Blog

Parametry soczewek kontaktowych

9.06.2022

Spis treści:

1. Oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych

2. Z czego wykonane są soczewki?

3. Różne parametry soczewek kontaktowych

4. Typy soczewek korekcyjnych

5. Dwa ważne parametry w soczewkach kontaktowych

Parametry soczewek kontaktowych są bardzo ważnymi danymi dla każdego świadomego użytkownika, który chce kupić produkt bezpieczny, wygodny w stosowaniu, a także skuteczny w korekcji wzroku. Na każdym opakowaniu soczewek kontaktowych znajdują się podstawowe informacje techniczne, czyli tak zwane parametry. Najczęściej podaje się informacje na temat mocy soczewek, ich średnicy, krzywizny bazowej, jej promieniowania, datę ważności.

Oznaczenia na opakowaniach soczewek kontaktowych

Na każdym zbiorczym opakowaniu soczewek kontaktowych umieszczone są podstawowe informacje na temat tego, jaka jest wielkość soczewek, z jakiego materiału zostały wykonane, a także procentowej zawartości wody. Najważniejszym parametrem soczewek kontaktowych jest ich moc sferyczna, będąca wskaźnikiem określającym wadę wzroku. Symbole podstawowych parametrów:

  • PWR lub SPH – moc soczewki,

  • CYL – moc cylindra (wartość określająca moc astygmatyzmu),

  • ADD – addycja (dodatek do bliży w przypadku soczewek multifokalnych),

  • DIA lub D – średnica soczewki (szerokość soczewki mierzona w milimetrach),

  • BC – promień krzywizny bazowej (wartość określająca tylny promień optyczny soczewki), tzw. krzywizna soczewki,

  • EXP – data ważności,

  • LOT – numer partii,

  • AX/AXIS – oś soczewki kontaktowej, określającą ustawienie owego cylindra.

Perfekcyjnie dopasowana soczewka kontaktowa nie tylko koryguje wady wzroku, ale też prawidłowo układa się na powierzchni oka. Aby powierzchnia soczewki była dobrze dobrana, konieczne jest określenie krzywizny bazowej oraz średnicy soczewki, ponieważ dzięki temu możliwe jest całkowite pokrycie rogówki przy patrzeniu na wprost i we wszystkich kierunkach patrzenia (zapobiega to wysychaniu odsłoniętej części rogówki). 

Dodatkowo wpływa to na prawidłową ruchomość soczewki, która umożliwia wymianę łez. Dzięki temu zanieczyszczenia mogą być usuwane z powierzchni rogówki. Określenie krzywizny bazowej wpływa na centralne ułożenie soczewki w stosunku do rogówki we wszystkich kierunkach spojrzenia, a to zapewnia wysoki poziom komfortu i wyraźne widzenie.

Dostępne na rynku soczewki kontaktowe mają różną konstrukcję oraz materiał, z którego są wytwarzane.

Z czego wykonane są soczewki?

Pierwsze modele soczewek wykonywane były z hydrożelu. Obecnie najczęściej korzysta się z materiału silikonowo- hydrożelowego. Sam produkt może być wykonany z różnych materiałów, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na poszczególne parametry. Stopień uwodnienia i tlenoprzepuszczalność to główne różnice, jakie możesz spotkać, porównując poszczególne modele soczewek kontaktowych. Poszczególne materiały mogą różnić się skłonnością do gromadzenia osadów białkowych lub innymi dodatkowymi monomerami, które powodują, że soczewka chroni oko przed promieniami UV.

Przeczytaj także: Soczewki kontaktowe twarde i miękkie

Tlenoprzepuszczalność

Parametr Dk (tlenoprzepuszczalność) określa, jak dużo tlenu przechodzi przez soczewkę, aby dotrzeć do rogówki. Tlenoprzepuszczalność zależy od grubości soczewki i stopnia uwodnienia, choć między materiałami o podobnym stopniu uwodnienia również zachodzą różnice na poziomie tego parametru. Im więcej tlenu przepuszcza soczewka, tym lepiej dla oka. W związku z tym podczas wybierania soczewki kontaktowej należy zadbać o komfort oka przy jednoczesnej możliwości jej sprawnej aplikacji.

Jednak poziom komfortu każdego pacjenta to kwestia bardzo subiektywna, ponieważ niektórzy lepiej czują się, gdy noszą cienkie soczewki o małej zawartości wody, a inni preferują soczewki bardziej miękkie. Analogicznie wygląda kwestia tlenoprzepuszczalności, gdzie poziom komfortu jest też uzależniony od wielu czynników. Osoby pracujący przy komputerze czy w warunkach suchego środowiska potrzebują większego poziomu transmisji tlenu, niż osoby pracujące na świeżym powietrzu.

Różne parametry soczewek kontaktowych

Parametry krzywizny i średnicy dla danej soczewki kontaktowej pasują do naszych oczu, ale w przypadku innej marki być może będą leżały inaczej. Każda soczewka posiada inną konstrukcję, inne technologie produkcji, a to wszystko powoduje właśnie owe różnice. Warto wspomnieć, że soczewki posiadają parametry nie tylko dotyczące wady wzroku, ale też parametry kształtu twarzy i budowy soczewki. 

Moc soczewek kontaktowych może znacznie różnić się od mocy soczewek okularowych, a jest to spowodowane zmianą ogniskowej. Osoby cierpiące na astygmatyzm na pewno będą miały inne wartości w parametrach soczewek kontaktowych, niż te zawarte w okularach. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który przymierzy soczewki próbne i znajdzie model odpowiadający naszej wadzie wzroku.

Typy soczewek korekcyjnych

Soczewki korekcyjne możemy podzielić na:

  • Soczewki sferyczne (jednoogniskowe) przeznaczone są dla krótko i dalekowidzów. Mogą z powodzeniem korygować wadę aż do -25D do +25 D. Każda soczewka ma na opakowaniu podany zakres korekcji wyrażony parametrem PWR ( moc sferyczna), który jest jednym z fundamentalnych parametrów, które zależy sprawdzić przed zakupem danego produktu. Moc soczewki nie jest tożsama z mocą okularów, ponieważ soczewka przylega bezpośrednio do rogówki.

  • Soczewki toryczne – przeznaczone dla osób z astygmatyzmem. Poza parametrem PWR posiadają również moc cylindryczną (CWL) oraz oś cylindra (AXE).

  • Soczewki multifokalne (progresywne) – przeznaczone dla osób, które ze względu na swój wiek potrzebują innej mocy soczewki do różnych odległości. Większość soczewek progresywnych ma podany jeden parametr sferyczny, dlatego konieczne jest ich dobieranie wraz ze specjalistą.

Soczewki kontaktowe można też podzielić w zależności od tego, jak długo można je nosić i jak często trzeba wymieniać na nowe:

  • soczewki jednodniowe – każdego dnia zakłada się nową parę soczewek, nie wymagają one pielęgnacji i czyszczenia;

  • soczewki dwutygodniowe – można je używać przez 14 dni od momentu pierwszego założenia. Każdego dnia zaraz po ściągnięciu przemywa się je specjalnym płynem do soczewek i przechowuje w odpowiednich pojemnikach;

  • soczewki miesięczne – działają identycznie, jak te dwutygodniowe i stosuje się je przez 30 dni;

  • soczewki dzień i noc – cechuje je wyższy stopień uwodnienia, dzięki czemu przenoszą więcej tlenu na rogówkę, a w związku z tym nie muszą być ściągane na noc.

Dowiedz się więcej: Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Dwa ważne parametry w soczewkach kontaktowych

  • promień krzywizny bazowej (BC) – jest to miernik geometrii wewnętrznej soczewki, czyli informacja o tym, jak grubość soczewki, aby była dla oka komfortowa. Powinna swobodnie poruszać się po rogówce, aby zapewnić przepływ łez pomiędzy rogówką a soczewką. Promień krzywizny soczewki dobiera okulista;

  • średnica (DIA) – opisuje wielkość soczewki. Musi być na tyle duża, aby mogła przykryć rogówkę.

Wybór soczewek kontaktowych zależy zawsze konsultować ze specjalistą, który ustali i dobierze właściwe parametry. Nie należy samemu zmieniać marki soczewek. Szkła o identycznych parametrach, ale pochodzące od dwóch różnych producentów, mogą mieć inną średnicę oraz krzywiznę. W związku z tym będą źle przylegać do gałki ocznej, powodując dyskomfort podczas noszenia.

Strona główna
Ulubione
Koszyk