Blog

Źle dobrane okulary – jak je rozpoznać?

4.08.2022

Kupiłeś nowe okulary, ale odczuwasz dyskomfort podczas ich noszenia? Może to być objaw źle dobranych okularów. Z niniejszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy doborze okularów, jak rozpoznać źle dobrane okulary oraz jakie są konsekwencje noszenia źle dobranych szkieł. 

Spis treści:

1. Skąd wiadomo, że mam źle dobrane okulary?
2. Źle dobrane okulary — nie tylko szkła

3.  Źle dobrane okulary — jak uniknąć tego błędu? Praktyczne wskazówki

4. Jakie powinny być Twoje idealne okulary?

5.  Nowe okulary — czego się spodziewać?

Skąd wiadomo, że mam źle dobrane okulary?

Wyobraź sobie, że jakiś czas temu kupiłeś sobie nowe okulary — wymarzone, doskonale dopasowane do Twojej twarzy, które bardzo Ci odpowiadają. Od jakiegoś czasu odczuwasz jednak ból głowy, a noszenie okularów staje się dla Ciebie problemem. Ponadto bolą Cię oczy. Powodem tych wszystkich dolegliwości mogą być źle dobrane okulary. Źle dobrane szkła mają więc wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie, a objawy mogą być bardzo uciążliwe. Ponadto źle dobrane okulary mogą być przyczyną pogorszenia wzroku zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Sprawdź także: Jak prawidłowo korzystać z okularów progresywnych?

Konsekwencje źle dobranych okularów u dorosłych

Kiedy Twój organizm ma problem, zacznie Cię o tym informować. Wystarczy tak naprawdę słuchać sygnałów, które daje Ci Twoje ciało. Jeśli więc odczuwasz dyskomfort podczas noszenia okularów, w postaci bólu głowy, pieczenia oczu czy zawrotów głowy, a obraz wydaje Ci się nieostry, to może to świadczyć o źle dobranych szkłach. 

Koniecznie wtedy powinieneś umówić się na wizytę u okulisty, ponieważ źle dobrane okulary mogą jeszcze nasilać objawy. Źle dobrane okulary progresywne noszone długotrwale mogą przyczynić się do pojawienia się takich objawów jak przewlekłe migreny, wspomniane już pogorszenie widzenia, zapalenie spojówek czy pogłębienie się wady wzroku

Oczywiście, zjawiska te same w sobie nie muszą oznaczać źle dobranych szkieł okularowych. Są to jednak objawy, które należy skonsultować z lekarzem, ponieważ to właśnie specjalista może wtedy rozwiać Twoje obawy. Ponadto, nosząc źle dobrane okulary progresywne, możesz mieć problem z codziennym funkcjonowaniem — prowadzeniem pojazdów czy wykonywaniem innych zwykłych czynności, a oczy będą się szybciej męczyć.

W przypadku doboru okularów ogromne znaczenie ma również rozstaw i wysokość źrenic. Takie dopasowanie może wykonać wyłącznie wyspecjalizowany optometrysta, a nieprawidłowe wartości mogą spowodować tzw. efekt pryzmatyczny. Efekt pryzmatyczny polega na odchyleniu promienia w wyniku jego przejście przez soczewkę, co ostatecznie prowadzi do zaburzeń widzenia, postrzegania przestrzeni oraz schorzeń, takich jak np. zez. Konsekwencją może być trudność w wykonywaniu codziennych czynności czy obowiązków zawodowych. 

Konsekwencje źle dobranych okularów u dzieci

Konsekwencje źle dobranych okularów u osoby dorosłej nie są tak poważne, jak w przypadku złych okularów dopasowanych dla dziecka. Osoba dorosła w zasadzie nie powinna obawiać się poważnych następstw związanych ze źle dobranymi szkłami, poza wspomnianymi objawami znacząco utrudniającymi życie. Jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku doboru okularów u dzieci, u których wzrok wciąż się rozwija. 

Niewystarczające korygowanie krótkowzroczności oraz idące za tym zmęczenie wzroku mogą przyspieszyć pogorszenie widzenia i powodować  trwałe zmiany w tym zakresie. Z tego powodu okulary dla dzieci należy dobierać starannie i ostrożnie. W przypadku okularów dla dzieci nie można sobie pozwolić na źle dobrane okulary. 


Warto przeczytać: Okulista, optometrysta czy optyk?

Polecane oprawy korekcyjne:

Źle dobrane okulary – nie tylko szkła

Zły dobór okularów nie musi oznaczać wyłącznie niedobranych szkieł. Innego rodzaju problem występuje również podczas nieodpowiednio dopasowanych opraw okularowych. Źle dobrane oprawki nie tylko mogą być problemem dla estetyki twarzy, ale również powodują problemy w codziennym funkcjonowaniu. Zbyt ciasne okulary nie dość, że będą się niszczyć, to mogą być przyczyną bólu głowy, czy przewlekłych migren. Zaciskające się wokół głowy zauszniki potrafią sprawić poważny dyskomfort. Natomiast zbyt luźne oprawy okularowe będą zsuwać się z nosa i powodować znaczne problemy związane z codziennym funkcjonowaniem. 

Dodatkowo źle dobrane oprawki mogą znacząco obniżyć efekt estetyczny Twojej twarzy, nawet zniekształcając ją. Warto więc zainwestować w oprawy dobrane idealnie do Twojej urody. Dodatkowe powłoki i filtry, którymi pokryte są wyższej jakości szkła, potrafią zmienić komfort użytkowania okularów. Ułatwiają czyszczenie, sprawiają, że szkła tak szybko nie parują i łagodzą odbicia światła, które mogą być szkodliwe dla Twoich oczu. 

Źle dobrane okulary – jak uniknąć tego błędu? Praktyczne wskazówki

Wiesz już, jakie są objawy źle dobranych okularów. Jakie jednak powinny być dobrze dobrane okulary? Okulary dopasowane do twarzy powinny być przede wszystkim wybrane indywidualnie. Powinno Ci się w nich chodzić wygodnie i muszą naturalnie na Tobie wyglądać. 

Dlatego też przed doborem okularów sprawdź przede wszystkim wymiary twarzy, czyli szerokość skroni, kości jarzmowych i żuchwy, wysokość oraz szerokość nasady nosa i ogólny kształt twarzy. Dobrze, by kolor oprawek harmonizował z odcieniem Twojej skóry i kolorem włosów. Dopiero na tej podstawie możesz dobrać dla siebie idealny rodzaj okularów, który będzie pasować do Twojej twarzy. 


Dowiedz się więcej: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jakie powinny być Twoje idealne okulary?

Dobór oprawek okularowych nie jest wcale prostym zadaniem, o czym wiedzą osoby na co dzień noszące okulary. Można jednak dobrać idealny model dla siebie, chociaż często oznacza to dość długie poszukiwania. Źle dobrane okulary to więc strata czasu, zdrowia i pieniędzy. Na co warto zwracać uwagę podczas zakupu?

Przede wszystkim dobrze, by ktoś określił kształt i położenie wspomnianych już elementów jak położenie skroni, kości jarzmowych i żuchwy. Punkty te budują wygląd Twojej twarzy, stanowią więc punkt wyjścia do doboru idealnych oprawek. Ponadto okulary nie powinny zbytnio uciskać skroni, ponieważ to również może prowadzić do migrenowych bóli głowy. Aby oprawki dobrze wyglądały na twarzy, to sama twarz nie powinna być szersza niż najszerszy punkt okularów. Ponadto oprawka nie powinna zakrywać brwi, dotykać policzków czy optycznie powiększać twarzy

Oprawka nie może również uciskać ani nasady nosa, ani miejsca za uszami. Nie powinna również zsuwać się z nosa, a jej kolor musi zostać indywidualnie dobrany do Twojej urody. Zbyt jasna oprawa może zlewać się z twarzą, zbyt ciemna — zanadto odznaczać, nie może więc być zanadto zbliżony do koloru Twojej cery. 

Najważniejsze, aby w nowych okularach czuć się lekko, wygodnie i atrakcyjnie. Ponadto optyk powinien dokonać wszelkich pomiarów związanych z rozstawem źrenic, by okulary były idealnie dopasowane dla Ciebie. Nie warto również decydować się na najtańsze szkła. 

Nowe okulary – czego się spodziewać?

Podczas zakupu okularów warto wiedzieć, że musi minąć pewien czas, zanim się do nich przyzwyczaisz. Taki proces adaptacji jest normalnym etapem i każdy musi przez niego przejść. Jedni radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej, jednak sama adaptacja trwa zazwyczaj od kilku godzin do tygodnia. Ten okres może się wydłużyć w przypadku okularów progresywnych, jednak komfort widzenia rekompensuje wszystkie przejściowe trudności. 


Aby jednak przyzwyczaić się do stałego noszenia okularów, staraj się stopniowo adaptować Twój organizm do nowej oprawy. Początkowo zakładaj je krótko i noś w znanym Ci otoczeniu, aby uniknąć wypadków związanych z m.in. zaburzeniami oceny odległości. Unikaj przeciążania oczu, upewnij się również, że oprawa jest dobrze dopasowana. W przeciwnym razie zgłoś się do optyka, który dokona drobnej korekty, np. zauszników czy nosków. 

Jeśli natomiast objawy nie ustępują samoistnie i mimo prób nie możesz przyzwyczaić się do swoich nowych okularów, to może istnieć ryzyko złego doboru szkieł. W takim przypadku zdarzają się objawy takie jak ból głowy, męczenie się wzroku, uczucie utraty gruntu pod nogami czy mdłości. Gdy takie objawy się utrzymują, wtedy koniecznie odwiedź dobrego optometrystę, który na podstawie recepty dobierze idealne okulary dla Ciebie. 

Równie ważne jest jednak także Twoje nastawienie do nowej sytuacji. Gdy okulary są dobrze dobrane, to z pozytywnym nastawieniem szybciej przejdziesz proces adaptacji do nowej sytuacji. Noszenie okularów to przede wszystkim troska o własne zdrowie. Konieczne jest więc dobre dopasowanie okularów.


Co zrobić, kiedy okulary są źle dobrane? 

Niestety, zazwyczaj nie ma możliwości reklamacji prawidłowo i zgodnie z receptą wykonanych okularów w salonie optycznym. Jeśli okulary zostały poprawnie wydane, możliwość reklamacji istnieje w dwóch przypadkach – gdy wyrób medyczny posiada wadę jakościową oraz gdy wyrób medyczny został nieprawidłowo wydany. Reguluje to ustawa z dnia 6 czerwca 2001 „Prawo farmaceutyczne” (Dz.U.2021.1977). 

Jednak w Family Optic, jeśli kupiony przez Ciebie produkt jest uszkodzony lub ma wady, możesz zgłosić reklamację. Formularz reklamacyjny oraz wszystkie informacje dotyczące reklamacji znajdują się na stronie internetowej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wypełnij formularz i prześlij go razem z produktem na podany na stronie adres wraz z paragonem. 

Co jednak należy zrobić, by w przyszłości uniknąć pomyłki w doborze okularów? Przede wszystkim trzymaj się prostej zasady, czyli nigdy nie dobieraj okularów na własną rękę. Okulary korekcyjne powinny zostać dopasowane przez specjalistów – optometrystę oraz optyka na podstawie badania wykonanego przez okulistę. Dopiero wtedy, na podstawie przedstawionego badania oraz oceny wady wzroku, można dobrać odpowiednie okulary. 

W Family Optic pracują specjaliści, którzy z powodzeniem pomogą Ci w doborze odpowiedniej pary okularów dla Ciebie i Twoich oczu. W naszych salonach możesz wybierać także spośród wielu par opraw okularowych – z pewnością znajdziesz model, który przypadnie Ci do gustu.


Strona główna
Ulubione
Koszyk