Blog

Ile wynosi pole widzenia człowieka?

14.08.2022

Pole widzenia człowieka zdefiniować można jako obszar, który widzi nieporuszające się oko. W neurologii oraz optometrii wykonuje się badanie pola widzenia, aby wykluczyć wady czy zaburzenia wzroku, które mogą wskazywać na rozmaite schorzenia. Dowiedz się więcej, jak jest zasięg widzenia ludzkiego oka.

Spis treści:
1. Czym jest pole widzenia człowieka?
2. Pole widzenia człowieka – jak daleko sięga nasz wzrok?
3. Pole widzenia człowieka – czy można je zwiększyć?
4. Już wiesz, jak daleko widzi ludzkie oko! 

Czym jest pole widzenia człowieka?

Pole widzenia człowieka to zakres, jaki widzi ludzkie oko w stanie spoczynku. Ścisła definicja mówi o przestrzennym obszarze wrażeń wzrokowych, które obserwuje się w psychologicznych badaniach introspektywnych. 

Pole widzenia może być zaburzone przez rozmaite mroczki, wady wzroku czy osłabienie receptorów siatkówki. Aby sprawdzić prawidłowy zakres widzenia ludzkiego oka, wykonuje się badanie pola widzenia, zwane profesjonalnie również perymetrią, o której powiemy więcej w kolejnym akapicie. 

Pole widzenia to nie do końca to samo, co odległość dobrego widzenia. W przypadku pola widzenia mówi się głównie o szerokości pola i kątów, pod jakimi patrzy nieruchome ludzkie oko. Oznacza to więc obszar, który może zobaczyć oko. To, jak daleko widzi ludzkie oko, określa, na jaką odległość widzimy, czyli horyzont patrzenia. 

Sprawdź także: Od czego zależy kolor oczu? Sprawdź, dlaczego masz taki kolor tęczówki!

Pamiętaj, że powstanie obrazu, który widzi ludzkie oko, to bardzo złożony proces. Wpływa na niego wiele czynników. W dużym uproszczeniu – widzisz, ponieważ impuls świetlny przekształcany jest z impuls elektryczny, który odczytać można jako obraz, tylko jeżeli Twoje oko ma prawidłową strukturę. 

Kiedy patrzysz dwojgiem oczu, nakładają się na siebie dwa obrazy i nazywa się to dwuocznym polem widzenia. Wyróżnia się lewe pole wzrokowe oraz prawe pole wzrokowe. Lewe pole wzrokowe to obszar położony od środkowej linii pola widzenia w kierunku lewym, a prawe – w prawym. Pole wzrokowe dzieli się również w perspektywie góra-dół. Tak cały obszar widzenia można podzielić na 4 kwadraty: prawy dolny i górny oraz lewy dolny i górny. 

Pole widzenia człowieka – jak daleko sięga nasz wzrok?

Jak jest obszar, który może zobaczyć oko ludzkie? Rozmaite źródła podają różne wartości dla prawidłowego pola widzenia. Można przyjąć, że zdrowe oko widzi pole pod kątem 55-60 stopni w stronę nosa oraz 85-100 stopni w stronę ucha (niektóre źródła podają nawet 107 stopni) w płaszczyźnie poziomej. W pionie nieruchome oko zobaczyć powinno 45-50 stopni w górę i 65-70 stopni w dół. Właściwości te dotyczą jednego oka. 

Jak daleko widzi ludzkie oko? Linia wzroku to kąt pomiędzy okiem a obiektem, który chcesz zobaczyć. Dużo więc zależy od tego, na co patrzysz. Kąt ten można określić do dowolnego obiektu lub aż po horyzont, czyli krzywiznę ziemi. Zakładając, że Twoje oczy znajdują się na wysokości 1,5 m, będziesz widzieć nawet na 5 km w dal. To, jakie szczegóły zobaczysz, to już inna kwestia. Tu w grę wchodzą m.in. wady wzroku, np. nadwzroczność (dalekowzroczność) czy krótkowzroczność (miopia).

Ogromne znaczenie dla jakości widzenia ma jasność. To właśnie impuls świetlny rozpoczyna proces widzenia. Na początku światło musi pokonać twardą strukturę rogówki, a dalej skupia się w soczewce. Ta z kolei zagina światło i rzuca je na siatkówkę. Siatkówka oka zbudowana jest z milionów pręcików i czopków, czyli światłoczułych receptorów. Te zamieniają impulsy świetlne w impulsy elektryczne, które przesyłane są do mózgu przez nerw wzrokowy. 

Naukowcy postanowili zbadać, jak kształtuje się zasięg widzenia ludzkiego oka w przypadku płomienia świecy. W wyniku eksperymentu dowiedziono, że płomień świecy może być dostrzeżony przez zdrowe oko nawet z 2,5 km! Oczywiście zakładając, że mamy do czynienia z osobą zdrową, bez wad wzroku, a warunki pogodowe i przestrzenne były sprzyjające – brak mgły czy innych przeszkód. 

A jak wygląda odległość dobrego widzenia dla osób z wadami wzroku bez szkieł korygujących? Krótkowzroczność oznacza, że obraz powstaje w oku człowieka przed siatkówką. Efektem tego jest to, że dobrze widzi się przedmioty położone niedaleko, jednak obraz dalszy staje się rozmazany i niewyraźny. Nadwzroczność, która dotyka dalekowidzów, polega na procesie dokładnie odwrotnym. Obraz tworzy się za siatkówką oka, co sprawia, że osoba widzi wyraźnie przedmioty oddalone od oczu, a te znajdujące się tuż przed nią mogą być rozmazane lub niewyraźne. To, na jaką odległość mogą zobaczyć osoby z wadami wzroku, zależy od stopnia krótko- lub dalekowzroczności. Nie można więc jednoznacznie podać wymiernych wartości. 

Polecamy również: Drganie powieki – skąd się bierze i co oznacza?

Polecane oprawy korekcyjne:

Pole widzenia człowieka – czy można je zwiększyć?

Pole widzenia człowieka, czyli obszar, który może zobaczyć oko, należy regularnie badać podczas kontroli u okulisty. Badanie to nazywa się perymetrią. Jak przebiega test i na co wskazują wyniki?

Badanie pola widzenia pozwala określić, czy nie zachodzą u Ciebie ubytki w obszarze widzenia. Pozwala to na zdiagnozowanie wielu różnych zaburzeń oraz schorzeń. Nie musisz obawiać się badania – jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Okulista wykonuje perymetrię za pomocą specjalnego aparatu. Do badania jedno oko zostaje zasłonięte, a drugie patrzy na jeden punkt. Następnie w polu widzenia pojawiają się punkty świetlne. Pacjent ma zasygnalizować, że w zasięgu jego wzroku pokazało się światło. Najczęściej robi to za pomocą specjalnego przycisku. 

Test wykonuje się na prawe i lewe oko dokładnie tak samo. Całe badanie nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Jeżeli w czasie badania nie zasygnalizowałeś, któregoś z punktów pojawiających się w polu widzenia, oznacza to, że we wzroku pojawiły się ubytki. 

Wskazaniem do perymetrii może być sytuacja, w której pacjent ma problemy z patrzeniem na wprost lub nie widzi dobrze z boku – np. czujesz, że musisz zbyt często obracać głowę, aby coś zobaczyć. Badanie przeprowadza się także profilaktycznie u osób z podwyższonym ciśnieniem tętniczym lub kiedy doskwierają Ci silne bóle głowy. 

Dlaczego badanie pola widzenia jest tak ważne? Najczęściej wykonuje się go, gdy istnieje podejrzenie wystąpienia jaskry. Test pomaga także monitorować postępowanie choroby. Ograniczone pole widzenia może wskazywać także na zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu wzrokowego, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki czy nieostre widzenie. Pole widzenia uszkadzać mogą również przyjmowane leki. Badanie może być pomocne w diagnostyce neurologicznej. Czasem za ubytki w polu widzenia odpowiadają urazy mechaniczne, np. stłuczenie głowy, pobicie czy inne wypadki z udziałem czaszki. Niekiedy za ograniczenie w polu widzenia odpowiadają czynniki zewnętrzne, np. opadająca powieka, która przesłania obszar, który mogłoby zobaczyć Twoje zdrowe oko. 

Wyniki padania przedstawia się w formie mapy, na której zaznaczone są ubytki we wzroku. Czarne punkty oznaczają całkowity ubytek (nie widzisz w tym miejscu), a częściowe – różnymi odcieniami szarości. 

Pozostaje więc odpowiedź na pytanie: czy istnieje możliwość poszerzenia pola widzenia? To zależy, co jest przyczyną jego ograniczenia. Niektóre ubytki mogą być niestety nie do usunięcia. Dość często występującym problemem u pacjentów jest ograniczenie pola widzenia przez… opadającą powiekę. Obszar, który widzi Twoje oko, możesz poszerzyć, wykonując plastykę powieki. To inwazyjny i dość drogi zabieg. Zastanów się więc, czy na pewno go potrzebujesz do poprawy komfortu widzenia. 

W przypadku rozwarstwienia siatkówki oka nie ma obecnie skutecznej metody leczenia powstałych zmian. Co prawda istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu laserowego, ale ma on na celu zwykle zahamowanie postępu choroby. Dobrą wiadomością jest jednak to, że choroba rzadko postępuje i nie grozi raczej całkowitą ślepotą. 

Gdy za ograniczenie pola widzenia odpowiada jaskra, możliwe jest kilka metod leczenia. Przede wszystkim lekarz skupia się na obniżeniu wewnątrz gałkowego ciśnienia tętniczego. Można wykorzystać do tego środki farmakologiczne. Jeżeli one nie pomagają, ocenia się, czy pacjent jest kandydatem do leczenia operacyjnego. Dość często wykonywanym zabiegiem jest trabekulektomia, czyli wytworzenia przetoki w oku, która ma odprowadzić gromadzącą się w oku ciecz. Alternatywnymi metodami leczenia są mniej inwazyjne zabiegi takie jak sklerektomia i wiskokanalostomia. 

A czy można poszerzyć pole widzenia przy zdrowym wzroku? Co prawda domorośli specjaliści tworzą zestawy ćwiczeń na poprawę widzenia peryferyjnego. Jednak najczęściej to jedynie kwestia percepcji, a nie poprawa funkcjonowania narządu wzroku. Prawdą jest, że widzenie peryferyjne mogą ograniczyć szkła okularów czy ich oprawki. Gdy chcesz skorygować wadę wzroku i nie ograniczać sobie pola widzenia, najlepiej skorzystać z oferty szkieł kontaktowych. Te idealnie przylegają do oka i nie zakłócają procesu patrzenia na świat. Sprawią, że będziesz widzieć przedmioty w optymalnej odległości. Soczewki kontaktowe mogą korygować nadwzroczność oraz krótkowzroczność. Szkła kontaktowe zamówić możesz na Family Optic. 

Warto wiedzieć: Postępująca krótkowzroczność - jak zapobiegać?

Już wiesz, jak daleko widzi ludzkie oko!

Najważniejsze to zapamiętać, że pole widzenia i to jak daleko sięga Twój wzrok to dwa różne parametry, które bada się za pomocą różnych metod. Perymetria, czyli badanie pola widzenia człowieka, to ważny czynnik profilaktyki narządu wzroku. Pomaga wcześnie wykryć choroby takie jak jaskra, odwarstwianie się siatkówki, degeneracja plamki żółtej czy problemy z nerwem wzrokowym. Ubytki w polu widzenia mogą wskazywać także problemy neurologiczne. Pole widzenia może być również ograniczone przez opadającą powiekę. Czarne plamki, mroczki i inne zaburzenia w polu widzenia to powód do udania się do specjalisty. Jeżeli masz wadę wzroku korygowaną okularami, a chcesz poprawić swoje widzenie peryferyjne, zastanów się nad zmianą tradycyjnych szkieł na soczewki kontaktowe. Wybierz je na stronie Family Optic!

Strona główna
Ulubione
Koszyk