.jpg)
Spis treści:
1. Jak to wszystko się zaczęło?
2. Jak długo można nosić soczewki miesięczne i czy można spać w soczewkach kontaktowych?
3. Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne i czym należy się kierować?
4. Jaki typ soczewek najlepiej wybrać: jednodniowe czy miesięczne?
5. Podsumowanie
Soczewki kontaktowe to rozwiązanie stworzone z myślą o wszystkich tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i nie chcą korygować wad wzroku za pomocą tradycyjnych okularów. Ich wciąż rosnąca popularność sprawiła, że powstało wiele mitów na ich temat. Najczęściej zadawane pytania dotyczą tego, jak prawidłowo korzystać z soczewek. Przyjrzymy się uważnie soczewkom i przedstawimy kilka najważniejszych informacji na ich temat.
Jak to wszystko się zaczęło?
Pierwsze soczewki kontaktowe powstały kilkadziesiąt lat temu, ale do dziś cieszą się ogromną popularnością. Jednak zanim konstruktorzy doszli do znanych nam efektów, musiało upłynąć dużo czasu. Za ojca tego rozwiązania uważa się człowieka renesansu, czyli Leonarda da Vinci.
Kolejną ważną postacią Kartezjusz. W 1063 roku opracował w teorii soczewki korygujące, pokrywające rogówkę. Być może wraz z rozwojem wiedzy o optyce oraz coraz doskonalszymi soczewkami stosowanymi w okularach, prowadzono równolegle badania nad soczewkami kontaktowymi. Jednak dopiero angielski fizyk skonstruował działający model soczewek kontaktowych. Miały wtedy dość nietypowy wygląd, ponieważ składały się z rurki szklanej wypełnionej wodą, która przykładana była bezpośrednio do oka.
W 1929 roku brytyjski fizyk i astronom, John Herschel, opracował technikę szlifowania szklanych soczewek, aby nadać im idealny kształt, odwzorowujący powierzchnię gałki ocznej.
Jednak za prawdziwego ojca soczewek kontaktowych uważany jest niemiecki specjalista od szkła. Fredrich Muller na zlecenie lekarza wykonał soczewkę korekcyjną. Następnie zaaplikowano ją choremu na zaćmę i uchronione go przed utratą oka. Rok po zastosowaniu tej soczewki nastąpił gwałtowny rozwój tej techniki. Wciąż trwał prace nad wynalezieniem jeszcze lepszego materiału dla soczewek kontaktowych pozwalający na jeszcze bardziej komfortowe ich użytkowanie.
Twarde soczewki kontaktowe wynalazł Kevin Touhy, ale niestety na początku były one sztywne i nie przepuszczały tlenu. Ten problem udało się zlikwidować dopiero w 1975 roku po wynalezieniu gazoprzepuszczalnego materiału Boston.
Jednak prawdziwym wielkim sukcesem w historii szkieł kontaktowych było opracowanie metody produkcji miękkich szkieł kontaktowych z przeźroczystego żelu. Miękkie soczewki kontaktowe bardzo szybko zdobyły popularność i wciąż pojawiały się w udoskonalonej wersji. Przez długi czas na rynku królowały soczewki hydrożelowe, jednak z czasem zostały one zastąpione materiałem silikonowo-hydrożelowym.
Coraz nowocześniejsze materiały, innowacyjne rozwiązania i wyższa przepuszczalność tlenu sprawiają, że obecnie szkła kontaktowe cieszą się dużą popularnością i gwarantują wysoki komfort użytkowania. Jedynym ich minusem jest konieczność codziennej pielęgnacji, a zatem czyszczenia, płukania i dezynfekcji.
Sprawdź także: Tanie soczewki miesięczne - czy warto
Jak długo można nosić soczewki miesięczne i czy można spać w soczewkach kontaktowych?
Jak sama nazwa wskazuje – soczewki miesięczne można nosić przez miesiąc, czyli 30 dni. Niektórzy jednak błędnie myślą, że jeśli odpowiednio zadbają o szkła i będą je pielęgnować, to soczewki posłużą im przez dłuższy czas.
Soczewki miesięczne zostały przystosowane do noszenia przez 30 dni, dlatego po wyjęciu ich ze sterylnego opakowania należy użytkować je przez czas określony na opakowaniu przez producenta. Jeśli nawet użyliśmy szkieł tylko raz, to po tym okresie i tak jesteśmy zmuszeni je wyrzucić. Dlatego okazjonalnym użytkownikom szkieł kontaktowych poleca się soczewki jednodniowe.
Czasami czas użytkowania soczewek miesięcznych może ulec skróceniu ze względu na niespodziewane wypadki, np. uszkodzenie powierzchni soczewek. Dobrze dopasowane soczewki kontaktowe nie powinny sprawiać dyskomfortu, ale jeśli się tak dzieje, może to oznaczać, że:
soczewki był niewłaściwe użytkowane,
soczewki są zanieczyszczone,
soczewki używane są w nocy (w nocy można korzystać tylko i wyłącznie z soczewek całodobowych).
Dowiedz się więcej: Co zrobić, żeby zacząć nosić soczewki kontaktowe
Ile godzin dziennie można nosić soczewki miesięczne i czym należy się kierować?
To okulista lub optometrysta decyduje o tym, jaka jest prawidłowa długość noszenia soczewek. Zależy to przede wszystkim od specyfiki danego produktu, a także od uwarunkowań pacjenta. Należy pamiętać o tym, że soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą być używane w ciągu dnia dłużej niż soczewki hydrożelowe, ponieważ przepuszczają więcej tlenu do rogówki. Jednak nie można nosić ich przez cały dzień.
Na ulotce dołączonej do soczewek najczęściej znajduje się informacja, że szkła nadają się do noszenia do 12 godzin w ciągu dnia. Uwarunkowania do czasu dziennego noszenia soczewek określa się na podstawie badania w lampie szczelinowej. Na rynku optycznym dostępne są również soczewki całodobowe, które mogą być stosowane w trybie ciągłym. Wcale jednak nie trzeba stosować ich w ten sposób – można nosić je na przykład kilkanaście godzin dziennie (za zgodą specjalisty), jeśli ktoś np. pracuje do późnych godzin nocnych lub po prostu wcześnie wstaje, a późno kładzie się spać.
Niektórzy fachowcy zalecają przemycie od czasu do czasu szkieł całodobowych, inni doradzają, aby robić przerwę w trakcie noszenia – dzień lub dwa. Jeśli zdarzy się sytuacja, że nie ma możliwości higienicznej zmiany szkieł, lepiej przez kilka dni nosić szkła całodobowe w trybie ciągłym.
Wydaje się to być wygodnym rozwiązaniem, ale soczewki te nie są szczególnie rekomendowane do spania przez specjalistów. Nasze oczy potrzebują odpoczynku po ciężkim dniu i lepiej nie obarczać ich dodatkowo szkłami kontaktowymi. Jeśli poczujemy suchość oczu lub inne podrażnienie, należy wówczas ściągnąć soczewki i nawilżyć oczy specjalnymi kroplami.
Soczewki miesięczne do noszenia w trybie dziennym powinno nosić się zgodnie z zaleceniami, ponieważ w przypadku nieprzestrzegania zasad należy liczyć się z negatywnymi konsekwencjami, takimi jak:
podrażnienie oczu,
szczypanie,
przesuszenie oczu,
zapalenie spojówek,
uczucie zmęczenia.
Można również narazić się na pojawienie się niebezpiecznych chorób takich jak m.in. niedotlenienie oczu, powstanie stanu zapalnego, infekcje błony śluzowej oka itp.
Jaki typ soczewek najlepiej wybrać: jednodniowe czy miesięczne?
Soczewki jednodniowe idealnie sprawdzą się zarówno dla osób ceniących sobie wygodę, jak i dla sporadycznych użytkowników, np. osób uprawiających sport. To komfortowe rozwiązanie, ponieważ ich pielęgnacja ogranicza się do minimum. Tego typu produkty to świetna opcja dla wszystkich tych, którzy szukają ciekawej alternatywy dla tradycyjnych okularów.
Z kolei soczewki miesięczne przeznaczone są do dłuższego użytkowania. Jednak trzeba pamiętać o tym, że bardzo ważny aspekt stanowi prawidłowa pielęgnacja, ponieważ w przeciwnym razie nasze oczy będą narażone na podrażnienia. Jeśli masz wrażliwe oczy, nie przebywaj w soczewkach dłużej niż 12 godzin.
Wybór odpowiedniego rodzaju soczewek uzależniony jest przede wszystkim od naszego stylu życia, codziennych potrzeb i indywidualnych preferencji.
Polecamy także: Czego nie wolno robić w soczewkach kontaktowych?
Podsumowanie
Jeśli decydujesz się na codzienną korekcję wzroku za pomocą soczewek kontaktowych, to koszty użytkowania soczewek jednodniowych przewyższają kilkukrotnie koszt użytkowania miesięcznych. Soczewki przeznaczone są do korekcji różnych wad wzroku i często wybierane ją jako wygodniejsza alternatywa dla okularów korekcyjnych. Nie noś soczewek dłużej, niż podano w zaleceniach producenta.
Czasem konsekwencje tego typu zaniedbań mogą być dość poważne. Niezwykle ważne jest dbanie o regularną pielęgnację i stosowanie się do zaleceń producenta. W trakcie noszenia soczewek białko z łez odkłada się na powierzchni, a z biegiem czasu może to powodować alergię. Zmniejsza się również poziom nawilżenia soczewek, a to może powodować dyskomfort i podrażnienie oczu. Poważne infekcje oka mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia oka.