Blog

Jak przygotować dziecko na wizytę w gabinecie optometrycznym?

8.06.2022

Do wizyty u optometrysty warto się przygotować, szczególnie jeśli Twoje dziecko nigdy nie było na badaniu ostrości wzroku u takiego specjalisty.

Kiedy na badanie? Czy jest jeszcze za wcześnie, a może już za późno?

Wiele zależy od tego, czy dziecko kiedykolwiek miało wykonywane badanie u lekarza okulisty. 

Rekomendowane jest by pierwsze badanie dziecka odbyło się w wieku 6 miesięcy w wyspecjalizowanym gabinecie okulistycznym. Wizyty te powinny być kontynuowane corocznie. Dzięki temu mamy szansę na zdiagnozowanie ewentualnych problemów ze wzrokiem na wczesnym etapie ich powstawania. 

W wielu przypadkach do specjalisty udajemy się dopiero kiedy zauważymy niepokojące sygnały i podejrzewamy wadę wzroku tj. w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, gdy dziecko zaczyna naukę czytania lub pisania.

Dzieci w gabinetach Family Optic badamy od wieku 6 lat. Jeśli dziecko jeszcze nigdy nie było na badaniu u okulisty to pełna ocena wzroku dziecka wymaga odbycia wizyty zarówno u okulisty jak i u optometrysty. Lekarz okulista wykona zakroplenie oczu dziecka, a następnie przeprowadzi badanie autorefraktometrem. Wynik tego badania będzie kluczowy podczas wizyty u optometrysty.

Okulista, a optometrysta – gdzie jest różnica?

Większość osób słysząc o badaniu wzroku myśli o badaniu okulistycznym. Prawdopodobnie z tego względu dzieci, u których rodzice podejrzewają problemy ze wzrokiem, w pierwszej kolejności udają się na wizytę wyłącznie do okulisty. Dobrze jest rozumieć czym różni się badanie u okulisty od badania optometrysty. 

Najprościej mówiąc, lekarz okulista zajmuje się badaniem narządu wzroku pacjenta od strony anatomicznej, a także ocenia ryzyko wystąpienia chorób oczu, m.in. przy użyciu lampy szczelinowej. Ponadto lekarz okulista często wykonuje operacje oczu.

Optometrysta natomiast zajmuje się doborem właściwej korekcji okularowej oraz soczewek kontaktowych miękkich czy twardych. Bada też widzenie obuoczne, czyli to, jak funkcjonuje układ wzroku pacjenta. Jeśli to konieczne, zaleca wprowadzenie terapii widzenia. W salonach optycznych najczęściej badanie wzroku wykonują właśnie optometryści.

Na ten moment w Polsce optometryści nie mogą używać kropli do rozszerzania źrenic. Dlatego tylko dobra współpraca obu specjalistów skutkować będzie pełnym i profesjonalnym badaniem wzroku dziecka.

Co powinien zrobić rodzic przed badaniem?

Do wizyty dziecka u optometrysty muszą przygotować się zarówno rodzice, jak i dziecko, które będzie pacjentem. Podstawowe pytanie pojawiające w gabinecie w przypadku badania dzieci dotyczy tego, czy miało ono kiedykolwiek badanie oczu oraz czy w przedszkolu lub szkole odbywało się przesiewowe badania ostrości wzroku.

Na wizytę zabierz wszystkie dotychczasowe wyniki od okulisty czy innego specjalisty jak np. neurologa. W przypadku dzieci niepełnosprawnych czy przewlekle chorych bardzo pomaga to w uzyskaniu większego obrazu stanu zdrowia dziecka.

Pamiętaj, że szczera rozmowa podczas wywiadu stanowi podstawę prawidłowej diagnostyki wzroku dziecka. Bardzo ważne są obserwacje rodziców, gdyż potrafią dostarczyć dużo cennych informacji o obecnym stanie oczu małych pacjentów.

Częste symptomy, jakie mogą zaniepokoić rodziców to:
  • częste pocieranie oczu,
  • nawracające bóle głowy,
  • trudności ze skupieniem wzroku,
  • mrużenie oczu.
Warto zabrać ze sobą zdjęcia dziecka. Specjalista na ich podstawie może już wstępnie ocenić np. stan źrenic. Pomimo że badanie dotyczy Twojego dziecka, ważna jest także historia chorób narządu wzroku w rodzinie oraz wad wzroku, np. krótkowzroczności czy zeza. Ponadto, jeśli regularnie są przyjmowane leki, które zalecił inny specjalista, zabierz ze sobą listę wszystkich medykamentów.
Specjalista może zapytać Cię o różne codzienne warunki, w jakich funkcjonuje dziecko:
  • w jakim otoczeniu czyta lub odrabia lekcje,
  • jak długo pracuje z przedmiotami w niewielkiej odległości – chodzi m.in. o korzystanie ze smartfona, tabletu, czy też zabawę klockami lub rysowanie,
  • odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza przy biurku,
  • czy pacjent nosi okulary przeciwsłoneczne,
  • czy dziecko zgłaszało jakiekolwiek problemy ze wzrokiem,
  • czy dbamy, aby dziecko zachowywało prawidłową higienę narządu wzroku,
  • czy dziecko ma trudności w szkole.

Jak przygotować dziecko do badania?

Rodzice mogą znacznie ułatwić swojemu dziecku doświadczenie pierwszego badanie wzroku. 
Dzień przed wizytą porozmawiaj z dzieckiem o badaniu. Odpowiedź mu jak wygląda spotkanie ze specjalistą i wytłumacz, dlaczego ważne jest wykonanie takiego badania.
Jeśli posiadasz w domu książki dla dzieci o wizycie u lekarza to wspólne przeczytanie takich historii będzie skuteczną formą rozpoczęcia rozmowy o wizycie.
Możesz powiedzieć dziecku, że w trakcie badania będziemy się bawić w odgrywanie ról. Dziecko gra rolę pacjenta w prawdziwym gabinecie. Na koniec badania maluch dowie się, w jakim stanie są jego oczy. Pamiętaj, że rodzic towarzyszy dziecku przez całe badanie - zapewnij dziecko o tym! Świadomość tego jest szczególnie ważne w przypadkach bardzo małych pacjentów.
W celu redukcji stresu dziecka, na początku spotkania ze specjalistą krótko przedstawi przebieg wizyty. W dalszej części badania odpowiednio ukierunkowana zabawa ułatwi jego kontakt z małym pacjentem. Optometrysta będzie także używał zabawek, kolorowych długopisów czy innych świecących przedmiotów atrakcyjnych dla maluchów, aby zmniejszyć dystans ns i zachęcić dziecko do współpracy.

Profilaktyka to priorytet

Częsta praca oczu w bliskich odległościach np. podczas nauczania zdalnego, grania na tablecie nie jest dobra dla oczu dzieci oraz dorosłych. Coroczne badania wzroku u okulisty i optometrysty powinny być Twoim nawykiem, tym bardziej przy panującej obecnie epidemii krótkowzroczności.
Nie odkładaj wizyty z dzieckiem u okulisty i optometrysty. Kontrolne wizyty wyrobią dobry nawyk u Twojego dziecka, a w dłuższej perspektywie pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z dłuższym i bardziej skomplikowanym leczeniem.
Ze swojej strony możemy zapewnić, że nasi specjaliści przechodzą dedykowane szkolenia, dzięki którym badanie Państwa  dziecka w naszych salonach będzie staranne, profesjonalne i odbędzie się z poszanowaniem komfortu dziecka.
Strona główna
Ulubione
Koszyk