Blog

Jak prawidłowo korzystać z okularów progresywnych?

8.06.2022

Dla kogo przeznaczone są okulary progresywne? 

Okularowe soczewki progresywne, nazywane są potocznie „okularami progresywnymi”, lub „szkłami progresywnymi”. Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach potrzebujących korekcji wzroku nie tylko do dali, ale również bliży i odległości pośrednich.

Tzw. addycja, czyli inna moc dla bliższych odległości, potrzebna jest z powodu osłabiania się z wiekiem zdolności oka do akomodacji. Umożliwia ono wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w niewielkich odległościach np. ekranu telefonu komórkowego. 

Moc okularów progresywnych zmienia się płynnie w zależności od używanego obszaru soczewki. Jest to możliwe dzięki produkcji na podstawie najnowszych technologii i uwzględnienia indywidualnych parametrów użytkownika. Zmiana mocy jest niewidoczna dla innych, a użytkownikowi takich okularów zapewnia to ostre widzenie na każdą odległość. 

Jak skonstruowane są okularowe soczewki progresywne? 

Dla prawidłowego i komfortowego użytkowania okularowych soczewek progresywnych niezbędne jest zrozumienie ich konstrukcji, której schemat przedstawia Rysunek 1. 

Rysunek 1 Schemat budowy okularowej soczewki progresywnej

Górna ich część zawiera moc korygującą wadę refrakcji do dali. Moc ta zmienia się płynnie ku dołowi soczewki, na całej jej długości. Nazywane jest to kanałem progresji mocy soczewki. 

Środkowa część zawiera obszar, gdzie ostro widzimy odległości pośrednie. W takich odległościach znajduje się najczęściej monitor komputera. Obszar ten jest jednak, z uwagi na konstrukcję soczewek progresywnych, najwęższy. Jego szerokość różni się natomiast dla innych klas soczewek progresywnych i powinna zostać dostosowana indywidualnie do potrzeb danego użytkownika. 

Im bliżej ku dołowi soczewki, tym jej moc staje się bardziej dodatnia, dążąc stopniowo do mocy przeznaczonej do bliży. Taka konstrukcja soczewek pozwala widzieć wyraźnie na różne odległości patrzenia w jednych okularach.

Nieodłącznym elementem budowy okularowej soczewki progresywnej są również obszary peryferyjne. Są to boczne obszary soczewki, które przekłamują nieco obraz obserwowanych przedmiotów, zakrzywiając go i obniżając jego ostrość. Obecność obszarów peryferyjnych może rodzić pewne obawy dotyczące komfortu użytkowania okularów progresywnych. Faktem jest jednak, że w trakcie użytkowania okularów, obszary te stają się prawie niezauważalne. Konstrukcje soczewek progresywnych w okularach różnią się od siebie i powinny być dostosowane przez pracownika salonu optycznego do potrzeb danej osoby.

Od czego zależy komfort użytkowania okularów progresywnych? 

Jako specjaliści przyjmujący w gabinecie czy konsultanci obsługujący w salonie optycznym, na co dzień spotykamy się z wątpliwościami naszych pacjentów lub klientów, co do wyboru okularów progresywnych. Spowodowane jest to szeroko rozpowszechnionym mitem, jakoby soczewki progresywne były skomplikowane w użytkowaniu, a przyzwyczajenie się do nich było trudne i czasochłonne. 

Prawda natomiast jest taka, że komfort użytkowania okularów progresywnych zależy od kilku czynników. Zalicza się do nich: 

  • kompleksowe badanie wzroku wraz z właściwym wywiadem, pozwalające określić wadę wzroku i ocenić widzenie obuoczne, 

  • dobór odpowiedniej oprawki okularowej, która spełniać będzie nie tylko wymogi wizualne, ale również techniczne, 

  • wybór właściwego rodzaju okularowych soczewek progresywnych oraz powłoki antyrefleksyjnej na podstawie stylu życia użytkownika, 

  • odpowiedni okres czasu przeznaczony na adaptację do soczewek, 

  • motywacja użytkownika. 

Jak powinien wyglądać proces wyboru okularów progresywnych? 

Kompleksowe badanie wzroku powinno być przeprowadzone przez specjalistę, który nie tylko wyznaczy moc okularów potrzebną do dali oraz do bliży, ale również dokona dodatkowych pomiarów, takich jak pomiary parametrów widzenia obuocznego, ruchów oczu czy ich ustawienia. Dopiero pełne badanie wzroku, poprzedzone właściwym wywiadem z pacjentem, pozwoli zakwalifikować go jako potencjalnego użytkownika okularów progresywnych.

Kolejnym elementem jest wybór odpowiedniej oprawki. Z uwagi na konstrukcję soczewek progresywnych, bardzo istotny będzie kąt krzywizny oprawy, jej wielkość czy miejsce, w którym wypada środek źrenicy. Warto zatem poprosić o pomoc do wykwalifikowanego konsultanta, który zwróci uwagę na wszystkie te elementy, a następnie poprzez weryfikację stylu życia klienta zaproponuje najodpowiedniejsze dla niego rozwiązanie.

Pamiętaj, że motywacja użytkownika oraz kilkutygodniowy okres adaptacji układu wzrokowego do konstrukcji soczewek progresywnych są równie istotne, co prawidłowe badanie oraz aspekty techniczne.

Czy naprawdę lepiej widzę w okularach progresywnych? Poznaj korzyści i wady szkieł progresywnych

Największą zaletą szkieł progresywnych jest ich wielofunkcyjność i komfort widzenia. Innymi słowy, zamiast posiadać dwie pary okularów „do czytania” i „do chodzenia”, możesz zdecydować się na jedną, która pozwoli na ostre widzenie w różnych odległościach przez cały dzień.

Jeśli chodzi o wady progresywnej korekcji wzroku, należy wspomnieć o konieczności dostosowania się do „nowego” widzenia. Jako że jedna część szkieł zbliża, a druga oddala obraz, z początku noszenie tego typu okularów może nie być komfortowe. Przyzwyczajenie się do szkieł progresywnych zajmuje zwykle kilka dni.

Dla niektórych osób wadą okularów progresywnych będzie również ich cena. Ile kosztują zatem szkła progresywne? To zależy od ich rodzaju oraz oprawy okularowej. W większości przypadków dobre okulary progresywne to koszt od ok. 1000 złotych.

Co, jeżeli nie przyzwyczaję się do okularów progresywnych? 

Poznając konstrukcję soczewek progresywnych, korzystanie z okularów progresywnych staje się łatwiejsze. Przykładowo, podczas schodzenia ze schodów wystarczy pochylić głowę nieco mocniej, aby obserwować je przez część do odległości pośrednich lub dali, a nie obszar do czytania. Gdy chcesz spojrzeć na boczne lusterka podczas jazdy samochodem, skręć głowę trochę mocniej, aby obraz był wyraźny i komfortowy. 

Choć początkowo może wydawać się to skomplikowane, użytkowanie okularów progresywnych można porównać do jazdy na rowerze – potrzeba kilku prób, by się tego nauczyć, ale w pewnym momencie umiejętność ta staje się automatyczna

Badania naukowe dowodzą, iż 96% użytkowników, u których spełnione zostały warunki prawidłowego doboru, uznało okulary progresywne jako komfortowe rozwiązanie.

Warto również nadmienić, że producenci soczewek są tak pewni swojego produktu, że zapewniają możliwość darmowej wymiany na dwie pary soczewek jednoogniskowych, do dali oraz do czytania, jeżeli nie minął przewidziany czas adaptacji. Czy nie warto zatem kupić okulary progresywne i przekonać się osobiście? 

Bibliografia: 
  1. Krause K.; Acceptance of progressive lenses; Klinische Monatsblätter für Augenheilkunde 209 (2-3); 1996; s. 94-99, 

  2. Alvarez T.L., Kim E.H., Granger-Donetti B.; Adaptation to Progressive Additive Lenses: Potential Factors to Concider; Scientific Reports; Publisher online on 31 may 2017; s. 1-14.



Strona główna
Ulubione
Koszyk