Blog

Wymiana szkieł w okularach – jak wygląda i kiedy ją przeprowadzić?

29.08.2022

Troska o oczy jest równoznaczna z dbaniem o okulary. Z tego artykułu dowiesz się kiedy trzeba kupić nowe, a kiedy wystarczy wymiana szkieł w okularach. Podpowiemy Ci także, kto ją najlepiej wykona oraz dlaczego zmiana soczewek jest tak istotna. 

Spis treści:
1. Wymiana szkieł w okularach – dlaczego jest tak ważna?
2. Wymiana szkieł w okularach – jak wygląda?
3. Wymiana szkieł w okularach – do kogo udać się z tym problemem?

Wymiana szkieł w okularach – dlaczego jest tak ważna?

Regularna wymiana szkieł w okularach jest priorytetem, jeśli chcesz odpowiednio zadbać o wzrok. W trosce o ten ważny narząd zaprzyjaźnij się z optometrystą. Bez względu na to czy masz wadę wzroku, czy nie, zgłoś się na badania co najmniej raz na 2 lata (szczególnie po czterdziestym roku życia). Pamiętaj również o profilaktyce.

W przypadku problemów z oczami, regularne kontrole pozwolą ocenić, czy potrzebna jest wymiana soczewek w okularach. Według specjalistów należy je przeprowadzać co 2 – 3 lata, a u osób noszących soczewki kontaktowe co rok. Wzrok może się w tym czasie pogorszyć, ale też poprawić. To z kolei wpływa na moc szkieł i wówczas trzeba je wymienić. Czasami lekarz może zalecić jeszcze częstsze badania, w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta.

Zalecany czas użytkowania soczewek, który wskazują specjaliści, jest związany nie tylko z kondycją oczu. Nawet jeśli dbasz o nie wzorowo, nie jesteś w stanie całkowicie uniknąć zarysowań, mikrouszkodzeń lub zniekształceń. Wtedy także jest konieczna wymiana szkieł w okularach. 

Sprawdź także: Jak powinny leżeć okulary? Praktyczne wskazówki

Troska o sprzęt optyczny jest bardzo ważna. Dzięki niej możesz znacznie przedłużyć żywotność okularów. Jednak po 2 – 3 latach wskazana jest wymiana szkieł. Przy okularach przeciwsłonecznych termin ten wygląda podobnie. Nawet kiedy korzystasz z etui, trudno jest uniknąć zarysowań lub innych uszkodzeń. Ponadto z czasem soczewki tracą swoje początkowe właściwości. 

Regularna wymiana szkieł w okularach pozwoli Ci także zadbać o to, aby korzystać z okularów wyposażonych w nieuszkodzone powłoki. Te warstwy ochronne nie tylko poprawiają jakość widzenia, ale również komfort korzystania z okularów. Które powłoki uszlachetniające będą najbardziej przydatne dla Ciebie? Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza ma większe znaczenia przy ochronie oczu, a druga podczas użytkowania okularów. Oto krótki przewodnik.

Powłoka antyrefleksyjna

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze lub często przebywasz w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem – to rozwiązanie dla Ciebie. Co dzięki niej zyskujesz? Lepszy kontrast widzenia i ochronę przed zmęczeniem oczu. Ponadto soczewki są twardsze oraz bardziej odporne na zarysowania. 

Powłoka polaryzacyjna

Tak samo jak antyrefleks, powłoka polaryzacyjna blokuje odblaski. Jest to jednak jedyne podobieństwo. Powłoka antyrefleksyjna chroni Twoje oczy przed światłem sztucznym, natomiast polaryzacja przed naturalnym. Co zyskujesz w ten sposób? Lepszą ostrość widzenia na zewnątrz, szczególnie w słoneczne dni. Dlatego kiedy czeka Cię wymiana szkieł w okularach przeciwsłonecznych, pamiętaj o powłoce polaryzacyjnej. 

Wyżej wymienione zabezpieczenia są bardziej istotne dla ochrony Twoich oczu. Natomiast komfort korzystania z okularów znacznie podnoszą powłoki z drugiej grupy.


Powłoka hydrofobowa

Dzięki niej okulary szybciej odparowują, co jest szczególnie przydatne w czasie kiedy występuje większa wilgotność, jesienią lub zimą. Kolejny plus tego rozwiązania to brak smug na powierzchni szkieł. 

Powłoka oleofobowa

Nazywana jest ona niekiedy powierzchnią śliską. Zastosowania tej warstwy ochronnej utrudnia osadzanie drobinek tłuszczu, więc łatwiej wyczyścisz okulary. Podobnie jak powłoka hydrofobowa, dobrze sprawdza się jesienią i zimą – przy większej wilgotności. 

Powłoka antystatyczna

Podobnie jak powłoka oleofobowa, wersja antystatyczna chroni przed przyleganiem kurzu do szkieł. Jest to bardzo istotne przy dbaniu o higienę okularów.

Powodem wymiany samych soczewek może też być przywiązanie do starych oprawek. Jeśli ich stan i Twoje samopoczucie przy ich noszeniu są dobre, to nie ma potrzeby wymieniać całego zestawu. W tym wypadku zwróć uwagę na kilka rzeczy. Ważna jest konstrukcja oprawek. Grubość i kształt szkieł, również ma znaczenie, tak samo jak rozstaw oczu. Dlatego może się okazać, że nie zawsze wymiana jest możliwa.

Polecamy także: Źle dobrane okulary – jak je rozpoznać?

Wymiana szkieł w okularach – jak wygląda?

Pierwszą i podstawową sprawą jest dobór odpowiednich szkieł. Wymaga to korzystania ze specjalistycznych urządzeń, które pomogą wybrać optymalną opcję. Każde oko jest inne i dlatego tak istotne jest stosowanie rozwiązań szytych na miarę. Po precyzyjnym określeniu parametrów oka można przystąpić do produkcji soczewki.

Czy jest to wymiana jednego szkła w okularach, czy obydwu, trzeba powierzyć sprzęt optyczny w odpowiednie ręce. Wykwalifikowany personel i profesjonalne zaawansowane technologicznie urządzenia np. automaty szlifierskie, to gwarancja, że soczewki zostaną właściwie zamontowane.

Polecane oprawy korekcyjne:

Przygotowanie soczewek

Szkła muszą posiadać odpowiednią moc. Konieczne jest też oznaczenie na dioptromierzu środków optycznych – jeśli występuje astygmatyzm również ustawienie szkła w odpowiedniej osi. Kolejna czynność to wprowadzenie rozstawu źrenic oraz zaznaczenie wysokości montażu szkieł. 

Teraz przychodzi czas na określenie materiału soczewki. Wybór w tym zakresie jest spory. Mineralna, wysoko indeksowa, organiczna, poliwęglan lub szkła o specjalnych właściwościach wytrzymałościowych. Trzeba też określić jej kształt i inne konieczne parametry. 

Dopasowanie soczewek do oprawy

Wymiana szkieł w okularach bez recepty, tak samo jak soczewki przepisane przez optometrystę wymagają odpowiedniego montażu. Dlatego po obróbce szkieł należy skontrolować czy pasują do oprawy. Metoda zależy od materiału – jeżeli jest to plastik, trzeba podgrzać oprawkę, aż będzie ona wystarczająco elastyczna, aby zamontować w niej soczewki. 

W oprawkach na żyłce wystarczy ją naciągnąć, a następnie umieścić w rowku soczewki.

Kontrola końcowa

Kiedy szkła zostały zamontowane w oprawce, przychodzi czas na rygorystyczną kontrolę. Okulary zostają umieszczone w dioptromierzu, gdzie sprawdzone zostają parametry z danymi z recepty. Ponadto okulary poddawane są kontroli manualnej. Jeżeli wszystko jest w porządku, pozostają jeszcze tylko czyszczenie i gotowe. To, ile trwa wymiana szkieł w okularach, zależy od tego, jaki rodzaj soczewki został wybrany tj. czy jest dostępna od razu, czy w przypadku soczewek spersonalizowanych konieczne jest jej wyprodukowanie pod dane parametry. Czas wymiany może ulec wydłużeniu, jeśli w procesie wymiany nastąpiło uszkodzenie soczewek i konieczne było ich ponowne wykonanie. 

Wymiana soczewek w okularach jest pracochłonna i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz wysokiej klasy sprzętu. Rzemieślnicza praca optyka składa się z kilku etapów. Począwszy od przygotowania szkieł, poprzez kontrolę czy soczewki nie są uszkodzone, sprawdzenie parametrów, szlifowanie aż po montaż w oprawce. Ta ostatnia czynność wymaga ogromnej dokładności, dlatego niezbędne jest użycie odpowiednich urządzeń. 

Jak wymienić szkła w okularach? Tylko w salonach optycznych z wykwalifikowanym personelem, wyposażone w nowoczesne urządzenia. Ważne jest także doświadczenie, które gwarantuje wysoką jakość usługi. W Family Optic specjaliści doradzą Ci, w jaki sposób można naprawić Twoje okulary. Wykonasz tu także wszystkie potrzebne badania, które są niezbędne do stworzenia nowych okularów dopasowanych do Twojej wady wzroku.

Warto wiedzieć: Przechowywanie okularów – w czym nosić okulary, aby ich nie uszkodzić?

Wymiana szkieł w okularach – do kogo udać się z tym problemem?

W takiej sytuacji pomoże Ci optyk. Kiedy masz wadę wzroku, najpierw udaj się do optometrysty w celu oceny ich kondycji. Z receptą od skieruj się do personelu salonu optycznego, który odpowiednio Ci doradzi i przekaże pracę do wykonania optykowi. Wymiana soczewek w okularach, naprawy czy konserwacja to czynności wykonywane przez tego specjalistę. 

W zależności od powodu, który sprawił, że konieczna jest wymiana jednego szkła w okularach lub obu, możesz udać się najpierw na badania do optometrysty, a następnie do optyka. Dobór specjalisty zależy od sytuacji, jednak finalnie to optyk wykona nowy lub naprawi uszkodzony sprzęt optyczny.

Dotyczy to nie tylko szkieł na receptę. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń okularów ważne jest udanie się do kompetentnej i doświadczonej osoby. 

Jeśli chodzi o uszkodzenie okularów, wystarczy chwila nieuwagi. Czasami zapomnisz włożyć je do futerału lub zaniedbasz właściwą pielęgnację. Pamiętaj, że do wycierania szkieł służy specjalna ściereczka, a nie odzież. Używanie odpowiednich płynów do pielęgnacji jest równie istotne.

Kiedy jednak trzeba wymienić soczewki okularowe, przy wyborze usługi kieruj się przede wszystkim jakością. Tylko wtedy zyskasz odpowiednio dobrane szkła. Równie ważna jest ich trwałość, co ostatecznie znacznie wpływa na cenę. Tańsze i złej jakości modele okularów i szkieł wymagają częstszych napraw. 

Kolejny plus zainwestowania w dobrze wykonaną usługę to komfort noszenia okularów. To z kolei wiąże się z troską o oczy. Dobrze dobrana soczewka właściwie spełni swoją funkcję, zarówno ochronną jak i korekty wady wzroku.

Wymiana szkieł w okularach – o czym trzeba pamiętać?

Wymiana szkieł w okularach u specjalisty to także fachowe doradztwo. Jest ono szczególnie istotne, kiedy soczewki nie są na receptę. Ale także w tym drugim wypadku w renomowanym salonie optycznym możesz liczyć na wsparcie przy dopasowaniu powłok uszlachetniających szkła. To także podnosi komfort korzystania z okularów. 

A ile trwa wymiana szkieł w okularach? Korzystając z usług renomowanych salonów optycznych, zyskujesz nie tylko fachową pomoc, ale także oszczędzasz czas. Wykwalifikowana kadra oraz nowoczesny sprzęt pozwalają połączyć te jakże istotne składniki, i to bez względu na przyczynę wymiany soczewek. 

Nawet przy najlepszych chęciach trudno jest ustrzec się przed zarysowaniem szkieł w okularach. Czasami możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, w którym momencie na szkłach pojawią się mikrouszkodzenia. Przy wadach wzroku również musisz mieć odpowiednio dobrane soczewki i w zależności od rozwoju choroby, regularnie je wymieniać. Powodów wizyty u specjalisty jest sporo, a używanie uszkodzonych szkieł nie jest dobre dla wzroku. Dlatego w trosce o Twoje oczy nie czekaj – skorzystaj z oferty Family Optic, gdzie znajdziesz fachową pomoc. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk