Oczy to nasze okno na świat, dlatego warto dbać o nie każdego dnia. Zanieczyszczenie powietrza, wielogodzinna praca przy komputerze — to wszystko szkodzi Twoim oczom i prawidłowemu widzeniu. Ciągłe nadwyrężanie wzroku i zmuszanie go do obcowania z jaskrawym światłem negatywnie odbija się na zdolności widzenia, a także doprowadza do jej zepsucia. Jak zatem dbać o wzrok, aby mógł posłużyć Ci jak najdłużej?
Zastosuj prostą zasadę – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Przynajmniej raz w roku skorzystaj z badań kontrolnych wzroku i fachowej porady lekarskiej. Problemy z widzeniem są coraz częściej spotykaną bolączką, z jaką przychodzi się mierzyć pacjentom gabinetów okulistycznych. Podczas badania nie tylko dobiera się odpowiednią korekcję, ale też ocenia przedni (rogówka, soczewki, powieki) i tylny odcinek oka (badanie dna oka). Taka profilaktyka sprawia, że dużo łatwiej jest w odpowiednim momencie dostrzec problemy i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Podczas rutynowego badania okulistycznego można wykryć wiele chorób ogólnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz chorób okulistycznych, które w początkowym stadium nie dają żadnych objawów (jaskra, AMD). Regularne badanie wzroku pozwala wykryć wszelkie zmiany i zacząć je leczyć we wczesnym stadium rozwoju. Obecnie większość osób spędza wiele godzin przy komputerze, co także nie służy oczom. Wzrok może się popsuć, nawet jeśli jest całkowicie zdrowy.
Zadbaj o dietę
„Jesteś tym, co jesz” — to stare powiedzenie ma w sobie wiele prawdy. Zbilansowana, pełna witamin i minerałów dieta jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania oczu. Z jakich produktów powinno składać się menu stworzone
z myślą o zdrowym wzroku? Okuliści zalecają dietę bogatą w witaminy A, E i C,
a także kwasy omega 3 oraz luteinę. Składniki te pomagają oczom w utrzymaniu dobrej kondycji. Ponadto zapobiegają powstawaniu zaćmy, a nawet zwyrodnieniu plamki żółtej.
Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym wzrokiem przez długie lata, włącz do Twojej diety zbilansowane posiłki. Aby utrzymać dobre widzenie, spożywać chude mięsa, ryby i owoce morza, orzechy, rośliny strączkowe i jaja. Mięso i owoce morza są dobrymi źródłami cynku, czyli jednego z najważniejszych składników mineralnych zapewniających ochronę oczu. Wspomaga on m.in. działanie witaminy A
w zapobieganiu wystąpienia tzw. kurzej ślepoty. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia zaawansowanej postaci AMD (zwyrodnienia plamki żółtej).
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe przeciwdziałają powstaniu zespołowi suchego oka. Znajdziesz je m.in. w orzeszkach ziemnych, migdałach, nasionach chia. Wprowadzić też do Twojego jadłospisu witaminę C, ponieważ odżywia tkanki oka oraz poprawia trwałość i poziom ukrwienia naczyń krwionośnych. Dieta zawierająca cenne składniki z pewnością dobroczynnie wpłynie na wzrok i będzie stanowić naturalną ochronę oczu.
Chroń oczy przed słońcem i noś okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy przed nadmiarem światła i szkodliwymi promieniami UVA i UVB. Promienie słoneczne są niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić m.in. do uszkodzenia plamki żółtej, zaćmy. Nawet w zacienionych miejscach do oczu dociera aż 90% promieniowania! Z kolei, odbijanie światła od wody czy też piasku na plaży może zwiększyć obciążenie do 70%. Nie lekceważ intensywności promieniowania również przy zachmurzonym niebie.
Aby skutecznie chronić wzrok, noś okulary przeciwsłoneczne, które niemal w 100% będą blokować szkodliwe promieniowanie UV. Podczas wyboru okularów zwróć uwagę na to, czy posiadają szkła z powłoką antyrefleksyjną, zapobiegającą odbijaniu się światła od okularów, a w konsekwencji od oka. Wzrok jest bardzo wrażliwy na promieniowanie UV, dlatego tak ważne jest chronienie go za pomocą okularów słonecznych.
Daj oczom odpocząć
Człowiek przeciętnie mruga około od 8 do 12 razy na minutę. Prawidłowy film łzowy jest stabilny przez minimum 15 sekund, co w przypadku takiej ilości mrugnięć zapewnia ciągłość jego działania. Podczas intensywnej pracy przy komputerze, częstość mrugnięć spada nawet do 3 razy na minutę. Powoduje to uciążliwe dolegliwości, takie jak suchość oczu czy problemy ze wzrokiem.
Możesz tego uniknąć, robiąc przerwy podczas pracy przed ekranem komputera. Dodatkowo umieść ekran komputera w odpowiedniej odległości, czyli 50-70 cm od oczu. Na zmęczone oczy zastosuj krople nawilżające bez środków konserwujących. Bardzo ważne jest też dbanie o odpowiednie światło. W zaciemnionym wnętrzu ekran komputera zbyt mocno kontrastuje z tłem, co męczy wzrok.
Jak prawidłowo nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe pomagają korygować wadę wzroku i wpływają na lepsze widzenie. Niemniej jednak mogą wysuszać i podrażniać oczy, a nawet spowodować ból i uczucie dyskomfortu. Aby cieszyć się z komfortem noszenia soczewek kontaktowych przez wiele lat, przestrzegaj terminu ich wymiany, odpowiednio pielęgnuj je specjalistycznymi preparatami i regularnie kontroluj wzrok u okulisty.
Zadbaj o odpowiednią ilość snu
Zbyt mała ilość snu może negatywnie wpłynąć na czas reakcji i koncentrację,
a także wzrok. Niedostateczna regeneracja oczu podczas snu może powodować problemy z suchością oczu czy skurcze powiek. Dodatkowo istnieje ryzyko, że zbyt krótki sen zakłóci pracę układu odpornościowego, który odpowiada za zwalczanie infekcji. Odpowiednia dawka snu na dobę to 7- 9 godzin dla dorosłych i 10-11 godzin dla dzieci. Zapobiega to powstawaniu sińców i worków pod oczami i sprawia, że spojrzenie jest świeże i pełne blasku.
Jakie światło jest najzdrowsze dla oczu?
„Nie czytaj po ciemku, bo popsujesz wzrok” – zapewne pamiętasz te słowa wypowiadane przez rodziców. Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą, ale okazuje się, że nie tylko słaba żarówka ma negatywny wpływ na Twoje oczy. Komfort widzenia uzależniony jest od wielu czynników, w tym mocy i barwy światła. Niewłaściwie dobrana moc żarówki może mieć negatywny wpływ na ostrość widzenia.
Ponadto bardzo szkodliwe dla oczu jest niebieskie światło, które emitują urządzenia elektroniczne. Jako dzieci ery cyfrowej jesteśmy narażeni na negatywne konsekwencje wielu godzin spędzanych przed komputerem. Najlepsze dla Twoich oczu jest naturalne światło, dlatego wybierz żarówki, których parametry są najbardziej zbliżone do światła dziennego.
Dbaj o oczy każdego dnia!
Warto zadbać o wzrok i poświęcić mu kilka minut każdego dnia. Wykonaj też masaż powiek, który poprawi kondycję oczu. Przeprowadzaj go 3 razy w tygodniu, masując delikatnymi okrężnymi ruchami powieki górne oraz ruchami od środka na zewnątrz powieki dolnej. Kojące dla oczu będą też kompresy z ziół:
rumianku, który działa łagodząco i przeciwzapalnie,
nagietka lekarskiego, bakteriobójczego i przeciwzapalnego,
świetlika lekarskiego, o właściwościach przeciwzapalne, ściągające,
a dodatkowo łagodzi podrażnienia i poprawia zmniejszyć obrzęk,szałwii lekarskiej, pomocnej przy zmęczonych i zaczerwienionych oczach.
Rzuć palenie!
Każdy z nas wie, ze palenie szkodzi zdrowiu. Jednak być może nie zdajesz sobie sprawę z tego, że wpływ też na stan Twojego wzroku. Palenie papierosów może spowodować różne choroby oczu, takie jak zapalenie błony naczyniowej oka, zaćma czy zespół suchego oka. Warto dodać, że również tzw. bierni palacze są narażenie na problemy ze wzrokiem, wywołane przez dym tytoniowy. Dym papierosowy może doprowadzić do nadmiernego parowania filmu łzowego, a przy tym pieczenia, podrażnienia, nadmiernego łzawienia czy bolesności brzegów powiek.
Skuteczna ochrona oczu, czyli prawidłowe nawilżanie
Podobnie jak skóra, również oczy potrzebują odpowiedniego poziomu nawodnienia. Z tego powodu bardzo ważne jest częste nawilżanie oczu, zwłaszcza jeśli na co dzień towarzyszy Ci nadmierne wysychanie oczu. Noś przy sobie sztuczne łzy lub krople, które pomogą nawilżyć oczy.
Warto wiedzieć, jak zadbać o wzrok!
Około 10 milionów Polaków nosi okulary, a blisko milion wybiera soczewki kontaktowe. Coraz więcej czasu spędzamy przy komputerze, a także przed urządzeniami mobilnymi, takimi jak telefon czy tablet. Ciągłe nadwyrężanie oczu negatywnie odbija się na wzroku. W konsekwencji może to doprowadzić do jego zepsucia. W związku z tym dbaj o zdrowy wzrok i przestrzegaj podstawowych zasad.