Okulary korekcyjne damskie przestały być złem koniecznym, ale zyskały miano modnego, stylowego i eleganckiego dodatku. Niektóre oprawki damskie przypominają bardziej biżuterię niż wyrób medyczny! Dzięki różnorodności dostępnych modeli panie naprawdę mają w czym wybierać. Dość powiedzieć, że niczym niezwykłym są obecnie oprawki damskie Versace, czyli jednego z najbardziej uznanych domów mody. Jednak warto pamiętać, że okulary damskie korekcyjne to nie tylko oprawki, ale i soczewki okularowe. Jeśli chcesz zyskać prawdziwy komfort noszenia okularów, musisz poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór obu elementów.
Szkła w okularach korekcyjnych przede wszystkim powinny pasować do Twoich problemów ze wzrokiem. Może to być np. krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. Aby ustalić, jaką masz wadę wzroku, udaj się do okulisty, optometrysty lub refrakcjonisty. Na podstawie wystawionej recepty optyk dobierze dla Ciebie odpowiednie okulary damskie korekcyjne.
Zadbaj też o to, aby soczewki okularowe miały odpowiednie powłoki uszlachetniające, które znacznie poprawią komfort widzenia oraz trwałość okularów.
Do Twoich okularów możesz wybrać następujące powłoki:
Powłoki uszlachetniające to dodatkowy koszt, jednak warto się na nie zdecydować, szczególnie gdy musisz używać okularów przez cały czas. Odporność szkieł okularów na czynniki zewnętrzne zwiększa powłoka utwardzająca. Pozwala ona również na dodawanie kolejnych powłok uszlachetniających. Przydaje się szczególnie, gdy pracujesz w trudnych warunkach i Twoje okulary narażone są na uszkodzenia, np. porysowanie.
Najbardziej popularną jest powłoka antyrefleksyjna. To nieduży wydatek w skali całej ceny okularów. Czemu warto w nią zainwestować? Powłoka antyrefleksyjna, jak wskazuje jej nazwa, eliminuje refleksy, które niekorzystnie wpływają na użytkowanie okularów. Ten rodzaj powłoki polecany jest szczególnie osobom, które pracują przed komputerem lub dużo jeżdżą samochodem.
Powłoka hydrofobowa sprawia, że okulary są gładkie, szybciej odparowują, a osadzająca się woda jest łatwa do wytarcia. Z kolei powłoka oleofobowa ma chronić szkła okularów korekcyjnych przed osadzaniem się nich cząsteczek tłuszczu. Powłokę elektrostatyczną docenią osoby, które przebywają pomieszczeniach o dużym stężeniu pyłków, np. kurzu.
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w szkłach okularów korekcyjnych powłoki fotochromowej. Reaguje ona na intensywność promieniowania – im mocniej świeci słońce, tym bardziej powłoka przyciemnia szkła okularów.
Przy dużych wadach wzroku (rzędu kilku dioptrii) o cenie okularów korekcyjnych damskich decyduje głównie jakość i rodzaj szkieł. Jeśli wiesz, że do prawidłowej korekcji potrzebujesz grubych szkieł, zainwestuj w soczewki pocieniane lub asferyczne. Nie chodzi tylko o atrakcyjny wygląd Twoich oczu, ale również o mniejszą wagę okularów, co bardzo przekłada się na komfort ich noszenia.
Gdy już wiesz, jakich szkieł okularowych potrzebujesz, przejdź do doboru oprawek. Masz do wyboru trzy rodzaje:
Oprawki okularowe damskie typu patentki to takie, w których zauszniki mocuje się nie do oprawy, lecz do szkieł, a jednymi dodatkami są mostek i noski. Okulary-patentki to dobry wybór dla pań, które lubią subtelne dodatki. Trzeba jednak zaznaczyć, że system mocowania śrubek bezpośrednio do szkieł może powodować, że będziesz musiała regularnie bywać w salonie optycznym, aby wyregulować łączenia. Okulary-patentki polecane są często jako pierwsze okulary. Z uwagi na brak klasycznych oprawek przyzwyczajenie się do okularów może być łatwiejsze.
W oprawkach żyłkowych zastosowano klasyczną górną ramkę i zauszniki oraz dodatkowe mocowanie dla soczewki w formie żyłki w dolnej części. Z jakimi soczewkami dobrze komponują się tego typu okulary? Oprawki damskie żyłkowe oraz patentki
są delikatne i dobrze wyglądają przede wszystkim z dość cienkimi szkłami.
Ostatni rodzaj oprawek, czyli okulary pełne, mają ramkę dookoła szkieł. Ich kształt często pozwala na zamaskowanie (przynajmniej w pewnym stopniu) grubszej bocznej części soczewek okularowych (ładnie wygląda to np. w oprawkach wayfarer).
Czym charakteryzują się modne oprawki damskie? Obecnie słowo „modny” niejedno ma imię, a to daje Ci ogromne pole do popisu.
Jeśli nie chcesz zmieniać okularów korekcyjnych zbyt często, postaw na klasyczne kształty – owalne lub prostokątne. Będą pasować do różnego typu stylizacji – od eleganckiego stroju na spotkanie biznesowe po casualowy look na spotkanie towarzyskie.
Miłośniczki stylu retro zachwycą się oprawkami w stylu niczym z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”. Ich oryginalny kształt mimo upływających lat wciąż jest modny. To oprawki dla pań, które lubią podkreślać swój charakter i nie boją się zwracać na siebie uwagi. Nie tylko te oprawki przestały być charakterystycznie jedynie dla okularów przeciwsłonecznych. Od lat rekordy popularności biją oprawki typu aviator. Miłośniczki tego modelu noszą aviatorki zarówno jako okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne. Ich popularność jest tak duża, że wiele pań nosi je z tzw. szkłami zerowymi.
Zauważ, że ten sam kształt oprawek będzie robił zupełnie inne wrażenie w zależności od materiału, z którego zostaną wykonane. Oprawki metalowe damskie dadzą wizualnie zupełnie inne wrażenie niż oprawki o tym samym kształcie, ale wykonane z tworzywa sztucznego. Tym samym, posiadając kilka par okularów korekcyjnych, o tym samym kształcie, ale w innym stylu, możesz dowolnie zmieniać swój look – od sportowego po biznesowy i elegancki.
Oprawki okularów korekcyjnych projektują najbardziej uznani designerzy z branży modowej z całego świata. Oprawki Tommy Hilfiger damskie są dostępne praktycznie w każdym możliwym kształcie. Z kolei oprawki Prada damskie zwracają się stylem w kierunku klasyki.
Co wziąć pod uwagę, aby idealnie dobrać kształt i kolor oprawek okularów? Oprawki damskie w pierwszej kolejności dopasuj do rodzaju szkieł – cieniutkie, druciane rameczki, mimo że wyglądają pięknie, zazwyczaj będą się źle komponować z soczewkami okularowymi korygującymi duże wady wzroku. Pełne oprawki okularów, np. z tworzywa sztucznego bezpiecznie otoczą grubsze szkła, a jednocześnie będą wyglądać stylowo.
Następnie uwzględnij kształt swojej twarzy. Panie o pociągłej twarzy powinny starać się optycznie ją skrócić, a mogą to zrobić za pomocą wielu modeli. Jeśli Twoja twarz ma pociągły kształt, wybierz oprawki okrągłe, oversize albo typu aviator. Dobrze sprawdzą się również okulary-patentki, czyli bezoprawkowe.
Posiadaczki okrągłej twarzy powinny wybrać oprawki prostokątne, podłużne i wąskie, które wyszczuplą buzię. Oprawki o prostokątnym kształcie dodatkowo nadadzą buzi konturów i charakteru. Panie o okrągłej twarzy będą ładnie wyglądały również w okularach, które posiadają ramkę oprawek jedynie w górnej części.
Twarz o kwadratowym kształcie dobrze wygląda w oprawkach typu kocie oko, okrągłych i owalnych. Taki styl łagodzi to rysy. Zwróć uwagę również na zauszniki. Panie o kwadratowej buzi powinny wybrać oprawki z szerokimi zausznikami, które podkreślą długość twarzy.
Okulary korekcyjne damskie dla pań z twarzą w kształcie trójkąta/serca mają za zadanie odwrócić uwagę od zbyt szerokiego czoła. Powinny być jak najmniej widoczne. Delikatne oprawki damskie nie będą zwracać na siebie uwagi. Jeśli jednak lubisz bardziej wyraziste okulary korekcyjne, wybierz te z oprawkami w górnej części, dzięki czemu twarz nabierze proporcji.
Kobiety o owalnej twarzy mogą pozwolić sobie praktycznie na każdy rodzaj oprawek! Ważne, aby ramka nie wychodziła poza szerokość twarzy.
Wszystkie panie powinny uważać, aby górna linia oprawek wypadała poniżej brwi. Jednak nie jest to bezwzględna reguła – jeśli dobrze czujesz się w oprawkach oversize i pasują one do Twojego stylu, możesz się sobie na nie pozwolić. Oprawki do okularów damskie mogą zaskakiwać i przyciągać uwagę. Niech stanową nie tylko narzędzie do korekcji wzroku, ale również ozdobę, którą będziesz nosić z dumą.
A jaki wybrać kolor oprawek okularów korekcyjnych? Weź pod uwagę swój typ urody. Zasada jest prosta: panie o ciepłej urodzie będą dobrze wyglądać w okularach ze złotymi elementami i w ciepłych odcieniach, a o chłodnej – w chłodnych z dodatkiem srebra. Poza tym, jeśli jesteś delikatną blondynką lub szatynką z jasnymi brwiami i rzęsami, unikaj mocnych kontrastów (np. czarnych oprawek), ponieważ okulary wysuną się na pierwszy plan i odwrócą uwagę od Twojej twarzy. Za to panie o wyrazistej oprawie oczu i ciemnych włosach spokojnie mogą sobie na to pozwolić. Najważniejsze jest jednak, abyś czuła się w swoich okularach korekcyjnych, jakbyś nosiła je od zawsze.