Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które zapewnia idealne widzenia w każdych warunkach. Właśnie z tego powodu ta forma korekty wzroku cieszy się coraz większą popularnością i stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych okularów. Soczewki kontaktowe szczególnie polecane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Co musisz zrobić, aby zacząć nosić soczewki kontaktowe?
Dowiedz się więcej na temat soczewek!
Doborem szkieł kontaktowych zajmuje się wykwalifikowany optometrysta lub okulista. Należy przejść szczegółowe badanie oczu, które pozwoli dopasować soczewki do konkretnej wady wzroku pacjenta. Podczas rozmowy specjalista będzie chciał poznać Twoją historię medyczną oraz dowiedzieć się, czy cierpisz na jakieś przewlekłe choroby. Poza tym będzie chciał określić, jak tryb życia prowadzisz – te informacje mogą być bardzo pomocne w doborze odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych.
Wybór soczewek jest bardzo duży i wyróżniamy kilka rodzai:
soczewki jednodniowe (są idealne dla osób, które cenią sobie wygodę, jak i dla tych korzystających z nich sporadycznie np. w przypadku uprawianiu sportu),
soczewki miesięczne,
soczewki toryczne (stosowane w przypadku osób zmagających się z astygmatyzmem. Takie modele zazwyczaj są droższe niż sferyczne, co wiąże się z ich wielofunkcyjnością i inną budową – kształtem przypominają piłkę do rugby),
soczewki progresywne (inaczej multifokalne, wyróżniają się jednoczesnym korygowaniem krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Zazwyczaj stosowane są przez pacjentów cierpiących na starczowzroczność).
Kolejnym etapem będzie proces przyzwyczajania się do soczewek. Po pierwszym dopasowaniu specjalista skontroluje dopasowanie i przeprowadzi badanie wzroku. Okulista ocenia wówczas ostrość oka do dali (patrzenie na dalekie odległości) oraz bliży (patrzenie z odległości 30-40 cm). Otrzymasz szczegółowy instruktaż dotyczący aplikowania oraz zdejmowania soczewek, a także dowiesz się, w jaki sposób je prawidłowo pielęgnować.
Podczas tygodnia lub dwu będziesz mieć okazję, aby móc sprawdzić, jak przebiega korzystanie z soczewek. W wielu przypadkach specjalista zachęca do użytkowania soczewek próbnych. Czasami potrzebne jest kilka wizyt, aby wybrać najodpowiedniejszą markę i typ soczewek. Jeśli uda się dokonać właściwego wyboru, należy przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę w celu kontroli lub zmiany recepty.
Warto zaznaczyć, że recepta na okulary znacznie różni się od recepty na soczewki kontaktowe. Soczewki umiejscowione są bezpośrednio na powierzchni oka, dlatego tak istotne jest dobranie ich pod okiem specjalisty. Jeśli chcesz zmienić okulary na soczewki, badanie jest kluczowym krokiem. Gdy uda się dobrać już odpowiedni model soczewek, który będzie dopasowany do danej wady wzroku, pamiętaj o tym, aby kontrolować stan Twoich oczu.
Przynajmniej raz w roku udaj się na kontrolę wzroku. Specjalista sprawdzi, czy wada się nie zmieniła. Oceni również przedni odcinek oka (rogówkę, twardówkę, spojówkę, stan filmu łzawego) i stwierdzi na tej podstawie, czy nie nastąpiły żadne mikrourazy. Oceni on także stan powiek. W razie konieczności zaleci odpowiednie działanie i zmianę parametrów soczewek lub samych soczewek.
Soczewki kontaktowe, a przewlekłe choroby oczu
Niektóre leki oddziałują na widzenie oraz komfort noszenia soczewek. W związku z tym poinformuj okulistę o chorobach, na jakie cierpisz – cukrzycę, nadciśnienie, czy alergie. Na wygodę użytkowania soczewek wpływają również antybiotyki oraz przyjmowane hormony. Zdarza się, że osoby, które wiele lat z powodzeniem korzystały z soczewek, podczas zmiany leków odczuwały pewien dyskomfort.
Kiedy warto stosować soczewki kontaktowe?
Kontaktologia to dziedzina, która rozwija się bardzo dynamicznie i tworzy coraz lepsze rozwiązania dla pacjentów. Soczewki kontaktowe należy stosować nie tylko, aby skorygować wadę wzroku. Powstrzymają one również rozwój szybko narastającej krótkowzroczności u dzieci i młodzieży. Soczewki polecane są też pacjentom z problemami zespołu suchego oka, jako soczewkę opatrunkową po zabiegach okulistycznych oraz w korekcji schorzeń, takich jak stożek rogówki.
Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to jednych z najnowocześniejszych sposobów na ochronę i korekcję wad wzroku. Postaw na nie nie tylko przy krótkowzroczności lub dalekowzroczności, ale również w przypadku astygmatyzmu czy innych wad wzroku. Soczewki mają bardzo wiele zalet, które często decydują o tym, że pacjenci wybierają je zamiast okularów.
Przede wszystkim to rozwiązanie nada się na każdą pogodę. Nie musisz martwić się o zaparowane okulary. Warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na komfort użytkowania soczewek. Poza tym świetnie sprawdzą się one podczas prowadzenia aktywnego trybu życia i uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Soczewki kontaktowe gwarantują też świetne pole ostrego widzenia.
Kolorowe soczewki kontaktowe
Kolorowe soczewki kontaktowe są bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych osób. Dzięki nim możesz całkowicie zmienić kolor tęczówki lub podkreślić ich naturalną barwę. Często wybierane są na jednorazową okazję, dlatego wiele osób nie zwraca szczególnej uwagi na ich jakość. W salonach optycznych znajdziesz szeroką ofertę kolorowych soczewek korekcyjnych. Zakres mocy zależy od danego producenta, ale w większości przypadków bez problemu dobierzesz model do Twojej wady wzroku.
Wiele osób zastanawia się, czy tego typu soczewki są bezpieczne dla oczu. Owszem, jest to bezpieczne rozwiązanie pod warunkiem, że będziesz kierować się wysoką jakością tego typu produktów. Często kolorowe soczewki zamawiane są przez Internet z niewiadomych źródeł i ciężko mówić tutaj o wysokiej jakości. Tego typu soczewki zazwyczaj wykonane są z niskiej jakości materiałów, barwione są tylko powierzchownie, a to zwiększa możliwość przedostania się barwnika do oka. Ponadto nie przepuszczają one odpowiedniej ilości tlenu do rogówki i nie nawadniają dobrze oka, a to może skutkować podrażnieniami.
Wynika z tego wyraźnie, że kolorowe soczewki kontaktowe należy kupować w specjalistycznych salonach optycznych. Wówczas mamy gwarancję tego, że będzie je cechować odpowiednia przepuszczalność tlenu i uwodnienie, które pozwala komfortowo je nosić nawet przez cały dzień. Kolorowe soczewki to świetny dodatek, dzięki któremu tymczasowo zmienisz Twój image.
Czy każdy może nosić soczewki?
Okazuje się, że soczewki kontaktowe może nosić praktycznie każdy — od niemowlaka, po osobę w podeszłym wieku. Za pomocą soczewek skutecznie skorygujesz daną wadę wzroku, niezależnie od tego, czy zmagasz się z krótkowzrocznością, czy z astygmatyzmem. Wystarczy wybrać dobrego specjalistę, który za pomocą badania określi, jaki typ soczewek jest dla nas najbardziej odpowiedni.
Większość osób z powodzeniem może korzystać z szerokiej gamy zalet soczewek kontaktowych. Jest jednak pewien procent osób, które moją ogromny problem z tym, aby przełamać się, żeby założyć i ściągnąć sobie soczewki. Bez pokonania tej bariery dana osoba nie będzie jednak mogła nosić soczewek. Wiele osób po prostu bezpodstawnie boi się, że soczewka może dostać się za gałkę oczną lub też jej wkładanie jest nieprzyjemne i bolesne. Soczewki kontaktowe są dobrą alternatywą dla okularów korekcyjnych i można z nich korzystać prawie przy każdej wadzie wzroku.
Czynniki, które uniemożliwiają nam korzystanie z soczewek to:
stany zapalne oczu,
objawy alergii,
praca w zapylonych pomieszczeniach,
niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
Soczewki – o czym warto pamiętać?
Soczewki kontaktowe to coraz bardziej popularna metoda korekcji wzroku. Mogą one służyć również jako forma zmiany wyglądu (kolorowe soczewki kontaktowe). Zawsze dobieraj je pod okiem optometrysty lub okulisty, który określi wadę, pokaże jak prawidłowo założyć soczewki i wybierze odpowiedni model. Za ich pomocą można korygować różne wady wzroku, m.in. astygmatyzm, krótkowzroczność, dalekowzroczność i wiele innych wad. Soczewki są bardzo komfortowym rozwiązaniem, które sprawdzi się również podczas uprawiania sportu czy przy aktywnym trybie życia. Bardzo ważne są późniejsze wizyty kontrolne, które pozwolą specjaliście obserwować zmiany i wykryć ewentualne problemy.