Blog

Jak powinny leżeć okulary? Praktyczne wskazówki

8.08.2022

Wybór okularów z pozoru wydaje się być prosty. W rzeczywistości jednak nie do końca tak jest – czynników, na które należy zwrócić uwagę, jest naprawdę sporo! W artykule podpowiadamy, jak powinny leżeć okulary oraz jak je prawidłowo dopasować. 


Spis treści:
1. Dlaczego dobór okularów ma tak duże znaczenie?
2. Okulary uciskają za uszami – co to oznacza?
3. Sprawdź, jak powinny leżeć okulary!
4. Kryteria doboru oprawek
5. Teraz już wiesz, jak powinny leżeć okulary!

Dlaczego dobór okularów ma tak duże znaczenie?

Każdą osobę, która cierpi na krótkowzroczność, nadwzroczność, prezbiopię czy astygmatyzm – czeka zakup okularów korekcyjnych. Ich zadaniem jest korygowanie wady i zapobieganie jej pogłębianiu. Pozwalają znacznie zwiększyć komfort życia i ułatwić wykonywanie wielu codziennych obowiązków. Zakup okularów korekcyjnych nie wygląda jednak tak, jak zakup ubrań, czy produktów spożywczych, bowiem wymaga odpowiedniego dopasowania, a także wcześniejszego wykonania stosownych badań – dzięki nim wiadome będzie, jaką wadę wzroku posiada dana osoba. 

Okulary powinny być dopasowane jednak nie tylko do wady wzroku, ale również do twarzy. Ich noszenie, nie może wiązać się z dyskomfortem, ani bólem. Noszenie źle dobranych okularów może wpłynąć nie tylko na komfort, ale także na codzienne samopoczucie i tym samym – wykonywanie obowiązków.

Najczęstsze skutki nieodpowiednio dobranych okularów to:


  • ból oczu, 

  • ból głowy, 

  • łzawienie oczu, 

  • swędzenie i pieczenie oczu, 

  • nadmierne mruganie, 

  • migrena, 

  • zapalenie spojówek,

  • zmęczenie, 

  • pogorszenie się wzroku. 


To objawy, które dotyczą przede wszystkim nieodpowiednio dobranej mocy szkieł. Osoby dorosłe mogą wówczas zauważyć problem z prowadzeniem pojazdów, czy utrzymaniem koncentracji. Konsekwencje te mogą być poważniejsze w przypadku dzieci.

Okularów nigdy nie należy dobierać samodzielnie. Ich wybór powinien być poprzedzony badaniem wzroku i precyzyjnym dopasowaniem w salonie optycznym. Tylko w ten sposób okulary będą spełniać swoje zadanie – korygować wadę wzroku.


Co więcej, prawidłowo dobrane okulary nie powinny:


  • zsuwać się podczas pochylania, a jest to dość częsty objaw, tak naprawdę okulary nie powinny nawet drgnąć, 

  • pozostawiać odcisków – wszelkie ślady pozostałe po okularach nie są normalnym zjawiskiem, 

  • wymuszać częste podsuwanie ich w górę nosa, bowiem nie powinny się zsuwać,

  • posiadać wystających nauszników – końcowa część okularów nie może być zbyt długa, ani za mało wygięta, 

  • zakrywać brwi, 

  • dotykać policzków podczas uśmiechania się, 

  • uciskać nasadę nosa, 

  • dotykać rzęs.


Dodatkowym problemem mogą być też za długie zauszniki w okularach. Na okularach nie warto więc oszczędzać – podobnie jest z wizytami u okulisty lub optometrysty. W pierwszej kolejności należy bowiem wykonać podstawowe badania. Niezbędne jest rozpoznanie wady wzroku. Bardzo często idą one w parze również ze wszelkimi chorobami, w tym jaskrą, zapaleniem spojówek, gradówką, czy zaćmą. Przejdźmy zatem do tego, jak powinny leżeć okulary za uchem, a także, o czym może świadczyć ich uciskanie. 

Okulary uciskają za uszami – co to oznacza?

Okulary uciskają za uszami? O czym mogą świadczyć tego typu objawy? Przede wszystkim o nieprawidłowym dopasowaniu, złej regulacji lub jej braku, oraz niepoprawnym noszeniu i użytkowaniu. 

Prawidłowo dobrane okulary powinny składać się w taki sposób, by nie mieć kontaktu ze szkłem. Jeśli ten kontakt występuje, oznacza to, że coś jest nie tak. Gdy okulary uciskają za uszami, warto wybrać się do optometrysty. To samo dotyczy sytuacji, gdy okulary uciskają skronie, czy nawet nos. 

Aby zachować okulary w możliwie jak najlepszym stanie przez długi czas, warto zaopatrzyć się w etui do okularów. Powinno mieć odpowiedni rozmiar, nie może być za miękkie ani za bardzo trzaskać. Zabezpieczone i odpowiednio traktowane okulary nie będą ulegać zbyt szybkim uszkodzeniom.

Sprawdź, jak powinny leżeć okulary!

W okularach powinno czuć się lekko i wygodnie. Jeśli ciągle odczuwasz ich ciężar i masz wrażenie, że spadną – z pewnością nie leżą prawidłowo. Górna część oprawek powinna znajdować się poniżej brwi i jednocześnie powyżej górnej powieki oka. Tak założone okulary zapewniają najlepsze widzenie. Oprawki z kolei powinny być niewiele szersze od twarzy użytkownika. Muszą umożliwiać patrzenie przez środek soczewek w okularach. 

Jak powinny leżeć okulary na nosie? Wygodnie – nie powinieneś ich odczuwać. Nie mogą powodować dyskomfortu. Aby odpowiednio ustawić oprawki, dopasuj noski. Nie mogą być wykrzywione ani za luźne. Tutaj znaczenie ma również ich regularna wymiana, a także dokręcanie, gdy zajdzie taka potrzeba. Noski powinny wygodnie układać się na nosie, a okulary być stabilne. Jeśli spadają – wyreguluj je ponownie. 

Wiesz, jak powinny leżeć okulary na nosie. Z kolei jak okulary powinny leżeć na uszach? Ciężar okularów powinien odpowiednio się rozłożyć pomiędzy nos i uszy. Optymalnie dopasowane zauszniki powinno delikatnie czuć się za uchem. Nie mogą być zbyt długie ani zbyt krótkie. 

Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne – tutaj wytyczne są zbliżone do tych, które dotyczą okularów korekcyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poradzić się specjalisty również w wyborze okularów przeciwsłonecznych. Te także powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, również mogą uciskać i powodować ból. 

Warto posiadać wiedzę dot. prawidłowego dobierania okularów. Dzięki temu, już zawsze będziesz wiedzieć, jakie oprawki są dla Ciebie najlepsze. Nie będziesz musiał martwić się o zwroty i ciągłe regulacje.

Polecane oprawy korekcyjne:

Kryteria doboru oprawek

Na co należy zwrócić uwagę przy doborze oprawek? Przede wszystkim na:


  • kształt i położenie skroni, kości jarzmowych, żuchwy i nosa – budują wygląd twarzy, a także definiują, jak okulary będą leżeć, 

  • koloryt skóry, oczu i włosów – są to kwestie wpływające na estetykę. 


Dla owalnej twarzy zaleca się wybierać oprawki o wielkości zbliżonej do szerokości twarz lub w kształcie orzecha. Dla twarzy okrągłej najlepszym rozwiązaniem są oprawki prostokątne, a dla podłużnej – oprawki o wąskim mostku lub te, które poszerzają twarz. 

Twarz trójkątna najlepiej zaprezentuje się w wyraźnie zaakcentowanych oprawkach, np. kocich. Twarz prostokątna dobrze zaprezentuje się w wąskich oprawkach o owalnym kształcie. Optycznie wydłużą twarz. Pamiętaj jednak, że są to kwestie głównie wizualne, które nie są najważniejsze – kluczowe znaczenie ma komfort oraz prawidłowe widzenie. 

Zastanawiasz się, jak powinny leżeć okulary? Poza wymienionymi wyżej kwestiami, nie możesz przejść obojętnie również obok ich rozmiaru. Okulary różnią się wielkością. W ramach jednego modelu najczęściej występują jego wersje w dwóch lub trzech rozmiarach. Rozmiar ten mierzy się jako odległość pomiędzy soczewkami okularowymi. Osoby, których oczy są osadzone blisko siebie – powinny wybierać okularu z szerokością mostka między 15 a 18 mm. Z kolei gdy oczy nie są osadzone blisko siebie, dobrym wyborem będą szersze mostki – od 18 do 22 mm.

Istotnym parametrem jest również szerokość szkieł. Wymienia się:


  • oprawki wąskie – to dobra propozycja dla wąskich twarzy, szerokość szkieł mieści się tutaj w przedziale 42 do 50 mm, 

  • oprawki średniej szerokości – oprawki posiadają od 48 do 53 mm szerokości, 

  • oprawki szerokie – posiadają szerokość od 53 mm w  górę, przeznaczone są dla osób z szerokimi twarzami. 


Ostatnią już wartością jest długość zauszników. Warto pamiętać, że nie mogą być one ani za długie, ani za krótkie. Długość mierzy się od zawiasu do zakończenia za uszami, łącznie z zagięciem. Najczęściej spotykane normy to 135 mm, 140 mm oraz 145 mm. Choć dopasowanie okularów jest niezwykle istotne, ewentualne uchybienia rzędu dziesiątych części milimetra – nie powinny zostać odczuwalne.


Coraz to częściej zwraca się uwagę również na materiał, z którego zostały wykonane oprawki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te z grylamidu lub ULTEMu. To materiały o wysokiej elastyczności, a także odporności na wszelkie uszkodzenia, w tym pęknięcia i złamania. Zaleca są przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie, oraz tych, którym zależy na najwyższej trwałości. Co ciekawe, niektóre modele okularów wykonuje się nawet z drewna, skóry i wszelkich szlachetnych metali. 


Przy wyborze należy wziąć pod uwagę również zastosowanie okularów. Istotne jest bowiem to, czy będą one noszone na stałe, czy tylko do czytania. W tej kwestii również najlepiej jest poradzić się optometrysty, który posiada znacznie większą wiedzę z tego zakresu.

Teraz już wiesz, jak powinny leżeć okulary!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak powinny leżeć okulary za uchem, a także co należy zrobić w sytuacji, w której okularu uciskają skronie. Najczęściej na okulary czeka się od 4 do 10 dni. Kwestia ta uzależniona jest jednak od wielu czynników, w tym Twojej wady wzroku, modyfikacji soczewek, a także dostępności oprawek. W niektórych salonach optycznych niektóre modele oprawek wystawiane są jedynie w celach ekspozycyjnych, zatem konieczne jest ich zamówienie. 


Pamiętaj, by przed każdym zakupem nowych okularów wykonać stosowne badania w celu uzyskania recepty. Wygasają zazwyczaj po roku, a w ciągu 12 miesięcy może się naprawdę wiele zmienić! Z tego też względu warto wykonać badanie możliwie jak najbliżej zakupu okularów.


Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym. W celu zadbania o ich odpowiedni wybór, koniecznie wybierz się do specjalistów z Family Optic, którzy pomogą Ci w doborze zarówno samych oprawek, jak i soczewek. Odpowiednie okulary nie tylko będą wygodne w codziennym noszeniu, ale również posłużą Ci przez wiele kolejnych lat. Warto więc zwrócić na to uwagę.
Strona główna
Ulubione
Koszyk