Blog

Okulary relaksacyjne - kto powinien je stosować?

9.06.2022

Spis treści:
1. Czym są okulary relaksacyjne?
2. Dla kogo przeznaczone są okulary ze wsparciem akomodacji?
3. Wady oraz zalety okularów relaksacyjnych

Czym są okulary relaksacyjne?

Okularowe soczewki relaksacyjne należą do jednych z najnowszej generacji soczewek, które zostały stworzone w odpowiedzi na potrzeby użytkowników okularów w XXI wieku. Mają one za zadanie wspomagać i rozluźniać akomodację, pozwalając tym samym na dłuższą i bardziej komfortową pracę w bliży, czyli m.in. czytanie czy pracę przy monitorze komputera. Możliwe jest to dzięki ich unikalnej konstrukcji, która schematycznie przedstawiona została na poniższym rysunku.

Rysunek 1.    Schemat konstrukcji okularowej soczewki relaksacyjnej

W górnej części soczewki znajduje się obszar zapewniający komfortowe i wyraźne widzenie do dali. Niżej natomiast następuje delikatna i stopniowa zmiana mocy soczewki na bardziej dodatnią, co rozluźnia akomodację przy patrzeniu na odległości pośrednie oraz z bliska.

W przeciwieństwie do okularowych soczewek progresywnych są one pozbawione tzw. martwych pól, co gwarantuje maksymalny komfort widzenia. Do okularów progresywnych upodabnia je natomiast niezauważalna dla innych zmiana mocy soczewki.

Sprawdź także: Na czym polega ortokorekcja i kto może ją stosować?

Akomodacja i związane z nią dolegliwości

Akomodacja odgrywa znaczącą rolę w procesie widzenia. Umożliwia nam ona ostre widzenie we wszystkich odległościach patrzenia. Im bliżej znajdują się obserwowane przedmioty, tym mocniejsze musi być napięcie akomodacji.

Wielogodzinna praca na komputerze czy używanie telefonu zmuszają do stałego napięcia akomodacji oczu. Może to powodować szereg dolegliwości takich jak częste bóle głowy czy oczu, niechęć do czytania oraz trudności w koncentracji. Są one związane z Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku (ang. Digital Eye Strain), którym w dzisiejszych czasach obarczona jest spora część społeczeństwa. Są to najczęściej uczniowie, studenci oraz pracownicy biurowi.

Do zaburzeń związanych z akomodacją należą m.in. niedostateczna akomodacja oraz niestabilna akomodacja, które w dużej mierze powodować będą problemy z czytaniem oraz dyskomfort.

Innym zjawiskiem związanym z akomodacją jest prezbiopia, inaczej starczowzroczność, która powoduje brak możliwości dobrego widzenia z niewielkiej odległości. Związana jest ze stopniowym osłabianiem się akomodacji z każdym kolejnym rokiem życia. Należy mieć jednak świadomość, że prezbiopia jest zjawiskiem fizjologicznym, które prędzej czy później dotknie każdego człowieka.

Soczewki relaksacyjne są rozwiązaniem, które może się sprawdzić we wszystkich wyżej wymienionych sytuacjach. 

Polecamy również: Postępująca krótkowzroczność – jak zapobiegać?

Dla kogo przeznaczone są okulary ze wsparciem akomodacji?

Okularowe soczewki relaksacyjne są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że mogą być stosowane zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych.

Dedykowane są osobom wykonującym wielogodzinną pracę w bliży oraz odległościach pośrednich, których oczy potrzebują wsparcia akomodacji. Okulary te znajdą swoje zastosowanie dla osób obarczonych Cyfrowym Zmęczeniem Wzroku, niedostateczną akomodacją, niestabilną akomodacją, a także przy początkowej prezbiopii. Wybranie takiego rozwiązania jako pierwszej korekcji starczowzroczności ułatwia również przyzwyczajenie się do okularów progresywnych w późniejszym czasie, ponieważ obie te konstrukcje są wieloogniskowe.

Co więcej, pacjent nie musi mieć żadnej wady wzroku, aby zastosować u niego okulary ze wsparciem akomodacji i przywrócić tym samym odpowiedni komfort widzenia.

Wykwalifikowani specjaliści oraz konsultanci w salonach optycznych nastawieni są na możliwie najlepszą poprawę widzenia, dlatego warto zaufać im gdy proponują okulary relaksacyjne jako najlepsze rozwiązanie.

Właściwe dopasowanie okularów relaksacyjnych

Aby korekcja spełniała swój cel i była komfortowa w użytkowaniu, koniecznym jest wybranie się na kompleksowe badanie wzroku poprzedzone właściwym wywiadem. Przed wyborem optymalnego rozwiązania musi bowiem zostać dobrana nie tylko wartość potrzebnej korekcji, ale również postawiona pełna diagnoza. Dobierając soczewki relaksacyjne, specjalista powinien zapisać na recepcie nie tylko moce korygujące wadę wzroku, ale również wartość redukcji tych mocy, czyli tzw. addycję zalecaną do bliższych odległości.

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest wybór oprawy okularowej. Istotne są nie tylko jej walory estetyczne, ale musi ona również spełniać wymogi techniczne. Optyk powinien zwrócić uwagę na jej wielkość, kształt oraz kąty nachylenia względem twarzy tak, by uniknąć jej zsuwania się z nosa, uciskania czy opierania się na policzkach. Wybór salonu optycznego będzie zatem niezmiernie istotny.

Okulary i soczewki muszą zostać prawidłowo dopasowane, by zapewnić dobre widzenie. Optyk wykona właściwe czynności takie jak pomiar wysokości źrenic czy ich rozstawu, które zapewnią precyzyjne osadzenie soczewek w oprawie okularowej.

Warto również nadmienić, że należy dać sobie kilka dni na adaptację do okularów relaksacyjnych. Z racji na wysoce zaawansowaną budowę tego typu soczewek nasze oczy oraz mózg muszą przyzwyczaić się do ich użytkowania. Jeżeli okulary są dopasowane prawidłowo, wówczas po pewnym czasie ich noszenia zapewnią nie tylko wyraźne widzenie we wszystkich odległościach, ale również komfort widzenia nawet po dłuższym czasie patrzenia na monitor komputera czy telefonu. Warto przeczytać: MIT: Okulary ajurwedyjskie leczą wady wzroku


Wady oraz zalety okularów relaksacyjnych

Do głównych zalet okularów relaksacyjnych należy dobre widzenie we wszystkich odległościach, a co za tym idzie, brak konieczności posiadania dwóch par okularów. Niwelować one będą także dyskomfort związany z nadmierną pracą z bliskich odległości oraz powiązane z nią bóle głowy czy oczu. Można je nosić przez cały czas – zarówno do chodzenia, przed komputerem, jak i podczas czytania. Jest to zatem praktyczne rozwiązanie, a ich noszenie jest bardzo komfortowe. Należy również mieć świadomość, że jeżeli wzrok nie przyzwyczai się takiego rozwiązania, możliwa jest darmowa wymiana na dwie pary soczewek jednoogniskowych – do dali oraz do bliży.

Część osób uważa, że wadą okularów relaksacyjnych jest wysoki koszt ich wykonania. Prawdą jest jednak, że cena tych soczewek, pomimo tego, że są wykonane w oparciu o bardzo zaawansowaną technologię, nie jest znacznie wyższa niż za soczewki jednoogniskowe. Okulary relaksacyjne kosztują zazwyczaj mniej niż okulary dwuogniskowe czy okulary progresywne. Na ich cenę może mieć natomiast wpływ, jak w przypadku wszystkich rodzajów soczewek okularowych, wybrana powłoka antyrefleksyjna oraz wada wzroku.

Pamiętaj, że dokładnie wykonane badanie wzroku przez specjalistę, właściwe dopasowanie oprawy w salonie optycznym oraz pomiar niezbędnych parametrów to gwarancja satysfakcji dla Twoich oczu.


Strona główna
Ulubione
Koszyk