Blog

Słaby wzrok u dziecka – kiedy uczeń powinien zbadać wzrok?

31.08.2022

Słaby wzrok u dziecka może mieć różnorodne przyczyny, lecz istnieje szereg działań, które mogą powstrzymać rozwój wad wzroku. Sprawdź, jakie objawy u Twojego dziecka powinny zwrócić uwagę!

Spis treści:
1. Czym objawia się słaby wzrok u dziecka?
2. Dziecko słabowidzące w szkole – kiedy udać się na badania wzroku?
3. Słaby wzrok u dziecka – jak powstrzymać rozwój wad wzroku?
4. Słaby wzrok u dziecka – nie bagatelizuj tej sprawy!

Czym objawia się słaby wzrok u dziecka?

Słaby wzrok u dziecka może objawiać się szeregiem drobnych, ale również bardzo problematycznych sytuacji. Najczęściej uczeń słabowidzący zaczyna mrużyć oczy podczas czytania zarówno z książki, jak i z tablicy. 

Takie dziecko może także pocierać oczy, skarżyć się na pieczenie oraz swędzenie. Ze względu na nieostre widzenie i konieczność mrużenia oczu, napinane są różnorodne mięśnie. W konsekwencji może to powodować częste i dotkliwe bóle głowy. 

Polecamy także: 10 sposobów, jak dbać o oczy

Zaczerwienione oczy 

Wszystkie dzieci, zarówno te posiadające wadę wzroku, jak i te niemające problemów z widzeniem, mają czasem zaczerwienione oczy. Może wynikać to ze zmęczenia, suchego powietrza lub nadmiernego korzystania z komputera. 

Warto jednak wziąć pod uwagę ten objaw, jeśli pojawia się regularnie i niezależnie od sposobu spędzania czasu. Może sugerować zarówno wadę wzroku, jak i chorobę oczu. 

Bóle głowy 

Bóle głowy oraz problemy z koncentracją są typowym objawem wad wzroku. Mogą wynikać z potrzeby ciągłego mrużenia oczu, z nadmiernego wysiłku mięśni, a także z obciążania samych oczu. Dodatkowo wraz z bólem głowy mogą pojawić się bóle oczu oraz karku. 

Zmęczenie i problemy z koncentracją

Trudności z ostrym widzeniem w wieku szkolnym mogą generować ogromne problemy zarówno w szkole, jak i w domu. Do tego typu niedogodności należą między innymi kłopoty z czytaniem, nauką pisania oraz aktywnym spędzaniem czasu. Pogłębiająca się wada wzroku może także negatywnie wpłynąć na koncentrację dziecka w szkole. 

Dziecko niemające odpowiednio dobranych okularów nie będzie chciało rysować, pisać, czytać, ale nawet oglądać telewizji czy grać na komputerze. 

Zamykanie jednego oka

Każdy człowiek stara się „zrekompensować” sobie nieostre widzenie. Można robić to, zarówno mrużąc oczy, jak i zasłaniając jedno z nich. Dziecko robi to całkowicie naturalnie i intuicyjnie. Czasem jest to przejaw zabawy, poznawania swojego ciała oraz jego możliwości. 

Jeśli jednak zauważysz u swojej pociechy regularne zasłanianie jednego z oczu, zwłaszcza w powtarzalnych sytuacjach, np. podczas oglądania telewizji, warto się tym zainteresować. Można także zasłonić dziecku jedno, a następnie drugie oko. Do tego celu powstały specjalne naklejki, lecz w tym celu sprawdzi się również zasłanianie dłonią. 

Jeśli po zasłonięciu konkretnego oka dziecko uskarża się na znaczący dyskomfort, może oznaczać to problemy z ostrością widzenia. 

Przybliżanie się do telewizora

Regularnie obserwowanym objawem utraty ostrości widzenia u dziecka w wieku przedszkolnym oraz szkolnym jest przybliżanie się do obserwowanych przedmiotów. Można zauważyć to zarówno podczas obowiązków szkolnych, jak i w trakcie zabawy czy grania na komputerze. 

Jeśli dziecko musi coraz częściej nachylać się nad zeszytem czy kolorowanką, a także siada coraz bliżej monitora, może oznaczać to, że wizyta u okulisty okaże się koniecznością. 

Powiększone źrenice 

Jeśli u dziecka występują rozszerzone lub asymetryczne źrenice i łączą się one z innymi objawami sugerującymi problemy z w pełni ostrym widzeniem, warto odwiedzić optometrystę lub lekarza okulistę. Przeprowadzi on niezbędne badania, a także w razie stwierdzenia nieprawidłowości, zaleci niezbędne leczenie. 

Dziecko słabowidzące w szkole – kiedy udać się na badania wzroku?

Słaby wzrok u dziecka może powodować ogromny dyskomfort na co dzień, a także przyczyniać się do pogłębionych problemów w przyszłości. Kluczową kwestią jest wykonanie szeregu badań w odpowiednim momencie. Następnie należy wdrożyć wszelkie zalecenia otrzymane od lekarza, a także rozpocząć leczenie i np. regularne noszenie dopasowanych okularów. 

Uczeń słabowidzący może mieć problemy z nauką, koncentracją oraz samooceną podczas lekcji. To duża trudność zwłaszcza dla małych dzieci w trakcie edukacji wczesnoszkolnej. Badanie wzroku dziecka jest nieinwazyjne i bezbolesne. Można przeprowadzać je już od pierwszych lat życia. 

Szybka reakcja 

W przypadku badań wzroku u dzieci czas gra kluczową rolę. Regularne wizyty u optometrysty lub okulisty od małego mogą uchronić dziecko przed poważną wadą wzroku w dorosłości. Nie należy czekać w nadziei, że dziecko po odpoczynku zacznie widzieć wyraźnie. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Wyrównanie wady w wystarczającym stopniu

Przez lata sądzono, że po zdiagnozowaniu wady wzroku u dzieci nie należy stosować zbyt mocnych szkieł. Przykładowo, jeśli dziecko potrzebowało szkieł o mocy -2, wybierano -1,5 lub -1,75. Miało to na celu „zachęcenie oczu do pracy”, w której skutek wada miała się samoistnie zredukować lub cofnąć. 

Obecnie wiadomo jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie. Męczy ono wzrok, powoduje bóle głowy, dekoncentrację oraz szereg innych problemów. Podczas doboru okularów dla dziecka należy zastosować szkła o takiej mocy, aby wzrok był komfortowo wyraźny. 

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

Dzieci posiadające wadę wzroku utrudniającą codzienne funkcjonowanie muszą regularnie nosić okulary. W przypadku starszych dzieci, a także tych wyjątkowo aktywnych może być to dość uciążliwe. 

W takich sytuacjach rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Obecnie z takich udogodnień mogą korzystać dzieci niezależnie od ich wieku. Kluczową kwestię stanowi tutaj indywidualna odpowiedzialność i skrupulatność. 

Podczas noszenia soczewek konieczne jest zachowanie odpowiedniej higieny, dbanie o soczewki oraz o oczy. Jednak stosując dobrej jakości soczewki, odpowiednio nawilżone i przepuszczające tlen, a także wspomagając się kroplami nawilżającymi, można z powodzeniem zastąpić nimi okulary. 

Ważny aspekt, o którym należy pamiętać przy stosowaniu soczewek kontaktowych przez dzieci, stanowi także duża regularność wizyt kontrolnych u specjalisty. Pełne badania należy powtarzać co około 3 miesiące. 

Polecamy także: Małe dzieci nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych?

Jak prawidłowo założyć soczewki?

Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce. Następnie soczewkę umieszcza się na palcu wskazującym, u umieszcza na oku. Aby było to wygodne i bezpieczne, drugą ręką trzeba lekko odciągnąć dolną powiekę. Po założeniu soczewki można kilka razu zamrugać, aby dobrze się ułożyła. 

Słaby wzrok u dziecka – jak powstrzymać rozwój wad wzroku?

Dziecko słabowidzące w szkole może odczuwać dyskomfort, mieć trudności z nauką i koncentracją, a także borykać się z wieloma innymi problemami. Jeśli w porę nie zostanie wdrożone niezbędne środki zapobiegawcze oraz okulary lub soczewki wyrównujące wadę, jakość życia dziecka będzie spadać. 

Dziecko słabowidzące potrzebuje wsparcia i świadomego podejścia zarówno rodziców, jak i nauczycieli. W tym celu niezbędne jest nie tylko przeprowadzanie regularnych badań, ale także ćwiczenia wykonywane wraz z dzieckiem, odpowiednio zbilansowana dieta i zmiana niektórych nawyków. 

Regularne badania wzroku

Wcześnie wykryta wada wzroku pozwala na odpowiednio szybką reakcję. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów wizyta u specjalisty to absolutna konieczność. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre małe dzieci tak przyzwyczaiły się do nieostrego widzenia, że potrafią sobie z nim radzić. 

W takich sytuacjach warto wykonywać regularne badanie wzroku nawet u dzieci, które nie wykazują żadnych standardowych objawów. Zwłaszcza jeśli w rodzinie pojawiały się przypadki osób mających wady wzroku wymagające leczenia lub noszenia odpowiednio dobranych okularów. 

Dobrze dopasowane okulary

Podstawą codziennego prawidłowego funkcjonowania każdej osoby z wadą wzroku są dobrze dobrane okulary. W tym przypadku kluczową kwestią jest poprawnie wykonane badanie, na podstawie którego można przygotować okulary wyposażone w odpowiednie szkła. 

Okulary mogą całkowicie wyrównać wadę wzroku, dzięki czemu dziecko podczas ich noszenia może widzieć identycznie jak rówieśnicy. Dla pełnego komfortu należy również zadbać o dobre dopasowanie rozstawu, a także oprawek. 

Wygodne, estetyczne oprawki dziecięce pozwalają nie tylko zapomnieć, że ma się okulary na nosie, ale także zachęcić kilkuletnie dzieci do ich noszenia. Niestety, zwłaszcza na początku, wiele z nich nosi je bardzo niechętnie. 

Optymalne oświetlenie podczas odrabiania lekcji 

Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło, konieczność wykonywania dużego wysiłku i skupiania wzroku w półmroku, a także niedopasowane do wieku dziecka przybory mogą pogłębiać wadę lub utrudniać jej eliminację. 

Podczas wykonywania codziennych obowiązków oraz odrabiania lekcji dziecko powinno siedzieć przy dopasowanym, dobrze oświetlonym biurku. Dzięki temu druk w książkach lub wszystkie pisane odręcznie zadania będą wyraźnie widoczne. 

Zmniejszona ilość czasu spędzanego przed ekranami 

Obecnie zarówno dzieci, jak i dorośli spędzają nadmierną ilość czasu przed ekranami telewizorów, komputerów oraz telefonów. Wiele godzin wpatrywania się w silnie oświetlony ekran, odczytywanie niewielkich literek i brak odpowiedniego relaksu dla oka, może negatywnie wpływać na rozwój wady. 

Bardzo ważne jest zachowanie umiaru, korzystanie z filtrów niebieskiego światła, a także regularnie odrywać wzrok od ekranu. Patrzenie w dal pozwala rozluźnić się mięśniom odpowiedzialnym za akomodację wzroku. 

Zdrowy tryb życia i zbilansowana dieta 

Dziecko słabowidzące w szkole powinno mieć możliwość nieustannie nosić okulary, a także móc zachować odpowiednią higienę wzroku. W tym celu istotną kwestię stanowi prowadzenie zdrowego trybu życia oraz spożywanie zbilansowanych posiłków. Kluczowe są produkty zawierające duże dawki luteiny, takie jak zielone warzywa, dynia, papryka oraz owoce jagodowe. 

Słaby wzrok u dziecka – nie bagatelizuj tej sprawy!

Dziecko słabowidzące oraz posiadające wadę wzroku jakiegokolwiek typu wymaga regularnych wizyt u okulisty, a także zdrowego trybu życia i dobrze dopasowanych okularów. Warto stosować się do kluczowych zasad, zakładających ograniczenie niebieskiego światła, wdrożenie aktywności fizycznej oraz ćwiczeń mięśni odpowiadających za prawidłowe widzenie. 

Jeśli szukasz odpowiednich okularów lub soczewek dla swojego dziecka, zapoznaj się z pełną ofertą Family Optic. Znajdziesz tu okulary korekcyjne dziecięce, spośród których Twoje dziecko z pewnością wybierze model, który przypadnie mu do gustu.

Strona główna
Ulubione
Koszyk