O firmie Blog

Soczewki kontaktowe - fakty i mity

8.06.2022

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybieraną metodą ukierunkowaną na korekcję wzroku i nie tylko. Jednak często nawet sami użytkownicy mają mylne przekonanie na temat ich użytkowania. Chcemy obalić najczęstsze mity na temat soczewek kontaktowych.

W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach

MIT

Soczewki kontaktowe są dostępne na rynku już wiele lat, ale nadal na ich temat krąży wiele mitów. Jednym z nich jest ten, że okulary korekcyjne w przeciwieństwie do soczewek kontaktowych powstrzymują postępującą wadę wzroku. Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce, a okulary znajdują się w odległości 1-2 cm. Z tego powodu soczewki zapewniają lepszą jakość widzenia: szersze pole widzenia i lepsze pole obwodowe. 

Ponadto soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zsuwają się ani też nie tłuką podczas aktywności fizycznych. Soczewki kontaktowe są dużo bardziej komfortowe w użytkowaniu niż okulary. Mogą być zarówno miękkie lub twarde, doskonale zastąpią okulary noszone przez krótkowidzów, jak i dalekowidzów

Warto wspomnieć też o tym, że noszenie soczewek kontaktowych umożliwia też zmianę koloru oczu. Większość dostępnych na rynku szkieł kontaktowych to miękkie soczewki, które są elastyczne i dobrze utrzymują wilgoć. Mają też właściwości hydrofilowe, ponieważ posiadają zdolność wiązania wody (dzięki temu przez cały czas są bardzo miękkie).

Konstrukcja i materiał, z którego zrobione są miękkie soczewki kontaktowe, umożliwia ich dopasowanie do unikalnego kształtu gałki oka. Odpowiednia pielęgnacja soczewek pozwoli cieszyć się komfortem ich użytkowania przez długi okres czasu.

Zobacz również: Jeśli robisz zeza, to może ci tak zostać?

Soczewki kontaktowe wymagają czasochłonnej pielęgnacji

MIT

W przeszłości pielęgnacja soczewek kontaktowych była skomplikowana. Obecnie na rynku dostępne są soczewki jednodniowe, które nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji. Z kolei do pielęgnacji soczewek, które wymagają systematycznej wymiany, należy stosować wielofunkcyjne płyny. Do częstych infekcji oka może dojść tylko w przypadku nieprzestrzegania zasad higieny. Do prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych potrzebujesz od 1 do 3 minut dziennie.

Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do infekcji oczu

MIT

Szkła kontaktowe same w sobie nie powodują żadnych infekcji. Może do niej jedynie doprowadzić sam użytkownik poprzez niewłaściwe ich używanie i nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Do niedotlenienia rogówki może dojść w wyniku zaniedbań ze strony użytkownika (spanie w soczewkach, niewłaściwa pielęgnacja, nieprzestrzeganie terminu wymiany soczewek). 

Zatem do tego typu problemów może prowadzić tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Przestrzegaj zaleceń specjalistów, aby zadbać o zdrowie oczu.

Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną

MIT

W przypadku noszenia soczewek korekcyjnych nie jest możliwe, aby soczewka przemieściła się poza obszar gałki ocznej. Soczewka kontaktowa może znajdować się tylko na przedniej części gałki, a jeśli ulegnie przemieszczeniu, może ewentualnie znaleźć się pod powieką. Oko wyposażone jest w barierę ochronną pokrywającą przednią część gałki ocznej, która nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się poza gałkę oczną. 

Niektórzy sądzą, że przy nagłych ruchach soczewki wypadną z oczu. Dzięki szczególnej budowie anatomicznej oka jest to niemożliwe. W związku z tym w soczewkach kontaktowych można z powodzeniem uprawiać różnego typu spoty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową, zależy przede wszystkim od średnicy soczewki. Miękkie soczewki bardzo rzadko wypadają. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy model został nieprawidłowo dobrany. Aby dobrać właściwe soczewki kontaktowe, najlepiej udać się do specjalisty, który będzie miał fachową i merytoryczną wiedzę.

Sprawdź także: 10 mitów dotyczących soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać

MIT

Temat soczewek kontaktowych budzi wiele wątpliwości. Warto więc weryfikować wiedzę i stawiać na wiarygodne źródła. Niektóre informacje dotyczące soczewek kontaktowych są po prostu nieprawdziwe. Wiele osób sądzi, że soczewki kontaktowe nie pozwalają oczom oddychać. Nic bardziej mylnego! Wszystkie dostępne obecnie soczewki, szczególnie te wykonane z materiałów silikonowo-hydrożelowych zapewniają właściwą ilość tlenu docierającego do rogówki. Do niedotlenienia rogówki może dojść wyłącznie w wyniku zaniedbań ze strony użytkownika tj. nieprzestrzegania terminu wymiany soczewek, niewłaściwej pielęgnacji lub spania w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone. Aby móc cieszyć się zdrowymi i dobrze natlenionymi oczami należy przestrzegać zaleceń specjalisty.

Nie wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe

FAKT

Nie wszyscy mogą zamienić okulary na soczewki. Do przeciwwskazań odnośnie noszenia soczewek kontaktowych należą: jednooczność, znieczulenie rogówki, zapalenie spojówek, zespół suchego oka. Około 5-7 procent ludzi na całym świecie nie może nosić soczewek kontaktowych. Czasami mamy do czynienia z okresowymi przeciwwskazaniami do noszenia kontaktów, czyli alergie, infekcje, zapalenia lub podrażnienia oka, zaawansowana cukrzyca, ciężkie zaburzenia hormonalne czy stany obniżonej odporności. Niekiedy założenie soczewek kontaktowych może być niemożliwe ze względu na zażywanie pewnych leków, w tym niekiedy pigułek antykoncepcyjnych.

Mając astygmatyzm, można nosić soczewki

FAKT

W przeszłości soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w innowacyjnych wersjach materiałowych. Jednak obecnie astygmatyzm nie jest barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Obecnie soczewki dla pacjentów z astygmatyzmem dostępne są w szerokim zakresie mocy korekcyjnej i z powodzeniem można je stosować w trybie jednodniowym, miesięcznym czy też rocznym.

Soczewki kontaktowe mogą nosić również osoby bez wad wzroku

FAKT

Kolorowe soczewki może nosić każdy, niezależnie od tego czy posiada wadę wzroku, czy też nie. Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w wersjach korygujących wady wzroku, jak i w wersji mocy zerowej (plano). W przypadku ich użytkowania należy przestrzegać jednak tych samych zasad, jak w przypadku soczewek korekcyjnych: systematycznie wymieniać soczewki, stosować się do podstawowych zasad pielęgnacji.

Polecamy również: Czego nie wolno robić w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe nie są drogie

FAKT

Koszt soczewek porównywalny jest do zakupu okularów. W zależności od tego, jaki rodzaj soczewek wybieramy i jak często chcemy je wymieniać, koszt porównywalny jest do ceny, jaką płacimy za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Nie jest to wygórowana cena za komfort i wygodę, jaką gwarantują nam soczewki kontaktowe.

Nosząc soczewki kontaktowe, trzeba zrezygnować z makijażu

MIT

Jednym z często powtarzanych błędnie przekonań jest to, że nosząc soczewki kontaktowe, należy zrezygnować z makijażu. Nie jest to prawda. Można korzystać z makijażu, ale trzeba pamiętać o poprawnej kolejność: zakładanie soczewek kontaktowych, a następnie makijaż i analogicznie: zdejmowanie soczewek, później demakijaż. W przypadku stosowania aerozoli (np. lakieru do włosów) należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek.

Osoba w każdym wieku może nosić soczewki kontaktowe

FAKT

To prawda, nie ma granicy dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić zarówno niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. Soczewki kontaktowe stanowią wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych. Osoby w każdym wieku mogą cieszyć się korzyściami związanymi z użytkowaniem soczewek kontaktowych. Jedynym ograniczeniem jest istnienie przeciwwskazań do ich noszenia: jednooczność, znieczulenie rogówki, zapalenie spojówek, zespół suchego oka.

Soczewki kontaktowe to bardzo wygodne rozwiązanie, które stanowi doskonałą alternatywę do okularów. Często jednak wiedza na ich temat jest niepełna i pochodzi z niesprawdzonych źródeł. Mamy nadzieję, że fakty i mity, które przedstawiliśmy, pomogą Wam zweryfikować informacje na temat soczewek kontaktowych.


Strona główna
Ulubione
Koszyk