Blog

O czym świadczą krzywe okulary?

31.08.2022

Krzywe okulary to problem, z którym borykają się prawie wszystkie osoby mające wadę wzroku. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie tego rodzaju uszkodzeń, a także ich późniejszą naprawę. Sprawdź, jak pielęgnować swoje okulary! 

Spis treści:
1. Krzywe okulary – możliwe przyczyny
2. Skrzywione okulary – czy można je naprawić?
3. Krzywe okulary – czy prostowanie okularów jest możliwe?
4. Krzywe okulary – o czym trzeba pamiętać? 

Krzywe okulary – możliwe przyczyny 

Krzywe okulary to ogromne utrapienie. Spadają z nosa, są niewygodne i niekomfortowe. W wielu przypadkach jednak utrudnienie to wynika z nieprawidłowego noszenia, zakładania oraz pielęgnacji. 

Warto poznać najczęstsze błędy, aby móc uniknąć ich w codziennym noszeniu oprawek. 

Sprawdź także: Jak powinny leżeć okulary? Praktyczne wskazówki

Zakładanie okularów jedną ręką

Podczas kupowania pierwszych okularów, pracownicy salonu optycznego, a także optometryści tłumaczą, jak powinno się poprawnie zakładać i zdejmować okulary. W tym przypadku kluczowa jest symetria. 

Zarówno podczas zakładania, jak i zdejmowania okularów, należy korzystać z obu dłoni. Dzięki temu żaden zausznik nie będzie nadmiernie odgięty, co w efekcie mogłoby prowadzić do trwałego wygięcia oprawek. 

Nieprawidłowe czyszczenie

Prawidłowa pielęgnacja okularów pozwala na dłuższe zachowanie ich sprawności oraz nienagannego wyglądu. Zarówno oprawki, jak i szkła należy regularnie czyścić. Proces ten musi być skuteczny, lecz jednocześnie delikatny. 

Nie należy wycierać okularów brzegiem koszulki, wyginać oprawek, żeby sięgnąć do mankietu. Jeżeli będziesz stosować profesjonalne środki myjące oraz delikatne szmatki, możesz na długi czas zachować sprawność zarówno szkieł, jak i oprawek. 

Co jakiś czas warto skorzystać z dostępnej w salonach optycznych możliwości skorzystania z myjki wyposażonej w profesjonalne płyny. Dzięki temu będzie można uniknąć szybkiego zniszczenia kluczowych elementów oprawek. 

Regularne dbanie o higienę części metalowych znajdujących się w okularach, a także zauszników i nosków, pozwoli dłużej cieszyć się prostymi oprawkami, które pewnie leżą na nosie. 

Nieostrożne noszenie okularów 

Prostowanie okularów to działanie, które wykonuje się w ostateczności. Może ono przedłużyć życie oprawkom, tak aby pacjent mógł jak najdłużej cieszyć się posiadanym modelem. Niemniej jednak w trakcie noszenia należy traktować okulary w taki sposób, aby prostowanie nie było konieczne. 

Nieprawidłowe przechowywanie okularów korekcyjnych 

Krzywe okulary mogą być skutkiem zarówno nieprawidłowej eksploatacji oprawki, jak i nieodpowiedzialnego przechowywania. Okulary należy odkładać na noc, na czas kąpieli bądź innych sytuacji, które mogłyby spowodować ich ewentualne uszkodzenie. Ważne, aby pozostawić je w bezpiecznym i widocznym miejscu.

Wiele osób kładzie okulary na kanapie lub fotelu, co w efekcie prowadzi do licznych mechanicznych uszkodzeń. Również podczas noszenia okularów warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Nie należy wrzucać ich luzem do torby lub plecaka, nawet jeśli pozornie leżą na wierzchu lub w kieszonce. 

Okulary należy zawsze przenosić w dopasowanym futerale. Dzięki temu można mieć pewność, że po wyjęciu z opakowania będą w nienaruszonym stanie. 

Intensywna eksploatacja 

Skrzywione okulary mogą być również naturalnym skutkiem intensywnej, wieloletniej eksploatacji. Wiele osób posiadających wadę wzroku (zarówno krótkowzroczność, jak i nadwzroczność) ma ją w pełni ustabilizowaną. W takich sytuacjach można nie odczuwać potrzeby regularnej wymiany szkieł lub oprawek, podobnie jak przy wyjątkowo dobrze dobranych okularach. 

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że nawet prawidłowo noszone okulary po pewnym czasie mogą się wygiąć. Wynika to zarówno z ograniczonej trwałości materiałów, jak i ilości powtarzanych naprężeń podczas sytuacji, w których okulary zostały założone lub zdjęte. 

Nieodpowiednio dobrane oprawki do kształtu twarzy 

Wiele osób zastanawia się, dlaczego po kilku miesiącach lub tygodniach okulary krzywo leżą. Może być to spowodowane rozszerzeniem się zauszników. W sytuacji, gdy oprawki są dość wąskie, a twarz nawet odrobinę szersza, okulary będą się rozginać. 

W zależności od typu oprawki, to rozgięcie może obejmować zawiasy, które można dokręcić lub wymienić na nowe, lecz może obejmować także metalowe lub pękające po jakimś czasie plastikowe elementy. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Skrzywione okulary – czy można je naprawić? 

Choć obecnie większość osób wyrzuca uszkodzone przedmioty, zamiast je naprawić, warto pamiętać o tym, że punkty zajmujące się naprawą nadal funkcjonują. Masz problem z okularami? Przyjdź do salonu Family Optic – postaramy się je naprawić.  

Zepsute bądź wygięte okulary uniemożliwiają wyraźne widzenie. W sytuacji nagłej, gdy nie ma możliwości natychmiastowej wymiany na nowe, taka naprawa pozwala nadal normalnie funkcjonować, prowadzić samochód lub chodzić do szkoły. 

Klejenie oprawek plastikowych 

Obecnie uszkodzone oprawki plastikowe zwykle się wyrzuca. Niemniej jednak czasem istnieje możliwość naprawy tego typu okularów. Jedyną opcją, którą można brać pod uwagę, jest sklejenie. 

Można wykonać je zarówno samodzielne, jak i profesjonalne. Tego typu rozwiązanie nie zagwarantuje jednak dużej trwałości i, tak czy inaczej, konieczne będzie wykonanie nowych okularów. 

Lutowanie metalowych okularów korekcyjnych 

W przeciwieństwie do okularów wykonanych z tworzywa sztucznego, oprawki metalowe naprawia się dość często i ze stosunkowo dobrym efektem. W tym przypadku istnieje możliwość zlutowania takich oprawek. 

W zależności od koloru okularów można skorzystać z materiałów odpowiednio dopasowanych, tak aby dodane elementy nadmiernie się nie odznaczały. Taką naprawę zawsze delikatnie widać, lecz jest to świetne rozwiązanie w przypadku zniszczenia okularów niezbędnych do codziennego życia, a także w sytuacjach awaryjnych, gdy nie ma się możliwości szybkiego kupienia nowych okularów

Wymiana zerwanej żyłki 

Wygięcie okularów może skutkować nie tylko pęknięciem oprawki lub wyłamaniem zawiasu trzymającego zauszniki, ale także pęknięciem żyłki podtrzymującej szkło. W takiej sytuacji z pomocą specjalisty można wymienić ją na nową i ponownie umieścić szkło. To dość prosta naprawa, która powinna być całkowicie skuteczna w większości przypadków. 

Usunięcie zanieczyszczeń w myjce ultradźwiękowej 

Prostowanie okularów w przypadku niektórych modeli może być wykonywane regularnie. Zwłaszcza w przypadku często zdejmowanych okularów do czytania czy specyficznych połączeń lekkich oprawek z mocnymi szkłami. 

W przypadku takich napraw warto poprosić o dokładne umycie okularów w profesjonalnej myjce ultradźwiękowej. Dzięki temu wszystkie zanieczyszczenia zakłócające pracę zawiasów czy nosków zostaną usunięte. Dodatkowo szkła również otrzymają drugie życie. 

Wymiana uszkodzonych nosków

W sytuacji, gdy okulary krzywo leżą na nosie, należy przede wszystkim szukać przyczyny. Nie zawsze musi być to usterka wymagająca dużej naprawy. Czasem problem leży w źle zamontowanych lub zużytych noskach. 

W takiej sytuacji należy je wymienić i wyregulować. To bardzo mały koszt, a komfort patrzenia wzrasta natychmiastowo. 

Regulacja zauszników 

Gdy pacjent zgłasza, że okulary krzywo leżą na nosie, w wielu przypadkach konieczna jest regulacja zauszników. Dzięki temu poprawia się zarówno komfort noszenia, ponieważ nie uciskają za uszami, jak i lepiej trzymają się na nosie. 

Tego rodzaju zabieg opiera się zwykle na podgrzaniu zauszników wykonanych z tworzywa i ręcznym wyprofilowaniu. W skrajnie awaryjnych sytuacjach można próbować wykonać takie wyrównanie samodzielnie, przy pomocy ciepłego nawiewu suszarki. 

Skręcenie rozgiętej oprawy okularowej 

Skrzywione okulary mogą wynikać także z rozgiętej oprawki. W przypadku okularów metalowych lub mających delikatne zawiasy tego rodzaju usterka może pojawić się niezależnie od prawidłowej pielęgnacji. 

Gdy okulary krzywo leżą, a wykluczone zostały niedopasowane noski i zauszniki, należy z pomocą niewielkiego śrubokręta docisnąć mocowania. Dzięki temu całe oprawki ponownie się usztywnią i powinny leżeć równo i stabilnie. 

Polecamy również: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Krzywe okulary – czy prostowanie okularów jest możliwe?

Naprawa okularów w sytuacji, gdy źle leżą na nosie, oprawki są wykrzywione lub niewygodne zwykle, jest możliwa. Okulary to produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tysięcy osób, dlatego komfort ich noszenia musi być maksymalnie wysoki. 

Naprawianie oprawek

Jeżeli decydujesz się na naprawę oprawek, masz się do dyspozycji zarówno dogięcie wszelkich elastycznych części, jak i lepsze skręcenie elementów ruchomych. W wielu przypadkach konieczne może okazać się wstawienie części zamiennych lub zastosowanie kleju czy specjalnych preparatów do zlutowania. W sytuacjach awaryjnych taka naprawa potrafi ogromnie pomóc. 

Wymiana szkieł 

W przypadku gdy oprawki są sprawne, lecz jakość widzenia się pogarsza bądź komfort patrzenia spada, należy skonsultować ze specjalistą obecne noszone szkła. Nie zawsze musi to oznaczać pogłębianie się wady wzroku. 

Czasem konieczność wymiany szkieł powoduje ich mechaniczne uszkodzenie. Może być to zarówno skutek nieprawidłowej eksploatacji, jak i wypadku losowego. Wówczas na powierzchni soczewek możemy zaobserwować rysy. Bardzo często okulary mają uszkodzone również powłoki, takie jak warstwy antyrefleksyjne. 

Części zamienne 

Naprawa okularów może obejmować nie tylko wyprostowanie oprawek, czy wymianę szkieł na nowe. Czasem niektóre usterki wymagają zastosowania części zamiennych. Mogą być to zarówno nowe śrubki czy noski, jak i zauszniki. 

Czasem pacjenci decydują się na wymianę całych frontów okularów. Tego typu naprawy przeprowadzać w profesjonalnych salonach optycznych. Pracują tam specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu naprawią Twoje oprawki i pomogą Ci odzyskać komfort noszenia okularów. 

Krzywe okulary – o czym trzeba pamiętać? 

Wygięte okulary to powszechny problem. Może wynikać zarówno ze zdarzeń losowych, jak i z nieprawidłowej eksploatacji. Niemniej jednak jeżeli nosisz okulary, dbaj o nie zarówno podczas noszenia, jak i sytuacjach, gdy trzeba je przechowywać lub przenosić. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że takie oprawki będą mogły dłużej służyć Ci w pełnej sprawności. 

Jeśli szukasz odpowiednich, wysokiej jakości oprawek do okularów korekcyjnych, zapoznaj się z ofertą Family Optic. Znajdziesz tam zarówno produkty odporne na standardową eksploatację, jak i usługi związane z eliminowaniem drobnych usterek. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk