Blog

Wakacje nad wodą – czy można pływać w soczewkach?

3.08.2022

Coraz więcej osób ciepłe dni spędza nad wodą. Może to być tygodniowy wyjazd nad morze, a nawet i jednorazowy wypad na basen. Masz wadę wzroku i od pewnego czasu nosisz soczewki? Orientujesz się, czego nie wolno robić w soczewkach kontaktowych? Nie wiesz, czy można pływać w soczewkach kontaktowych? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

Spis treści:
1. Czy można pływać w soczewkach w basenie, jeziorze lub morzu?
2. Pływanie w soczewkach – o czym warto wiedzieć?
3. Soczewki a basen – zadbaj o prawidłową higienę!
4. Co zrobić, gdy soczewki zetkną się z wodą?
5. Okulary pływackie z korekcją – czy to dobre rozwiązanie?
6. Soczewki kontaktowe a sauna – tak czy nie?

Czy można pływać w soczewkach w basenie, jeziorze lub morzu?

Sezon wakacyjny stanowi świetną okazję, by wybrać się na basen, nad morze, a nawet i nad jezioro. Pływanie jest doskonałą aktywnością w przypadku wysokich temperatur. Czy jednak jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób z wadą wzroku – czy w soczewkach można pływać?

W okularach korekcyjnych oczywiście nie można – tak samo jest w przypadku soczewek kontaktowych. Choć jest to dobre rozwiązanie na co dzień, pływanie w soczewkach nie jest zalecane.

Narząd wzroku jest niezwykle delikatny. Brak zachowania podstawowych zasad higieny często prowadzi do różnego rodzaju podrażnień – doświadcza tego każdy, nie tylko osoby noszące soczewki kontaktowe. Szkła stanowią dodatkową warstwę, która wymaga nawilżenia i zabezpieczenia. To kolejne wyzwanie dla oczu.

Pływanie w soczewkach – o czym warto wiedzieć?

Soczewki na basen zawsze należy ściągnąć. W wodzie często obecne są bakterie gronkowca złocistego, pałeczki ropy błękitnej, a także chlor, minerały, czy cząsteczki metali. Wszystkie te składniki mogą nie tylko uszkodzić soczewki kontaktowe, ale również i oczy.

Pływanie w soczewkach może łatwo doprowadzić do zakażenia. Pierwsze jego objawy to:

  • zaczerwienienie oczu,

  • nadwrażliwość na światło,

  • podrażnienie oczu,

  • swędzenie,

  • łzawienie,

  • obrzęknięte powieki,

  • uczucie ciała obcego w oku,

  • zamglone widzenie.

Soczewki podczas kontaktu z wodą chłoną wszelkie drobnoustroje, które się w niej znajdują. Już chwilowy kontakt może nieść za sobą negatywne konsekwencje, a co dopiero długotrwała zabawa w wodzie. Nie powinna zatem dziwić odpowiedź na to, czy można pływać w soczewkach kontaktowych.

Mowa tutaj zarówno o naturalnych zbiornikach wodnych, jak i basenach z wodą chlorowaną. Chlor zabija znaczną część bakterii obecnych w wodzie, jednak jego dopuszczalna ilość nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa w przypadku soczewek. Co więcej – chlor sam w sobie również może doprowadzić do uszkodzenia soczewki. Niebezpieczeństwo stwarza też woda w jacuzzi, a czasem nawet ta pod prysznicem. Wytyczne FDA jasno wskazują, że soczewki kontaktowe nie powinny mieć kontaktu z wodą – niezależnie od jej rodzaju.

Zdjęcie soczewek wskazane jest również w sytuacjach, w których wybierasz się nad wodę, jednak nie planujesz zanurzać głowy. Zarówno nad morzem, jak i na basenie – bardzo łatwo o chlapnięcie wodą i doprowadzenie do jej kontaktu ze soczewką.

Wiesz już, czy w soczewkach można pływać. Co jednak w sytuacji, w której dojdzie do zakażenia? Warto bowiem zaznaczyć, że bez soczewek także jest to możliwe. Ryzyko jest zawsze. Jeśli po wyjściu z wody nieprzyjemne objawy wciąż Ci towarzyszą, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u okulisty. Im zakażenie zostanie szybciej wykryte, tym prostsze będzie jego usunięcie.

Soczewki a basen – zadbaj o prawidłową higienę!

Jeżeli zamierzasz wybrać się na basen, musisz pamiętać nie tylko o ściągnięciu soczewek, ale także o prawidłowej higienie. Przed zdjęciem soczewek, umyj i dokładnie wypłucz ręce. O ich czystość musisz dbać zawsze, gdy mają kontakt ze soczewkami, a już zwłaszcza w takich miejscach, jak basen.

Bezpośrednio po zdjęciu soczewek wielokrotnego użytku, wyczyść je. Pamiętaj, by nigdy nie używać w tym celu wody z kranu, a płynu dezynfekującego przeznaczonego do soczewek. Jeśli chodzi o soczewki jednodniowe – po prostu je wyrzuć.

Po wyczyszczeniu soczewek wielokrotnego użytku nie zapomnij wypełnić pojemnika płynem pielęgnacyjnym. Soczewki powinny być w nim całkowicie zanurzone. Najlepiej wybierać te płyny, które są dedykowane do soczewek kontaktowych określonego producenta. Płynu nie powinno się zmieniać bez konsultacji ze specjalistą. Może to bowiem prowadzić do podrażnień, czy alergii. Butelka z płynem powinna być zawsze szczelnie zamknięta, tak, by nie doszło do zanieczyszczenia.

Przechowywanie i pielęgnacja soczewek kontaktowych to kwestie, które mają ogromny wpływ na komfort ich noszenia. Przekłada się to również na stan Twoich oczu. Nawet jednorazowe pominięcie istotnego zabiegu pielęgnacyjnego można odczuć np. poprzez pieczenie oczu. Pojemniczek na soczewki powinien być myty przynajmniej raz dziennie, a ich wymianę zaleca się co najmniej raz na 3 miesiące. Częstotliwość wymiany soczewek jest uzależniona od rodzaju, na który się zdecydujesz. 

Jednodniowe modele są jednorazowe. Mogą okazać się dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają tak dużej ilości czasu, by starannie czyścić soczewki. Są jednak droższe od modeli rocznych, kwartalnych, miesięcznych, czy nawet dwutygodniowych.

Sprawdź również: 10 sposobów, jak dbać o oczy

Polecane soczewki:

Co zrobić, gdy soczewki zetkną się z wodą?

Czy można pływać w soczewkach? Wiesz już, że nie. Teoria jednak nie zawsze pokrywa się z praktyką. Co zrobić w sytuacji, w której soczewki zetkną się z wodą, np. w łazience, przed wejściem na basen? Jeśli kontakt z wodą będzie chwilowy, soczewkę wystarczy dokładnie umyć i jej założenie będzie znów możliwe. 

Podczas pobytu na plaży również może dojść do kontaktu soczewek z piaskiem. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jeśli piasek dostał się do Twoich oczu, przede wszystkim przepłucz je czystą wodą lub solą fizjologiczną. Nigdy ich nie trzyj!

W sytuacji, w której soczewka wpadnie do piasku – należy jak najszybciej ją podnieść i oczyścić za pomocą płynu dezynfekującego. Aby mieć pewność co do pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń, soczewki możesz pozostawić w płynie nawet na kilka godzin. Na soczewkach nie może pozostać nawet drobinka piasku. Po upłynięciu tego czasu najczęściej jest możliwe ich ponowne założenie. Obserwuj swoje oczy – jeśli robią się czerwone, czy też zaczynają szczypać, wyrzuć soczewki. Jeśli ten stan będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, zaleca się skontaktować z lekarzem.

Jeśli soczewki przez dłuższy czas będą miały kontakt z wodą, czy zostaną pozostawione na umywalce – należy je niezwłocznie wyrzucić.

Okulary pływackie z korekcją – czy to dobre rozwiązanie?

Soczewki a basen – to nie jest dobre połączenie. Okulary korekcyjne również odpadają. Co zatem możesz zrobić, jeśli bardzo lubisz pływać i zależy Ci na poprawie widoczności? W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się okulary pływackie z korekcją. Zostały stworzone z myślą o wszystkich osobach z wadą wzroku.

Okulary pływackie z korekcją to dobre rozwiązanie, gdy:

  • pływanie jest Twoją pasją i często bywasz na basenie,

  • uprawiasz sporty wodne — zarówno zawodowo, jak i amatorsko,

  • posiadasz sporą wadę wzroku, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie nad wodą, nawet w przypadku jednorazowych wypadów.

Na rynku dostępne są okulary korekcyjne przeznaczone zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Nauka pływania z wadą wzroku może być utrudniona, zatem warto zaopatrzyć malucha w tego typu gogle. Tak jak w przypadku klasycznych soczewek czy okularów, tak i tutaj należy zadbać o prawidłowe dopasowanie okularów do wady wzroku.

Okulary do pływania przydają się wszystkim, nie tylko osobom z wadą wzroku. Pozwalają uniknąć podrażnień i infekcji — pamiętaj o tym, że ryzyko związane z zanieczyszczoną czy chlorowaną wodą istnieje zawsze.

Alternatywą dla okularów korekcyjnych jest połączenie jednodniowych soczewek z klasycznymi okularami pływackimi, które pozwolą uniknąć kontaktu soczewek z wodą. W takiej sytuacji gogle musiałyby być założone niemalże bez przerwy, bowiem chlapanie wodą może łatwo doprowadzić do tego kontaktu.

Okulary do pływania z korekcją wydają się być najlepszym i najbezpieczniejszym z dostępnych rozwiązań. Przeznaczone są do stosowania zarówno na basenie, jak i w morzu, czy jeziorze. Zapewnią użytkownikowi również większe wrażenia – możliwość swobodnego dna morskiego brzmi ciekawie!

Jeśli Twoja wada wzroku nie jest na tyle uciążliwa, by utrudniać pływanie – wciąż możesz zdecydować się na klasyczne okulary pływackie, które zabezpieczą Twoje oczy. Modele z korekcją są droższe i wymagają odpowiedniego dopasowania. Jeśli na basen wybierasz się jedynie raz na jakiś czas, ich zakup nie musi być konieczny.

Soczewki kontaktowe a sauna – tak czy nie?

Kontrowersje budzą nie tylko soczewki na basen, ale także na saunę. Mogłoby się wydawać, że skoro nie ma tutaj kontaktu z wodą – nie ma żadnego zagrożenia. Nie jest to jednak prawda. Sauna to miejsce, w którym panują dość specyficzne warunki. O czym mowa? M.in. o: 

  • bardzo wysokiej temperaturze,

  • wszechobecnej parze wodnej,

  • wysokiej wilgotności powietrza.

Te warunki również nie są najkorzystniejsze dla soczewek kontaktowych. Wysoka temperatura może prowadzić do ich wysuszania, a to z kolei do podrażnień oczu. Połączenie wysokiej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza tworzy doskonałe warunki do rozwoju bakterii.

W przypadku sauny złapanie infekcji nie jest tak proste, jak na basenie. Nie zmienia to jednak faktu, iż to kolejne miejsce, w które nie należy wybierać się ze soczewkami. Nie powinno to jednak stanowić problemu – o ile w przypadku pływania, dobra widoczność ma duże znaczenie, o tyle na saunie – nie jest ona tak potrzebna.

Podsumowując, w kwestii soczewki a basen – szkła nie mogą mieć kontaktu z wodą. Alternatywą są okulary do pływania korekcyjne. Soczewki doskonale sprawdzają się na co dzień, zarówno osobom pracującym, jak i uczącym się. Jedyne, o czym musisz pamiętać – to dopasowanie odpowiednich soczewek do wady wzroku. W tej kwestii najlepiej poradzić się specjalisty, który dzięki stosownej wiedzy, wybierze najlepsze z dostępnych szkieł.

Stoisz przed wyborem soczewek? Z pewnością pomogą Ci w tym specjaliści z Family Optic!

Strona główna
Ulubione
Koszyk