Blog

Jakie okulary przeciwsłoneczne będą najlepsze? Podpowiadamy, jak je wybrać

3.08.2022

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Z polaryzacją? Z filtrami? Czy warto inwestować w korekcyjne okulary przeciwsłoneczne? Rozwiejemy Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że przyciemniane szkła przydadzą Ci się nie tylko w letnich miesiącach! Słońce, a przede wszystkim szkodliwe promieniowanie UV dociera do Twoich oczu przez cały rok. Sprawdź, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne!

Spis treści:
1. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać i na co zwrócić uwagę?
2. Najlepsze okulary przeciwsłoneczne – propozycje od Family Optic
3. Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko na lato!
4. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Podsumujmy!

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modne akcesorium na lato. Mają one przede wszystkim chronić Twój wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV, które dociera do ziemi przez cały rok. 

W słoneczny dzień do Twoich oczu może trafiać nawet 10-krotnie więcej światła, niż potrzebujesz do prawidłowego widzenia. Szkodliwe dla wzroku może być również światło rozproszone oraz odbite. Dlaczego promieniowanie UV stanowi zagrożenie dla oczu?

Krótkotrwała ekspozycja na fale UV może powodować łzawienie oraz rozmycie obrazu. W skrajnych przypadkach możesz doświadczyć tzw. ślepoty śnieżnej. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do poparzenia rogówki oraz siatkówki oka. Długotrwałe działanie promieniowania UV na niechronione oczy może zwiększać ryzyko zmian zwyrodnieniowych siatkówki i soczewki, powodując trwałe uszkodzenia wzroku.

Sprawdź również: Małe dzieci nie powinny nosić okularów przeciwsłonecznych?

Promieniowanie UV najczęściej wywołuje schorzenia takie jak zaćma, nowotwory oczu oraz skóry na powiekach, tłuszczyk i skrzydlik. Może też przyspieszać rozwój zespołu AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. 

Co więcej, słońce może wyrządzić więcej szkody osobom o jasnych tęczówkach oczu. Bardziej przezierne i mniej odporne na promieniowanie słoneczne są również oczy dzieci. Dlatego okulary przeciwsłoneczne to nie modowa fanaberia rodziców, ale troska o wzrok najmłodszych. 

Okulary przeciwsłoneczne mają także za zadanie osłaniać przed słońcem bardzo cienką i delikatną skórę wokół oczu – także powieki. Choć możesz zabezpieczać ją kremami z filtrem SPF, dodatkowa ochrona nigdy nie zaszkodzi. 

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych bardzo istotne są filtry UV. Czy wiesz, że przyciemniane soczewki bez filtrów UV mogą tylko zaszkodzić Twoim oczom? Jak to możliwe? Kiedy wychodzisz na światło, źrenica naturalnie chroni się przed światłem i kurczy się. Dzięki temu do oka dociera jak najmniej szkodliwego promieniowania. Gdy nosisz przyciemnione okulary bez filtra, oszukujesz źrenicę, która się nie zwęża. Brak zewnętrznej i organicznej ochrony przez UV sprawia, że oko jeszcze bardziej narażone jest na szkodliwe działanie UV. 

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Zwróć uwagę przede wszystkim na te aspekty:

1. Filtr UVA

Najbardziej szkodliwe dla oczu i skóry jest promieniowanie UVA. Zwróć więc uwagę, żeby szkła miały filtry tego rodzaju fal. Uznaje się, że filtr UV 400 to najmocniejsza ochrona, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania.

2. Polaryzacja

Niektóre modele okularów posiadają tzw. polaryzację szkieł. Neutralizuje on oślepiające odblaski od szyb, tafli wody czy innych powierzchni. Chroni więc oczy przed światłem odbitym i rozproszonym. Polaryzacja wyostrza nieco obraz, zwiększa kontrast oraz podkreśla kolory.

3. Antyrefleks

Jeżeli zastanawiasz się, jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne, rozważ opcję szkieł z powłoką antyrefleksyjną. Dzięki niej do oka nie docierają refleksy, które powstają na soczewce. Najczęściej powłoka ta umieszczana jest na tylnej części szkieł, co jeszcze bardziej minimalizuje odbicie. Antyrefleksy eliminują efekt lustrzanego odbicia w szkłach. Okulary chronione taką powłoką łatwiej utrzymać w czystości i co ważne są bardziej odporne na zarysowania. 

4. Kategoria filtra 0-4

Oznaczenie kategorii filtra cyframi 0-4 nie ma przełożenie na ochronę przed promieniowaniem UVA. W tym wypadku chodzi bardziej o barwę szkieł, a właściwie ich zaciemnienie. Okulary oznaczone cat. 1-2 nadają się na słabe lub średnie nasłonecznienie, np. w pochmurny letni dzień. Przełoży się to na to, że soczewki okularów przeciwsłonecznych nie będą zbyt ciemne. Z kolei cat. 3-4 to okulary o słabej przepuszczalności światła, co czyni je idealnymi na bardzo silne nasłonecznienie. Sprawdzą się np. podczas wycieczki do południowych krajów, gdzie nasłonecznienie jest bardzo silne. Okulary o cat. 4 często zalecane są alpinistom, którzy mogą być narażeni na śnieżną ślepotę.

Polecane okulary przeciwsłoneczne:

5. Szkła korekcyjne

Nosisz okulary korekcyjne, ale chcesz mieć okulary przeciwsłoneczne. Jakie wybrać soczewki? Opcji masz kilka. Jeżeli nadal chcesz poprawnie widzieć, możesz wybrać tradycyjne okulary przeciwsłoneczne o soczewkach typu zero, a wzrok wspierać szkłami kontaktowymi. Inną opcją będzie zamówienie okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korekcyjnymi. Świetnie nadają się one do jazdy samochodem czy rowerem. Trzecią opcją będą szkła z filtrem fotochromowym, który zaciemnia soczewki w świetle słonecznym i rozjaśnia je w pomieszczeniu. 

6. Oznaczenie CE

Oznaczenie CE na okularach oznacza, że zostały one wyprodukowane zgodnie z normami Unii Europejskiej. To certyfikat jakości oraz symbol, że produkt przeszedł pomyślnie badania.

7. Kształt i kolor oprawek

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać? Przede wszystkim odpowiednie do Twoich rysów twarzy. Do wyboru masz wiele ciekawych modeli. Niezwykle popularne w ostatnich latach są awiatorki. Obecnie do łask znów powracają okulary oversize – czyli im większe, tym lepsze. Jeżeli lubisz klasykę postaw na model wayfarer lub clubmastery.

Jak dopasować okulary przeciwsłoneczne? Zwróć także uwagę na to, aby oprawki nie były zbyt wąskie i dobrze przylegały do oczu. Im bardziej zabudowane, tym lepiej ochronią Cię przed słońcem. Okulary nie powinny pod żadnym pozorem gnieść za uchem. Chodzi przecież o Twój komfort i wygodę.

8. Kolor szkieł

Oprócz kategorii filtra 0-4, możesz też wybrać kolor soczewek. Najczęściej szkła barwione są na kolory takie jak:

  • niebieski – sprawdzają się często przy zmiennej pogodzie i sporym zachmurzeniu, podbijają kolory żółte, zmniejszają kontrasty

  • brązowy – najlepiej filtrują niebieskie światło i dają odpocząć oczom; w nich otoczenie wydaje się cieplejsze; brązowe szkła podnoszą kontrast kolorów, 

  • szary – soczewki o tej barwie nie przekłamują kolorów, dość dobrze oddają rzeczywistość, przez co łatwiej w nich określić odległość,

  • żółty – to soczewki polecane kierowcom o zmierzchu, ponieważ poprawiają kontrast widzenia, kiedy słońce zaczyna zachodzić, 

  • zielone – nie można w nich rozróżnić kolorów zielonych, nie powinni jeździć w nich kierowcy,

  • fioletowe – poprawiają widoczność na zielonym tle, polecane na wycieczki do lasów. 

Polecamy również: Okulary progresywne – jak wybrać ?

Najlepsze okulary przeciwsłoneczne – propozycje od Family Optic 

Wiesz już, że na lato niezbędne są dobre okulary przeciwsłoneczne. Jakie wybrać? Oto ranking 10 najciekawszych przyciemnianych okularów z filtrem, które nosić możesz przez cały rok. I to nie tylko w słoneczne dni! Podpowiadamy, jak dopasować okulary przeciwsłoneczne!

1. Awiatorki Carrera 1025/S w kolorze PEF

Klasyczne awiatorki z zielonymi szkłami marki Carrera to uniwersalny kształt, który pasować będzie zarówno do twarzy kobiecej, jak i męskiej. Choć nie mają polaryzacji, ochronę oczom zapewnia wysoki filtr UV.

2. Prostokątne okulary Carrera 267/S w kolorze 086

Ten model męskich okularów przeciwsłonecznych Carrera ma bardzo charakterystyczną prostą linię łączącą nosek z górną częścią oprawek. Szkła w kolorze zielonym mają polaryzację oraz filtry UV. Kształt tych oprawek sprawdzi się u osób o zaokrąglonej i owalnej twarzy. 

3. Prostokątne okulary Carrera Ducati CARDUC 004/S w kolorze OIT

To męskie okulary przeciwsłoneczne, o czerwonych szkłach z filtrami UV. Nie dają efektu polaryzacji. Ten kolor szkieł przeciwsłonecznych sprawdzi się przede wszystkim wieczorową porą. 

4. Wayfarer David Beckham 1060/S w kolorze 37N

Okulary bez polaryzacji, ale z filtrem UV. Mają szary kolor soczewek, dzięki czemu nie zaburzają obrazu rzeczywistości. Przypominają kształtem klasyczne wayfarery. Wydłużony kształt oprawek dobrze sprawdzi się przy pełnej twarzy męskiej.

5. Okrągłe okulary David Beckham 1009/S w kolorze 807

Okrągłe oprawki okularów przeciwsłonecznych z kolekcji Davida Beckhama świetnie sprawdzą się u mężczyzn o ostrych rysach twarzy. Mają szare szkła z filtram UV. Z powodzeniem możesz prowadzić w nich samochód, ponieważ nie zaburzają obrazu odległości. 

6. Wayfarer David Beckham 7000/S w kolorze 807

Ciepłe, jasnobrązowe soczewki w tych okularach przeciwsłonecznych dadzą Twoim oczom odpocząć. Zwłaszcza jeżeli spędzasz dużo czasu z telefonem w ręce. Kwadratowe oprawki z lekko zaokrąglonymi szkłami to typowe wayfarery, które nigdy nie wychodzą z mody. 

7. Kocie okulary Polaroid PLD4058/S w kolorze 086

Okulary z uniesionymi ku górze oprawkami dobrze wyglądać będą przy twarzy okrągłej oraz kwadratowej. Sprawią, że rysy będą nieco bardziej subtelne. Ten model okularów przeciwsłonecznych ma polaryzację oraz stosowny filtr UV. Brązowy kolor szkieł sprawi, że odbierać będziesz świat nieco łagodniej.

Okulary przeciwsłoneczne – nie tylko na lato! 

Przyciemniane szkła przydają się nie tylko latem. Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na jesień czy zimę? Wiele zależy do tego, na jaką okazję je potrzebujesz. Jesienią słońce pada pod zupełnie innym kątem niż latem. Choć jest mniej ostre, także może oślepiać. Uniwersalnymi soczewkami są szkła szare oraz brązowe. 

A jak wybrać okulary przeciwsłoneczne na zimę? Jeżeli wybierasz się na narty w góry, lepiej zainwestuj ciemne okulary o kategorii filtra 4. Na szczycie może oślepić się odbijające się od śniegu światło. 

Warto sprawdzić: Okulary relaksacyjne – kto powinien je stosować?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Podsumujmy!

Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie wybrać okulary przeciwsłoneczne. Podczas zakupów zwracaj uwagę na kolor soczewek, rodzaj oprawek, ale także parametry takie jak filtr UV, polaryzację, antyrefleks oraz kategorię przepuszczania światła. Sprawdź okulary przeciwsłoneczne dostępne w ofercie Family Optic oraz skorzystaj z usług stylisty opraw.
Strona główna
Ulubione
Koszyk