Blog

Ból oczu przy patrzeniu w bok – co może oznaczać?

25.08.2022

Ból oczu przy patrzeniu w bok może po prostu oznaczać zmęczenie narządu wzroku. Nie warto jednak bagatelizować tego objawu. Niekiedy zwiastować może poważniejszą chorobę. Pamiętaj więc o regularnej kontroli oczu i odpowiedniej profilaktyce. Zobacz, co może oznaczać ból oka przy patrzeniu w bok.

Spis treści:
1. Ból oczu przy patrzeniu w bok – przyczyny
2. Ból oczu przy patrzeniu w bok – jak sobie z nim radzić?
3. Czy ból oczu przy patrzeniu na boki jest niebezpieczny?
4. Ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok – sprawdź ten objaw!

Ból oczu przy patrzeniu w bok – przyczyny

Przyczyn dyskomfortu podczas spoglądania w prawą lub w lewą stronę może być wiele. Niekiedy powody, które stoją za tym symptomem, mogą być zupełnie błahe, jak zwykłe zmęczenie narządu wzroku czy wysuszenie oka. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy nie masz do czynienia z poważniejszą jednostką chorobową. Dlatego jeżeli doskwiera Ci ból, udaj się do lekarza rodzinnego lub od razu do specjalisty, w tym wypadku do okulisty.


Przykładowo, ból oczu przy patrzeniu w bok może być jednym z objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przyczyny bólu oka przy patrzeniu w bok mogą być także wywołane chorobami ogólnymi (czyli wieloustrojowymi, przy których problem nie tkwi w samym organie) oraz problemami miejscowymi (czyli związane są ściśle z narządem wzroku). 

Do najczęstszych przyczyn bólu oka, który występuje przy spoglądaniu w bok, należą:

  • zapalenie nerwu wzrokowego, 

  • obecność ciała obcego w oku,

  • zapalenie SARS-CoV-2.

Ból oczu przy patrzeniu na boki a zapalenie nerwu wzrokowego

Ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok to charakterystyczny objaw dla zapalenia nerwu wzrokowego. Jeżeli więc przedstawisz go lekarzowi podczas wizyty, z pewnością dokona on diagnostyki pod kątem rozpoznania właśnie tej choroby. 

Zapalenie nerwu wzrokowego, czyli tak naprawdę zapalenie II nerwu czaszkowego, to jedna z najczęstszych chorób nerwu wzrokowego, jaka występuje u dorosłych. Pozagałkowe zapalenie nerwu pojawia się zwykle wskutek demielinizacji, czyli rozpadu osłonki mielinowej, która otacza włókno nerwu. W miejscu uszkodzonej mieliny pojawia się tkanka glejowa. Ta z kolei może wpływać na cały proces widzenia. 

Zapalenie nerwu wzrokowego wywołane demielinizacją porównuje się do stwardnienia rozsianego – choroby wywołują podobne zmiany. Warto wiedzieć, że pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego może zdarzać się samoistnie lub być jednym z etapów problemów z ośrodkowym układem nerwowym. Może być jednym ze zwiastunów stwardnienia rozsianego lub – choć zdarza się to dużo rzadziej – choroby Devica czy choroby Schildera. Dlatego nie należy ignorować tej przypadłości. 

Czy zapalenie nerwu wzrokowego można leczyć? W ostrej fazie choroby lekarz może przepisać (w zależności od stanu pacjenta i innych wskazań) kortykosteroidy, najczęściej dożylnie. Jeżeli zaburzenia widzenia spowodowane pozagałkowym zapaleniem nerwu wzrokowego są niewielkie, można powstrzymać się od stosowania terapii. Istnieją także wskazania do leczenia zapalenia interferonem (lekiem stosowanym przy SM). 

Zwróć też uwagę, że do zapalenia nerwu wzrokowego może dojść w obrębie gałki ocznej. Ta postać stanu zapalnego może być mniej poważna, a wywołać mogą ją nawet sezonowe wirusy, np. zapalenie zatok. 

Ból oka przy patrzeniu w bok a obecność ciała obcego

Ból oka przy patrzeniu w bok, zwłaszcza jeżeli dotyczy tylko jednej strony, może oznaczać, że w spojówce lub przy gałce ocznej pojawiło się coś, czego nie powinno tam być. Do oka wpaść mógł paproch, opiłek, pyłek drzazga czy inne ciało obce. 

Bardzo często problem usunąć można mechanicznie, np. chusteczką higieniczną, nie naruszając struktury narządu wzroku. Po domowym zabiegu warto przepłukać oko solą fizjologiczną. Jednak jeżeli ból jest dokuczliwy, ciała obcego nie widać lub jest ono „wbite” w oko, udaj się do okulisty. 

Usuwanie ciała obcego powinno być wykonane w sterylnych warunkach, aby nie narazić się na zakażenie czy dodatkowe uszkodzenia. Ciało obce może skaleczyć lub obetrzeć oko, które z czasem będzie musiało się zagoić. 

Jak rozpoznać, że za ból oczu przy patrzeniu w bok odpowiada ciało obce? Dolegliwości zwykle nasilają się podczas mrugania. Możesz też odczuwać charakterystyczny ucisk czy kłucie. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok a zapalenie SARS-CoV-2

W ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tym, że jednym z objawów wciąż mutującego koronawirusa SARS-CoV-2, jest ból oczu przy patrzeniu w bok, a także przy patrzeniu w górę. Pacjenci zgłaszają także objawy takie jak „pink eye”, czyli różowe oko. Za objawy oczne koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 odpowiada to, że wirus jest obecny we filmie łzowym. Jest to więc reakcja oka na kontakt z patogenem. 

Zwróć również uwagę na to, czy nie występują u Ciebie inne objawy współtowarzyszące, takie jak:

  • gorączka lub wysoka gorączka, 

  • bóle mięśni i stawów, 

  • kaszel, raczej suchy, 

  • bóle zatok, 

  • bóle głowy, 

  • ogólne osłabienie, rozbicie,

  • utrata węchu lub smaku.

Objawy koronawirusa mają bardzo szerokie spektrum. Jeżeli więc je u siebie zauważysz, najlepiej oddaj się izolacji i wykonaj test na obecność koronawirusa. 

Leczenie symptomów ocznych zakażenia SARS-CoV-2 to wyłącznie łagodzenie objawów. Nie wprowadzono do tej pory leczenia przyczynowego. O ile choroba przebiega łagodnie, staraj się dużo odpoczywać i nawadniać objawy. Daj też oczom odpocząć od ekranów komputera czy telefonu. W razie pogarszającego się stanu zdrowia koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 

Inne przyczyny bólu oka przy patrzeniu w bok

Bóle oczu mogą być wywołane także przez inne czynniki. Za ostry ból oka mogą odpowiadać schorzenia spojówki, np. rosnący jęczmień, zapalenie worka łzowego, ropień powiek.

Przy bólu oczu, który trudno umiejscowić, możesz mieć do czynienia z astenopią. Co to takiego? Powodują ją niewyrównane wady wzroku lub napięcie mięśni w obrębie narządu wzroku. Aby objawy ustąpiły, należy przede wszystkim zająć się przyczyną pierwotną tego stanu. W tym celu udaj się do okulisty na badanie wzroku.

Ból oczu przy patrzeniu w bok – jak sobie z nim radzić?

Jak ukoić ból oczu przy patrzeniu na boki? Przede wszystkim musisz ustalić przyczynę dolegliwości. W każdym wypadku leczenie będzie wyglądać nieco inaczej. 

Jeżeli za ból oka odpowiedzialne jest ciało obce, musisz po prostu je usunąć. Gdy boi się to zrobić samodzielnie, albo mimo wypłukania paprocha z oka nadal odczuwasz dyskomfort, lepiej udaj się do okulisty. Być może doszło do obtarcia czy skaleczenia, co należy odpowiednio zaopatrzyć. Oczy to bardzo delikatna struktura, dlatego lepiej nie działać na własną rękę. 

W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego (wewnątrz lub zewnątrzgałkowego) skieruj swoje kroki do lekarza pierwszego kontaktu. On pokieruje Cię do odpowiedniego specjalisty lub też przepisze leczenie. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego zdarza się, że uporczywe objawy ustępują samoistnie.

Kiedy ból oczu przy patrzeniu w bok pojawia się wraz z zakażeniem SARS-CoV-2 najważniejsze będzie wyleczenie choroby podstawowej. W okresie rekonwalescencji warto udać się też do okulisty, aby sprawdzić, czy choroba nie pozostawiła po sobie powikłań. Wciąż jeszcze niewiele wiemy na temat całego spektrum szkód, jakie COVID-19 może wywołać w Twoim organizmie. Medycy cały czas zbierają nowe dane na temat przebiegu choroby oraz powikłań. Dlatego właśnie dobrze jest pozostawać czujnym i śledzić na bieżąco doniesienia z rzetelnych źródeł informacji. 

Czasem ból oczu przy patrzeniu na boki może być spowodowany po prostu zmęczeniem narządu wzroku. Skup się wtedy na wypoczynku. Staraj się unikać ostrego światła, zwłaszcza niebieskiego, czyli od komputerów czy smartfonów. Ulgę mogą przynieść Ci okulary z filtrem blue light. Ogranicz czytanie, staraj się często mrugać. Jeżeli za ból oczu odpowiada nieodpowiednie nawilżenie, włącz w codzienną pielęgnację narządu wzroku sztuczne łzy. 

Czy ból oczu przy patrzeniu na boki jest niebezpieczny?

Ból to sygnał od ciała, że dzieje się coś niedobrego. Żadne dolegliwości bólowe nie są więc stanem normalnym. Warto przyglądać się swoim objawom i na bieżąco na nie reagować. 

Niestety, ból oczu przy patrzeniu w bok, to charakterystyczny objaw dla pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego. Po pierwsze może to znacząco wpływać na jakość widzenia, a co za tym idzie i komfort życia. Po drugie, w wielu przypadkach osoby borykające się z zapaleniem nerwu wzrokowego, w późniejszym czasie rozwinęły inne objawy stwardnienia rozsianego (SM). To nieuleczalna choroba, która nieuchronnie prowadzi do niepełnosprawności. 

Terapia stwardnienia rozsianego ma przede wszystkim na celu przedłużenie sprawności, zahamowania rzutów choroby oraz poprawę komfortu życia. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym większe szanse na przedłużenie poprawnej kondycji organizmu. Dlatego właśnie nie warto ignorować nawet najmniejszych objawów. Ból oka przy patrzeniu na boki może być jednym z nich. 

Jeżeli ból oczu przy patrzeniu na boki pojawi się przy przechodzeniu COVID-19, nie musisz się obawiać. Obecnie świat wychodzi z fazy pandemii, próbując normalizować opiekę nad chorymi na COVID-19. Choć to nadal niebezpieczny, szybko mutujący wirus, większość osób przechodzi go w sposób łagodny lub średniociężki. Najważniejsze więc będzie zachowanie spokoju, izolacja i wypoczynek. W razie konieczności skonsultuj się z lekarzem. 

Pamiętaj jednak, że nie należy wpadać w panikę. Najczęściej ból oka może być po prostu objawem zmęczenia czy urazu mechanicznego. Do diagnostyki podejdź więc w sposób spokojny i racjonalny. 

Ból gałki ocznej przy patrzeniu w bok – sprawdź ten objaw!

Ból oczu przy patrzeniu na boki może być zwiastunem zapalenia nerwu wzrokowego. Dlatego lepiej nie bagatelizować tego symptomu. Czasem jednak dolegliwości bólowe wywołane mogą być ciałem obcym w oku, zmęczeniem wzroku czy nawet nieuregulowaną wadą wzroku. Pamiętaj o regularnych wizytach u optometrysty! Jeżeli przepisze Ci on okulary korekcyjne, w Family Optic wykonamy je dla Ciebie!

Strona główna
Ulubione
Koszyk