Soczewki kontaktowe miesięczne przeznaczone są do wielokrotnego stosowania przez okres 30 dni. Ten rodzaj produktu najlepiej sprawdza się wśród osób, które na co dzień korzystają z korekcji wzroku przy pomocy tej metody. Miesięczny tryb noszenia umożliwia zakup jednego opakowania szkieł kontaktowych o dłuższym okresie przydatności.
Miesięczne szkła kontaktowe wykonane są z cienkiego materiału, najczęściej hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego, który z łatwością dopasowuje się do kształtu gałki ocznej i jest praktycznie niewyczuwalny na jej powierzchni. Nowoczesne technologie materiałów wykorzystywanych przy produkcji soczewek umożliwiają zachowanie prawidłowego stopnia nawilżenia powierzchni oka i nie przyczyniają się do zmęczenia oczu oraz wystąpienia podrażnień.
Możliwość wielokrotnego zastosowania wymaga codziennej pielęgnacji, która pozwoli utrzymać higienę i prawidłowy stan soczewek. W tym celu stosuje się płyn pielęgnacyjny, przy użyciu którego po każdym dniu noszenia używaną soczewkę należy oczyścić i umieścić w specjalnym pojemniku wypełnionym płynem.
Dlaczego warto wybrać soczewki wielokrotnego użytku?
- Soczewki kontaktowe miesięczne to większa oszczędność. Kiedy stosujesz soczewki codziennie koszt zakupu jest niższy niż w przypadku soczewek jednodniowych. Inwestycja ta jest szczególnie opłacalna, jeśli zdecydujesz się na duże opakowanie, które zawiera 6 sztuk soczewek lub opakowań tzw. Multiboxów. Takie rozwiązanie zapewni Ci również spokojną głowę i brak konieczności kupowania co chwilę nowego opakowania i ograniczy ryzyko, że będziesz zmuszony nosić soczewki po terminie.
- W ofercie szkieł kontaktowych dostępne są produkty o przedłużonym trybie działania (tzw. całodobowe), które pozwalają na to, aby w razie konieczności zasnąć w soczewkach. Takie szkła cechują się większą przepuszczalnością tlenu, co wpływa na bezpieczeństwo ich stosowania z uwzględnieniem zalecanej liczby dni ciągłego przebywania na oczach. To dobre rozwiązanie podczas wakacyjnego wyjazdu pod namiot lub całonocnej dyskoteki, a także sytuacji, w których nie ma warunków do utrzymania odpowiedniej higieny soczewek. Przy regularnym stosowaniu szkieł kontaktowych powinno się je zdejmować na czas spania, by oczy mogły odpocząć.
Jak pielęgnować soczewki miesięczne?
Zadbanie o odpowiednią higienę soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku nie wymaga dużo czasu, a codzienne wykonanie tej czynności zajmuje zaledwie kilka minut. Jak prawidłowo pielęgnować szkła kontaktowe miesięczne? W pierwszej kolejności zacznij od dokładnego umycia rąk, a następnie oczyść pojemnik, używając w tym celu płynu dezynfekującego. Następnie zdejmij jedną soczewkę i przemyj ją specjalnym płynem, delikatnie przy tym pocierając jej powierzchnię palcem z każdej ze stron. Dobrze jest zaczynać zawsze od tego samego oka, dzięki czemu unikniesz pomylenia soczewek przy występowaniu różnic między wadami wzroku. Po przetarciu ponownie wypłucz soczewkę, a następnie umieść ją w czystym pojemniku i zalej płynem pielęgnacyjnym. Wszystkie te kroki powtórz dla drugiej soczewki. Pielęgnację przeprowadzaj codziennie lub zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli wskazują inaczej. Pamiętaj aby pojemnik do przechowywania soczewek wymieniać najlepiej wraz z nową parą soczewek i nie pomijać jego regularnego oczyszczania.
Dla kogo soczewki miesięczne?
Soczewki kontaktowe miesięczne to najlepszy wybór dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz wszystkich tych, które cenią komfort i noszą soczewki codziennie. Ważną kwestię stanowi przy tym trybie wymiany regularne dbanie o utrzymanie ich właściwego stanu czystości i nawilżenia. Brak pielęgnacji powoduje, że materiał staje się sztywniejszy co uniemożliwia dalsze użycie. Dlatego ten rodzaj soczewek powinny wybrać osoby sumienne, które podejmą się codziennego czyszczenia szkieł. Ze względu na swoją specyfikację i możliwość korekcji szerokiego spektrum wad wzroku sprawdzą się dla krótko- i dalekowidzów, astygmatyków oraz osób, u których występuje prezbiopia. Mogą korygować zarówno małe, jak i duże dysfunkcje i stanowią doskonałą metodę, gdy wada pojawia się tylko w jednym oku. Każdy dobór soczewek wymaga konsultacji ze specjalistą, który prawidłowo dobierze moc korekcji do soczewek kontaktowych.
Przewaga soczewek kontaktowych nad okularami korekcyjnymi
Soczewki kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów korekcyjnych, ponieważ są niemal niewidoczne dla innych, nie wpływają na wygląd zewnętrzny i pozwalają na wykonywanie rozmaitych czynności bez ograniczeń. Przy pomocy szkieł kontaktowych możesz skorygować:
- krótko- i dalekowzroczność – soczewki sferyczne;
- astygmatyzm – soczewki toryczne;
- prezbiopię (nadwzroczność) – soczewki multifokalne (progresywne).
Okulary korekcyjne często parują lub uniemożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych, natomiast soczewki kontaktowe w żaden sposób nie podlegają warunkom atmosferycznym. Możesz nosić okulary przeciwsłoneczne, zachowując pełną ostrość widzenia. Niektóre szkła są dodatkowo wyposażone w ochronę UV, która zapobiega przenikaniu szkodliwego promieniowania słonecznego do oczu. Atutem jest również możliwość stosowania ich w niemal każdym wieku, nawet od najmłodszych lat.