.jpg)
Krople nawilżające powinny być przede wszystkim dopasowane indywidualnie do naszych dolegliwości. Inne preparaty sprawdzą się dla użytkowników soczewek kontaktowych, a inne dla tych skarżących się na zaczerwienienie, pieczenie czy podrażnienie oczu.
SPIS TREŚCI:
W jakich sytuacjach sięgać po krople nawilżające?
Na co zwracać uwagę wybierając krople do oczu?
Jak prawidłowo zakroplić oczy?
Podsumowanie.
W jakich sytuacjach sięgać po krople nawilżające?
Problem suchych oczu dotyczy coraz większej liczby osób. Wiąże się to przede wszystkim z trybem pracy. Naturalnie powierzchnia oka nawilżana jest podczas mrugania, gdzie powieki rozprowadzają po rogówce film łzowy. Jednak podczas pracy przed monitorem częstotliwość mrugania znacznie spada, a oczy pod koniec dnia są nie tylko wysuszone, ale również zmęczone i zaczerwienione. W takich sytuacjach oprócz odpowiedniej higieny pracy i częstych przerw od wpatrywania się w monitor sprawdzą się nawilżające krople do oczu bez recepty.
Z suchym okiem zmagają się również osoby, które mają problem z warstwą lipidową filmu łzowego, której zadaniem jest utrzymanie łez na powierzchni oka. Za wytwarzanie warstwy tłuszczowej odpowiadają tzw. gruczoły Meiboma znajdujące się w powiekach - górnej i dolnej. Jednym z objawów dysfunkcji gruczołów Meiboma jest uczucie suchości oka, ciała obcego, ale również nieprawidłowa wydzielina na brzegach powiek. W takiej sytuacji sprawdzą się krople nawilżające w formie żelowej, bardziej gęstej, która pomoże utrzymać łzy na powierzchni oka i będzie zapobiegać ich odparowywaniu. Przykładem takich kropli są AloeVera, które zawierają 0.3% stężenie hialuronianu sodu i nie mają konserwantów w składzie. W przypadku dysfunkcji gruczołów konieczna jest również odpowiednia higiena brzegów powiek. Brzegi powiek należy codziennie czyścić specjalnym preparatem np. płynem Dermoxoft, można używać również przeznaczonych do tego chusteczek.
Wpływ na jakość łez mają również niekorzystne warunki zewnętrzne takie jak praca w zakurzonych, zadymionych, klimatyzowanych pomieszczeniach, czy w wysokiej temperaturze. Wszystko to destabilizuje warstwy filmu łzowego i może powodować podrażnienia na powierzchni oka.
Często problem z powierzchnią oka potęguje noszenie soczewek kontaktowych. Soczewka kontaktowa rozdziela film łzowy na dwie warstwy - przed i za-soczewkowy, co może powodować zaczerwienienie oczu, czy uczucie piasku pod powiekami. Użytkownicy miękkich soczewek kontaktowych powinni zadbać o odpowiednie nawilżenie oka, szczególnie jeśli pracują w soczewkach przed monitorem.
Na co zwracać uwagę wybierając krople nawilżające do oczu?
Przede wszystkim warto zastanowić się nad przeznaczeniem kropli. Jeśli przyczyną dolegliwości jest długotrwała praca przy komputerze można samemu wybrać odpowiednie krople, które zniwelują lub zmniejszą objawy. Najczęściej wybierane są tzw. "sztuczne łzy", czyli preparaty o konsystencji łez, w których główną substancją czynną jest hialuronian sodu, będący ich naturalnym składnikiem. Jednym z takich produktów są krople MoistureDrops, które idealnie sprawdzą się dla osób pracujących przed ekranem monitora lub w pomieszczeniach klimatyzowanych. Mogą być stosowane z soczewkami kontaktowymi i bezpiecznie używane przez 60 dni od otwarcia opakowania.
Jeśli jednak dolegliwości są poważniejsze: obejmują nieprawidłową ropną wydzielinę i nasilają się z każdym dniem konieczne może być podanie kropli z antybiotykiem. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem okulistą.
Wybierając krople nawilżające należy zwrócić uwagę na częstość ich stosowania. Przy użytkowaniu codziennym można wybrać dobre krople nawilżające bez konserwantów, które będą ważne zazwyczaj 30 dni od otwarcia. Warto po otworzeniu kropli do oczu zapisać na opakowaniu datę otwarcia. Jeśli stosujesz krople tylko przez kilka dni lub sporadycznie lepiej sprawdzą się tzw. minimsy, czyli krople w jednorazowych dawkach. Często mają lepszy skład i są dobrze tolerowane przez alergików, pozwalają na zakroplenie oka bez otwierania całości kropli. Coraz większą popularność zyskują nowoczesne technologie ABAK, COMOD czy OSD, które umożliwiają zastosowanie butelki wielodawkowej bez użycia konserwantów. Jeśli chcesz przetestować takie rozwiązanie wybierz krople Hyabak, Hylo-COMOD, czy Thealoz Duo.
Preparaty, które są ważne pół roku, a nawet rok po otwarciu opakowania zazwyczaj zawierają konserwanty (chlorek benzalkoniowy), które mogą dodatkowo podrażniać powierzchnię oka. Kropli z konserwantami powinni unikać szczególnie alergicy i osoby noszące soczewki kontaktowe. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zwracać uwagę na skład kropli, bowiem nie wszystkie z nich można stosować bezpośrednio na soczewki.
U osób zmagających się z dysfunkcją gruczołów Meiboma, lub cierpiących na tzw. płaczące suche oko ochronę powierzchni oka zapewnią krople żelowe np. See L'Eau AloeVera Drops, które oprócz dużego stężenia hialurionianu sodu (0,3%) zawierają również aloes działający regenerująco i łagodząco na powierzchnię gałki ocznej.
Nawilżające krople do oczu powlekają powierzchnię gałki ocznej i w związku z tym mogą wpływać na wchłanianie leków podawanych do oczu. W takiej sytuacji należy poradzić się specjalisty (optometrysty lub lekarza okulisty) co do wspomagania się kroplami nawilżającymi. Przed użyciem warto zapoznać się ze składem kropli i ustalić w jakiej kolejności aplikować leki, aby mogły w pełni skutecznie zadziałać.
Oprócz wyżej wymienionych aspektów takich jak częstość stosowania, forma podania czy substancje nawilżające zawarte w kroplach warto zwrócić uwagę również na inne składniki preparatu takie jak:
ektoina, która zmniejsza stany zapalne i chroni przed negatywnym wpływem alergenów, łagodzi podrażnienia, sprawdzi się również podczas noszenia soczewek kontaktowych. Przykładem, kropli z ektoiną jest Ektin.
dekspantenol, który łagodzi podrażnienia i wiąże wodę, a co za tym idzie przyspiesza proces regeneracji nabłonka rogówki, ma działanie kojące i regenerujące. Krople do oczu zawierające dekspantenol to np. Bepanthen Eye lub DexoftyalUD.
trehaloza, czyli dwucukier zbudowany z podjednostek glukozy. Zapewnia ochronę komórek nabłonka rogówki w momencie dużego odwodnienia i przesuszenia, przykładem kropli z trehalozą jest Thealoz Duo.
Jak prawidłowo zakroplić oczy?
Przede wszystkim pamiętaj, aby zachować sterylną końcówkę dozownika - nie powinna mieć kontaktu ani z okiem, ani z palcami. Zawsze przed podaniem kropli nawilżających dokładnie umyj ręce. Jedną ręką odchyl dolną powiekę, a głowę odchyl do tyłu. Krople podawaj do worka spojówkowego do zewnętrznego kącika oka (od strony skroni). Zakraplając preparat w wewnętrzny kącik, spłynie on kanalikami łzowymi do nosa i nie utrzyma się wystarczająco długo na powierzchni oka. Bezpośrednio po podaniu kropli zamknij oczy i postaraj się przez chwilę nie mrugać, możesz również ucisnąć wewnętrzny kącik, by utrzymać krople na powierzchni oka. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe krople nawilżające możesz nanosić również na wklęsłą część soczewki przed jej założeniem, lub bezpośrednio na oko podczas użytkowania soczewek kontaktowych.
Podsumowanie
Nawilżające krople do oczu stanowią natychmiastową pomoc dla suchych oczu, niwelują uczucie ciała obcego i łagodzą objawy suchego oka. Zastanawiając się jaki preparat wybrać najlepiej kierować się zawartością środków konserwujących (im mniej tym lepiej), datą ważności po otwarciu, wygodą i łatwością w aplikacji (różne systemy zakraplania). Aby mieć pewność, że wybieramy najlepsze krople do oczu należy skonsultować swoje objawy z optometrystą. Na wizycie w gabinecie specjalista będzie mógł ocenić jakość filmu łzowego (zdiagnozować zespół suchego oka), sprawdzić stan przedniego odcinka oka i biorąc pod uwagę zgłaszane objawy zarekomenduje produkt, który będzie najbardziej odpowiedni i zapewni regenerację powierzchni oka. W gabinetach Family Optic specjaliści zajmują się oceną przedniego odcinka, a na wizytę możesz umówić się przez stronę internetową.
Bibliografia:
A. M. Ambroziak "Stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów Akademii Powierzchni Oka", Ophtha Therapy.
K.Sujak, D. Rajchel, A. Szyczewski "Efektywność działania kropli nawilżających w łagodzeniu objawów dyskomfortu u użytkowników soczewek kontaktowych." Optyka