Blog

Zespół suchego oka – objawy, leczenie, prewencja

19.05.2022

Spis treści:

1. Czym jest zespół suchego oka?

2. Objawy zespołu suchego oka

3. Jak złagodzić objawy suchości oczu?

Uczucie suchości oka to coraz częściej zgłaszana dolegliwość przez pacjentów gabinetów okulistycznych. Suche oczy oraz towarzyszący im dyskomfort mogą znacząco wpłynąć na jakość życia. Nic więc dziwnego, że osoby cierpiące z powodu tych dolegliwości szukają ich przyczyny. Szacuje się, że zespół suchego oka pojawia się nawet u co drugiej osoby. Czym więc jest zespół suchego oka, jak można zniwelować jego objawy oraz jak jemu zapobiec?

Czym jest zespół suchego oka?

Film łzowy obejmujący przednią powierzchnię gałki ocznej spełnia szereg funkcji. Ma decydujący wpływ na widzenie oraz utrzymanie zewnętrznych struktur oka w zdrowiu. Prawidłowy film łzowy składa się m.in. z warstwy wodnej produkowanej przez gruczoł łzowy. Odpowiada ona za nawilżenie powierzchni oka, bierze udział w usuwaniu zanieczyszczeń oraz częściowo ułatwia prawidłowe widzenie. Zbyt mała produkcja łez może świadczyć o dysfunkcji gruczołu łzowego.

Film łzowy zawiera również powierzchniową warstwę lipidową, która jest produkowana przez gruczoły Meiboma znajdujące się w powiekach. Warstwa ta zapobiega odparowywaniu warstwy wodnej i stanowi barierę dla zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska. Film łzowy ma jednak delikatną i zmienną strukturę, dlatego może pojawić się przerwanie ciągłości filmu łzowego, co może doprowadzić do zaburzenia powierzchni oka w obrębie rogówki czy spojówki oraz do wystąpienia objawów dyskomfortu, a nawet bólu oczu.

Objawy zespołu suchego oka

Najczęściej zgłaszanymi objawami suchości oczu są:

  • uczucie piasku pod oczami,

  • szczypanie i uczucie ciała obcego pod powiekami,

  • nadmierne łzawienie oczu, szczególnie przy wietrznej pogodzie,

  • zaczerwienienia oczu,

  • pieczenie oczu,

  • dyskomfort związany z zaburzeniami widzenia.

Na pojawienie się zespołu suchego oka może składać się wiele czynników związanych ze stanem zdrowia czy nawet z wiekiem i płcią. Okazuje się, że najbardziej narażonymi grupami na pojawienie się zespołu suchego oka są osoby po 50. roku życia, co jest związane ze spadkiem ilości androgenów oraz kobiety, w których często dochodzi do zaburzeń hormonalnych. Dolegliwości suchości oczu mogą występować również przy stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych.

Choroby współistniejące a zespół suchego oka

Na pojawienie się zespołu suchego oka mają wpływ również choroby oraz leki. Choroby skórne, takie jak trądzik różowaty, łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry mogą przyczynić się do pojawienia dysfunkcji gruczołów Meiboma, które odpowiadają za produkcję powierzchniowej warstwy lipidowej filmu łzowego. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy choroby tarczycy, mogą również przyczynić się do powstania zaburzeń filmu łzowego.

Czynniki zewnętrzne

Czynniki zewnętrzne również mają decydujący wpływ na pojawienie się dolegliwości suchego oka. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach może przyczynić się do szybszego odparowywania filmu łzowego z powierzchni oka. Zanieczyszczenie powietrza czy smog również mogą być przyczyną suchości oczu. Intensywna praca przy komputerze to czynność, przy której znacznie rzadziej mrugamy – ilość mrugnięć może zmniejszyć się nawet trzykrotnie! Prowadzi to do niedostatecznego rozprowadzania filmu łzowego po powierzchni oka.

Osoby noszące soczewki kontaktowe również często skarżą się na uczucie suchości oczu podczas korzystania z tego typu korekcji. Może to być związane z nieodpowiednim dopasowaniem soczewki kontaktowej, złą higieną, nieodpowiednią dezynfekcją soczewek czy zbyt długim noszeniem soczewek w ciągu dnia.

Jak złagodzić objawy suchości oczu?

Istnieje wiele sposobów na leczenie objawowe suchości oczu. Ważnym aspektem poprawy jakości filmu łzowego może być zadbanie o prawidłową higienę brzegów powiek – zalecane są masaże i oczyszczanie krawędzi powieki specjalistycznymi preparatami. Zmiana trybu noszenia soczewek czy zmiana płynu do dezynfekcji może dotyczyć osób noszących soczewki kontaktowe, w wyjątkowych przypadkach konieczna może być zaprzestanie ich noszenia na rzecz innego rodzaju korekcji wady wzroku.

Suchość oczu znajdź przyczynę i pokonaj zespół suchego oka!

Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny problemu, dlatego warto udać się do specjalisty. Wykona on odpowiednie badania funkcji wzrokowych oraz oceni stan przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej. W razie konieczności rozpocznie odpowiednie leczenie zespołu suchego oka. 

W zależności od przyczyny problemu suchości oka stosuje się różne sposoby leczenia. Można zaliczyć do nich stosowanie krople do oczu. Zawierają one tzw. sztuczne łzy. Na rynku dostępne są również produkty wspomagające utrzymanie stabilności filmu łzowego. Mowa tu m.in. o preparatach w postaci żelu, które działają zarówno ochronnie, jak i wspomagają regenerację. Użytkownicy soczewek kontaktowych również mogą korzystać z dodatkowego nawilżenia w postaci sztucznych łez.

Poradź sobie z zespołem suchego oka właściwa pomoc i leczenie

Czy warto przyjrzeć się swojej diecie? Badania pokazują, że suplementacja kwasów Omega-3 może przyczynić się do zmniejszenia objawów suchości oczu poprzez poprawę jakości filmu łzowego. Warto zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach (ponieważ przegrzane powietrze wysusza oczy) i postawić w pokoju nawilżacz powietrza. W codziennych sytuacjach, kiedy dopada Cię zmęczenie i suchość oczu, zastosuj krople do oczu o szybkim i długotrwałym działaniu nawilżającym.

Również odpowiednie mruganie może mieć decydujący wpływ na zmniejszenie dolegliwości – warto pamiętać, aby robić częste przerwy podczas pracy przy komputerze i wykonać wtedy kilkanaście dokładnych mrugnięć, by odpowiednio odbudować film łzowy.


Strona główna
Ulubione
Koszyk