Drganie powiek to objaw, który od czasu do czasu przytrafia się praktycznie każdemu z nas. Czy powinien być powodem do niepokoju? Kiedy najlepiej udać się do specjalisty? Z tego tekstu dowiesz się, czym charakteryzuje się drganie powieki, jakie są jego przyczyny i jak je zlikwidować.
Spis treści:
1. Czym charakteryzuje się drganie powieki? Przyczyny dolegliwości
2. Drganie powiek — jak się pozbyć?
3. Inne przyczyny drgania powieki — kiedy udać się do lekarza?
Czym charakteryzuje się drganie oka? Przyczyny dolegliwości
Drganie powieki, choć bywa nieprzyjemne, to jednak jeśli drgająca powieka występuje raz na jakiś czas, nie musisz się niczego obawiać. Pojedyncze epizody drżenia powiek mogą być spowodowane stresem, dużym zmęczeniem czy niedoborami minerałów. Jednak gdy objaw ten zaczyna występować coraz częściej, to warto zdiagnozować przyczynę takiego stanu organizmu. W nielicznych przypadkach może on oznaczać różnego rodzaju schorzenia neurologiczne lub rzadziej — choroby oczu. Co oznacza drganie powieki i jak radzić sobie z jego nawrotami?Kiedy drganie powieki jest normalnym objawem?
Mimowolne drżenie powiek jest spowodowane skurczem mięśnia okrężnego oka. Mięsień ten odpowiada za zaciskanie powiek. Jest to objaw powszechny i nie stanowi powodu do niepokoju, kiedy występuje sporadycznie. Drganie samo w sobie najczęściej dotyczy powieki górnej, choć czasem występuje także drganie powieki dolnej. Najczęstszymi przyczynami drgania powieki są:
stres,
zmęczenie,
nadmiar kawy i alkoholu,
niedobory mikroelementów
ciąża.
Przyczyna dolegliwości, jaką są nieprzyjemne skurcze oka, to, również powiązane ze stresem, permanentne zmęczenie i wyczerpanie. Brak snu i wycieńczenie przyczyniają się do zwiększenia drgań mięśnia. Zmęczenie organizmu sprzyja jego odwodnieniu. Brak dostatecznego nawodnienia może być przyczyną drgania powieki. Jak się pozbyć tego stanu? Przede wszystkim, zadbaj o prawidłowy sen. Dorosła osoba powinna przesypiać 7-8 godzin w ciągu doby.
Za skurcze powieki odpowiada również nadmiar kawy i alkoholu. Używki przyczyniają się odwodnienia organizmu, niekontrolowanego drżenia mięśni, a w efekcie również do pojawienia się objawu, jakim jest drganie powieki. Nieumiarkowane stosowanie tych substancji na co dzień prowadzi również do pojawienia się kolejnego powodu drżących powiek, czyli niedoboru mikroelementów.
Jeżeli prowadzisz intensywny tryb życia z małą ilością snu i dużą ilością kawy, często możesz mieć do czynienia z niedoborami takich pierwiastków jak magnez, potas czy wapń. Niewystarczająca ilość magnezu w organizmie, powszechnie kojarzona ze skurczami w nogach, może również powodować skurcze mięśni twarzy (w tym drganie oka). Niedobór potasu natomiast skutkuje kołataniem serca
i częstymi zmianami nastroju. Wapń z kolei odpowiada za prawidłowe przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi — jego braki zaburzają ten proces.
Innym popularnym czynnikiem powodującym drgania powiek może być ciąża. Organizm przyszłej matki w tym szczególnym okresie wymaga znacznie więcej uwagi niż zwykle. Ciało kobiety domaga się większej ilości minerałów, takich jak magnez czy potas, co ostatecznie może poskutkować wystąpieniem objawu, jakim jest drganie powieki. Możesz zwalczyć to poprzez suplementację tych minerałów, oczywiście po konsultacji z lekarzem.
Dlaczego drga powieka? Jak widzisz, przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Jeśli objaw ten występuje u Ciebie sporadycznie, nie musisz się stresować.
Polecamy także: Gdy pojawi się jęczmień pocieramy oko złotą obrączką - czy to mit?Drganie powiek – jak się pozbyć?
Kiedy wiesz już, dlaczego drga powieka, zapewne chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się tego problemu. Powód występowania tej dolegliwości bezpośrednio wpływa na to, jak najlepiej podejść do leczenia drgania oka. Przyczyny mogą, ale nie muszą, mieć podłoże chorobowe i nie zawsze koniecznym rozwiązaniem musi być leczenie u specjalisty. Jak się pozbyć tego objawu, jeżeli spowodowany jest czynnikami wynikającymi ze stylu życia?
Jak już wspomnieliśmy, najczęstszą przyczyną problemu jest niedobór mikroelementów. Często wiąże się on z niedoborem snu, stresem i zmęczeniem, a czasem nawet z ciążą. Aby zlikwidować nawracające epizody skurczowe, koniecznie przyjrzyj się Twojemu stylowi życia. Uzupełnienie niedoborów za pomocą odpowiedniej diety i suplementacji i wydaje się być zabiegiem koniecznym, by raz na zawsze zakończyć walkę z tym uporczywym objawem.
Jeśli drganie oka wynika z niedoborów magnezu, możesz uzupełnić jego niedobory poprzez spożywanie takich produktów jak kakao, kasza gryczana, biała fasola czy gorzka czekolada. Warto też uwzględnić uzupełnienie diety o składniki zawierające potas (np. banany) oraz wapń (np. natka pietruszki). Nie zapominaj też o piciu wystarczającej ilości wody (około 2-2,5 l w ciągu dnia).
Jeśli natomiast przyczynę drgania powieki stanowi silne przemęczenie organizmu, koniecznie zadbaj o dłuższy sen.
Ponadto jak najszybciej zmniejsz ilość pitych przez Ciebie napojów energetycznych, kawy i alkoholu, oraz ogranicz palenie papierosów. Rezygnacja z używek może przyczynić do całkowitego ustąpienia objawu, jakim jest drganie pod okiem. Aby przeciwdziałać skurczom powieki, warto dodatkowo wyciszyć się, wychodzić na spacery, spróbować medytacji, ale przede wszystkim — ograniczyć źródło stresu (oczywiście, w miarę możliwości).
Jeśli natomiast problem staje się bardzo uciążliwy, można doraźnie rozważyć wstrzyknięcie toksyny botulinowej (popularnie znanej jako botoks) w okolicę drgającego miejsca. Skutkuje to ostatecznie porażeniem części miejsca i w efekcie – ustąpieniem uciążliwych objawów. Pamiętaj jednak, że sprawę należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, a tego typu zabiegów nie wykonuje się u dzieciInne przyczyny drgania powieki – kiedy udać się do lekarza?
Drżąca powieka staje się poważnym problemem, kiedy wynika z przyczyn chorobowych. Drganie powiek może być spowodowane schorzeniami związanymi z podrażnieniem rogówki. Może to również być związane z podrażnieniami spojówek, np. w przebiegu alergii, a także z innymi schorzeniami okulistycznymi, takimi jak jaskra, erozja rogówki, zapalenie powiek czy zespół suchego oka. W przypadku tych chorób najczęściej zaobserwujesz również inne objawy, takie jak ból przy mruganiu, swędzenie okolicy oka, zaczerwienienie czy łzawienie. W takiej sytuacji decyzję na temat sposobu leczenia powinien podjąć lekarz.
Również lekarz powinien zdecydować o leczeniu, gdy drganie oka wynika z przyczyn neurologicznych. Drżące oko może być bowiem objawem takich schorzeń jak blefarospazm, połowiczny skurcz twarzy, porażenie nerwu twarzowego, zespół Tourette'a czy różnego typu dystonie. Do specjalisty niezwłocznie udaj się, kiedy drżenie powieki utrzymuje się ponad tydzień i nie ustępuje.
Na wizytę lekarską zgłoś się też w momencie, gdy zaobserwujesz u siebie:
opadanie powieki,
niedomykanie powiek,
ból oczu,
krwawienie,
bolesne skurcze w pozostałych częściach ciała,
wydzieliny w oku,
samoistne zamykanie się oka lub zaciskanie powiek,
zaburzenia widzenia,
kołatanie serca,
opadanie kącika ust,
zawroty głowy.
Blefarospazm – kilka słów o tym schorzeniu
Wspomnieliśmy już, że drganie oka to jeden z objawów schorzenia nazywanego blefarospazmem. Jakie są jego objawy i czym się charakteryzuje?
Blefarospazm to kurcz powiek, który polega na czynnym skurczu mięśnia okrężnego oka. Może być leczony podobnie jak drganie powiek i często się z nim wiąże.
Gdy czynnikiem wywołującym skurcze jest światło, to skutecznym rozwiązaniem problemu okaże się noszenie okularów przeciwsłonecznych lub okularów o żółtych szkłach. Jeżeli został on wywołany na skutek przesuszenia gałki ocznej, problem rozwiąże zastosowanie kropli nawilżających do oczu. Jeśli natomiast czynnikiem wyzwalającym okaże się zapalenie powieki, to koniecznie należy zadbać
o prawidłową higienę brzegów powiek, szczególnie po zabiegach kosmetycznych.
Niestety, ta przykra dolegliwość lubi utrzymywać się dłużej i z tego względu wymaga specjalistycznego leczenia. Odbywa się ono najczęściej poprzez podanie pacjentowi toksyny botulinowej w okolice mięśnia okrężnego oka. Efekt zabiegu jest widoczny już po około 2 dniach po jego przeprowadzeniu i utrzymuje się nawet do 4 miesięcy. Jeżeli leczenie botoksem nie przynosi oczekiwanych rezultatów, konieczne staje się przeprowadzenie operacji.
Sprawdź również: Ile powinno trwać badanie optometryczne?Połowiczny skurcz twarzy – jak go leczyć?
Drganie powiek może być również objawem zbliżającego się tzw. połowicznego skurczu twarzy. Musi on być leczony wyłącznie u specjalisty, który zaleci odpowiednie leki lub przeprowadzi stosowny zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, podobnie jak w przypadku blefarospazmu. Skuteczność takiego zabiegu wynosi około 85%. Jeśli jednak zabieg nie przyniesie efektów, zalecana jest terapia dekompresją mikronaczyniową. W efekcie dochodzi do zmniejszenia ucisku na nerw wzrokowy, a objawy skurczu zaczynają ustępować u ponad 90% pacjentów.
Jeśli Twoim problemem jest drganie powiek i podejrzewasz u siebie poważniejsze problemy zdrowotne lub drganiu powiek towarzyszy któryś z wymienionych wyżej niepokojących objawów — koniecznie zgłoś się do lekarza.
Drżenie powiek to również powód przemęczenia oczu, które może prowadzić do zespołu suchego oka, a nawet do pogorszenia wzroku. Warto więc zainteresować się ofertą Family Optic, gdzie znajdziesz nie tylko bardzo dobrej jakości okulary, ale również krople do oczu niwelujące suchość gałki ocznej i inne akcesoria, pomagające chronić Twoje oczy. Ponadto masz możliwość skorzystania z pomocy licznych specjalistów, którzy z pewnością Ci doradzą. Zapoznaj się z ofertą Family Optic i zadbaj o oczy już dziś.