Nieskorygowane wady wzroku mają ogromny wpływ na samopoczucie dzieci i ich wyniki w nauce. Dlatego to bardzo ważne, aby rodzice szybko reagowali na symptomy ostrzegawcze oraz regularnie badali wzrok swoich dzieci. A gdy okaże się, że niezbędne są okulary korekcyjne dla dzieci, trzeba prawidłowo dobrać zarówno szkła, jak i oprawki.
Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że potrzebne są okulary korekcyjne dla dzieci?
Dziecko niekoniecznie powie Ci, że gorzej widzi. Ponadto nie wszystkie wady wzroku łatwo zauważyć (tak jak np. w przypadku zeza), dlatego musisz uważnie obserwować swoją pociechę. Jakie zachowania mogą oznaczać, że okulary korekcyjne dla dzieci są niezbędne?
- dziecko siada blisko telewizora lub przybliża twarz do książki,
- podczas czytania na głos gubi literki lub musi pomagać sobie palcem,
- często pociera oczy,
- przymyka jedno oko podczas czytania lub oglądania telewizji,
- skarży się na ból oczu w czasie korzystania z komputera,
- jest zbyt wrażliwe na światło i mruży oczy,
- jego wyniki w nauce pogorszyły się w stosunku do wcześniejszych semestrów.
Jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych symptomów, udaj się do okulisty, który zbada jego wzrok i w razie potrzeby wypisze receptę na okulary korekcyjne dla dzieci.
Jak dobrać oprawki w okularach korekcyjnych dla dzieci?
Jakie czynniki mają największe znaczenie przy dobieraniu oprawek dla dziecka?
- Wielkość. Dobór wielkości oprawek dla dzieci może przysparzać pewnych trudności, ponieważ ich nosy i buzie cały czas się zmieniają. Jeśli między ramką a nosem utworzy się luka, okulary korekcyjne dla dzieci będą się z niego zsuwać, a szkła nie znajdą się na wysokości wzroku, przez co nie spełnią swojej funkcji. Tarcza okularów powinna też być na tyle blisko oczu, aby dziecko nie zerkało ponad nią.
- Wygoda. Dobre okulary korekcyjne dla dzieci to takie, które nie powodują żadnego dyskomfortu – nie są za duże ani za małe, nie uciskają, a ich noszenie nie skutkuje bólem uszu. U młodszych dzieci sprawdzą się wydłużone zauszniki o wyprofilowanych końcówkach z elastycznego tworzywa, które zapewnią wygodę i bezpieczeństwo w czasie użytkowania okularów.
- Upodobania. Noszenie okularów korekcyjnych dla dzieci nie zawsze kojarzy się z czymś przyjemnym. Niestety, często zdarza się, że koledzy z klasy wyśmiewają okularników (zwłaszcza na początku). Może to bardzo zniechęcać dziecko, więc warto zadbać o to, aby okulary mu się podobały. Maluchom z pewnością przypadną do gustu kolorowe oprawki z ulubionym bohaterem. Za to uczniowie starszych klas docenią fakt, że w okularach wyglądają poważniej.
Z jakiego materiału powinny być zrobione okulary korekcyjne dla dzieci?
Okulary korekcyjne dla dzieci mogą być zrobione z metalu lub tworzywa sztucznego. Metalowe oprawki zazwyczaj są cieńsze, mniej zauważalne i łatwo poddają się regulacji. Z kolei plastikowe ramki występują w wielu wariantach kolorystycznych, mają różne wzory i elementy ozdobne (np. kwiatuszki czy zwierzęce cętki), dlatego każdy maluch znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Czy zeza można wyleczyć za pomocą okularów korekcyjnych dla dzieci?
Zez może bardzo utrudnić życie, a zaniedbany doprowadzić do znacznego pogorszenia się wzroku. Leczenie zeza zawsze ustala specjalista. Polega ono na tym, że dziecko:
- nosi odpowiednie okulary korekcyjne, które poprawiają ustawienie oczu,
- używa szkieł pryzmatycznych (okularów korekcyjnych dla dzieci z soczewką o specjalnej konstrukcji),
- wykonuje odpowiednio dobrane ćwiczenia w celu poprawienia współpracy między obojgiem oczu oraz oczami i mózgiem.
U dzieci do 10. roku życia często jednym z etapów terapii jest operacja, po której należy kontynuować noszenie okularów korekcyjnych dla dzieci oraz wykonywanie ćwiczeń zleconych przez optometrystę. Czasami zabieg trzeba powtórzyć, aby całkowicie skorygować wadę.