Płyn do soczewek miękkich to podstawowy produkt wykorzystywany przy pielęgnacji szkieł kontaktowych wielokrotnego zastosowania. Ma bardzo duże znaczenie przy utrzymaniu prawidłowej higieny i przedłużeniu trwałości soczewek o dwutygodniowym, miesięcznym lub rocznym trybie wymiany. Płyny do soczewek miękkich nie mogą być wybierane przypadkowo i powinny być dopasowane do rodzaju produktu, z którego korzystasz, a także do indywidualnych potrzeb.
Zachowanie codziennego rytuału pielęgnacyjnego pozwoli Ci zadbać o prawidłowy poziom nawilżenia, uwodnienia, a także o zachowanie elastycznej struktury, dzięki której soczewki pozostaną niewyczuwalne na oku. Kluczową kwestię stanowi oczyszczenie powierzchni szkieł z osadzających się podczas całego dnia zanieczyszczeń i nagromadzonych osadów białkowych. Nieregularne wykonywanie tej czynności lub jej brak mogą skutkować rozwojem infekcji, podrażnieniem lub zmęczeniem oczu, dlatego ważne jest, aby stosować się do przestrzegania zaleceń higieny. Poznaj rodzaje płynów do soczewek miękkich, dzięki którym łatwiej wybierzesz najlepszy produkt.
Obecnie rynek produktów pielęgnacyjnych do szkieł kontaktowych składa się z preparatów różniących się między sobą składem, który wpływa na ich przeznaczenie. Główny podział płynów do soczewek przedstawia się następująco:
Kluczowym kryterium wyboru płynu jest jego przeznaczenie i upewnienie się, czy na pewno służy pielęgnacji szkieł miękkich. U wielu producentów możesz znaleźć także płyny do soczewek twardych, ale różnią się one właściwościami i nie powinny być stosowane zamiennie.
Czym różnią się od siebie soczewki miękkie i twarde? Soczewki miękkie to najpopularniejszy model szkieł kontaktowych. Charakteryzują się miękką strukturą. Dzięki temu łatwo dopasowują się do oczu. Soczewki miękkie nie muszą być indywidualnie dopasowane, ale z uwagi na elastyczną strukturę są mniej trwałe niż soczewki twarde. Wśród soczewek miękkich wyróżniamy jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne. Dla osób, które potrzebują korzystać z soczewek przez całą dobę, istnieją również szkła kontaktowe typu night&day. Dają one możliwość używania soczewek bez zdejmowania na czas snu do maksymalnie 30 dni. Soczewki miękkie w odróżnieniu od twardych kupisz w sklepach, aptekach i przez internet, ponieważ nie muszą być dopasowane indywidualnie.
Soczewki twarde są bardzo trwałe, nie zawierają wody, a niektóre można nosić nawet do dwóch lat. Ten rodzaj soczewek zazwyczaj polecany jest dla osób, które cierpią na zespół suchego oka. Takie osoby bowiem nie mogą nosić miękkich szkieł kontaktowych. Soczewki twarde noszą również osoby, które mają poważne wady wzroku. Szkła te należy dopasować indywidualnie do wady wzroku konkretnej osoby. Płyn do soczewek twardych jest przeznaczony tylko i wyłącznie do tego rodzaju szkieł kontaktowych. Pamiętaj, aby nie używać go do soczewek miękkich, ponieważ może to uszkodzić ich powłokę.
Przy pierwszych soczewkach kontaktowych wielokrotnego użytku pomocna może okazać się rozmowa ze specjalistą, który wskaże kierunek i podpowie, jaki płyn najlepiej sprawdzi się przy konkretnym rodzaju korekcji. Dzięki temu w przyszłości łatwiej będzie Ci wybrać specjalistyczny preparat.
Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny płyn do soczewek miękkich, który zapewni Ci proste utrzymanie czystości przy zastosowaniu tylko jednego preparatu. Przed zakupem zwróć uwagę także na pojemność opakowania i czas przydatności po otwarciu, dzięki czemu możesz określić, który płyn okaże się bardziej opłacalny przy dłuższym okresie stosowania. Możesz także powołać się na markę, wybierając produkty znanego producenta, który zdobył zaufanie wśród klientów branży optycznej.
Na wstępie należy podkreślić, że płyny do soczewek nie mają jednego, uniwersalnego składu. Dlatego po użyciu obserwuj, czy nie wywołuje on reakcji alergicznej lub podrażnień. Zaczerwienione spojówki i łzawienie mogą mieć wiele przyczyn, jednak niepożądany składnik płynu to jeden z najczęstszych powodów. Dlatego należy czytać szczegółowy skład każdego preparatu i w razie potrzeby testować kolejne produkty. Jeśli natomiast jesteś alergikiem, szukaj płynu przeznaczonego dla wrażliwych oczu.
Co zawierają płyny do soczewek miękkich? W podstawowym składzie znajdziesz: wodę, składniki bakteriobójcze oraz składniki rozpuszczające tłuszcz i osady białkowe. Istotna jest zawartość składników nawilżających, np. hialuronianu sodu sorbitol czy prowitaminę B5.
Płyny do soczewek miękkich mogą posiadać w swoim składzie również konserwanty, jednak coraz więcej firm stara się dostosować skład preparatu tak, aby ich zawartość była minimalna lub nie było jej w ogóle. Część producentów opracowuje składniki płynu do szkieł kontaktowych, nadając im nazwy własne, dlatego zawsze warto upewnić się, co kryje się pod konkretną nazwą.
Ile kosztuje płyn do soczewek miękkich? Koszt preparatu zależy od marki, wielkości opakowania i składu. Za płyn do soczewek miękkich o pojemności 350-360 ml zapłacisz od 30 do 65 zł.
Zastanawiasz się, gdzie kupić płyn do soczewek? Taki preparat dostaniesz w każdym stacjonarnym salonie okulistycznym Family Optic. Jeśli masz wątpliwości, jaki płyn do soczewek będzie dla Ciebie najlepszy, skorzystaj z doświadczenia doradców, którzy pomogą Ci dokonać wyboru. Wolisz kupić płyn do soczewek kontaktowych on-line z dostawą do domu? To nic trudnego. W sklepie internetowym Family Optic znajdziesz szeroką ofertę płynów do soczewek miękkich. Również tutaj możesz skorzystać z porady specjalistów. Taką możliwość oferuje Ci czat on-line lub konsultacja telefoniczna. A co zrobić w sytuacji, gdy zapomnisz zabrać ze sobą płyn, a najbliższy salon optyczny jest daleko? Udaj się do najbliższej apteki, gdzie farmaceuta wskaże Ci odpowiedni produkt.
Soczewki kontaktowe jednorazowe nie potrzebują pielęgnacji, wymieniasz je bowiem każdego dnia na nowe. Jednak w przypadku soczewek wielorazowych pielęgnacja jest kluczowa i przyczynia się do przedłużenia ich trwałości. Czyszczenie odbywa się przy użyciu preparatów specjalistycznych, głównie wielofunkcyjnych, które wymagają poświęcenia na to kilku minut dziennie. Prawidłowo przeprowadzony proces składa się z następujących kroków:
Może się zdarzyć, że skończy Ci się płyn do miękkich soczewek kontaktowych, a zakup nowego w danym momencie będzie niemożliwy. Co w tej sytuacji zrobić? Czym zastąpić płyn do soczewek, aby ich nie uszkodzić?
Pamiętaj, aby do pielęgnacji soczewek nie używać wody. Nigdy nie będziesz mieć bowiem pewności, jaki jest szczegółowy skład wody, z której korzystasz. Mogą się w niej znajdować śladowe ilości metali, mikroorganizmów czy chloru. Te składniki spowodują, że szkła kontaktowe stracą swoje właściwości. Co więcej, włożenie do oczu soczewek kontaktowych wcześniej zanurzonych w wodzie może doprowadzić do zapalenia rogówki, a nawet problemów z widzeniem.
Płyny do soczewek miękkich możesz w sytuacji awaryjnej zastąpić sterylną solą fizjologiczną. W jaki sposób działa sól fizjologiczna? Utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności szkieł kontaktowych, jednak nie zmywa z ich powierzchni zanieczyszczeń. Właśnie dlatego nie należy czyścić nią soczewek. Zamiast tego zanurz szkła kontaktowe w roztworze soli fizjologicznej i pozostaw na noc. Jak najszybciej kup płyn do soczewek miękkich, którego zazwyczaj używasz. W innym przypadku powierzchnia soczewek może ulec uszkodzeniu i niezbędna będzie wymiana szkieł na nowe.