Blog

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

8.06.2022

Spis treści:
1. Jaka jest różnica pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi?

2. Które soczewki są lepsze?

3. Przeciwwskazania do noszenia soczek kontaktowych

4. Podsumowanie

Noszenie okularów ma wiele zalet, ale może też przysporzyć właścicielom problemów. Przede wszystkim jest to odczuwalne w letnich miesiącach, gdy rażące słońce powoduje, że każdy z nas marzy o okularach przeciwsłonecznych. Nikt też nie chce, aby wada wzroku ograniczała możliwość uprawiania różnych sportów. W takim wypadku sprawdzą się właśnie szkła kontaktowe. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią bądź też z jakiegoś powodu nie mogą nosić okularów. Soczewki jednodniowe czy miesięczne nie różnią się zbytnio swoją ceną w przełożeniu na dłuższe użytkowanie. Czym kierować się przy wyborze soczewek? Przeczytaj także: Co zrobić, żeby zacząć nosić soczewki kontaktowe

Jaka jest różnica pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami soczewek kontaktowych jest nie tyle tryb wymiany, ile zasady stosowania. Szkła jednodniowe służą, jak sama nazwa wskazuje do jednorazowego użytku. Natomiast soczewki miesięczne przed każdym założeniem i zdjęciem należy dokładnie zdezynfekować płynem pielęgnacyjnym. Wbrew pozorom wybór odpowiednich soczewek kontaktowych nie jest prostą rzeczą. Powinny być one dopasowane pod konkretną wadę wzroku i pasować do stylu życia przyszłego użytkownika soczewek. Pamiętaj o tym, że najlepiej więc skorzystać z fachowej pomocy optometrysty lub okulisty.

Soczewki jednodniowe

Przydadzą się one tym, którzy na co dzień wolą nosić okulary, ale raz na jakiś czas chcą wybrać jakąś alternatywną opcję: wczasy, festiwal, biwak. Soczewki te sprzedawane są w specjalnym pojemniku jednorazowego użytku. Nie musisz tutaj martwić się o prawidłowe przechowywanie soczewek czy korzystanie ze specjalistycznego płynu. Soczewki jednodniowe można po prostu wyrzucić. 

Z punktu widzenia użytkownika oznacza to maksymalny komfort – nie ma bowiem konieczności pielęgnacji soczewek, co jest wymagane w przypadku ich wersji o dłuższym czasie użyteczności. Tego typu soczewki nie służą tylko i wyłącznie do korekty i poprawy wzroku. Często produkowane są w bardzo różnych wariantach i za ich pomocą można zmienić kolor oczu. Na rynku dostępne są standardowe, naturalne wersje kolorystyczne, ale też takie ciekawostki jak oczy żółte, fioletowe czy różowe.

Soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne wykonane są z twardych i solidnych materiałów, dzięki czemu możesz nosić je przez długi czas. Na pewno trzeba poświęcić im więcej troski, jeśli chodzi o pielęgnację. Szkła kontaktowe trzeba zdejmować na noc. Aby prawidłowo je przechowywać, należy wraz z nimi zakupić specjalny pojemnik z odpowiednim płynem zapewniającym właściwą wilgotność. Konieczny jest też zakup dodatkowych akcesoriów do pielęgnacji, takich jak płyn do soczewek, który skutecznie usuwa gromadzące się pyłki i bakterie z powietrza.

Które soczewki są lepsze?

Wszystko zależy od tego, czy soczewki są noszone okazjonalnie, czy też każdego dnia. Do najczęściej używanych należą jednodniowe oraz miesięczne, a sam ich dobór zależy nie tylko od kwalifikacji przeprowadzanej przez lekarza okulistę. Istotne są też preferencje użytkownika i jego stylu życia: uprawiania sportów, dużej ilości czasu spędzanego przed komputerem itd. Soczewki kontaktowe jednodniowe są na pewno bardziej higieniczne, komfortowe i łatwiejsze w użytkowaniu, aniżeli te miesięczne. W przypadku soczewek miesięcznych trzeba bardziej dbać o ich czystość, ponieważ konsekwencją błędów może być infekcja: zapalenie spojówek. Soczewki jednodniowe są cieńsze, a to sprawia, że masz wrażenie, że na Twoich oczach nic się nie znajduje.

Sprawdź również: Czego nie wolno robić w soczewkach kontaktowych?

Przeciwwskazania do noszenia soczek kontaktowych

Wielu osób zastanawia się, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych. Szacuje się, że około 5-7 procent osób na świecie nie może korzystać z dobrodziejstw soczewek. Jednym z takich przeciwwskazań są alergie, które mogą prowadzić do podrażnienia oczu. Chodzi tutaj przede wszystkim o uczulenie na zarodniki grzybów, roztocza czy kurz. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku alergii sezonowych. W czasie pylenia konkretnej grupy roślin, muszą one jednak zachować szczególne środki ostrożności – najbezpieczniejsze będą soczewki jednodniowe, na których gromadzi się mniej zanieczyszczeń (w tym alergenów), ponieważ codziennie są zmieniane na nowe. 

Kolejnym przeciwwskazaniem jest zespół suchego oka. Schorzenie to związane jest z obniżonym wytwarzaniem filmu łzowego, co sprawia, że śluzówka oka jest słabo nawilżona. Sprzyja to podrażnieniom i infekcjom, ponieważ film łzowy usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Jednak od jakiegoś czasu w ofercie pojawiły się specjalne soczewki nawilżające, które mogą być dobrą opcją dla tych, którzy cierpią na zespół suchego oka. Warto więc wypróbować ten wariant.

W przypadku ciężkiej odmiany suchego oka, soczewki mogłyby intensyfikować problem, ponieważ dodatkowo wysuszałyby śluzówkę. Gdy objawy są lżejsze, specjalista może zalecić noszenie jednodniowych soczewek hydrożelowych, które charakteryzują się wysokim poziomem uwodnienia. Czasami stany zapalne oczu też mogą stanowić barierę w kontekście noszenia soczewek. Jednak po ustąpieniu objawów można spokojnie powrócić do tej formy korekcji wzroku. 

Dowiedz się więcej: Zespół suchego oka – objawy, leczenie, prewencja

Przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych są niektóre zaburzenia hormonalne. Cukrzycy również w niektórych przypadkach nie mogą korzystać ze szkieł kontaktowych. Jednym z ubocznych skutków tej choroby jest skłonność do zakażeń, dlatego lekarze odradzają cukrzykom noszenia soczewek kontaktowych. Kolejnym ważnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek są wrodzone i nabyte choroby związane z zaburzeniami odporności. Chorzy są wtedy skłonni do zakażeń, dlatego drażnienie powierzchni gałki ocznej soczewkami mogłoby doprowadzić do infekcji oczu. Pewne ograniczenia może powodować również wiek danego pacjenta.

W przypadku dzieci są one zalecane dopiero wtedy, gdy maluch będzie umieć samodzielnie dbać o codzienną pielęgnację szkieł i zachować odpowiednie zasady higieny. Specjalnie dla osób starszych zaprojektowano soczewki progresywne. Czasami również styl życia może utrudniać noszenie soczewek. Z ich noszenia powinny zrezygnować osoby, które pracują w zapylonym środowisku lub przebywają w bardzo suchych pomieszczeniach (ze względu na zwiększone ryzyko infekcji i rozwoju zespołu suchego oka, spowodowanego przesuszeniem śluzówek). 

Niektórzy nie tolerują soczewek kontaktowych, ponieważ zaraz po ich założeniu czują gwałtownej skurcze powiek, pojawia się nadmierne łzawienie, pieczenie, szczypanie oka, a naczynka krwionośne się rozszerzają i są widoczne w postaci czerwonych żyłek.

W takiej sytuacji okulista lub optometrysta może polecić lepiej uwodnione soczewki silikonowo- hydrożelowe, które mogą być lepiej tolerowane przez pacjenta. Jak widać, niektórzy nie mogą korzystać z komfortu noszenia soczewek kontaktowych, ale są to bardzo rzadkie sytuacje. Na rynku wciąż pojawiają się coraz bardziej innowacyjne soczewki, więc być może w przyszłości każdy będzie mógł cieszyć się z tego typu rozwiązania.

Podsumowanie

Do najpowszechniej występujących wad wzroku zalicza się krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Podstawową metodą przeciwdziałania wadom refrakcji jest korekcja okularowa. Drugą z form niechirurgicznej korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. Szkła kontaktowe nie tylko skutecznie poprawiają jakość widzenia, ale też zapewniają maksymalną wygodę na co dzień. Za ich pomocą możesz również zmienić kolor oczu. 

Zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięczne mają swoje plusy i minusy. Wybór ten jest w dużej mierze zależny od indywidualnych preferencji. Najważniejsze zalety soczewek jednodniowych to brak konieczności codziennej pielęgnacji, mniejsze ryzyko infekcji. To również bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zrezygnować z okularów korekcyjnych na czas ważnej imprezy czy uroczystości. Natomiast soczewki kontaktowe miesięczne wykonane są z twardych i solidnych materiałów, dzięki czemu można je nosić przez długi czas. Jednak w obu przypadkach otrzymujesz znacznie wyższy komfort użytkowania w porównaniu z okularami. Soczewki nie parują zimą oraz zwiększają wygodę podczas uprawiania sportów. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk