Blog

Soczewki kontaktowe twarde i miękkie

8.06.2022

Spis treści:
1. Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

2. Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe twarde?

3. Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe miękkie?

4. Podsumowanie. Czym różnią się soczewki twarde od miękkich?

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybieraną metodą korekcji wzroku. Jaki rodzaj wybrać soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne? A może soczewki miękkie, twarde lub ortokeratologiczne? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od tego, z jakimi dolegliwościami okulistycznymi się zmagasz oraz jaki prowadzisz styl życia.

Soczewki można podzielić na twarde i miękkie. Pod względem pielęgnacji są one bardzo podobne, ponieważ w większości przypadków należy zdejmować je na noc, płukać i umieszczać w specjalnym płynie. Czym jednak różnią się soczewki twarde od miękkich?

Polecamy także: Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Dlaczego warto wybrać soczewki kontaktowe?

Dobór formy korekcji wzroku to kwestia indywidualna każdego pacjenta. Widać wyraźnie, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z soczewek kontaktowych. To bezpieczna, komfortowa i popularna metoda korekcji wzroku. 

Soczewki kontaktowe są cienkie i przeźroczyste. Nakładamy je bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Dzięki temu zapewniają prawidłową widoczność, niezależnie od warunków atmosferycznych. Pole widzenia nie zostaje ograniczone przez oprawkę. Ponadto soczewka przesuwa się wraz z ruchem gałki ocznej, a to umożliwia swobodne obserwowanie obiektów znajdujących się na bokach. Ten typ korekcji docenią zwłaszcza osoby prowadzące aktywny styl życia. 

Dodatkowo szkła kontaktowe mogą skorygować niemalże każdą wadę wzroku. Do korygowania dalekowzroczności oraz krótkowzroczności służą soczewki sferyczne, zaś toryczne poleca się osobom cierpiącym na astygmatyzm. Na rynku znajdziesz również wersje progresywne umożliwiające widzenie zarówno z daleka, jak i bliska, ponieważ w sposób automatyczny dopasowują się do aktualnego oddalenia obiektów. Jednak najpopularniejszy typ soczewek to miękkie soczewki hydrożelowe. Dopasowują się do kształtu rogówki i dobrze przepuszczają tlen. 

Soczewki kontaktowe stanowią świetną alternatywę dla okularów i stanowią idealne rozwiązanie dla wielu osób. Soczewki można podzielić ze względu na czas, w jakim można je nosić (soczewki jednodniowe, miesięczne, tygodniowe) oraz ze względu na ich właściwości miękkie i twarde.

Sprawdź również: Soczewki miesięczne – jak długo można je nosić

Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe twarde?

Soczewki twarde stosuje się w przypadku określonych dolegliwości, takich jak stożek rogówki, czy podczas skomplikowanych wad wzroku. Są one też szczególnie polecane osobom z zespołem suchego oka, które nie powinny nosić soczewek miękkich. Początkowo produkowane były z materiałów słabo przepuszczających tlen. Jednak rozwój technologii przyczynił się do powstania lepszych materiałów. Wyróżniają się one wysoką tlenoprzepuszczalnością, dzięki czemu oczy otrzymują odpowiednią ilość tlenu.

Twarde soczewki kontaktowe charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu i dużą trwałością (niektóre z nich można nosić nawet do dwóch lat). Poleca się je osobom, które przez dłuższy czas przebywają w pomieszczeniach zamkniętych oraz sportowcom trenującym na halach sportowych. Takie soczewki najlepiej dobrać indywidualnie, ponieważ tylko wówczas będą w odpowiedni sposób korygować daną wadę wzroku pacjenta. Okulista ocenia wadę wzroku, topografię rogówki, a następnie przygotowuje soczewkę próbną.

Twarde soczewki kontaktowe to soczewki wielokrotnego użytku, dlatego należy je w odpowiedni sposób pielęgnować. Od tego przede wszystkim będzie zależeć okres ich przydatności do noszenia, który przy prawidłowym użytkowaniu może wynieść nawet 2 lata. W tym celu należy nabyć specjalne środki do czyszczenia twardych soczewek kontaktowych. Jak prawidłowo pielęgnować soczewki? Jeżeli zdecydujemy się na korzystanie z płynu wielofunkcyjnego, pielęgnacja nie będzie się różnić od tej przeprowadzonej przy soczewkach miękkich. 

Istnieje jeszcze szereg innych produktów przydatnych w pielęgnacji, takich jak systemy dwustopniowe, dodatkowe środki odbiałczające. Niezależnie od rodzaju wybranego produktu, czyszczenie powinny być przeprowadzane w taki sposób, jak jest to przedstawione w instrukcji.

Co charakteryzuje twarde soczewki kontaktowe?

  • posiadają dużą stabilność kształtu,

  • służą do korygowania skomplikowanych wad wzroku (wysoki astygmatyzm, stożek rogówki, zwyrodnienia brzeżne przezroczyste),

  • poprawiają nieprawidłową budowę rogówki i modelują jej kształt,

  • nie przywierają bezpośrednio do oka, ale unoszą się na jego powierzchni,

  • nie zawierają wody,

  • gwarantują stabilne widzenia i wysoką jakość użytkowania,

  • mają dobrą przepuszczalność tlenu,

  • do ich czyszczenie potrzebny jest specjalny płyn przeznaczony do twardych soczewek,

  • dużo łatwiej nakłada się soczewki za pomocą pęsety lub przyssawki.

Warto wiedzieć: Parametry soczewek kontaktowych

Czym charakteryzują się soczewki kontaktowe miękkie?

Soczewki miękkie to obecnie najpopularniejsze szkła kontaktowe. Kupisz je w sklepach, a także przez internet. Z racji tego, że produkowane są masowo, ich cena jest dużo niższa w stosunku do ceny twardych soczewek. Charakteryzuje je o wiele mniejsza trwałość. Zazwyczaj możesz je nosić maksymalnie przez okres jednego miesiąca. Wyróżnia je dość elastyczna struktura przypominająca gąbkę. Dzięki temu świetnie dopasowują się do oka.

Dodatkową funkcją miękkich soczewek jest ochrona gałki ocznej. Produkuje je się z tworzywa, które składa się z wody (w ilości od 40 do 70%). Ponadto soczewki miękkie mają wysoką przepuszczalność tlenu oraz wysoki stopień nawodnienia. Świetnie nadają się do korygowania większości wad wzroku, ale też pełnią funkcje kosmetyczne (mowa tu o soczewkach kolorowych).

Co charakteryzuje miękkie soczewki kontaktowe?

  • wykonane są z hydrożelu lub silikonowego hydrożelu,

  • posiadają wysoki stopień nawodnienia,

  • szybko dopasowują się do oka,

  • korygują większość wad wzroku,

  • idealne dopasowują się w przypadku urazów rogówki,

  • mają wysoką przepuszczalność tlenu i cienką strukturę,

  • korygują bardzo wysokie wady wzroku,

  • są tańsze od soczewek twardych,

  • posiadają dodatkowe funkcje kosmetyczne (zmiana koloru oczu).

O wyborze soczewek powinien zadecydować okulista, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania będzie mógł wybrać dany model. Soczewki twarde należy bardzo precyzyjnie dobrać i dopasować do oka, czego soczewki miękkie nie wymagają w aż takim stopniu. Miękkie szkła kontaktowe częściej doprowadzają do niektórych stanów zapalnych oczu (spojówki i rogówki), ponieważ szybciej chłoną zanieczyszczenia. Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny zdecydować się na soczewki twarde. 

Z pewnością w przypadku użytkowania twardych soczewek kontaktowych powinno się częściej korzystać z kontroli okulistycznych. Miękkie soczewki nie wymagają tak długiego procesu adaptacji, jak soczewki twarde. 

Podsumowanie. Czym różnią się soczewki twarde od miękkich?

Wiele osób nie chce korzystać z tradycyjnych okularów korekcyjnych i wówczas świetną alternatywą stanowią soczewki. W Polsce najbardziej popularne soczewki służące do korekcji wad wzroku to bardzo elastyczne soczewki miękkie. Najczęściej wykonane są one z materiałów silikonowo-hydrożelowych, które pozwalają osiągnąć bardzo wysoką transmisję tlenu. Umożliwi to prawidłowe funkcjonowanie oczu. 

W przypadku soczewek miękkich niepodważalną zaletą jest szybka adaptacja do ich noszenia. Zapewniają one stabilne widzenie i świetnie nadają się do korekcji różnych wad wzroku. Należy pamiętać o tym, że soczewki kontaktowe miękkie musi dopasować okulista, Na podstawie wywiadu z pacjentem i badania wzroku lekarz znajdzie odpowiedni model. 

Z kolei twarde soczewki kontaktowe charakteryzują się najlepszą znaną optyką i korygują one nawet skomplikowane wady wzroku. Zapewniają one stabilne widzenia nawet w przypadku bardziej skomplikowanych wad wzroku. Nawet duży astygmatyzm czy zwyrodnienia rogówki nie są przeszkodą do ich stosowania. 

Warto zaznaczyć, że innowacyjne soczewki kontaktowe twarde dopasowuje się na podstawie topografii rogówki, przy zastosowaniu specjalnego oprogramowania. Jedyny mankament ich użytkowania to dość długi okres adaptacji, który może zniechęcić wiele osób. Soczewki kontaktowe wieloogniskowe twarde pozwalają na znacznie większy zakres korekcji wad wzroku, a także umożliwiają dopasowanie drugiego ogniska do bliży. Uwalnia to pacjentów od konieczności posiadania dwóch par okularów do dali i bliży. 

Wszystkie soczewki powinny zostać dobrane pod okiem profesjonalisty, ponieważ dzięki temu pacjent ma gwarancję tego, że model idealnie dopasowany do potrzeb jego wzroku.

Strona główna
Ulubione
Koszyk