Blog

Łzawienie oczu – czy powinno Cię zaniepokoić?

29.08.2022

Jeżeli coś złego dzieje się z oczami, nie możesz tego bagatelizować. W końcu to jeden z najważniejszych zmysłów niezbędnych do codziennego funkcjonowania. Z tego artykułu dowiesz się, o czym może świadczyć łzawienie oczu i jak sobie z tym poradzić. 

Spis treści:
1. Łzawienie oczu – o czym może świadczyć?
2. Łzawiące oczy – jak sobie z nimi radzić?
3. Łzawiące oczy – nie bagatelizuj tego objawu!  

Łzawienie oczu – o czym może świadczyć?

Obecność łez w oku jest naturalna i pełnią one bardzo ważną funkcję w ochronie wzroku:

  • nawilżają, odżywiają rogówkę oraz spojówkę,

  • zabezpieczają gałkę oczną przed zanieczyszczeniami,

  • chronią przed zakażeniami.

Co w takim razie wypełnia łzawiące oczy? Patrząc na skład chemiczny, jest to woda, chlorek sodu i białka. Chlorek sodu nadaje łzom słony smak, natomiast białka stanowią ochronę przed infekcjami. Powstają one w gruczołach łzowych, umieszczonych na krawędzi górnej powieki, i tędy przedostają się na powierzchnię gałki ocznej. Kiedy mrugasz, rozprowadzasz łzy po oczach. Wówczas na ich powierzchni powstaje tzw. film łzowy, który  je nawilża i oczyszcza.      

Wydzielanie łez jest naturalne i stanowi odruch obronny organizmu. Odprowadzanie łez jest niezauważalne. Odbywa się ono przez układ odprowadzający, który składa się z kanalika i worka łzowego oraz przewodu nosowo – łzowego. Nadmierne łzawienie oczu występuje wówczas, kiedy kanaliki łzowe nie dają rady odprowadzić wszystkich łez.  

Obfite łzawienie, kiedy krople pojawiają się na policzkach (zamiast spłynąć do nosa), może mieć różne przyczyny. Czasami jest to reakcja odruchowa wywołana np. krojeniem cebuli lub dostaniem się do oka kurzu bądź odrobiny kremu. Wówczas łzawienie oka ma charakter obronny przed elementem drażniącym i pozwala usunąć przeszkodę. 

Co jeszcze może wywołać łzawienie oczu? Przyczyny mogą być prozaiczne: ciało obce, kurz czy przemęczenie. Bywa także, że świadczy o poważnej chorobie, niekoniecznie dotyczącej oczu. Czasami trzeba udać się do alergologa lub laryngologa, aby rozwiązać problem.  

Zbiór czynników mogących wywołać nadmierne łzawienie oczu jest całkiem spory:

  • zespół suchego oka,

  • alergie,

  • nadwrażliwość i zmęczenie oczu,

  • zapalenie spojówek oraz powieki,

  • nieprawidłowy skład łez,

  • podwinięcie powieki,

  • półpasiec oczny,

  • zapalenie zatok,

  • chemioterapia,

  • mechaniczne uszkodzenie oka,

  • suche powietrze,

  • narośle na powiekach takie jak gradówka czy jęczmień,

  • uszkodzenie filmu łzowego,

  • wyrastanie rzęs do wewnątrz oka,

  • drażniące płyny w oku.

Łzawiące oczy mogą świadczyć o poważnej chorobie tego narządu, dysfunkcji kanalików łzowych, jaskrze i innych. Nieprawidłowa budowa struktur nosa także może powodować podobne objawy, tak samo urazy lub rany twarzy. Oczy łzawią również  wskutek podrażnienia przez światło, dym tytoniowy czy smog. 

Brak okularów przeciwsłonecznych także może wywołać łzawienie oczu, podrażnienie, zaczerwienienie oraz pieczenie. Do poważniejszych konsekwencji braku zabezpieczenia oczu przed promieniowaniem UV należą uszkodzenia plamki żółtej, stan zapalny spojówek oraz nowotwory. Pamiętaj, że oczy trzeba odpowiednio chronić przez cały rok – nie tylko latem i zimą, kiedy promienie odbijają się od wody, piasku lub śniegu.  

Obecnie dosyć powszechnym zjawiskiem są alergie. Wodnisty katar i łzawiące oczy to podstawowe objawy sygnalizujące ich występowanie. Pyłki roślin, kurz, roztocza lub sierść zwierząt są częstą przyczyną alergicznego zapalenia spojówek. Silne emocje również powodują nadprodukcję łez. 

Sprawdź także: Ból oczu przy patrzeniu w bok – co może oznaczać?

Łzawiące oczy – jak sobie z nimi radzić?

To zależy od przyczyny problemu. Jeżeli łzawienie oka pojawia się sporadycznie, możesz spróbować domowych metod, aby pozbyć się tej dolegliwości. Poczynając od masażu powiek po przemywanie oczu solą fizjologiczną. Pomoże również rezygnacja z intensywnego makijażu i obowiązkowe zmywanie go przed snem oraz noszenie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem. 

Co jeszcze pomoże na łzawienie oczu? Przyczyny problemu mogą być różne, dlatego należy dobrać do nich odpowiednie metody. Jeżeli spędzasz dużo czasu przy komputerze, pamiętaj o robieniu przerw i gimnastyce oczu. Dla kondycji oczu ważne jest także właściwe oświetlenie oraz wietrzenie pomieszczenia. Nosisz soczewki? Koniecznie stosuj się do zaleceń producenta.   

W dbaniu o narząd wzroku bardzo ważne jest profilaktyka oraz higiena. Nie dotykanie oczu brudnymi rękami – to podstawa, ale zasad dotyczących zachowania zdrowych oczu jest o wiele więcej.   

Polecane krople do oczu:

Co na łzawiące oczy – 10 porad jak dbać o narząd wzroku

Zdrowie oczu ma bardzo ważny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Częste korzystanie z urządzeń elektronicznych, smog czy brak aktywności fizycznej negatywnie odbijają się na ich kondycji. Dlatego tak ważne jest codzienne dbanie o narząd wzroku. Najlepiej zacznij od dziś i daj sobie szansę na sokoli wzrok do późnej starości. Świąd, pieczenie lub łzawienie oczu to drobiazgi w porównaniu z poważniejszymi konsekwencjami ewentualnych zaniedbań.  

1. Zaprzyjaźnij się ze specjalistą 

Regularne wizyty w gabinecie to podstawa. Badanie wzroku co dwa lata stanowi absolutne minimum. Jeżeli zależy Ci na dobrej kondycji oczu, wykonuj badania kontrolne raz w roku. Takie wizyty pomogą szybko wychwycić nie tylko problemy ze wzrokiem (wiele schorzeń na początku nie daje żadnych objawów), ale również innych chorób takich jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Niezależnie od stałych wizyt u okulisty, w razie wystąpienia problemów typu pieczenie, suchość lub silne łzawienie jednego oka, nie czekaj i skontaktuj się z lekarzem.    

2 Spędzasz dużo czasu przed komputerem? Daj odpocząć oczom.  

Jak to zrobić? Po pierwsze – mruganie. Kiedy nie wpatrujesz się ciągle w monitor, mrugasz od 8 do 12 razy w ciągu minuty. Wówczas zapewniasz ciągłość filmu łzowego, który chroni Twoje oczy. Intensywna praca przy komputerze powoduje spadek mrugnięć do 3 – 4 razy na minutę. To negatywnie wpływa na Twoje oczy i może prowadzić do ich suchości. Wytchnieniem dla narządu wzroku są także regularne i odpowiednio długie przerwy. Stosuj prostą zasadę 3 × 20 – rób przerwę co 20 minut i wpatruj się w obiekt oddalony o co najmniej 6 metrów przez 20 sekund. 

3. Odnowa biologiczna dla oczu

Masaże czy okłady z ziół to domowe sposoby na poprawę wzroku. Dlaczego oczy łzawią? Najczęściej dzieje się tak, gdy są przemęczone. Pomóż im przez regularne masaże. Wykonuj je delikatnie, zacznij od górnych powiek, potem dolne. Wystarczy kilka razy w tygodniu. Możesz też stosować chłodne okłady np. korzystając z gotowych żelowe kompresy. 

4. Dieta dla oczu

Odpowiednie odżywianie ma wpływ na cały organizm. Aby zachować dobry wzrok do późnych lat, pamiętaj o produktach zawierających luteinę. Odpowiada ona za ochronę naczyń włosowatych siatkówki. Znajdziesz ją w natce pietruszki, cukinii, brokułach, szpinaku, jarmużu czy borówce amerykańskiej. Niezbędne są także kwasy omega – 3, które zawierają ryby, takie jak makrela, łosoś i tuńczyk. Do tego dołącz cynk, karotenoidy oraz zestaw witamin A, C i E. Takie menu pomoże Ci uniknąć drobnych dolegliwości jak świąd, pieczenie czy nadmierne łzawienie oka. Może także opóźnić rozwój poważniejszych schorzeń, np. zwyrodnienia plamki żółtej lub zaćmy. 

5. Sport to zdrowie, także dla oczu

Kiedy  regularnie się ruszasz, poprawiasz krążenie krwi w organizmie. Wówczas następuje lepszy dopływ krwi do narządów i działają one lepiej. To samo dotyczy oczu. Konkretniej rzecz ujmując, sport pomaga zmniejszyć kruchość naczyń włosowatych. W ten sposób poprawisz jakość widzenia dzięki lepszemu ukrwieniu oczu – siatkówki, naczyniówki oraz nerwu wzrokowego. Dodatkowym plusem jest stymulacja produkcji rodopsyny, czyli barwnikowego związku chemicznego, który wpływa na lepsze widzenie po zmroku. Co na łzawiące oczy, zaczerwienienie lub świąd? Czasami wystarczy spacer lub wycieczka na rowerze! 

6. Nosisz soczewki kontaktowe? Stosuj się do zaleceń 

Ból, dyskomfort czy łzawiące oko – to mogą być objawy nieprawidłowego stosowania soczewek. Kiedy za długo nosisz soczewki, musisz liczyć się z takimi problemami, jak wysuszenie i podrażnienie oczu. To z kolei może skończyć się niedotlenieniem oraz urazami rogówki. Dlatego też pilnuj terminu wymiany soczewek i dbaj o ich prawidłową pielęgnację. Odpowiednie płyny do soczewek znajdziesz m.in. w asortymencie Family Optic. Regularne wizyty u optometrysty także należą do zestawu obowiązkowego dla osób używających soczewek kontaktowych.

7. Okulary przeciwsłoneczne – niezbędne akcesorium

Noszenie okularów posiadających  stosowne atesty, właściwe filtry i pochodzące ze sprawdzonego źródła okularów pozwoli uniknąć Ci poważnych problemów ze wzrokiem. Łzawiące oko, uczucie suchości czy piasku pod powiekami – to łagodne konsekwencje spowodowane wysuszeniem powierzchni oka. Oprócz doraźnych dolegliwości groźniejsze są skutki szkodliwego promieniowania UVA i UVB odsunięte w czasie. Uszkodzenie plamki żółtej, skrzydlik, tłuszczyk, zaćma, a nawet nowotwory oczu i powiek mogą być konsekwencją braku odpowiedniej ochrony.  Sprawdź okulary przeciwsłoneczne w ofercie Family Optic!

8. Koryguj wady wzroku

Zaniedbania w tym zakresie prowadzą do postępu wad wzroku, a co za tym idzie pogorszenia widzenia. Dlatego, aby zachować dobry wzrok na długie lata, pamiętaj o właściwej korekcji wad tego narządu. Za słabe lub błędne działania będą tylko pogłębiały problem.  

9. Rzuć palenie

Jak powszechnie wiadomo, nikotyna nie służy zdrowiu. Ma także negatywne działanie na wzrok. Nadmierne łzawienie oka, podrażnienie, pieczenie – to wszystko może być spowodowane dymem tytoniowym. To jednak nie jedyne skutki tego nałogu. Po latach może wystąpić zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma.  

10. Sen – niezbędny element w trosce o zdrowe oczy

Ile snu potrzebują oczy, aby dobrze funkcjonować? Absolutne minimum to 5 godzin. W tym czasie organizm zdąży odpocząć oraz się zregenerować. Kiedy nie śpisz przez dłuższy czas, oczy ulegają zmęczeniu oraz podrażnieniu. Aby zapobiec powstaniu czerwonych oczu, poświęć na nocny wypoczynek od 7 do 9 godzin. Wtedy  nie powstaną też nieestetyczne sińce i worki pod oczami. Unikniesz również skurczu powiek czy suchości oczu.

Polecamy też: Na co zwrócić uwagę, wybierając krople do oczu?

Łzawiące oczy – nie bagatelizuj tego objawu!  

Schorzenia oczu zazwyczaj rozwijają się przez wiele lat. Z pozoru błahe problemy takie jak  łzawienie jednego oka, zaczerwienienie czy świąd, mogą być zapowiedzią poważniejszych problemów. Dotyczy to nie tylko chorób narządu wzroku, ale także ogólnoustrojowych. Dlatego wszelkie nieprawidłowości skonsultuj ze specjalistą, ponieważ nie muszą one świadczyć o metryce lub przemęczeniu organizmu.  

Obecny styl życia sprzyja występowaniu problemów ze wzrokiem – także u młodych ludzi. Komputer, sztuczne światło, mała aktywność fizyczna czy niewłaściwe dieta mają istotny wpływ na kondycję oczu. Łzawienie jednego oka to nie problem, jeśli przyczyną jest podrażnienie przez kurz czy pyłki. Jednak kiedy trwa długo lub często się powtarza, może być przyczyną większych kłopotów. 

Jedną z przyczyn problemów ze wzrokiem jest także stres oksydacyjny. Wówczas zostaje zaburzona w organizmie równowaga między wolnymi rodnikami i antyoksydantami. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest stres, brak ruchu, zła dieta czy palenie papierosów. Do skutków stresu oksydacyjnego zaliczamy uszkodzenie naczyń włosowatych oczu, zawał lub udar. Dlatego tak ważne są codzienne decyzje dotyczące Twojego trybu życia. Bagatelizowanie objawów, takich jak silne łzawienie jednego oka, zaczerwienie, świąd lub opuchlizna może mieć poważne skutki. 

Oczy człowieka skonstruowane są w taki sposób, abyśmy mogli dostrzegać nawet najdrobniejsze szczegóły w bliży. Powinno odbywać się to w sposób dynamiczny i krótkotrwały, na przykład po to, aby przyjrzeć się jakiemuś detalowi. W tym czasie oczy muszą się wysilić, uruchamiając akomodację. Dawniej przez większość czasu patrzyliśmy w dal. To naturalny stan dla oczu – są one wtedy rozluźnione. Dzisiaj, kiedy większość czasu wykorzystujemy nasze oczy do pracy w bliży, permanentne napięcie temu towarzyszące, może prowadzić m.in. do bólów głowy, czy tzw. przykurczów akomodacji. Coraz częściej jest też podnoszony temat większego zagrożenia krótkowzrocznością.

Warto wiedzieć: Drganie powieki – skąd się bierze i co oznacza?

Łzawienie oczu – o czym trzeba pamiętać?

Oczy to jeden z najważniejszych narządów, a Family Optic pomoże Ci o nie zadbać. Nowoczesne salony optyczne naszej firmy znajdziesz w całym kraju. Jeśli nie masz czasu na wizytę stacjonarną, zajrzyj do sklepu internetowego. W obu przypadkach znajdziesz szeroki wybór akcesoriów optycznych oraz porady specjalistów i stylistów. Wykwalifikowana kadra oraz wysokiej jakości sprzęt to gwarancja odpowiedniego poziomu usług.   

Według danych WHO niemal połowa Polaków od 16 do 54 roku życia ma problem z poprawnym widzeniem. Na jaskrę choruje ok. 800 tys. osób, ale zaledwie 65 tys. się leczony. Dlaczego? Choroba wykrywana jest zbyt późno.  Dlatego nie lekceważ problemów ze wzrokiem. Zastanawiasz się co na łzawiące oczy, pieczenie czy zaczerwienienie będzie najlepszym rozwiązaniem? Czasami wystarczy zmiana trybu życia. Jeśli objawy nie ustają, wybierz się do specjalisty. Sprawdź usługi optyczne dostępne w Family Optic – skorzystaj z naszej oferty, a Twoje oczy odwdzięczą Ci się  w przyszłości.  

Strona główna
Ulubione
Koszyk