Blog

Małe dzieci nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych?

8.06.2022

Do czego służą okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne stały się podstawowym elementem kreacji w słoneczne dni. Są noszone głównie ze względów estetycznych. Często jednak nie zastanawiamy się, czy posiadane przez nas okulary przeciwsłoneczne spełniają swoją funkcję. Podstawowym przeznaczeniem okularów przeciwsłonecznych powinno być filtrowanie szkodliwego promieniowania UV.

Okulary z filtrem od renomowanego producenta znajdziesz w salonie optycznym. Jeżeli kupisz takie okulary, masz pewność, że filtr chroniący przed UV jest najwyższej jakości, a okulary wykonane starannie. 

Wystrzegaj się okularów przeciwsłonecznych dostępnych na stojakach w markecie, czy przy plaży. Takie okulary najczęściej nie są w stanie przefiltrować promieni UV i mogą Ci mocno zaszkodzić, m.in. uszkodzić rogówkę. Kiedy zakładasz przyciemniane okulary, naturalnie poszerzają się źrenice, co pozwala na dostanie się do oka większej ilości światła. Pomijając kwestie wątpliwej jakości szkieł okularów ze straganu, ich oprawki również nie są dobrze wykonane. W przypadku, gdy światło słoneczne pozostaje niefiltrowane, dopuszczasz do przedostania się większej ilości światła ultrafioletowego, niż nie nosząc żadnych okularów przeciwsłonecznych.

Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe?

Zacznijmy od stwierdzenia, że promieniowanie UV jest emitowane przez słońce. Wyróżniamy trzy typy tego promieniowania — UVA, UVB oraz UVC. Atmosfera naszej planety pochłania całe promieniowanie UVC oraz znaczną część UVB, więc mamy do czynienia w większości z promieniowaniem UVA. Na szczęście, ten typ promieni UV jest najmniej szkodliwym promieniowaniem, ale bynajmniej nie jest niegroźny. Niestety, ludzkie oko również nie jest w stanie przefiltrować promieni UV.

Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może powodować trwałe zmiany w soczewce oka, a także doprowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia takich chorób oczu jak zaćma, zapalenie rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej, oraz choroby nowotworowe. Dodatkowo nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może przyspieszać powstawanie zmarszczek w okolicach oczu z uwagi na występowanie tam cieńszej warstwy skóry.

Promieniowanie ultrafioletowe jest niebezpieczne dla oczu oraz dla skóry. W celu ochrony przed poparzeniem słonecznym używamy kremów z filtrem. Pamiętajmy, aby w celu zapewnienia sobie pełnej ochrony założyć okulary przeciwsłoneczne.

Czy dzieci mogą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Dzieci nie tylko mogą nosić okulary przeciwsłoneczne, a nawet powinny! Jest wiele czynników, które pokazują, jak bardzo istotna jest ochrona oczu dziecka przed promieniami UV. Światowa organizacja zdrowia w swoich zaleceniach z czerwca 2001 r. przedstawia wytyczne, w których jasno informuje,
że dziecko, tak jak każdy inny człowiek, powinno chronić się przed światłem UV. 

Co istotne, WHO podkreśla, że dzieci są o wiele bardziej narażone! Przede wszystkim, skóra u osób młodych jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż u dorosłych, więc jest łatwiej o potencjalne konsekwencje. Podobnie, oczy dzieci są dużo bardziej wrażliwe niż oczy dorosłych.

Szacunki pokazują, że aż 80% ekspozycji na światło UV, któremu ulegamy w ciągu życia, zachodzi przed ukończeniem 18 lat. Dzieci, w porównaniu do dorosłych, spędzają dużo więcej czasu na świeżym powietrzu, a zatem są bardziej wystawione na działanie promieni UV i najczęściej nie są świadome ryzyka. 

Oczywiście chcemy, żeby dzieci spędzały dużo czasu na zewnątrz, zwłaszcza w czasach nadchodzącej epidemii krótkowzroczności. Z tego względu musisz zadbać o odpowiednią ochronę przed UV. Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić odpowiedni ubiór. Gdy idziesz z dzieckiem na plażę, zaopatrz je w odpowiedni krem z filtrem, okulary z filtrem UV i czapkę z daszkiem.

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci, tak jak okulary korekcyjne, kupisz w salonie optycznym. Optyk posiada przede wszystkim szeroki wybór produktów wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Kupując okulary przeciwsłoneczne dla dzieci u optyka, masz pewność, że materiał, z którego wykonane są szkła oraz filtry UV na nie nałożone, spełniają normy bezpieczeństwa. Oczywiście, okulary kupione na straganie często kuszą niską ceną, ale dobre okulary przeciwsłoneczne od renomowanego producenta posłużą Ci dłużej niż jeden sezon.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest wybór odpowiedniej oprawki. Poza względami estetycznymi, weź pod uwagę przede wszystkim względy bezpieczeństwa. Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie maksymalnie ograniczyć dostęp niefiltrowanego światła słonecznego do oczu. Szkła w takich okularach powinny być zatem duże, zakrywające możliwie całe pole widzenia. Dodatkowo oprawki mogą być płaskie lub dopasowane do kształtu twarzy, co pozwala na ograniczenie padania światła od boku. 

Jeżeli okulary są płaskie, zauszniki powinny być szerokie. Zapewni to dodatkową osłonę przed padającym promieniowaniem. Kluczową kwestią jest też wygoda. Zdarza się, że maluchy będą nosić okulary przeciwsłoneczne przez dłuższy czas. Nie chcesz przecież, żeby w trakcie noszenia okularów wystąpił u nich dyskomfort. Okulary nie mogą być zbyt ciężkie, zbyt duże, a zauszniki muszą mieć odpowiednią długość. 

Na szczęście w salonach optycznych znajdziesz kolekcje przeznaczone właśnie dla dzieci. Dostępne są także okulary zakładane na gumkę, dopasowane do głowy dziecka. Możesz więc kupić okulary przeciwsłoneczne nawet dla półrocznych niemowląt. 

Bibliografia:

https://www.who.int/UV/resources/fact/en/fs261protectchild.pdf

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet

Strona główna
Ulubione
Koszyk