Blog

Czy wady wzroku u dzieci mogą powodować problemy z nauką?

22.08.2022

Wady wzroku u dzieci może stanowić duży problem niezależnie od wieku. W szkole nieostre widzenie może prowadzić do dyskomfortu, problemów z koncentracją i wielu innych trudności. Z tego względu warto uważnie obserwować dziecko. 

Spis treści:
1. Słaby wzrok u dziecka – jakie sygnały powinny zaniepokoić?
2. Czy wady wzroku u dzieci przyczyniają się do pogorszenia ocen?
3. Wady wzroku u dzieci – czy dziecko musi nosić okulary?

Słaby wzrok u dziecka – jakie sygnały powinny zaniepokoić?

Wada wzroku u dziecka jest ogromnym problemem niezależnie od wieku i okoliczności. Może ona powodować zarówno lekki dyskomfort, który z łatwością unormuje się odpowiednio dobranymi okularami, jak i wywoływać bóle głowy, trudności z czytaniem czy uprawianiem sportu. 

Niewystarczająco ostre widzenie może prowadzić także do problemów z koncentracją oraz nauką, a w efekcie do niskiej samooceny i spadków nastroju. Co powinno Cię zaniepokoić w zachowaniu Twojego dziecka?

Mrużenie oczu

Mrużenie oczu podczas patrzenia z większej odległości jest zwykle pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić rodziców lub nauczycieli. Dziecko, które ma od małego niezdiagnozowaną wadę wzroku lub rozpoczyna się ona w wieku szkolnym, próbuje radzić sobie ze zbyt niską ostrością. 

W tym celu mruży oczy, chwilowo poprawiając jakość wzroku. Niemniej jednak takie działanie prowadzi do przemęczenia, bólu głowy oraz ogólnego rozbicia. 

Wrażliwość na światło

Wada wzroku u dziecka może objawiać się na szereg sposobów. W zależności od typu wady może być to zarówno przybliżanie oraz oddalanie zabawek, oraz książek, jak i wrażliwość na światło oraz suche, przekrwione oczy. 

W obu przypadkach należy skonsultować się z optometrystą lub lekarzem okulistą. Konieczne może być wdrożenie odpowiedniego leczenia, środków zapobiegawczych czy odpowiednio dobranych okularów korekcyjnych. 

Sprawdź także: Jak dbać o oczy dziecka?

Przybliżanie książki lub zeszytu

Najczęściej wadę wzroku rozpoznaje się u dzieci w wieku szkolnym. Na etapie nauki pisania lub czytania można łatwo zaobserwować problemy z ostrym widzeniem. Dzieci przybliżają się do zeszytu, nie widzą dobrze z tablicy lub niechętnie czytają na głos. Wszystkie te sygnały powinny skutkować szybkim zabraniem dziecka do okulisty. 

Bóle głowy oraz zmęczenie

Niezależnie od tego, w jakim wieku zostanie rozpoznana wada wzroku u dziecka, objawy mogą być podobne. Jeśli kilkuletnie lub kilkunastoletnie dziecko skarży się na uporczywe bóle głowy w okolicy oczu, jest zmęczone i ma problemy z koncentracją, a także z nauką, warto skonsultować to z optometrystą lub okulistą. 

Tego rodzaju objawy mogą wynikać z konieczności wykonywania dodatkowego wysiłku podczas patrzenia, czytania oraz wykonywania wszelkich domowych czy szkolnych obowiązków. 

Trudności z nauką czytania

Dzieci w wieku szkolnym mierzą się z szeregiem wyzwań. Muszą nauczyć się nowego rytmu dnia, wypełniać obowiązki, a także nauczyć się czytać oraz pisać. Wszystkie te zadania wiążą się zarówno ze stresem, jak i z koniecznością nadwyrężania wzroku. 

Jeśli dziecko nie widzi wyraźnie z bliska lub z daleka, może mieć problem zarówno z odczytywaniem z tablicy, jak i z pisaniem w zeszycie. Wszystkie ćwiczenia oraz książki są przygotowywane pod dzieci widzące w pełni prawidłowo. 

Dziecko, które nie widzi wyraźnie liter, irytuje się podczas czytania. Myli słowa, idzie mu to wolniej niż rówieśnikom i może prowadzić do zniechęcenia. W sytuacji, gdy zaobserwuje się takie zachowanie u swojego dziecka, warto znaleźć przyczynę. 

Mylenie liter 

Ze względu na podobieństwo wielu liter, zwłaszcza gdy są bardzo niewielkie, dzieci mające niezdiagnozowaną wadę wzroku mogą je regularnie mylić. W takich sytuacjach nauka czytania jest dużo trudniejsza i bardzo mozolna. 

Nieestetyczne pismo 

Wada wzroku utrudnia nie tylko czytanie druku czy informacji napisanych na tablicy. Niewyraźne widzenie znacząco komplikuje także naukę pisania, zwłaszcza równego i estetycznego. 

Dzieci z wadą wzroku często piszą niechlujnie, wychodzą poza linię lub stawiają krzywe literki. Nie wynika to jednak z ich niedbalstwa, lenistwa czy dysgrafii. Taki stan rzeczy spowodowany jest przede wszystkim niewyraźnym widzeniem. 

Szukając przyczyny nieestetycznego pisma u dziecka, warto sprawdzić jego wzrok. Być może dobrze dopasowane okulary korekcyjne pozwolą wyeliminować ten problem.

Zgadywanie wyrazów 

Ze względu na niewyraźne widzenie, dzieci uczące się czytać mogą mylić litery, z których składa się słowo. Warto mieć także na uwadze, że w okresie dziecięcym, aby móc odczytać słowa trzeba je w głowie przeliterować. Dopiero w wieku kilkunastu lat człowiek odczytuje słowo intuicyjnie i z pamięci. Kilkuletnie dzieci każdorazowo muszą je odczytać litera po literze. 

Jeśli pomylą którąś z liter w środku lub nie są pewne czy dobrze widzą jej kształt, mogą nie mieć pewności, jakie słowo czytają. W efekcie podczas czytania na głos często zgadują słowa. 

Niechęć do czytania oraz pisania 

Ze względu na wolniejsze, mniej płynne i trudniejsze czytanie oraz pisanie, dzieci z niezdiagnozowaną wadą wzroku niechętnie czytają na głos. Jeśli dziecko niemające zdiagnozowanej dysleksji wykazuje regularne problemy z czytaniem w wieku, gdy powinno już przebiegać ono dość płynnie, warto sprawdzić wzrok. 

Polecamy również: Jak przygotować dziecko na wizytę w gabinecie optometrycznym?

Polecane oprawy korekcyjne:

Czy wady wzroku u dzieci przyczyniają się do pogorszenia ocen? 

Wada wzroku z zasady nie wpływa na problemy w szkole, pracy czy życiu osobistym. Kluczowym warunkiem jest jednak odpowiednie zdiagnozowanie i w większości przypadków regularne stosowanie okularów korekcyjnych. 

Problemy z czytaniem

Wady wzroku u dzieci mogą objawiać się na różne sposoby. Jeśli jednak dziecko przejawia problemy z czytaniem i pisaniem, robi to wolno i nieprawidłowo, może przełożyć się na obniżone oceny. 

W tym celu konieczne jest zadbanie o dobre okulary, dzięki którym dziecko będzie mogło swobodnie uczestniczyć w lekcjach. 

Błędy podczas przepisywania 

W szkole na każdym poziomie konieczne jest prawidłowe odczytywanie i przepisywanie informacji z tablicy. Jeśli jednak dziecko nie widzi wyraźnie, może mieć z tym problem. W sytuacji, gdy wada wzroku nie jest zdiagnozowana, nauczyciel może sądzić, że problemy z przepisywaniem wynikają z zaniedbań dziecka lub rodzica. 

Trudności z koncentracją

Dziecko, które nie może w pełni uczestniczyć w lekcji, ponieważ nie jest w stanie odczytać treści zadania czy informacji zapisanych na tablicy, szybko traci koncentrację. Zwłaszcza w sytuacji, gdy irytuje się tym, że w pewnym sensie odstaje od rówieśników. 

Dodatkowo nieskorygowana wada wzroku może powodować bóle głowy, które również nie pomagają w zachowaniu skupienia w szkole. W efekcie dziecko może gorzej przyswajać materiał, a tym samym mieć niższe oceny. 

Nuda

Wady wzroku u dzieci, które objawiają się trudnością w czytaniu, mogą wpływać także na koncentrację i ogólny poziom skupienia. Mniejszej zainteresowanie lekcją, trudnością w nadążaniu za nauczycielem i grupą powodują to, że dzieci odpływają myślami. Nudzą się, irytują i stają zmęczone. Nie są to dobre warunki do efektywnego przyswajania wiedzy. 

Bóle głowy 

Słaby wzrok u dziecka może powodować także intensywne bóle głowy. W takich sytuacjach dziecko jest zdekoncentrowane, senne i niezadowolone. Z pewnością nie są to dobre warunki do nauki i zabawy. 

Dysleksja 

Niektóre objawy nieskorygowanej wady wzroku u dzieci mogą być mylnie diagnozowane jako dysleksja. Zarówno powolne czytanie jak i mylenie liter oraz słów czasem sugeruje rodzicom, oraz pedagogom tego typu przyczyny. 

Jeśli jednak diagnoza jest niejednoznaczna, warto upewnić się, czy jednak źródłem trudności nie jest wada wzroku. 

Gorsze wyniki w nauce 

W wielu przypadkach wada wzroku u dziecka, generuje duże trudności w nauce. Choć nie jest to reguła, niewielki odsetek dzieci będzie miał cierpliwość i motywację do poświęcania większej ilości czasu na wykonywanie takich samych obowiązków co rówieśnicy. 

Przeczytaj także: Małe dzieci nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych?

Wady wzroku u dzieci – czy dziecko musi nosić okulary? 

Słaby wzrok u dziecka w wieku szkolnym może prowadzić do obniżenia wyników w nauce, nawracającego bólu głowy, problemów z koncentracją i obniżenia komfortu. W celui wyeliminowania tych problemów zalecane jest stałe noszenie okularów korekcyjnych. 

Prawidłowo dobrane i regularnie noszone okulary poprawiają ostrość widzenia. Dzięki temu dzieci mogą brać aktywny udział w lekcjach oraz różnego rodzaju zabawach. Warto zadbać także o wygodne i ładne oprawki, które dziecko będzie chciało nosić. 

Oczy u osoby z niezdiagnozowaną lub niekorygowaną wadą wzroku muszą wykonywać znacznie większy wysiłek podczas standardowych czynności. Nosząc dobrze dobrane okulary, można je znacząco odciążyć. 

Rozwój wzroku trwa przez całe dzieciństwo. Bez wsparcia okularów, różnorodne wady wzroku mogą się rozwijać i pogłębiać do wysokich wartości. Regularne badania u optometrysty i okulisty oraz dobrze dobrane okulary pozwalają mieć, chociaż częściową kontrolę nad jakością wzroku dziecka. 

Dzieci noszące okulary powinny mieć je na sobie przez cały dzień od momentu wstania do położenia się spać. Jedyne wyjątki są związane z bezpieczeństwem, np. podczas uprawiania sportu czy kąpieli. Dzięki temu dziecko może się przyzwyczaić, a oczy odpocząć. 

Jak dbać o okulary, aby długo zachowały sprawność? Dbanie o okulary to ważny obowiązek, który należy wpoić dzieciom. Obejmuje on zarówno regularne, lecz delikatne czyszczenie szkieł, jak i prawidłowe zakładanie okularów oburącz. 

Dodatkowo warto tłumaczyć dzieciom, że okulary należy ostrożnie odkładać, przenosić jedynie w dedykowanym futerale oraz nie wyginać. 

Wady wzroku u dzieci – o czym musisz pamiętać?

Wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym mogą powodować trudności w nauce. Jest to spowodowane m.in. bezpośrednimi problemami z czytaniem, a tym samym z przyswajaniem wiedzy. Dodatkowo niewyraźne widzenie może powodować dekoncentrację, rozdrażnienie i szereg trudności, które z tego wynikną. Warto w takich sytuacjach skonsultować dziecko z optometrystą lub okulistą, ponieważ większość problemów można z łatwością wyeliminować odpowiednio dobranymi okularami. 

Jeśli szukasz odpowiednich okularów dla swojego dziecka, zapoznaj się z ofertą Family Optic. Znajdziesz tam okulary korekcyjne dziecięce oraz młodzieżowe, dopasowanych do potrzeb młodszych pacjentów. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk