Blog

Jakie okulary na rower? Praktyczne wskazówki

4.08.2022

Jakie okulary na rower wybrać? To dylemat każdego początkującego kolarza. Okulary na rower przydają się nie tylko w słoneczny dzień. Co więcej, wiele cyklistów nosi je także wieczorem. Okulary na rower chronią oczy przed pędem wiatru oraz owadami. Warto wziąć pod uwagę wiele czynników, kiedy wybierasz okulary na rower. Jakie? Czytaj dalej.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto ubierać okulary na rower?
  2. Jakie okulary na rower sprawdzą się najlepiej? Na to zwróć uwagę!
  3. Okulary na rower. Jakie? Propozycje Family Optic
  4. Jakie okulary na rower wieczorem, a jakie w dzień? 
  5. Jakie okulary na rower szosowy, miejski i krosowy? Już wiesz! 

Dlaczego warto ubierać okulary na rower?

Okulary na rower mają spełniać kilka zadań. Przede wszystkim mają za zadanie ochronić oczy przed wiatrem oraz drobinkami, które mogą uderzać w oko z zawrotną prędkością podczas jazdy. Niewielki paproch czy nadlatująca mucha mogą spowodować poważne uszkodzenie struktur oka, wybić Cię z rytmu jazdy i nawet doprowadzić do upadku. Dlatego właśnie wiele rowerzystów decyduje się na zakładanie okularów na rower także podczas wieczornej jazdy, nawet kiedy słońce już nie oślepia. 

Okulary przeciwsłoneczne na rower to także ochrona przed rażącym słońcem oraz szkodliwym promieniowaniem UV. Przy zakupie okularów na rower do jazdy w ciągu dnia, rozważ dodatkowe parametry, które mogą chronić przed światłem odbitym i rozproszonym, takie jak polaryzacja czy antyrefleksy. Ważny będzie także kolor szkieł w oprawkach. 

Sprawdź również: Duet idealny - okulary progresywne i okulary biurowe

Okulary na rower przydają się także osobom z wadami wzroku. Zapewnia to komfort i bezpieczeństwo jazdy na rowerze szosowym, miejskim czy krosowym. Warto rozważyć zamówienie specjalnie wyprofilowanych okularów na rower z soczewkami korekcyjnymi. Dzięki temu będziesz właściwie rozpoznawać obiekty na drodze i możesz uniknąć poważnego wypadku. Choć wielu rowerzystów z wadami wzroku decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych oraz okularów na rower z neutralnymi, zerowymi szkłami.

Jakie okulary na rower sprawdzą się najlepiej? Na to zwróć uwagę!

Chcesz kupić okulary na rower? Jakie wybrać? Zanim podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na kilka parametrów, które powinny posiadać. Chodzi tu o coś znacznie więcej niż dobranie ich kolorystycznie do rysów twarzy czy strojów na rower. 

Okulary na rower powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Traktuj je jako akcesorium sportowe – muszą one pomagać Ci w aktywności sportowej. Przy doborze okularów na rower weź pod uwagę kilka aspektów. 

1. Komfort

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy okulary na rower są wygodne. Nie powinny gnieść za uszami czy w okolicy noska. Niektóre modele pozwalają na regulację i wymienianie tych elementów, dzięki czemu możesz idealnie dopasować je do kształtu Twojej twarzy.

Nie powinny także zbyt ściśle przylegać do policzków, aby podczas jazdy nie parowały Ci soczewki. Oprawki okularów na rower nie mogą być zbyt szerokie, aby nie spadały podczas jazdy, ani zbyt wąskie, by nie sprawiały dyskomfortu. 

2. Opływowy kształt i panoramiczne soczewki

Jakie okulary na rower szosowy wybrać? Przede wszystkim takie o szerokim polu widzenia. Tu z pomocą przychodzą okulary o opływowym kształcie, których soczewki pokrywają całe pole widzenia, nawet peryferyjnego. Częstym wyborem cyklistów szosowych są okulary z soczewkami panoramicznymi. W czasie jazdy na szosówce kolarz ma mocno pochyloną do przodu pozycję. Klasyczne grube oprawki mogłyby przesłaniać pełen obraz. 

Inaczej sprawa ma się z rowerzystami, którzy jeżdżą głównie po mieście lub też wybierają rower MTB. Choć okulary panoramiczne sprawdzą się zawsze, możesz postawić również na soczewki klasyczne. Dobrze jednak, aby nie miały zbyt grubych oprawek. 

3. Polaryzacja

Soczewki okularów mogą posiadać polaryzację. Co to takiego? To filtr, dzięki któremu niwelowany jest odblask oraz światło rozproszone. W okularach z polaryzacją nie będzie razić Cię słońce odbite w kałuży czy w białych liniach na szosie. Polaryzacja ma ogromne zalety, zwłaszcza w okularach sportowych. Dzięki niej możesz zachować bezpieczeństwo jazdy. I to nie tylko w wyjątkowo słoneczny dzień. 

4. Antyrefleks

Oślepiać może Cię nie tylko światło odbite od powierzchni gładkich na drodze. Dyskomfort czasem sprawia także refleks samej soczewki. Niektóre szkła okularów przeciwsłonecznych pokryte są specjalną powłoką antyrefleksyjną. Dzięki temu światło nie odbija się od samej soczewki i masz pewność, że nic nie rozproszy Twojej koncentracji podczas jazdy. A to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy osiągasz dużą prędkość na trasie, tak przy jeździe na rowerze MTB, jak i na szosówce. 

5. Filtr przeciwsłoneczny

Kiedy przebywasz na zewnątrz działa na Ciebie szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Ekspozycja oka na słońce jest dość niebezpieczna – może powodować czasowy dyskomfort (spowodowany poparzeniem spojówki czy rogówki) lub przyczynić się do rozwoju poważniejszych schorzeń oka (np. nowotworów czy chorób siatkówki). Światło ultrafioletowe dzieli się na trzy rodzaje w zależności od długości fali:

  • UVC (100-280nm) - ten rodzaj światła jest pochłaniany przez warstwę ozonową atmosfery,
  • UVB (280-315nm) - do ziemi dociera około 5% tego promieniowania. Odpowiada m.in. za poparzenia skórne, opaleniznę czy proces starzenia się skóry (jest bardziej niebezpieczne od promieniowania UVA),
  • UVA (315-400nm) - aż 95% tego promieniowania dociera do powierzchni ziemi. Odpowiada za fotostarzenie się skóry.

Dlatego warto chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z odpowiednim filtrem UV. Optycy zalecają, aby soczewki zawierały filtr UV 400 - zapewni on całkowitą ochronę przed słońcem. 

Polecane okulary przeciwsłoneczne:

6. Jasność szkieł, czyli kategoria filtra 0-4

Filtra przeciwsłonecznego nie należy mylić z kategorią filtra, czyli tak naprawdę zaciemnieniem szkieł. Skala 0-4 określa, ile światła przepuszczają okulary. To niezwykle ważny parametr w przypadku okularów na rower. Warto dobierać je nie tylko do pory dnia, w jakiej jedziesz, ale i rodzaju trasy. Jakie okulary na rower wieczorem, a jakie rano? Zapoznaj się z tą systematyką. 

  • Kategoria 0 – przepuszczają 80-100% światła dziennego, co oznacza, że są zupełnie przezroczyste lub tylko lekko przyciemnione. To odpowiednie okulary do jazdy wieczorem. Mają za zadanie chronić głównie przed piaskiem i owadami. 

  • Kategoria 1 – przepuszczają 43-80% światła, nadają się do jazdy w pochmurny dzień, ale również podczas jazdy rowerem MTB po zacienionych lasach,

  • Kategoria 2 – przepuszczają 18-43%, możesz nosić je w słoneczny dzień na zacienionych trasach lub przy zmierzchu, 

  • Kategoria 3 – przepuszczają 8-18% i stanowią najczęściej stosowane rozwiązanie; są idealne do jazdy po mieście lub na rowerze szosowym w jasny, słoneczny dzień,

  • Kategoria 4 – przepuszczają 3-8% światła dziennego, czyli powodują niemal całkowite zaciemnienie; takie rozwiązanie sprawdza się w bardzo ostrym słońcu, np. w wysokich górach. W okularach tej kategorii nie można prowadzić auta.

7. Kolor szkieł

Nie tylko stopień zaciemnienia, ale i kolor szkieł odgrywa znaczącą rolę w doborze okularów na rower. Najpopularniejszym rozwiązaniem będą soczewki szare – nie przekłamują obrazu i polecane są m.in. do jazdy. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na drodze. Do jazdy po lesie wybrać możesz soczewki fioletowe – dobrze widać w nich w otoczeniu zieleni, obiekty na zielonym tle wydają się wyraźniejsze. 

Wieczorem warto założyć okulary ze szkłami o barwie żółtej. Po zmierzchu żółty kolor soczewek poprawia kontrast w polu widzenia. Okulary niebieskie najlepiej sprawdzają się przy zachmurzonym niebie. Uniwersalnym rozwiązaniem są okulary brązowe, które zwiększają głębię ostrości i dają oczom odpocząć, weź jednak pod uwagę, że zmieniają postrzeganie barw i ocieplają obraz.

8. Korekcja

Kiedy inwestujesz w okulary na rower, zastanów się, czy nie chcesz skorzystać z wprawienia w oprawki szkieł korekcyjnych. Poprawi to Twój komfort uprawiania sportu i zapewni bezpieczeństwo na drodze. 

9. Wentylacja

Ma ogromne znaczenie zwłaszcza w upalny dzień. Chodzi tu o to, czy okulary ściśle przylegają do twarzy, czy zostawiają odrobinę miejsca na oddech i wymianę powietrza. Doświadczeni rowerzyści podkreślają, że przy wysokiej temperaturze i znacznym wysiłku, okulary bez wentylacji nie sprawdzają się. 

10. Barwienie gradalne

Do jazdy na rowerze możesz wybrać szkła gradalne. Co to oznacza? Że soczewki są ciemniejsze u góry, a jaśniejsze na dole. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. podczas jazdy na rowerze z nawigacją. Dzięki jaśniejszej dolnej części szkła będziesz mógł wygodnie obserwować trasę, a słońce nie będzie Cię oślepiać.

Dowiedz się więcej: Okulary progresywne, jak wybrać ?

Okulary na rower. Jakie? Propozycje Family Optic

Jakie okulary na rower wybrać? Biorąc pod uwagę te parametry, przygotowaliśmy dla Ciebie listę 7 modeli okularów, które sprawdzą się podczas jazdy na rowerze w różnych warunkach. 

1. ICON i918 kolor 041/24p

Okulary opływowy kształt, dzięki czemu zwiększa się pole widzenia. Kolor soczewki to opalizujący czerwony, który łagodzi naturalne, ostre światło słoneczne. Najlepiej sprawdzą się przy jeździe na rowerze MTB. 

2. ICON i941 kolor 005/424

To klasyczne okulary rowerowe. Mają sferyczne szkła. Brak oprawy na dole zwiększa zakres widzenia. Kolor soczewek nadaje się do jazdy w słońcu oraz w pochmurny dzień. Sprawdzą się w jeździe po szosie. 

3. ICON i941 kolor 041/424

To model niemal identyczny, jak jego poprzednik na tej liście. Różnią się kolorem oprawek. 

4. ICON i941 kolor 006/623

Niebieskie okulary ICON doskonale sprawdzą się podczas jazdy po szosie w pochmurny dzień. Możesz też włożyć je do jazdy na MTB po lesie. 

5. ICON i942 kolor 040/521

Ten model okularów sprawdzi się podczas wieczornej wycieczki na rower. Soczewki barwione są na odcień pomarańczowy i są dość jasne. Dzięki temu ochronisz oczy przed owadami i piaskiem, a jakość widzenia będzie niezaburzona. 

6. Oakley FLAK XS 9005 kolor 08

Czarne okulary Oakley to typowy model rowerowy. Szary kolor szkieł zapewnia optymalne warunki jazdy. Okulary mają polaryzację oraz stosowny filtr UV. 

7.Oakley SLIVER 9262 kolor 10

Podczas jazdy na rowerze po mieście lub na rowerze MTB po lesie sprawdzić mogą się prostokątne okulary Oakley Sliver. Soczewki są lekko wyprofilowane do owalu twarzy, dzięki temu dobrze przylegają. Szkła pokryte są filtrem UV oraz mają polaryzację.

Jakie okulary na rower wieczorem, a jakie w dzień? 

O tym, jak dopasować okulary na rower do pory dnia powinny zadecydować 2 parametry: kolor szkieł oraz jasność soczewek. Na wieczór wybieraj okulary jasne z kategorii 0 lub 1. Najlepiej sprawdzą się szkła białe, beżowe lub żółte. 

Przy mocnym słońcu w ciągu dnia zdecydowanie lepiej sprawdzą się okulary z kategorii 2 lub 3. Wtedy będziesz mieć pewność, że słońce nie oślepi Cię podczas jazdy w samo południe. Zdecydowanie najbezpieczniejszym wyborem koloru soczewek do jazdy na rowerze w dzień będzie odcień szary. 

Przeczytaj również: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Jakie okulary na rower szosowy, miejski i krosowy? Już wiesz! 

Wybór okularów na rower to kwestia tak samo ważna, jak dobranie odpowiedniego obuwia czy odzieży sportowej. Okulary zapewniają Ci nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo na trasie. Zanim kupisz okulary, zastanów się, jak, gdzie i na czym będziesz jeździł: na rowerze szosowym, MTB czy miejskiej spacerówce. Jak widzisz, nawet kolor soczewek ma tu ogromne znaczenie. Profesjonalne okulary na rower znajdziesz w Family Optic.


Strona główna
Ulubione
Koszyk