Blog

10 mitów dotyczących soczewek kontaktowych

8.06.2022

Soczewki kontaktowe są popularne już od wielu lat, lecz wciąż krąży wiele mitów na ich temat. Postaramy się obalić te błędne przekonania i pokazać, jak naprawdę działają soczewki, które są świetną alternatywą dla okularów.

1. W soczewkach kontaktowych będę widział gorzej, aniżeli
w okularach

Wiele osób przekonało się do noszenia soczewek kontaktowych. Jednak wciąż niektórzy boją się, że soczewki kontaktowe nie są aż tak skuteczne.
W rzeczywistości soczewki zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Dzięki nim można zyskać szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe — bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz. 

Ponadto soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, dzięki czemu nie zsuwają się ani też nie tłuką podczas aktywności fizycznych. Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce, natomiast szkła okularów znajdują się w odległości około 1-2 cm od niej.

2. Soczewki powodują uczucie suchości oka i są szkodliwe

Faktem jest, że hydrożelowe soczewki starszej generacji słabiej przepuszczały tlen do rogówki, a w konsekwencji oko bywało przez nie podrażnione. Obecnie stosuje się nowoczesne soczewki kontaktowe, które zostały stworzone z materiałów hydrożelowo-silikonowych. Mają one bardzo dobre właściwości przepuszczania tlenu. 

Do niedotlenienia rogówki może dojść wyłącznie w wyniku zaniedbać ze strony użytkownika, czyli nieprzestrzegania terminu wymiany soczewek, niewłaściwej pielęgnacji lub podczas spania w soczewkach. Aby móc cieszyć się zdrowymi i dotlenionymi oczami, przestrzegaj zaleceń specjalistów. Soczewki doskonale przepuszczają tlen i utrzymują nawilżenie, ale pod warunkiem ich poprawnego użytkowania.

3. Noszenie soczewek kontaktowych może skutkować częstymi infekcjami oka

Soczewki kontaktowe nie powodują zakażeń pod warunkiem, że będziesz o nie odpowiednio dbać. Pielęgnacja soczewek jest jednym z niezwykle ważnych elementów – dzięki temu unikniesz infekcji oka. Do tego typu problemów prowadzić może nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Stosuj się więc do zaleceń specjalisty i regularnie je czyść, a także systematycznie wymieniaj na nowe. 

Infekcje wywołują osady organiczne, takie jak lipidy i białka znajdujące się w filmie łzowym. Są one pożywką dla różnych bakterii. Warto poświęcić więcej uwagi pielęgnacji soczewek, ponieważ pozwoli to na wyeliminowanie ryzyka zakażenia.

4. Noszenie soczewek kontaktowych prowadzi do częstych infekcji oka

Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Do tego typu problemów prowadzić może tylko nieprzestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Bezwzględnie stosuj się do zaleceń specjalisty i regularnie czyść szkła.

Ważne jest też, aby systematycznie wymieniać soczewki na nowe. Spada wtedy prawdopodobieństwo odłożenia się osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym, stanowiących pożywkę dla bakterii. Prawidłowa dezynfekcja soczewek, dokładne ich czyszczenie i regularna wymiana na nowe zgodnie z zaleceniami pozwoli na wyeliminowanie ryzyka infekcji.

5. Podczas noszenia soczewek kontaktowych należy zrezygnować z makijażu oczu

Zrobienie makijażu podczas użytkowania soczewek nie jest problemem. Musisz zadbać jednak o czystość szkieł. Przed ich włożeniem i zdjęciem dokładnie umyj ręce, najlepiej pozbawionym detergentów mydłem. Zwróć też uwagę na odpowiednią kolejność. Podstawa zasada nakładania makijażu dla użytkowników szkieł kontaktowych brzmi: najpierw soczewki, dopiero później makijaż

Korzystaj z produktów hipoalergicznych, beztłuszczowych, które nie podrażniają oczu. Unikaj podkładów na bazie kremu, sztucznych rzęs i mocnych produktów do demakijażu. Niektóre kosmetyki mogą powodować infekcje oczu, takie jak obrzęk, podrażnienie czy zaczerwienie. Wówczas zrezygnuj zarówno z soczewek, jak i makijażu, dopóki problem nie ustąpi. 

Podczas użytkowania soczewek nie używaj również lakieru do włosów, który może podrażnić oczy. Jeśli jednak nie chcesz z niego zrezygnować, przed użyciem preparatu zamknij oczy. Zmycie makijażu jest też bardzo istotne, dlatego też zaopatrz się w odpowiednie produkty.

6. Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest czasochłonna

W pielęgnację soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych trzeba włożyć trochę pracy. Jednak sprowadza się ona tylko do kilku chwil — wyciągnięcia soczewek, przemycia ich płynem i umieszczenia w pojemniczku. Najmniej pielęgnacji wymagają soczewki jednodniowe: po całym dniu wyrzuca się je, a na drugi dzień zakłada nową parę. Jednodniowe soczewki są idealne zarówno dla osób, które cenią sobie wygodę jak i dla tych, które z soczewek chcą korzystać sporadycznie, np. przy uprawianiu sportu.

7. Osoby z astygmatyzmem nie mogą nosić soczewek kontaktowych

Obecnie osoby z astygmatyzmem bez problemu mogą nosić soczewki kontaktowe. Tego typu wady wzroku nie są przeszkodą, a najlepszą opcją w przypadku astygmatyków będą soczewki toryczne.

8. Soczewka może dostać się za gałkę oczną, a zakładanie soczewki boli i jest nieprzyjemne

Lęk przed włożeniem sobie czegoś do oka jest jak najbardziej naturalny. Sam proces nie jest szczególnie nieprzyjemny i można się do niego łatwo przyzwyczaić. Warto wspomnieć, że fizycznie nie jest możliwe przesunięcie się soczewki w kierunku tyłu gałki ocznej. Jeśli zakładanie soczewek kontaktowych jest dla Ciebie czymś nowym i boisz się tego procesu, poproś o pomoc specjalistę, który wszystko Ci wyjaśni.

9. Szkła kontaktowe to bardzo duży wydatek

W przeszłości soczewki kontaktowe były rzeczywiście dość kosztowną inwestycją. Obecnie dostępne są innowacyjne technologie produkcji soczewek, a ich cena jest bardzo przystępna. W związku z tym soczewki kontaktowe są świetną alternatywą do tradycyjnych okularów.

10. Kolorowe soczewki kontaktowe mogą nosić tylko osoby z wadami wzroku

Tak naprawdę kolorowymi soczewkami może cieszyć się każdy, niezależnie czy posiadasz wadę wzroku, czy też nie. Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są zarówno w wersji korygującej wady wzroku, jak i mocy zerowej. Soczewki kolorowe również powinny być dopasowane przez specjalistę. 

Z kolei wybór odpowiedniego koloru to kwestia indywidualnych preferencji.
W sprzedaży znajdziesz zarówno soczewki podkreślające, jak i pogłębiające naturalny kolor – nie są widoczne, a jedynie dodają oczom blasku. Są też dostępne szkła, których celem jest nadanie odpowiedniej barwy, a w efekcie oczy wydają się niezwykle wyraziste. Wypróbuj kilka rozwiązań i zaopatrz się w idealny model dla Ciebie. W przypadku kolorowych soczewek bezwzględnie przestrzegaj zasad pielęgnacji, tak, jak podczas noszenia soczewek korekcyjnych.

Soczewki kontaktowe – czy warto?

Temat soczewek kontaktowych często budzi wiele wątpliwości. Chcieliśmy obalić najpopularniejsze mity i pokazać, że wiele wad wzroku można korygować właśnie za pomocą soczewek kontaktowych, które są idealną alternatywą dla okularów. Wiele osób błędnie myśli, że soczewki powodują podrażnienia i są trudne w użytkowaniu. W praktyce okazuje się, że to doskonałe rozwiązanie, które służy do korekcji wad wzroku.


Strona główna
Ulubione
Koszyk