnacji. Przy noszeniu okazjonalnym jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Przy stosowaniu codziennym korzystniejsze finansowo będą soczewki wielorazowe, o których pielęgnację trzeba dbać i nosi się je przez konkretny okres – dwa tygodnia, miesiąc, kwartał lub rok. Większość z nich trzeba zdejmować na noc, są jednak takie, które można nosić całodobowo nawet przez 30 dni.
W jaki sposób dbać o soczewki kontaktowe? Wystarczy, że będziesz trzymać się tych 3 prostych kroków:
- Dokładnie umyj ręce i zdejmij soczewki z oczu. Jeżeli potrzebujesz, zrób to przed lustrem, aby dokładnie widzieć, co robisz i przypadkiem nie uszkodzić swojego oka lub soczewki.
- Użyj płynu do soczewek kontaktowych. Umieść soczewkę we wnętrzu dłoni i polej ją płynem czyszczącym. Następnie użyj drugiej dłoni i palcem wskazującym przez ok. 15 sekund pocieraj wnętrze soczewki. Zrób to samo, odwracając soczewkę na drugą stronę i powtórz cały proces z drugim szkłem kontaktowym. Na sam koniec raz jeszcze zmyj soczewkę płynem, aby pozbyć się osadów białkowych.
- Umieść obydwie soczewki w pojemniku wraz z płynem. Pamiętaj, aby włożyć je do dwóch osobnych przegródek.
Jak prawidłowo dobrać soczewki sferyczne?
Jeżeli chcesz zdecydować się na zakup soczewek sferycznych, najlepiej będzie, gdy w pierwszej kolejności udasz się na wizytę do specjalisty. Okulista lub optometrysta wykona szereg potrzebnych badań, które pomogą w dopasowaniu soczewek do Twojej wady wzroku. Podczas badania specjalista dokładnie określi rodzaj oraz wielkość wady, wraz z dokonaniem pomiaru geometrii oka. Ponadto sprawdzi, czy nie występują u Ciebie żadne schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Taki sposób postępowania jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku doboru soczewek kontaktowych. Minimalizuje to szanse na to, że zostaną one źle dobrane, co mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń narządu wzroku.