Blog

Na co zwrócić uwagę, wybierając krople do oczu?

4.08.2022

Nieustający dyskomfort, suche oczy, a czasem nawet zaczerwienienie skłania Cię do zakupu kropli do oczu. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając krople, aby naprawdę przyniosły ulgę? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Czy mruganie ma znaczenie?

Na rogówce oka znajduje się film łzowy (naturalny składnik struktury oka), który spełnia rolę nawilżającą, odżywczą i ochronną. Mrugając, regularnie zapewniasz Twoim oczom nawilżenie. Pracując przed ekranem komputera lub spędzając czas przed smartfonem, zapominasz o częstym mruganiu. Wskutek tego nie jest odnawiany film łzowy, przez co powstaje uczucie dyskomfortu w postaci suchości oczu. Rzadkie mruganie i brak odpowiedniego zaopiekowania się narządem wzroku może przyczynić się do powstania zespołu suchego oka.

Sprawdź też: Czy okulary rozleniwiają wzrok? Zasady doboru korekcji

Zespół suchego oka – jak radzić sobie z objawami?

Do typowych objawów zespołu suchego oka zalicza się:

  • dyskomfort,

  • zaczerwienienie spojówki,

  • łzawienie oczu,

  • pieczenie oczu,

  • szczypanie oczu,

  • swędzenie oczu,

  • uczucie piasku w oku,

  • ogólny ból oczu,

  • zmęczone oczy.

Wszystkie wyżej wymienione objawy, które nie będą minimalizowane, doprowadzą do zmęczonych oczu, które wołać będą o ratunek w postaci kropli do oczu. Kupując krople nawilżające do oczu, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na cenę i pojemność, ale także na to, by ich działanie oraz skład kropli było jak najlepsze.

Przeczytaj też: Na czym polega ortokorekcja i kto może ją stosować?

Jakie krople nawilżające do oczu wybrać?

Krople do oczu najczęściej kupujemy w aptece, ale znajdziesz je również w salonach optycznych czy nawet drogeriach. Dobre krople nawilżające w swoim składzie nie powinny posiadać konserwantów. Ich skład powinien być oparty o hialuronian sodu. Hialuronian sodu to substancja czynna, która zapewni doskonałe nawilżanie gałki ocznej i posiada działanie przeciwzapalne. Wspomaga też regenerację rogówki. 

Co więcej, hialuronian sodu wydłuża czas trwania filmu łzowego, który znajduje się na gałce ocznej. Coraz bardziej popularnym składnikiem staje się aloes. Wyciąg z aloesu również zadba o odpowiednie nawilżenie oczu, ale dodatkowo także o łagodzenie podrażnień oczu. Nawilżające krople z aloesem posiadają działanie antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Tak więc krople do oczu z wyciągiem aloesu zapobiegają namnażaniu bakterii i uśmierzają stany zapalne oczu. Krople nawilżające z wyciągiem z aloesu dobrze sprawdzą się do wrażliwych oczu.

Soczewki kontaktowe używane na co dzień

Użytkownicy soczewek kontaktowych to osoby mające szczególnie wrażliwe oczy. Często zdarza się, że pomimo dobrania odpowiednich soczewek kontaktowych muszą wspomagać się sztucznymi łzami, czyli stosować nawilżające krople do oczu. Suchość oczu jest jedną z najczęstszych przyczyn porzuceń soczewek kontaktowych. Stosowanie kropli do oczu kompatybilnych z soczewkami kontaktowymi nawilży powierzchnię oka oraz pomoże w nawilżeniu spojówki. Dla osób noszących soczewki kontaktowe należy polecać krople, które są kompatybilne z soczewkami kontaktowymi.

Jak prawidłowo zakroplić oczy?

Zaopatrując się w krople do oczu, najczęściej spotykać się można z kroplami, które mają dozownik lub pompkę uławiającą przenoszenie kropli z pojemnika do oczu. Przede wszystkim przed dotknięciem okolic oczu dokładnie umyj dłonie. Następnie delikatnie odchyl dolną powiekę i przy pomocy dyfuzora zaaplikuj odpowiednią ilość kropli do zewnętrznego kącika oka. Ważne, by nie aplikować kropli do wewnętrznego kącika (przy nosie), gdyż szybko odpłyną kanalikami łzowymi do nosa i ich skuteczność będzie mniejsza. Następnie zamknij na chwilę oczy, potem mrugać, by rozprowadzić krople nawilżające po całej powierzchni oka.

Polecane produkty:

Jakie krople do oczu polecają specjaliści Family Optic?

W ofercie salonów optycznych Family Optic dostępne są krople nawilżające marki Mono Vision. Polecane preparaty to standardowe krople nawilżające do oczu SEE L'EAU Eye Care Moisture Drops oraz krople nawilżające w postaci żelowej SEE L'EAU Eye Care AloeVera Drops. Czym różnią się te dwa preparaty?

Tak więc najlepszymi kroplami dla osób użytkujących soczewki kontaktowe są preparaty Moisture Drops o formule wodnistej. Za to krople do oczu o formule żelowej AloeVera Drops dzięki swojej strukturze dłużej utrzymują się na powierzchni oka, ponadto ten preparat nie zawiera konserwantów i ma dłuższy termin przydatności – aż do 90 dni. Aplikator z pompką dozującą ułatwia użytkowanie kropli. Z kolei aloes nie tylko nawilża powierzchnię oka, ale również ma działanie łagodzące podrażnienia.

Dla kogo przeznaczone są krople do oczu?

Większość kropli do oczu otrzymamy bez recepty, dostępne są w aptekach, ale przede wszystkim w salonach optycznych. Nawilżające krople do oczu przeznaczone są dla:

  • osób cierpiących na objawy suchego oka,

  • osób przebywających lub pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach,

  • osób przebywających lub pracujących w sztucznym oświetleniu lub przed ekranem komputera.

Dowiedz się też: Męty w oku - czy są groźne?

Podsumowanie

Mając wyżej opisane objawy zespołu suchego oka lub korzystając na co dzień z soczewek kontaktowych, nie należy sięgać po krople ogólnie nawilżające. Najlepiej udaj się do salonu optycznego po wyżej rekomendowane preparaty, które nie zawierają konserwantów. Stosując odpowiednie krople, pamiętaj o regularności w aplikacji, by efekty były jak najbardziej zadowalające. Zwróć uwagę na skład proponowanych kropli do oczu, termin przydatności i aplikator, za pomocą którego zaaplikujesz krople do worka spojówkowego.


Strona główna
Ulubione
Koszyk