Okulary przeciwsłoneczne to praktyczny, ale i modny dodatek do każdej- eleganckiej, sportowej lub casualowej stylizacji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni cenią sobie okulary, dzięki którym wakacyjną porą światło słoneczne nie razi ich w oczy. Na rynku znajduje się wiele modeli o różnych kształtach i kolorach. Jednak oprócz fasonu ważna jest też specyfikacja szkieł uzupełniających oprawki. Jak wybrać najlepiej dopasowany model i na jakie właściwości szkieł zwrócić uwagę?
Dobór modelu okularów przeciwsłonecznych
Wiele osób ma problem z dobraniem okularów przeciwsłonecznych do kształtu swojej twarzy. Wśród męskich fasonów okularów przeciwsłonecznych można wyróżnić m.in. kształty prostokątne, owalne, kwadratowe i kultowe już fasony wayfarer, clubmaster, aviator (tzw. pilotki) czy round. Przy tak szerokim wyborze czasem trudno zdecydować się na jeden model.
Rozwiązaniem dla tych zmagań może się okazać reguła, która mówi o wyborze okularów o kształcie przeciwnym do rysów twarzy. Zasada ta opiera się na kontraście. Jeśli posiadasz okrągłą twarz, Twoje okulary przeciwsłoneczne powinny mieć oprawkę w kanciastym kształcie lub wąskim fasonie, który optycznie wydłuży twarz. Przy bardziej zarysowanych kościach policzkowych oraz widocznej linii szczęki, czyli kwadratowym lub trójkątnym kształcie twarzy sprawdzą się modele o zaokrąglonych szkłach. Natomiast owalna twarz cechuje się uniwersalnością i dobrze wygląda praktycznie w każdym modelu okularów. Oczywiście możesz też zignorować tę zasadę i kierować się wyłącznie tym, co Ci się podoba. Różnorodność modeli męskich okularów przeciwsłonecznych zachęca do eksperymentów i poszukiwań idealnej stylizacji.
Kolor okularów przeciwsłonecznych
Który z najczęściej spotykanych kolorów męskich okularów przeciwsłonecznych wybrać? Tak jak decyzja o fasonie, tak i ta dotycząca koloru oprawek może opierać się na z góry opracowanej regule. Dobór barwy okularów determinuje np. karnacja ich przyszłego właściciela. Posiadając ziemistą karnację, postaw na barwy metaliczne, które rozjaśnią cerę. Do ciemniejszej skóry pasują brązowe, kremowe lub złote okulary przeciwsłoneczne. Natomiast do chłodnych tonów cery warto dobrać oprawki o żywszych barwach takich jak niebieski, czerwony czy fioletowy.
Oprócz koloru oprawek musisz zdecydować się również na kolor szkieł. Soczewki okularowe mogą przybierać różne barwy — od czerni, poprzez brąz, aż po fiolet. Niezwykle popularnym elementem stały się szkła z efektem lustra, które są dostępne zarówno w damskich, jak i męskich okularach przeciwsłonecznych. Jeśli lubisz modne dodatki, to z pewnością zainteresują Cię właśnie te modele.
Właściwości szkieł okularów przeciwsłonecznych
Oprócz fasonu, który zapewni atrakcyjny wygląd, ważne są również właściwości szkieł okularów przeciwsłonecznych. Poza eliminacją rażenia przez promienie słoneczne szkła odpowiadają też za znacznie ważniejsze zadania. To one chronią oczy przed słońcem i jego szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Kupując okulary przeciwsłoneczne, zwróć więc uwagę na filtr, w jaki zostały wyposażone. Zwróć także uwagę na stopień zabarwienia szkieł w okularach, który decyduje o ilości przepuszczanego przez okulary promieniowania. Najlepsze będą modele z filtrem o wartości 400 UV, który zapewnia stuprocentowe zabezpieczenie. Zabarwienie szkieł występuje w skali od 0 do 4. Szkła o kategorii 0 przepuszczają od 80 do 100% światła słonecznego. Natomiast okulary z oznaczeniem cat. 4 dopuszczą go do oka jedynie 3-8% światła. Dostosuj kategorię zabarwienia do przeznaczenia okularów. Tych o najmniejszym zabarwieniu używaj w pochmurne dni, tych o maksymalnym podczas wycieczek wysokogórskich. Pamiętaj, że auto prowadzić możesz w okularach z maksymalnym zabarwieniem w kategorii 3.
Ponadto warto sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają powłokę antyrefleksyjną i polaryzacyjną. Pierwsza z nich zapobiega odbijaniu się światła od okularów (i w konsekwencji od oka), a dzięki umiejscowieniu w tylnej części szkiełka redukuje wpadanie promieni również z boków okularów. Filtr polaryzacyjny neutralizuje natomiast oślepiające światła, które powstają poprzez odbicie od powierzchni takich jak tafla wody, karoseria auta czy pokrywa śnieżna. Te funkcje sprawią, że okulary przeciwsłoneczne będą praktycznym uzupełnieniem akcesoriów do uprawiania sportów wodnych czy narciarstwa, a także do prowadzenia auta.