Blog

Płyn do soczewek - jaki wybrać?

30.01.2023

Użytkownicy soczewek kontaktowych bardzo często się zastanawiają jaki płyn do soczewek wybrać. Płynów do soczewek jest bardzo wiele i to jaki wybierzemy może mieć ogromny wpływ na komfort użytkowania soczewek kontaktowych. Zatem jaki płyn będzie dla Ciebie najlepszy?

Czym są płyny do soczewek kontaktowych?

Szacuje się, że większa część użytkowników soczewek kontaktowych na świecie stosuje soczewki z wydłużonym okresem wymiany. Soczewki używane dłużej niż jeden dzień są narażone na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Użytkownik musi zadbać o prawidłową czystość soczewek przed każdym ich założeniem. Zaniedbywanie tej czynności może prowadzić do komplikacji takich jak podrażnienia czy choroby oczu, których efektem może być nawet utrata wzroku. Do pielęgnacji soczewek kontaktowych z okresem wymiany dłuższym niż jeden dzień, czyli soczewek dwutygodniowych oraz miesięcznych niezbędny jest płyn. Płyny do soczewek to produkty, których używa się do czyszczenia , dezynfekcji oraz do przechowywania soczewek w pudełeczku. Soczewki kontaktowe dzielimy na różne typy, a zatem naturalnym jest, że do różnych typów soczewek kontaktowych potrzebne będą różne rodzaje płynów. Wyróżniamy następujące rodzaje roztworów używanych do pielęgnacji soczewek kontaktowych:

  • płyn wielofunkcyjny,
  • płyn oksydacyjny,
  • roztwór soli fizjologicznej,
  • płyn do czyszczenia soczewek (tzw. daily cleaner),
  • płyn usuwający osady białkowe,
  • płyn przeznaczony do soczewek sztywnych (RGP).

Wybór odpowiedniego płynu pielęgnacyjnego jest zatem bardzo istotną kwestią przy doborze soczewek kontaktowych. Dodatkowo, powyżej wymienione rodzaje płynów do soczewek jedynie kategoryzują dostępne produkty. W każdej kategorii można spotkać się z wieloma produktami różnych marek, z różnym składem. Płyn do soczewek, podobnie jak same soczewki, powinien być zatem dopasowany indywidualnie do użytkownika. Podczas wizyty w salonie optycznym można natrafić na różnych producentów płynów do soczewek, takich jak:

  • See L'Eau,
  • Alcon,
  • CooperVision,
  • Bausch & Lomb,
  • Johnson & Johnson Acuvue.

Cechy charakterystyczne płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Zdecydowanie najpopularniejsze płyny, to płyny wielofunkcyjne służą one do kompleksowej pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych. Mogą być używane do czyszczenia, płukania, dezynfekcji, nawilżania oraz przechowywania soczewek kontaktowych w pudełeczku. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość płynów wielofunkcyjnych w opakowaniu posiada także pudełeczko, co jest dużym ułatwieniem. Prawidłowa procedura używania płynu wielofunkcyjnego:

  • Soczewkę należy wyczyścić - w tym celu należy umieścić ją w zagłębieniu dłoni, zalać odrobiną płynu, a następnie delikatnie wyczyścić ją pocierając palcem. W ten sposób powinniśmy wyczyścić soczewkę z ewentualnych osadów białkowych. Następnie soczewki należy przepłukać, również za pomocą płynu pielęgnacyjnego.
  • Soczewki wyczyszczone można wstawić do pudełeczka wypełnionego płynem wielofunkcyjnym i przechować soczewki na noc. Większość płynów pozwala na przechowywanie soczewek dłużej niż przez jedną noc, aczkolwiek należy pamiętać, że nie wydłuża to ich przydatności.

Podczas użytkowania płynu wielofunkcyjnego należy pamiętać, że świeżego płynu nie należy mieszać z już zużytym. Zużyty płyn należy wylać, a pudełeczko przepłukać świeżą porcją płynu - nigdy wodą! Pudełeczko po przepłukaniu trzeba opróżnić i odstawić do góry dnem do wyschnięcia na kawałku ręcznika papierowego.

Drugim popularnym rodzajem płynów są płyny oksydacyjne, zawierające nadtlenek wodoru. Płyny te również czyszczą, dezynfekują oraz pozwalają na przechowywanie soczewek kontaktowych. Podstawową różnicą jest sposób użytkowania takiego płynu. Każdy płyn posiada w zestawie specjalne pudełeczko, wyposażone w jony srebra, które poza przechowywaniem służy do neutralizacji płynu. Po wstawieniu soczewek kontaktowych do pudełeczka należy zalać je płynem, a następnie odczekać 4-6 godzin (zależnie od płynu). Taki proces gwarantuje dokładną dezynfekcję oraz czystość soczewek kontaktowych. Niestety, procesu nie można przerwać i gdy już odstawimy soczewki i płyn, należy odczekać czas niezbędny do neutralizacji roztworu. Zbyt szybkie zakładanie soczewek będzie skutkowało pieczeniem, szczypaniem oraz zaczerwienieniem. Z tego samego powodu należy wystrzegać się płukania soczewek kontaktowych płynem oksydacyjnym.

Roztwór soli fizjologicznej może służyć jedynie jako sposób do płukania soczewek kontaktowych, natomiast nie posiada on żadnych właściwości czyszczących lub nawilżających.

Płyny usuwające osady białkowe oraz płyny do pielęgnacji soczewek sztywnych stanowią grupę produktów używanych do pielęgnacji soczewek RGP. Są to często specjalistyczne soczewki przeznaczone dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą używać soczewek kontaktowych miękkich. Soczewki te są dużo bardziej narażone na osady białkowe, co wymaga zastosowania odpowiedniego roztworu, który pozwoli na prawidłowe czyszczenie takich soczewek.

Jaki płyn wybrać?

Dla większości użytkowników soczewek miękkich w pełni bezpiecznym i wystarczającym rozwiązaniem będzie wielofunkcyjny płyn. Jest on najbardziej praktyczny, odpowiedni do wszystkich rodzajów miękkich soczewek kontaktowych oraz zazwyczaj zachowujący przydatność przez 3 do 6 miesięcy po otwarciu, więc wystarcza na długo. Przykładowe płyny wielofunkcyjne to: See L'Eau Synergy, Alcon OptiFree, CooperVision Biotrue, Bausch & Lomb Renu.

W przypadku uczulenia na którykolwiek składnik płynu wielofunkcyjnego, możemy zdecydować się na płyn oksydacyjny. Wiele płynów wielofunkcyjnych posiada w swoim składzie konserwanty, które dla wielu pacjentów są uciążliwe. Podczas korzystania z tego rodzaju płynu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż nieprawidłowe stosowanie może być ryzykowne dla zdrowia oczu. Przykładowe płyny oksydacyjne to: Alcon AoSept, Bausch & Lomb EasySept, CooperVision Refine.

Dla osób korzystających ze specjalistycznych soczewek sztywnych przydatne będą płyny przeznaczone do tego typu soczewek. Standardowe płyny wielofunkcyjne mogą nie zapewnić całkowitej czystości i dezynfekcji takich soczewek. Można też stosować płyny oksydacyjne. Przykładowe płyny do soczewek sztywnych gazoprzepuszczalnych: Bausch & Lomb Boston, See L'Eau GP Cleaner.

Dopasowanie odpowiedniego płynu do soczewek może być równie wymagające co dobór samych soczewek kontaktowych. Najlepiej w tym celu zdać się na specjalistę, ale warto mieć świadomość na temat tego jak szeroki jest to rynek i jak wiele jest dostępnych opcji.

Płyny do soczewek:

 Placeholder

Autor: Krystian Prymuła

optometrysta NO20221 Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku optometria. Od 2015 roku związany z branżą optyczną, gdzie już w 2018 roku zaczął zbierać doświadczenie jako optometrysta. Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych oraz badaniach zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji. Swoją wiedzę poszerza poprzez szkolenia dedykowane dla specjalistów oraz uczestnictwo w międzynarodowych konferencjach z zakresu optometrii. Charakteryzuje go bardzo dobry kontakt z pacjentem i indywidualne podejście do każdego.
Strona główna
Ulubione
Koszyk