
Jedziesz na wakacje i zastanawiasz się, jak ochronić wzrok przed słońcem? Postaw na okulary z odpowiednim filtrem, który całkowicie zabezpieczy Twoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Z tego artykułu dowiesz się jak i dlaczego warto to robić, jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych jest najlepszy i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.
Spis treści:
1. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – dlaczego powinieneś je mieć?
2. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
3. Okulary z filtrem UV – na co jeszcze zwrócić uwagę?
4. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – niezbędnik dla zdrowia Twoich oczu!
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – dlaczego powinieneś je mieć?
Świadomość konieczności zabezpieczenia oczu przed słońcem jest coraz większa, jednak wciąż niewystarczająca. Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że warto to robić. Cesarz, chroniąc się przed promieniami słonecznymi, korzystał z zielonego szmaragdu, przez który oglądał walki gladiatorów. Również Inuici starali się chronić oczy przed promieniami słonecznymi odbijającymi się od śniegu. W tym celu wycinali nieduże szparki w kości foki, mocując je przy pomocy skórzanych rzemyków.
Obecnie sposoby na zabezpieczenie wzroku przed szkodliwym promieniowaniem są o wiele prostsze. Wystarczy, że kupisz okulary przeciwsłoneczne. Jaki filtr UV należy wybrać? Taki, który w odpowiedni sposób ochroni Twoje oczy, uwzględniając porę roku i tryb życia, jaki prowadzisz.
Latem częściej przebywasz na świeżym powietrzu. Na plaży czy w górach, promienie słoneczne, odbijając się od piasku, wody albo śniegu (w wyższych partiach gór), zwiększając ilość szkodliwego promieniowania UV. Kiedy jest go za dużo, musisz się liczyć z problemami ze wzrokiem.
Sprawdź także: Keratometria - pomiar krzywizny rogówki

Lista zagrożeń nie jest mała i są one poważne – zapalenie spojówek, uszkodzenie powiek, rogówki, soczewki wewnątrzgałkowej czy trwałe uszkodzenie siatkówki. W tym ostatnim wypadku wyraźne pogorszenie widzenia jest „najmniejszym wymiarem kary”. W najgorszym wypadku możesz nawet stracić wzrok! Inne zmiany chorobowe, które wywołuje promieniowaniem UV to: tłuszczyk, skrzydlik, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), a nawet nowotwory skóry i powiek.
Ewentualne problemy z oczami po ekspozycji na słońce, mogą nie dawać objawów latami. Z kolei uszkodzenia wzroku spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym są nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie.
Wieloletnie akcje prowadzone przez dermatologów spowodowały, że zapewne chronisz skórę przed wyjściem na słońce. To samo powinno dotyczyć oczu. Dokładnie tak, jak przy wyborze odpowiedniego kremu do ciała zwracasz uwagę na to, jaki powinien być filtr – w okularach przeciwsłonecznych również musisz o tym pamiętać.
Skutki braku zabezpieczenia oczu przed słońcem są poważne, jednak brak ochrony to nie tylko rezygnacja z noszenia okularów, ale także stosowania szkieł bez filtrów ochronnych. W obydwu przypadkach oczy nie mają jak się obronić. Samo przyciemnienie jest nawet bardziej szkodliwe. Wówczas nie mrużysz oczu, chroniąc się przed światłem, a rozszerzone źrenice absorbują więcej szkodliwego promieniowania. Pamiętaj, o tym wybierając okulary przeciwsłoneczne. Jaki filtr się w nich znajduje, ma kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia.
Częste mrużenie oczu spowodowane brakiem okularów przyspiesza pojawienie się zmarszczek, natomiast brak filtrów w szkłach doprowadza do szybszego uszkodzenia wzroku. Rozwiązaniem obu problemów są właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Jaki filtr UV się w nich znajduje, ma znaczenie nie tylko dla wzroku, ale także skóry wokół oczu. Jest ona bardzo delikatna i dlatego wymaga właściwej ochrony. Promieniowanie ultrafioletowe w dużym stopniu przyspiesza starzenie się skóry. Brak odpowiedniego zabezpieczenia to także ryzyko wystąpienia przebarwień.
Tak jak kosmetyki z filtrami SPF zabezpieczają Twoją skórę przed słońcem, to jaki filtr UV w okularach przeciwsłonecznych wybierzesz ma, znaczenie dla ochrony wzroku oraz skóry wokół oczu.
Polecamy również: Okulary relaksacyjne - kto powinien je stosować?
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Brak właściwej ochrony oczu może być przyczyną wielu poważnych chorób, które nieraz dają symptomy po wielu latach. Występują także skutki krótkotrwałe, takie jak bóle oczu, zaczerwienienia, łzawienie, podrażnienia czy światłowstręt. Aby im zapobiec i zachować zdrowy wzrok, musisz zablokować dostęp promieniowania UV do oczu. O tym, w jakim stopniu będzie to skuteczna zapora, decyduje filtr, który znajduje się w okularach.
Zatem jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? Najlepiej UV 400 – wówczas masz gwarancję stuprocentowego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem. Jednak sama informacja o tym, jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych został zastosowany to za mało. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając okulary?
Druga ważna kwestia to odpowiedni atest. Certyfikaty CE oraz UKCA zapewniają, że są to bezpieczne okulary przeciwsłoneczne. Jaki filtr się w nich znajduje, a precyzyjniej rzecz ujmując, czy w ogóle został w nich zastosowany, potwierdza znak CE (Conformité Européenne). To oznaczenie potwierdza, że zostały spełnione normy UE, jednak tylko w przypadku okularów kupionych w salonie optycznym. Znak „CE” na okularach ze stoiska, a nawet apteki, może oznaczać China Export. Wówczas nie masz pewności, że to produkt bezpieczny, wyposażony w filtry przeciwsłoneczne.
Kiedy upewnisz się, że zostały spełnione normy bezpieczeństwa, zwróć uwagę na obecność filtra polaryzacyjnego. Jego zastosowanie maksymalnie ogranicza odblaski, kiedy słońce świeci szczególnie mocno. Ponadto zmniejsza światło odbijające się od powierzchni wody, jezdni lub innych pojazdów, dzięki czemu masz lepszy kontrast widzenia. Z tego względu jest to doskonały wybór kiedy planujesz wyprawę w góry, wypad na żagle, jazdę rowerem albo samochodem.
Istotna jest także moc filtra UV. Cyfry rzymskie lub arabskie od 0 do 4 informują, ile światła przechodzi przez soczewkę i dociera do oka. Jaki powinien być filtr w okularach przeciwsłonecznych? To zależy, jaką chcesz mieć ochronę – całkowitą czy częściową.
Wyróżniamy następujące kategorie przepuszczalności:
Kategoria 0 – przepuszczalność światła od 80 do 100%;
Kategoria 1 – przepuszczalność światła od 43 do 80%;
Kategoria 2 – przepuszczalność światła od 18 do 43%;
Kategoria 3 – przepuszczalność światła od 8 do 18%;
Kategoria 4 – przepuszczalność światła od 3 do 8%.

Okulary z filtrem UV – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Oferta na rynku jest wystarczająco szeroka i zawiera wiele ciekawych rozwiązań, dzięki czemu łatwo znajdziesz coś dla siebie.
Dobrym przykładem są szkła gradalne, czyli, innymi słowy, cieniowane. Dolna część soczewki jest jasna albo przezroczysta a górna przyciemniona, kolorowa. W ten sposób zyskujesz zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi padającymi z góry oraz więcej światła na dole. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoli Ci korzystać z tych samych okularów niezależnie od pory dnia, nasłonecznienia, tego czy przebywasz na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń. Znakomicie sprawdzają się także podczas jazdy samochodem.
Kiedy zastanawiasz się, jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne, pomyśl o modelu z soczewkami lustrzanymi. Dzięki specjalnej powłoce ochronnej wykorzystywanej przez NASA w kamerach oraz teleskopach odbijającej szkodliwe promienie słoneczne, gwarantują one wysoką ochronę oczu. Flash mirror sprawia, że sprawdzają się one znakomicie przy silnym słońcu i na dużych wysokościach. Światło wpadające przez soczewki zostało zredukowane o 10-60 proc. Ponadto dzięki temu rozwiązaniu masz zapewniony wysoki kontrast oraz wyostrzenie i nasycenie kolorów.
Jeśli masz wadę wzroku, rozważ okulary z filtrem fotochromowym. Za jego sprawą Twoje okulary dostosowują się do natężenia światła. W słoneczne dni soczewka staje się ciemniejsza, a w pochmurne – jaśniejsza. Dzięki temu nie musisz posiadać dwóch par okularów.
Jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych, dedykowanych konkretnej aktywności?
Odpowiednie zabezpieczenie wzroku to nie tylko filtry w soczewkach, ale także ciekawe rozwiązania pozwalające swobodnie spędzać czas w ulubiony sposób. Biegi, jazda na rowerze czy sporty wodne – dla tych wszystkich aktywności są przygotowane specjalne okulary przeciwsłoneczne.
Jeśli lubisz biegać lub wędrować po górach zwróć uwagę na modele dobrze przylegające do głowy. Pomocne będą także soczewki z 6-stopniowym zakrzywieniem oraz technologią Terrain Tint, co znacznie poprawia ostrość widzenia również przy silnym nasłonecznieniu.
Lubisz jazdę na rowerze? Przy wyborze okularów pamiętaj, aby były one kompatybilne z kaskiem.
Zauszniki powinny mieć właściwą długość i grubość. Ponadto nic nie może Cię uwierać. Ochronę przed parowaniem okularów od środka zapewni technologia przeciwmgielna. Natomiast soczewka oraz boczna ochrona to bardziej kompleksowa ochrona przed światłem. Nie zapominaj, że w sportowych modelach równie ważna jest bardzo dobra ostrość widzenia pod każdym kątem.
Szukając modelu uniwersalnego, który sprawdzi się zarówno w mieście jak i podczas sportowych aktywności, zwróć uwagę na kilka elementów. Istotne jest, jaki filtr UV w okularach zastosował producent, oraz czy posiadają one polaryzacyjne soczewki. Przydadzą się także ogumowane zauszniki oraz wygodne nanośniki, a do tego lekka rama i wentylacja. Te wszystkie elementy sprawią, że okulary dobrze się prezentują i są funkcjonalne.
Warto przeczytać: 10 sposobów, jak dbać o oczy
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – niezbędnik dla zdrowia Twoich oczu!
Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem i należy go chronić przez cały rok. Szkodliwe promieniowanie UV może wywołać bardzo poważne skutki zdrowotne, także w odległej przyszłości. Chyba już nie masz wątpliwości, że warto chronić oczy. Jest to niezwykle ważne szczególnie latem. Odpowiednie okulary wyposażone we właściwe filtry, dostosowane do Twoich potrzeb są absolutną koniecznością. Aby spełniały swoją rolę i były bezpieczne, zasięgnij rady specjalisty. Wówczas będziesz mieć pewność dobrze zainwestowanych pieniędzy w ochronę Twojego zdrowia. Sprawdź, jakie okulary przeciwsłoneczne znajdziesz w Family Optic.