Soczewki kontaktowe to jedna z najskuteczniejszych i bezinwazyjnych metod korekcji wzroku ceniona za dużą wygodę stosowania. Szkła noszone na co dzień zapewniają większą swobodę i mogą być używane przez osoby aktywne fizycznie bez względu na rodzaj wykonywanych czynności. Nowoczesne technologie wykorzystywane przy produkcji soczewek pozwoliły opracować produkty niewyczuwalne na oku, które cechują się odpowiednim poziomem nawilżenia, wysoką przepuszczalnością tlenu i łatwością zakładania.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe powinny zostać dobrane na podstawie przeprowadzonego badania u optometrysty lub okulisty, które pozwoli określić rodzaj występującej wady wzroku. Specjalista określa moc soczewek i pomaga dobrać ich najbardziej odpowiedni rodzaj.
Prawidłowo dobrane szkła kontaktowe są bezpieczne dla zdrowia oczu i nie powodują dyskomfortu w czasie noszenia. Głównym zadaniem produktu jest poprawa ostrości widzenia przy zachowaniu jak największego komfortu użytkownika, dlatego ważne jest, aby soczewki rodzaj produktu został dopasowany do wady wzroku, preferencji i stylu życia. Jakie soczewki wybrać? Poznaj wszystkie rodzaje szkieł kontaktowych i zobacz, czy ta metoda korekcji wzroku sprawdzi się dla Ciebie.
Podział soczewek ze względu na zastosowanie
Soczewki sferyczne – przeznaczone do korekcji krótko- i dalekowzroczności. Produkty tej kategorii cechują się równomiernie rozłożoną mocą na całej powierzchni i maksymalnym wyostrzeniu obrazu w centralnym punkcie. Niektóre produkty mają budowę asferyczną, która warunkuje lepsze dopasowanie soczewki do kształtu gałki ocznej.
Soczewki toryczne – służą do korekcji astygmatyzmu. Zadaniem tego typu szkieł jest wyrównanie nieregularności na powierzchni rogówki, co zapewnia prawidłowe skupienie się światła i uzyskanie wyraźnego obrazu. Soczewki te mogą równocześnie korygować krótko- lub dalekowzroczność.
Soczewki progresywne (multifokalne, progresywne) – pomocne przy występowaniu prezbiopii zwanej inaczej starczowzrocznością. Wada ta pojawia się wraz z wiekiem i objawia się zaburzeniami widzenia z bliska na skutek zmniejszenia elastyczności soczewki oka. Soczewki korygujące tę wadę pozwalają zachować ostry obraz przy patrzeniu zarówno z bliskiej, jak i dalekiej odległości dzięki płynnej zmianie mocy korekcyjnej na ich powierzchni.
Soczewki kosmetyczne – mogą korygować wadę wzroku lub służyć jedynie poprawie wyglądu przy zerowej mocy. Występują w różnych kolorach i wzorach.
Podział soczewek ze względu na materiał
Istotną kwestię stanowi również typ materiału, z którego soczewka zostanie wykonana, a najbardziej ogólnie możemy podzielić soczewki na miękkie i twarde:
Soczewki miękkie to najpopularniejszy typ szkieł kontaktowych. Wykorzystywane są przy korekcji podstawowych wad wzroku jak krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia, a ich głównym wyróżnikiem jest delikatna i elastyczna struktura. Do produkcji wykorzystuje się materiał hydrożelowy lub silikonowo-hydrożelowy o wysokim stopniu uwodnienia i wysokim wskaźniku transmisyjności tlenu. Mogą być przeznaczone do użytku w trybie całodziennym lub przedłużonym.
Soczewki twarde stosowane są głównie przy korekcji zaawansowanych wad wzroku jak np. stożek rogówki oraz w innych dolegliwościach. Często służą jako soczewki lecznicze wykorzystywane w ramach rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych oczu. Są wykonane z trwałych materiałów i odznaczają się dłuższym okresem przydatności.
Podział soczewek ze względu na tryb noszenia
Ostatni ważny podział dotyczy trybu noszenia, czyli optymalnej ilości czasu, przez który soczewka może przebywać na oku bez konsekwencji dla zdrowia i uczucia zmęczenia. W ofercie dostępne są szkła kontaktowe:
Jednodniowe – jednorazowego użytku. Nie wymagają dodatkowej pielęgnacji, ponieważ każdego dnia zakłada się nową parę szkieł, którą należy wyrzucić po całym dniu noszenia. Stanowią najbardziej higieniczny rodzaj soczewek kontaktowych.
Dwutygodniowe – wielokrotnego użytku. Przeznaczone są do stosowania w trybie 14-dniowym i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po każdym dniu noszenia produkt należy przemyć specjalnym płynem i umieścić na noc w pojemniku zawierającym preparat dedykowany ich pielęgnacji.
Miesięczne– wielokrotnego użytku. Cechują je takie same właściwości, jak w przypadku soczewek kontaktowych dwutygodniowych, ale mają wydłużony okres stosowania do 30 dni. Wymagają codziennej pielęgnacji.
Zalety noszenia soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe zdecydowanie poprawiają komfort życia stanowiąc doskonałą alternatywę dla okularów korekcyjnych – nie parują i nie przeszkadzają w uprawianiu sportu. Największym atutem tej metody korekcji jest ich dyskrecja. Zapewniają dobre widzenie bez żadnej ingerencji w wygląd, co przekłada się na większą pewność siebie ich użytkowników i możliwość ukrycia występującej wady. Poza tym soczewki gwarantują bardzo szerokie pole widzenie. Obraz jest wyraźny bez względu na kąt patrzenia, a latem śmiało nosić okulary przeciwsłoneczne, zachowując pełną ostrość widzenia.
Bądź na bieżąco z nowościami, promocjami i rabatami dla stałych klientów!