Obecnie popularną metodą korygowania wad wzroku są soczewki kontaktowe. Czy decydując się na soczewki, astygmatyzm może być jednak przeszkodą? A może wystarczy wiedzieć, jakie szkła wybrać w związku z tą wadą? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
1. Soczewki – astygmatyzm możliwą przeszkodą?
2. Jakie soczewki na astygmatyzm będą odpowiednie?
3. Soczewki a astygmatyzm – okulary lepszym rozwiązaniem?
4. Decyzja należy do Ciebie!
Soczewki – astygmatyzm możliwą przeszkodą?
Na to pytanie zapewne próbują sobie odpowiedzieć wszystkie osoby z astygmatyzmem, które chciałyby spróbować szkieł kontaktowych. Jest to w końcu bardzo kusząca opcja korygowania wad wzroku, która ma naprawdę wiele zalet. Dobrze dobrane soczewki są niewyczuwalne na oku, a komfort widzenia i codziennego funkcjonowania jest zdecydowanie inny, niż w przypadku noszenia okularów.
Czy są jednak dostępne soczewki na astygmatyzm? Czy zastanawiając się nad tym, kiedy wybrać soczewki, astygmatyzm jest realnym przeciwwskazaniem do ich zakupu? Chcąc odpowiedzieć na te pytania, warto przyjrzeć się bliżej samej wadzie wzroku, aby zrozumieć jej mechanizm, oraz jak w związku z tym powinny zadziałać szkła kontaktowe.
Przeczytaj także: Czym jest akomodacja oka?
Astygmatyzm – gdy rogówka oka nie jest kulą
Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, która często występuje jednocześnie z innymi zaburzeniami widzenia – krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Czy wiesz jednak, na czym ona polega? Astygmatyzm różni się mechanizmem powstawania od innych wad wzroku. Warto w tym miejscu podkreślić, że astygmatyzm (nazywany też niezbornością rogówkową) to nie choroba, a wada. Polega ona na zniekształceniu rogówki, czyli zewnętrznej warstwy gałki ocznej, co przekłada się na zniekształcenie widzenia. Zamiast kształtem przypominać kulę, rogówka ma nierównomierne krzywizny, które upodabniają ją do piłki od rugby bądź jajka.
W efekcie rogówka niejednakowo załamuje promienie świetlne, które trafiają na różne punkty na siatkówce, co prowadzi do powstania niepoprawnego obrazu. Wadę tę należy korygować, aby wyeliminować dolegliwości z nią związane i zapewnić sobie poprawne widzenie. Czy sprawdzą się więc tu szkła kontaktowe?
Nieprzyjemne objawy astygmatyzmu
Często boli Cię głowa lub też zmagasz się z dolegliwościami bólowymi oczu? A może widzisz niewyraźnie, obraz jest zamglony, a jego kontury rozmazane? To może być coś więcej niż np. krótkowzroczność, często korygowana przez soczewki kontaktowe. Astygmatyzm powoduje szereg dokuczliwych objawów, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest, aby udać się do specjalisty, który poprzez wykonanie fachowych badań prawidłowo zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie skorygowanie go.
Pamiętaj, że dolegliwości związane z astygmatyzmem to również tarcie i mrużenie oczu, nieostre widzenie linii prostych lub ich zakrzywienie, zaburzone postrzeganie płaszczyzn, przekrzywianie głowy czy szybkie męczenie się przy czytaniu.
Soczewki dla astygmatyków – taka opcja istnieje!
Jak już wspomnieliśmy wyżej, korygowanie wady wzroku, jaką jest astygmatyzm to konieczność, która ułatwia normalne widzenie i funkcjonowanie. Do korekcji tej służą okulary o szkłach cylindrycznych bądź toryczne soczewki kontaktowe. Astygmatyzm nie jest więc przeciwwskazaniem do noszenia szkieł! Obecnie ich producenci mają w swojej ofercie soczewki dla astygmatyków, które wykonane są w taki sposób, aby zniwelować wszelkie nieprawidłowości w kształcie rogówki.
Ich budowa pozwala na wyrównanie nieregularności, dzięki czemu światło dobrze rozprasza się na rogówce i poprawnie skupia na siatkówce. To pozwala na wyeliminowanie wszelkich anomalii w widzeniu, spowodowanych astygmatyzmem i powrót do standardowej jakości życia.
Polecamy również: Letnie porady dla użytkowników soczewek kontaktowych
Jakie soczewki na astygmatyzm będą odpowiednie?
Wiesz już, że jeżeli chcesz nosić soczewki, astygmatyzm nie jest przeszkodą, a więc możesz stać się szczęśliwym posiadaczem szkieł. Zanim jednak je kupisz, konieczna jest wizyta u optometrysty, który dokładnie zbada Twój wzrok i dobierze odpowiednie dla Ciebie soczewki.
Pamiętaj, że sferyczne szkła kontaktowe, noszone przy krótkowzroczności bądź nadwzroczności, nie sprawdzą się przy problemach związanych z astygmatyzmem. Nie dadzą one bowiem w pełni wyraźnego i ostrego widzenia. Przy tej wadzie wzroku mogą go zapewnić specjalistyczne szkła o specjalnej konstrukcji. Jakie soczewki na astygmatyzm będą więc odpowiednie?
Rodzaje torycznych soczewek do korekcji astygmatyzmu
Jeśli zdecydujesz się na soczewki, a astygmatyzm będzie zdiagnozowany przez specjalistę, przyjdzie czas na to, by dobrać dla Ciebie odpowiednie szkła kontaktowe. Na rynku są dostępne trzy rodzaje soczewek torycznych, służących do korekcji astygmatyzmu. Pierwsze z nich to soczewki toryczne gazoprzepuszczalne (RGP) - są to szkła sztywne, które są przeznaczone przede wszystkim dla osób z dużą wadą oraz tych, których rogówka posiada duże nieregularności w swoim kształcie. Ich największą zaletą jest bardzo dobra stabilność na oku, która gwarantuje korekcję wady na wysokim poziomie. Soczewki dla astygmatyków tego rodzaju mogą być jednak na początku mniej wygodne. Potrzeba czasu, aby oko się do nich przystosowało.
Drugą opcją do wyboru są soczewki toryczne miękkie – hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe, które łatwiej się zakłada, a do tego nie powodują one początkowego dyskomfortu w noszeniu. Te soczewki na astygmatyzm sprawdzają się w przypadku lekkiej i średniej wady.
Jakie soczewki na astygmatyzm? Zwróć uwagę na te parametry!
Parametry, zwłaszcza w przypadku soczewek kontaktowych, są niezwykle istotne i odgrywają kluczową rolę w doborze odpowiednich szkieł. Na co więc należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki tryb ich wymiany najbardziej by Ci odpowiadał. Soczewki kontaktowe – astygmatyzm również nie jest tu przeszkodą – można bowiem wymieniać codziennie, co dwa tygodnie bądź też co miesiąc. Na rynku są też dostępne soczewki roczne. Ich zakup wiąże się jednak ze sporym jednorazowym wydatkiem, a noszenie tak długo może być niebezpieczne dla Twoich oczu.
Soczewki jednodniowe są najbardziej komfortową dla oka opcją – codziennie zakładasz świeżą parę szkieł. Z kolei te dwutygodniowe i miesięczne to mniejszy koszt, przy wciąż bardzo wysokiej jakości noszenia.
Wybierając soczewki dla astygmatyków, zwróć także uwagę na takie parametry jak uwodnienie, przepuszczalność tlenu, średnica i promień krzywizny. Dwa pierwsze decydują o komforcie noszenia szkieł (im wyższe parametry, tym lepiej). Dwa ostatnie pomoże Ci dobrać specjalista.
Warto wiedzieć: Soczewki czy okulary – na co się zdecydować?
Soczewki a astygmatyzm – okulary lepszym rozwiązaniem?
Wiemy, że podjęcie decyzji o sposobie korekcji wady, jaką jest astygmatyzm, może nie być łatwe. Zarówno okulary jak i soczewki kontaktowe to rozwiązania, które mają swoje wady i zalety. To szczególnie trudny wybór dla osób, które stykają się z nim po raz pierwszy. Warto więc skorzystać w tej sprawie z porad ekspertów – lekarzy okulistów, optometrystów czy doradców w salonach optycznych – którzy mają wiedzę i doświadczenie, pozwalającą im na udzielenie cennych porad.
Kiedy okulary będą lepszym rozwiązaniem?
Przede wszystkim wtedy, gdy odczuwasz niemożliwy do pokonania strach przed włożeniem ciała obcego do oka. Taki lęk to nie powód do wstydu, nie musisz więc z nim walczyć za wszelką cenę. Zwłaszcza gdy do korekcji astygmatyzmu mogą posłużyć Ci okulary. Są one wówczas dobrą alternatywą, która zaoszczędzi Ci stresu. Soczewki na astygmatyzm mogą nie być dla Ciebie wygodne, jeśli borykasz się z zespołem suchego oka. Nosząc je, stosuj krople nawilżające, co może poprawić komfort w soczewkach.
Doradcy pracujący z klientem w salonie optycznym podkreślają też, że soczewki niechętnie wybierają osoby, które oprawy okularowe traktują jako ważny element wizerunku. Oprawki możesz zmieniać niemal jak rękawiczki i mieć w zanadrzu kilka modeli, które będą Ci służyły do wielu stylizacji. Jaki jest minus tego rozwiązania? Musisz pamiętać o problemie parujących okularów przy przechodzeniu z pomieszczeń zimnych do ciepłych. Poza tym okulary nie dadzą tak dobrego efektu korekcji, jak soczewki, ze względu na pewne oddalenie szkła w oprawce od oka. Najlepiej wtedy noś i okulary i soczewki na zmianę w zależności od okazji.
Kiedy soczewki na astygmatyzm będą jednak lepszym wyborem?
Specjaliści podkreślają, że soczewki dla astygmatyków są szczególnie polecane osobom, które oczekują przede wszystkim jak najlepszego obrazu i komfortowego widzenia. Okulary mogą zmieniać wielkość obrazu lub przy poruszaniu gałek ocznych ograniczać pole widzenia. Ten problem nie pojawia się, gdy nosisz szkła kontaktowe. Astygmatyzm wymaga co prawda specjalnej konstrukcji soczewki, ale obecnie dla producentów to żaden problem. Szkła to także zdecydowanie lepszy wybór, jeżeli jesteś osobą prowadzącą aktywny tryb życia.
Być może uprawiasz sport lub tańczysz? Okulary na nosie to wówczas niezbyt wygodna alternatywa. Dodatkowo grozi ona urazem oka w przypadku, gdy okulary się zbiją na skutek wypadku. Ostatni – ale równie ważny – argument za tym, by wybrać soczewki na astygmatyzm, to niechęć do okularów. Są osoby, które w okularach czują się po prostu źle i nie podobają się sobie w tym wydaniu.
Dowiedz się też: Parametry soczewek kontaktowych
Soczewki a astygmatyzm – decyzja należy do Ciebie!
Wiesz już, że jeśli chodzą Ci po głowie soczewki, astygmatyzm nie jest przeciwwskazaniem do ich noszenia. To na pewno dobra wiadomość dla osób, które z różnych powodów nie chcą nosić okularów. Obecnie na rynku są dostępne specjalistyczne soczewki dla astygmatyków, które świetnie sobie radzą z korekcją tej wady wzroku.
Musisz jednak pamiętać o wcześniejszej wizycie u specjalisty, który zbada wzrok i dobierze najlepsze dla Ciebie szkła toryczne. Zanim je kupisz, rozważ też, jaki tryb wymiany będzie Ci odpowiadał. Kiedy zadbasz już o te kwestie, możesz śmiało sięgnąć po soczewki na astygmatyzm, który nie będzie Ci już utrudniał normalnego codziennego życia. Sprawdź więc, jakie szkła korygujące tę wadę znajdziesz w naszej ofercie.