Blog

Gdy pojawi się jęczmień, pocieramy oko złotą obrączką - czy to mit?

8.06.2022

Wiele osób kojarzy jęczmień na oku ze złotą obrączką – uważa się, że pocieranie nią może zniwelować obrzęk powieki czy usunąć grudkę w powiece. Jest to jednak niesłusznie rozpowszechniony mit, który może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy istnieją sprawdzone domowe sposoby na jęczmień? Najpierw warto poznać, czym jest ta dolegliwość, by odpowiednio ją wyleczyć.

Czym jest jęczmień?

W powiekach znajdują się gruczoły potowe, łojowe oraz tarczkowe, które stają się idealną pożywką dla bakterii, które wywołują zakażenia. Najczęściej są to gronkowce, przez które następuje infekcja powieki i powstanie jęczmienia. Objawy jęczmienia to głównie obrzęk i zaczerwienienie powiek, pieczenie oczu i łzawienie czy nawet ból

Pojawia się również przewlekłe zapalenie brzegów powiek, charakteryzujące się często żółtą wydzieliną na brzegach powiek. Zapalenia powieki objawiające się jęczmieniem dzielą się na dwa rodzaje ze względu na miejsce jego występowania. 

Jęczmień zewnętrzny

Jęczmień zewnętrzny jest często spotykaną zmianą na powiece, gdzie do objawów zalicza się zaczerwienienie powieki, jej ból i swędzenie oka. Przyczyną tego stanu jest ropne gronkowcowe zapalenie mieszków włosowych, gdzie znajdują się ujścia gruczołów potowych Molla i gruczołów łojowych Zeissa. 

Jęczmień zewnętrzny najczęściej występuje na zewnętrznej części powieki górnej. Często również grudka pojawia się na brzegu powieki. Nieleczony jęczmień może być źródłem dużego dyskomfortu, powodować nieestetyczne zmiany na powiekach. Bardzo rzadko przeradza się w stan zapalny tkanek oczodołu.

Jęczmień wewnętrzny

Jęczmień wewnętrzny charakteryzuje się zapaleniem gruczołów tarczkowych Meiboma, gdzie powstaje mały ropień wywoływany zakażeniem gronkowcem. Charakterystyczne dla tego typu jęczmienia jest uczucie ciała obcego, ból i obrzęk powieki oraz wyczuwalna niewielka grudka
w wewnętrznej stronie powieki. Niekiedy żółtą grudkę można zauważyć na linii rzęs w obrębie brzegów powiek. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie okulistyczne, gdy dojdzie do powstania dużego ropnia.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe, mając jęczmień na oku?

W czasie występowania jęczmienia obu na oku niewskazane są soczewki kontaktowe, gdyż może dojść do powstania powikłań w obrębie przedniego odcinka oka. Noszenie tego typu korekcji podczas występowania jęczmienia na oku wiąże się również z uczuciem dużego dyskomfortu i nawet zaburzeniami widzenia. Zalecane jest wówczas korzystanie z innego typu korekcji, najlepszym rozwiązaniem są okulary korekcyjne.

Jak wyleczyć jęczmień na oku?

Jęczmień możesz zminimalizować poprzez stosowanie specjalistycznych kompresów rozgrzewających dostępnych w aptekach. Możemy także wykonywać masaże powiek. Ważne jest, by wykonywać masaż umiejętnie i delikatnie. Nieodpowiednie masowanie rozgrzanych powiek może skutkować uszkodzeniem delikatnych struktur oka odpowiadających za prawidłowe widzenie. Udaj się do specjalisty, który odpowiednio zdiagnozuje problem oraz zaleci odpowiednią terapię.

Jakie są przyczyny jęczmienia i jak mu zapobiegać?

Za pojawienie się każdego rodzaju jęczmienia jest odpowiedzialne zakażenie gronkowcem. Najważniejsze jest więc, żeby nie dotykać oczu brudnymi dłońmi – tak najczęściej dochodzi do infekcji i pojawienia się stanu zapalnego. 

Także występowanie niektórych chorób przewlekłych przyczynia się do częstszego pojawiania się jęczmienia. Jest to np. łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy cukrzyca. Starszy wiek również jest czynnikiem ryzyka częstszego pojawiania się jęczmienia. Podczas aktywnego zapalenia powiek noszenie soczewek kontaktowych nie jest wskazane, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia objawów oraz być źródłem większego dyskomfortu.

Profilaktyka obejmuje higienę powiek — zadbaj o regularne masaże oraz oczyszczanie powiek. W aptekach dostępne są specjalne preparaty, które pozwalają na prawidłowe usuwanie bakterii i zanieczyszczeń z brzegów powiek w warunkach domowych.

Dlaczego pocieranie po oku złotą obrączką jest niewskazane?

Zastosowanie tej metody może nieść ze sobą więcej szkody, niż pożytku. Pocieranie złotą obrączką może doprowadzić nawet do wtórnego zakażenia oczu, gdyż jest to przedmiot codziennego użytku, na którym znajduje się wiele niebezpiecznych dla oczu bakterii. Ta metoda nie ma żadnego potwierdzenia naukowego i może być nawet szkodliwa dla oczu. 

Stosowanie ciepłych kompresów oraz higiena i masaż powiek będą wystarczające, by zniwelować jęczmień na oku. Jeżeli jednak problem nawraca albo objawy jęczmienia są niepokojące, zawsze warto udać się do okulisty.



Strona główna
Ulubione
Koszyk