Blog

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

8.06.2022

Okulary to dla jednych konieczność, a dla drugich dopełnienie stylu. Okulary korekcyjne nie muszą być powodem kompleksu, a ciekawym akcentem podkreślającym atuty Twojej urody. Prawidłowo dobrane do kształtu twarzy sprawią, że będziesz wyglądać atrakcyjnie. Skutecznie odciągną uwagę od niedoskonałości oraz dodadzą charakteru Twojemu spojrzeniu. Z kolei w sezonie letnim powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne, które skutecznie chronią wzrok przed szkodliwymi promieniami słońca. Przygotowaliśmy garść porad, abyś mógł dobrać idealne okulary do Twojej twarzy.

Jak określić kształt twarzy?

Powiedzenie, że „przeciwieństwa się przyciągają” świetnie pasuje w kwestii doboru okularów do kształtu twarzy. W przypadku twarzy okrągłej idealnie sprawdzą się oprawki prostokątne i kanciaste. Natomiast przy prostokątnej twarzy, strzałem w dziesiątkę są okulary o owalnym kształcie. Aby właściwie dobrać okulary, przyjrzyj się szerokości Twojej twarzy, jej konturowi i rozstawieniu oczu. Niektóre oprawki złagodzą ostre rysy twarzy, a inne wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej je uwypuklą. Dobór okularów to ważna decyzja, dlatego poświęć jej trochę więcej uwagi.

Pierwszym i podstawowym krokiem podczas wyboru okularów korekcyjnych, ale też przeciwsłonecznych jest określenie kształtu twarzy. Możesz skorzystać z porady specjalisty lub próbować dopasować okulary na własną rękę. Zastosuj też metodę szminki i lustra. Wystarczy stanąć przed lustrem i za pomocą szminki odrysować kontur na powierzchni, a na tej podstawie możesz ocenić, czy twarz jest trójkątna, podłużna, kwadratowa lub okrągła. Jakie okulary wybrać przy określonym kształcie twarzy?

Twarz okrągła

Jeśli masz okrągłą twarz, to charakterystyczne są dla niej łagodne linie, pełne policzki, niskie czoło oraz mocno zaokrąglona broda. Ten kształt twarzy najlepiej będzie prezentować się w okularach, które wydłużą oraz wysmuklą owal. Świetnie nadają się do tego okulary kwadratowe lub prostokątne, szczególnie takie o mocno wyrazistej i ostrej linii. Takie modele dodadzą charakteru, a także będą dobrze kontrastować z delikatną urodą, która jest wyróżnikiem okrągłej twarzy. Przy bardziej pełnej buzi najlepiej unikaj kształtów okrągłych, które mogą dodać Twojej twarzy objętości.

Twarz owalna

Twarz owalna to przede wszystkim zarysowane kości policzkowe, wydłużony podbródek i czoło. Wyróżnia się ona idealnymi proporcjami długości do szerokości, co sprawia, że przy doborze okularów nie powinno być żadnego problemu. Pamiętaj jednak o tym, aby w przypadku twarzy owalnej okulary nie były dłuższe niż maksymalna szerokość twarzy. Ponadto zbyt szerokie i duże oprawki mogą wyglądać mniej korzystnie, gdy twarz jest drobna.

Twarz w kształcie serca (trójkątna)

Dla twarzy trójkątnej charakterystyczne jest szerokie czoło, wydatne kości policzkowe i wąski, mały podbródek. Idealne okulary powinny w tym przypadku złagodzić rysy. Dlatego też najlepsze będą oprawki okrągłe, owalne lub kształty takie jak kocie oczy. Osobom posiadający trójkątny kształt twarzy zalecamy wystrzegać się ostro zakończonych, spiczastych oprawek.

Twarz podłużna

Osobom o podłużnym kształcie twarzy polecane są oprawy, które sprawią, że twarz będzie bardziej poszerzona. Dzięki temu wyrównają się proporcje twarzy i odwrócisz uwagę od zbyt podłużnego kształtu twarzy. W takim przypadku zalecamy się okulary okrągłe, tzw. oversided, a także aviatory. Oprawki te optycznie skrócą Twoją twarz, przez co stanie się ona symetryczna. 

Twarz kwadratowa

Ostre rysy, mocno zarysowane linia kości policzkowych, szerokie czoło i szczęka to cechy charakterystyczne dla kwadratowej twarzy. W tej sytuacji wybierz okulary, które złagodzą rysy twarzy, a jej kontur nabierze okrąglejszych kształtów. Szczególnie polecamy kocie, okrągłe lub owalne oprawki.

Na jakie aspekty należy jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru oprawek?

Niezależnie od tego, czy szukasz okularów korekcyjnych, które będą leczyć Twoją wadę wzroku, czy też okularów słonecznych chroniących przed szkodliwymi promieniami słońca, jest kilka elementów, które trzeba uwzględnić. Oprócz dopasowania oprawek do kształtu, weź pod uwagę kilka innych aspektów. Istotna jest kwestia brwi – ramki okularów nie powinny wychodzić ponad brwi. Jednak w dobie opraw oversize ta zasada nie zawsze się sprawdza, wiec możesz oczywiście wybrać model, który jest zgodny z Twoimi upodobaniami. 

Idealne okulary powinny też uwzględniać położenie oczu. W przypadku oczu głęboko osadzonych i opadającej powieki najlepsze będą okulary optycznie wyciągające oko do góry, a więc o kształcie cat eye. Mniejsze i wąskie oczy potrzebują oprawek prostokątnych lub owalnych, w których oko będzie znajdować się w centralnej części każdej z soczewek.

Jak dobrać okulary do koloru włosów?

Kolor oprawek powinien współgrać przede wszystkim z odcieniem Twoich włosów. Brunetom i brunetkom polecamy oprawki czerwone, srebrne i czarne. Z kolei w przypadku blond włosów znakomicie będą wyglądać oprawki srebrne lub miedziane. Dla osób z rudymi włosami doskonałym wyborem jest kolor złoty.

Jak dobrać okulary do koloru oczu?

Kolor oprawek może być dobierany również pod kolor Twoich oczu. Niektórzy twierdzą, że kolor oczu i oprawek musi być podobny – uzyskasz wówczas efekt tonujący i bezpieczny. Jest jednak grupa zwolenników reguły, że aby podkreślić barwę naszej tęczówki, należy dążyć do kontrastu. Oczy brązowe dobrze zaprezentują się przy oprawkach szarych, niebieskich lub granatowych. Z kolei zielone oczy możesz świetnie wyeksponować w zestawieniu z czerwienią oraz fioletem, a niebieskie oczy z odcieniami brązu, pomarańczy czy fioletu.

Kilka praktycznych wskazówek:

  • określ kształt i położenie skroni, kości jarzmowych i żuchwy. Punty te budują wygląd twarzy, a to baza wyjścia do doboru oprawek, które powinny być podobne do tego kształtu;

  • okulary w żadnych wypadku nie powinny uciskać skroni;

  • okulary nie powinny optycznie powiększać wielkości twarzy;

  • oprawy nie powinny zakrywać brwi;

  • okulary nie powinny dotykać policzków podczas uśmiechania się;

  • oprawka nie może uciskać nasady nosa ani też zsuwać się po nim;

  • oprawka nie może być zbyt szeroka w stosunku do nasady nosa, a szkła nie powinny dotykać rzęs;

  • kolor oprawek powinien być dopasowany do koloru skóry, włosów, a także stylu ubierania;

  • w okularach powinno czuć się lekko i wygodnie.

Nie wszystkie okulary pasują do każdego kształtu twarzy, dlatego dobór odpowiednich okularów może stanowić nie lada wyzwanie. Poza wymienionym kształtem twarzy, zwróć uwagę też na inne aspekty, takie jak kolor oczu, odcień włosów czy typ urody. Jeśli uda Ci się dobrać kształt okularów, możesz zacząć zastanawiać się nad kolorystyką, wzornictwem itd. Do wyboru masz modele eleganckie i klasyczne, ale również z oryginalnymi wzorami, które pomogą Ci wyróżnić się z tłumu. Okulary to dziś coś więcej niż tylko poprawa jakości widzenia. Dzięki nim jesteś w stanie wyrazić siebie i dopełnić Twój wizerunek.


Strona główna
Ulubione
Koszyk