Blog

Ból oka, a Covid – czy jest to objaw koronawirusa?

26.08.2022

Ból oka a Covid – czy mają ze sobą jakiś związek? Wiele osób zakażonych koronawirusem zmaga się z bólem oczu, ich zaczerwienieniem i szczypaniem. Problemy te mogą mieć różny przebieg. Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie tych objawów? 

Spis treści:
1. Ból oczu – Covid możliwą przyczyną
2. Ból oka a Covid – czy jest się czym martwić?
3. Ból oka a Covid – dokąd udać się z tym problemem?
4. Najważniejsze informacja dotyczące bólu oczu przy Covid

Ból oczu – Covid możliwą przyczyną?

Oczy to bez wątpienia jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Ból oka może powodować nieprzyjemne uczucie i dyskomfort. Okazuje się, że w przypadku wystąpienia Covid, ból oczu jest jednym z bardzo często występujących objawów. Jak wynika z najnowszych badań, aż 83% osób zakażonych koronawirusem cierpi na ból gałek ocznych. Covid początkowo daje oznaki, takie jak pieczenie oka oraz jego zaczerwienienie, światłowstręt, a nawet ból oczodołów. Covid powoduje także u wielu osób objawy, które potocznie określane są jako pink eye, czyli różowe oko. Jeśli więc nagle dostrzeżesz u siebie takie objawy lub problemy z narządem wzroku, których wcześniej nie miałeś, mogły zostać one wywołane właśnie obecnością koronawirusa. 

Ból oka a Covid – jak często pojawiają się takie dolegliwości?

Badania chińskich lekarzy dowiodły, że u 32% osób z pozytywnym wynikiem odnotowano widoczne problemy z oczami. Najczęściej objawy pojawiają się w środkowej fazie zakażenia lub w początkowym stadium zakażenia. Najpopularniejsze objawy to światłowstręt, zaczerwienienie oczu, a także ich suchość lub nadmierne łzawienie. Wśród innych symptomów pojawić się może także krwotok podspojówkowy, uczucie ciała obcego pod powiekami, a także szczypanie oczu. Covid powoduje, że takie dolegliwości utrzymują się przez około dwa tygodnie. Z reguły są one mało bolesne, jednak mogą być uciążliwe. Często przez pacjentów schorzenia te porównywane były do uczucia piasku pod powiekami.

Sprawdź również: Ból oczu przy patrzeniu w bok – co może oznaczać?

Ból oczu a koronawirus – czym objawia się pink eye?

Okazuje się, że chorując na Covid ból oczu, wirus ten daje także wizualny objaw. Chodzi o zaczerwienienie gałki ocznej, czyli różowe oko. To nic innego jak przekrwienie gałki, które często jest początkowym objawem Covidowego zapalenia spojówek. Zazwyczaj takie zapalenie nie swędzi. Ból oczu przy Covid związany z zapaleniem spojówek może powodować także podrażnienia wokół oczodołów. W wielu krajach pink eye uznawane jest za pierwszy objaw zakażenia i stanowi podstawę do wymazów w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Ból oczu przy Covid – pozostałe objawy

U osób zmagających się z Covid, ból oczu czy pink eye nie były jedynymi objawami związanymi z dyskomfortem narządu wzroku. Jak wynika z prowadzonych badań, wiele osób cierpiało także na nadmierne łzawienie lub suchość oka, a w konsekwencji ból oka. Covid rozprzestrzenia się w kanalikach łzowych, w efekcie czego może dojść do ich zatkania. Część osób doświadczyła również wydzieliny z oka, która często towarzyszy zapaleniom spojówek. Do tych dolegliwości należy dodać także ból oczodołów. Covid bardzo często wywołuje też opuchliznę i obrzęk dookoła wrażliwej strefy. Dzieje się tak, ponieważ w oczodole zlokalizowana jest tkanka miękka. Jej ból jest immunologiczną odpowiedzią na atak wirusa. Nic więc dziwnego, że wiele osób zmaga się z tym problemem. 

Ból oczu a koronawirus – jak wirus dostaje się do oka?

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się w głównej mierze drogą kropelkową. Cząsteczki wirusa przedostają się do atmosfery przez kichanie, kaszel, a także mówienie. Dotknięcie oka lub jego potarcie zakażoną dłonią może spowodować, że do organizmu przedostanie się wirus poprzez kanaliki łzowe. Lekarze podkreślają także, że koronawirus może dostać się przez sam płyn łzowy. Co więcej, noszenie maseczek może już wcześniej powodować suchość oka, dlatego warto zadbać o nawilżenie gałek ocznych na co dzień, np. za pomocą kropli do oczu See l'Eau AloeVera Drops 10 ml.

Polecamy również: Na co zwrócić uwagę, wybierając krople do oczu?

Ból oka a Covid – czy jest się czym martwić?

Ból oka to zawsze sygnał ostrzegawczy, aby zgłosić się do optometrysty bądź okulisty. Niestety niewiele osób wie, że należy odwiedzać tych specjalistów regularnie. Do optometrysty należy wybrać się nawet w przypadku, kiedy z oczami nie dzieje się nic złego. Taka wizyta powinna odbyć się co najmniej raz na dwa lata. W przypadku Covid, ból oczu może być na tyle silny i uciążliwy, że konieczna będzie pilna porada u specjalisty. Zadbaj także o odpowiednie badania po przebytym zakażeniu koronawirusem. Wiele osób po chorobie skarży się na częstsze bóle oka.

Ból oczu przy Covid – jak chronić oczy przed zakażeniem?

Warto wiedzieć, w jaki sposób dbać o oczy, aby zminimalizować ryzyko ich zainfekowania. Przede wszystkim, jeśli nosisz okulary, zadbaj o ich częste czyszczenie. Nie pożyczaj swoich okularów nikomu. Jeśli korzystasz z nich tylko do czytania lub pracy, nie odkładaj ich na blat czy biurko. Zaraz po ich zdjęciu od razu je wyczyść i włóż do etui. Jeśli korzystasz z okularów przeciwsłonecznych, także pamiętaj o ich dezynfekcji. 

Polecane produkty:

A co jeśli nosisz soczewki? Okuliści informują, aby w trakcie pandemii unikać noszenia soczewek lub stosować te jednodniowe. Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się ścisłe przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa. Przede wszystkim przed zdjęciem soczewek, dokładnie zdezynfekuj ręce. Wkładaj soczewki do pojemnika, w którym znajduje się specjalny płyn do soczewek. Ma on za zadanie odkazić i dokładnie wyczyścić szkła kontaktowe. Jeśli zauważysz ból oka lub zaczerwienienie bezzwłocznie należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć okulary korekcyjne. 

Ból oka a Covid – dokąd udać się z tym problemem?

Ból oczu przy Covid-19 jest problemem, który może przysporzyć dyskomfort. Warto w takim przypadku zgłosić się do okulisty, który wdroży odpowiednie leczenie objawowe. Niestety zdarza się tak, że pomimo wyleczenia się z koronawirusa, objawy pozostają. Nierzadko jest tak, że ból oka czy oczodołów jest powikłaniem po koronawirusie. Bagatelizowanie tych objawów może spowodować w przyszłości nawracające i długotrwałe dolegliwości bólowe, dlatego najlepiej od razu zająć się leczeniem tego problemu. 

Po wyzdrowieniu, nawet nie mając objawów, skontroluj Twój stan zdrowia i wykonaj specjalistyczne badania okulistyczne. W ten sposób masz gwarancję, że Twój wzrok będzie pod kontrolą! Lekarz okulista wykona badania diagnostyczne, które pozwolą na pełny obraz kondycji Twoich oczu. Do diagnostyki w przypadku bólu oka przy Covid należy zaliczyć między innymi badanie dna oka, pola widzenia, OCT czy testy widzenia barw. Jeśli nosisz okulary, to warto także skontrolować wadę wzroku oraz w przypadku zmian – zastosować się do nowych wytycznych i dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. W Family Optic badanie wady wzroku oraz dobór odpowiednich okularów czy szkieł kontaktowych dostępne jest na miejscu.

Domowe sposoby na ból oczu przy Covid

W przypadku wystąpienia takich dolegliwości niezalecane jest ich leczenie na własną rękę. Zawsze takie schorzenia należy konsultować z lekarzem. W przypadku delikatnych objawów i w celu złagodzenia dyskomfortu można zastosować domowe sposoby, które bazują na delikatnych środkach. Pamiętaj jednak, że są to doraźne metody, a w przypadku nasilających się objawów koniecznie należy zgłosić się do okulisty

Co warto wykorzystać, jeśli występuje ból lub pieczenie oczu? Covid sprawia, że te dwie dolegliwości występują najczęściej w trakcie choroby. W takim przypadku najlepiej zastosować zimne okłady. Najlepiej używać do tego celu specjalistycznej maski schłodzonej w zamrażarce, lub zimnego, ale suchego okładu. Napar z herbaty czy rumianku może tylko spotęgować podrażnienie spojówek i nasilić objawy. Chłodne okłady zmniejszają opuchliznę powiek i dają ulgę dla zmęczonych oczu. Połóż okład na powiekach, pamiętając, by nie naciskać ich zbyt mocno, a następnie spróbuj się zrelaksować i odprężyć. 

Kolejnym częstym problemem może być pieczenie oczu. Covid mógł wywołać suchość oka, dlatego doraźnie sięgnij po krople nawilżające, na przykład takie na bazie hialuronianu sodu W celu wyboru najlepszych kropli najlepiej jednak skontaktować się ze specjalistą. Optometrysta lub specjalista w salonie optycznym dobierze taki preparat, który najbardziej pomoże przy Twoich dolegliwościach. W Family Optic otrzymasz najlepszą poradę i pomoc w doborze kropli do oczu. Wyspecjalizowani pracownicy salonu optycznego chętnie odpowiedzą na nurtujące pytania i pomogą wybrać odpowiednie specyfik. 

Jeśli doskwiera Ci światłowstręt, to jednym z rozwiązań jest założenie okularów przeciwsłonecznych. W tym przypadku jest to najlepsze rozwiązanie. Staraj się przebywać w zaciemnionych pomieszczeniach, jeśli masz taką możliwość. Pamiętaj, że takie rozwiązanie jednak nie eliminują problemu. W tym przypadku niezwłocznie należy udać się do okulisty, który dobierze indywidualne leczenie. 

Warto wiedzieć: Drganie powieki – skąd się bierze i co oznacza?

Najważniejsze informacja dotyczące bólu oczu przy Covid

Coraz więcej osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 ma objawy związane z narządem wzroku. Do tych problemów zalicza się między innymi ból gałek ocznych, zaczerwienienie oka, a także ich pieczenie, światłowstręt czy nadmierne wysuszenie oka. Do objawów, które mogą wskazywać na obecność wirusa, należy dodać także ból oczodołów. Covid powoduje również zapalenie spojówek, które często objawia się tak zwanym różowym okiem. Białko oka jest mocno zaczerwienione na całości. Zazwyczaj jest to mało bolesna dolegliwość, nie swędzi, jednak może powodować dyskomfort. Na szczęście zmiany w narządach wzroku najczęściej nie są mocno nasilone i ustępują po kilkunastu dniach. Jeśli ból oczu przy Covid jest mocny, doraźnie zastosuj łagodzące objawy kompresy lub nawilżające krople. 

O wiele ważniejsza jest profilaktyka po zakażeniu wirusem. W takim przypadku zadbaj o regularne wizyty u okulisty. W czasie największego ryzyka zakażenia koronawirusem zdecyduj się na noszenie okularów. Pomocne mogą być także okulary przeciwsłoneczne. Stanowią one dodatkową barierę przed wirusem, który znajduje się w powietrzu. W salonie optycznym Family Optic dobierzesz najlepsze okulary oraz skorzystasz z badań, które pomogą Ci sprawdzić kondycję Twoich oczu. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk