
Czym są okulary ajurwedyjskie, a czym okulary korekcyjne?
Jednym z szeroko rozpowszechnionych sposobów radzenia sobie z wadą wzroku, szczególnie na rynku internetowym, są okulary ajurwedyjskie. Nie są to jednak okulary korekcyjne. Jaka jest zatem różnica pomiędzy tymi produktami?
Okulary korekcyjne zamawiane są na podstawie recepty wystawionej przez optometrystę lub okulistę. Moce podane na recepcie odpowiadają najlepszej na dany moment korekcji wzroku, która dobrana została podczas pełnego i szczegółowego badania poprzedzonego właściwym wywiadem z pacjentem. W kolejnym kroku następuje montaż tak dobranych szkieł korekcyjnych do odpowiednio dopasowanej oprawy okularowej, która spełnia nie tylko wymogi estetyczne, ale również techniczne. Są to tzw. "zwykłe okulary", a jednak ich wykonanie jest wyjątkowo niebanalne.
Ajurwedyjskie okulary są natomiast produktem niedopasowanym indywidualnie do pacjenta. Są to okulary bezsoczewkowe, wykonane z tworzywa sztucznego. W miejscu soczewek znajdują się nieprzezroczyste przesłony z licznymi otworami. Okulary ajurwedyjskie wywodzą się medycyny staroindyjskiej i wyglądem przypominają okulary przeciwsłoneczne, choć niewiele mają wspólnego z ochroną oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
![Okulary ajurwedyjskie [1]](https://images.surferseo.art/6ecf95d4-73cf-4fc9-a979-00bb8a0c9648.jpeg)
Czy korzystanie z okularów ajurwedyjskich "wyleczy" wadę wzroku?
Producenci okularów ajurwedyjskich informują m.in., że w przypadku krótkowzroczności czy dalekowzroczności ich produkt daje możliwość naturalnej stymulacji oka pozwalając ćwiczyć mięśnie gałki ocznej i je relaksować, a także przywracać naturalną ruchliwość oczu, co rzekomo daje szansę na leczenie wad wzroku. Informują oni również, że najlepiej stosować je codziennie przez kilka tygodni, ponieważ umożliwi to trwałą poprawę jakości widzenia.
W roku 2014 przeprowadzono badanie wśród pacjentów w wieku od 20 do 50 lat, którzy nosili okulary ajurwedyjskie przez 7 dni w tygodniu. Zauważono u nich co prawda poprawę ostrości widzenia z bliska podczas noszenia tych okularów, ale także zmniejszone pole widzenia (okulary ajurwedyjskie ograniczają widzenie peryferyjne) oraz pogorszoną wrażliwość na kontrast. [2]
Wyniki innego badania, przeprowadzonego w roku 2017, wskazały, że założone przez osobę badaną okulary ajurwedyjskie podniosły ostrość widzenia oraz głębię ostrości, ale wrażliwość na kontrast, widzenie przestrzenne, pole widzenia oraz szybkość czytania uległy pogorszeniu. [3]
Badania naukowe nie wykazały do tej pory wystarczających dowodów na skuteczne oraz długotrwałe działanie okularów ajurwedyjskich. [4]
Czy wadę wzroku można wyleczyć?
Na ostrość oraz jakość widzenia wpływ mają różnego rodzaju czynniki. Najczęstszą przyczyną zaburzeń wzroku są choroby oczu oraz wady refrakcji. Choroby oczu, takie jak jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), mogą być leczone. Wady wzroku korygujemy różnego rodzaju rozwiązaniami optycznymi, takimi jak okulary czy soczewki kontaktowe, aby umożliwić dobre i komfortowe widzenie.
Do wad refrakcji zaliczamy krótkowzroczność, dalekowzroczność (zwaną również nadwzrocznością), a także astygmatyzm. Astygmatyzm często przez pacjentów postrzegany jest jako choroba. Należy pamiętać jednak, że jest to po prostu jedna z wad wzroku. Różnego rodzaju wady wzroku to nie choroby, nie podlegają one zatem leczeniu. Jedynym trwałym rozwiązaniem korygującym wadę refrakcji jest chirurgia refrakcyjna, a więc operacyjne skorygowanie wzroku.
Jak działają okulary ajurwedyjskie?
Ten wywodzących się ze starożytnych Indii wynalazek w swoim działaniu wykorzystuje przesłony, które ograniczają ilość światła docierającego do oczu. Trafia ono do gałki ocznej jedynie poprzez liczne, ale bardzo niewielkie otwory rozmieszczone równomiernie w przesłonie. Te małe otwory, które są kluczem do zrozumienia działania okularów ajurwedyjskich, są po prostu tzw. otworami stenopeicznymi, czyli dziurkami o średnicy znacznie mniejszej, niż średnica naszego oka.
Produkt ten w swoim działaniu opiera się na podstawowych zasadach optyki, zgodnie z którymi promienie światła znajdujące się bardzo blisko osi widzenia załamują się znacznie słabiej niż promienie od niej oddalone. Działa to na tej samej zasadzie, co zastosowanie przesłony o małej średnicy w fotografii, by zwiększyć głębię ostrości wykonywanego zdjęcia, czyli zakresu odległości, w których obraz jest ostry.
Przykładowo w oku obarczonym krótkowzrocznością promienie świetlne zbiegają się przed siatkówką oka, co skutkuje powstaniem nieostrego obrazu na jej powierzchni tak, jak zostało to przedstawione na schemacie poniżej:
Jeżeli zastosujemy przesłonę z otworkiem o średnicy dużo mniejszej niż średnica źrenicy, wpuścimy do oka jedynie promienie biegnące w pobliżu osi widzenia.
Tajemnica okularów ajurwedyjskich polega na tym, że otwór nie jest jeden, centralny, a jest ich wiele. Zatem bez względu na to, w jakim kierunku spojrzymy, trafimy na jakiś otwór i to przez niego będziemy obserwować świat.
Rozwiązanie to nie jest jednak trwałe, ponieważ w momencie zdjęcia okularów do oka wpadać będą nie tylko promienie światła znajdujące się w pobliżu osi widzenia, ale również te bardziej oddalone i głębia ostrości zostanie zmniejszona.
Podsumowanie
OKULARY AJURWEDYJSKIE NIE LECZĄ WAD WZROKU
Zasada działania okularów ajurwedyjskich opiera się na zastosowaniu przesłony z licznymi niewielkimi otworami, które dopuszczają do oka jedynie promienie biegnące blisko osi widzenia.
Zgodnie z podstawowymi zasadami optyki promienie przyosiowe załamują się znacznie słabiej niż promienie oddalone od osi widzenia. Zjawisko to przy wykorzystaniu odpowiednio małego otworu skutkuje zwiększeniem głębi ostrości, która umożliwia ostre widzenie.
Efekt wywołany przy pomocy okularów ajurwedyjskich jest chwilowy.
Celem dobrania prawidłowej i skutecznej korekcji wady wzroku (krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu) należy udać się do optometrysty bądź okulisty, który wybierze odpowiednie rozwiązanie.
Bibliografia:
W. S. Kim, I. K. Park, Y. S. Chun; “Quantitative analysis of functional changes caused by pinhole glasses”; Investigative Ophthalmology & Visual Science; 2014; vol. 55, n. 10; s. 6679–6685
W.S. Kim, I.K. Park, Y.K. Park, Y.S. Chun; "Comparison of Objective and Subjective Changes Induced by Multiple-Pinhole Glasses and Single-Pinhole Glasses"; Journal of Korean Medical Science; 2017; 32(5); s.850-857
K. Zorena, A. Gładysiak, D. Ślęzak; "Early Intervention and Nonpharmacological Therapy of Myopia in Young Adults"; Journal of Ophtalmology; 2018