Blog

Jakie okulary dla krótkowidza? Praktyczne wskazówki

30.08.2022

Jeśli jesteś krótkowidzem i musisz kupić okulary, czeka Cię niełatwe zadanie. Wybór jest naprawdę duży, trzeba więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Jakie okulary dla krótkowidza wybrać? Jakie będą najlepsze? Podpowiadamy, jak dokonać dobrego wyboru!

Spis treści:
1. Jakie okulary dla krótkowidza – na co zwrócić uwagę?
2. Jakie okulary dla krótkowidza będą najlepsze?
3. Jakie okulary dla krótkowidza – o czym trzeba pamiętać?
4. Jakie okulary dla krótkowidza? Podsumowanie

Jakie okulary dla krótkowidza – na co zwrócić uwagę?

Biegniesz w pośpiechu na przystanek i nie możesz z daleka odczytać numeru autobusu? A może już w szkole konieczne było siedzenie w pierwszej ławce, aby móc odczytać to, co nauczycielka napisała na tablicy? Jeśli występują u Ciebie tego typu problemy, oznacza to, że cierpisz na krótkowzroczność. I wiesz doskonale, jak trudno funkcjonuje się z tą wadą wzroku, zwłaszcza gdy jest ona naprawdę duża. 

Do korekcji krótkowzroczności służą okulary bądź sferyczne soczewki kontaktowe. Podczas doboru okularów warto wiedzieć, jakie szkła dla krótkowidza zapewnią poprawne widzenie i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Na czym polega krótkowzroczność? 

Krótkowzroczność, nazywana inaczej miopią, to powszechna wada wzroku, często rozwijająca się już w okresie dzieciństwa. Objawia się ona nieprawidłowym widzeniem przedmiotów, które znajdują się daleko od nas. Osoby cierpiące na krótkowzroczność z daleka widzą więc niewyraźnie, obraz jest rozmazany i zamglony. 

Przyczynę tych problemów stanowi zbyt duża moc układu optycznego oka – powoduje ona, że promienie świetlne wpadające przez rogówkę do gałki ocznej są skupiane przed siatkówką zamiast na niej. Mechanizm ten decyduje o tym, jakie szkła dla krótkowidza będą odpowiednie. Ich zadaniem jest bowiem wydłużenie ogniskowej soczewki oka. Dzięki temu punkt skupienia promieni świetlnych przesunie się w stronę siatkówki i tym samym obraz powstanie we właściwym miejscu. 

Warto pamiętać, że krótkowzroczność może występować jednocześnie z innymi zaburzeniami widzenia, takimi jak astygmatyzm. Dlatego też nie decyduj o mocy okularów na własną rękę. Odpowiedź na pytanie, jakie okulary dla krótkowidza będą odpowiednie, zna tylko specjalista – optometrysta lub lekarz okulista.

Okulary dla krótkowidza – plus czy minus?

„Nosisz plusy czy minusy?” – to pytanie usłyszała z pewnością choć raz każda osoba posiadająca okulary. To pytanie w rzeczywistości oznacza to, czy jesteś krótkowidzem, czy dalekowidzem. Warto podkreślić, że wspomniane plusy i minusy dotyczą jednostki miary, która opisuje moc szkieł. 

Do korygowania miopii służą okulary o ujemnych mocach optycznych. Dlatego też na pytanie o to, jakie szkła dla krótkowidza będą właściwe, istnieje tylko jedna odpowiedź – tę wadę wzroku korygują okulary „minusy”, czyli takie, które posiadają soczewki rozpraszające (wklęsło-wypukłe). 

To podstawowa kwestia, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy dobieraniu okularów. Na szczęście, jeśli oddasz się w ręce specjalisty, możesz mieć o to spokojną głowę. To w zakresie jego kompetencji leży prawidłowe dobranie szkieł dla pacjenta, po wcześniejszym wykonaniu wszystkich niezbędnych badań. Ty z kolei możesz skupić się na estetycznych walorach oprawek.

Polecamy także: Okulary progresywne, jak wybrać ?

Jakie okulary dla krótkowidza będą najlepsze?

Każde oprawki, w których czujesz się wspaniale i wyjątkowo, będą dla Ciebie idealne! Być może ta odpowiedź brzmi banalnie. Wiemy jednak doskonale, że to podstawa gwarantująca zadowolenie z zakupu na długi czas. 

Klienci z miopią bardzo często pytają pracowników salonów optycznych o to, jakie okulary dla krótkowidza najlepiej wybrać. Doświadczeni doradcy doskonale wiedzą, że kluczowe kwestie przy doborze oprawek to kształt twarzy oraz kolor oczu i włosów. To jednak nie wszystko. Aktualna moda okularowa też się liczy! Dlatego też poniżej zwracamy uwagę na kilka najciekawszych modeli oprawek, wpisujących się w obecnie panujące trendy. 

Polecane oprawy korekcyjne:

Klasyka i minimalizm – trend, który się nie starzeje

W modzie okularowej może dziać się naprawdę wiele, ale jedno jest pewne – klasyczne i minimalistyczne oprawki zawsze będą trendy. Jeśli to Twój styl lub też ze względu na miejsce pracy nie możesz sobie pozwolić na niesztampowe czy zwariowane oprawki, klasyka – pozornie nudna – będzie miała Ci wiele do zaoferowania. 

Cienkie ramki, standardowe kształty oraz stonowane kolory to wybór, który zawsze się obroni. Polecamy tę propozycję – Ray-Ban 1970V. Delikatny kolor i subtelne ramki z pewnością nie przytłoczą Twojej urody.

Retro, ach, to Ty!

W tym roku bardzo dużą popularnością w salonach optycznych cieszą się oprawki okularowe w stylu retro. Jeśli więc nie masz pomysłu, jakie okulary dla krótkowidza wybrać, zachęcamy do spojrzenia łaskawym okiem na oprawy w stylu nawiązującym do minionych lat. 

Takie okulary są niezwykle stylowe. Dodają charakteru stylizacji i czynią ją intrygującą. Zdecydowanie przyciągają spojrzenia i pięknie otwierają oczy, unosząc optycznie ich kąciki ku górze. Chętnie wybierany model to bardzo kobiece „kocie oko”. Model Dolce & Gabbana 1308 to bezbłędne połączenie zadziornego kształtu, klasycznej czerni oraz szlachetnego złota.

Oversize nie tylko w garderobie

Nie, to nie pomyłka. Rozmiar oversize rozgościł się w naszych szafach, z sukcesem zamieszkał także na półkach w salonach optycznych. I jak się okazuje, ma sporo zwolenników. Właśnie dlatego widok osób noszących okulary, które sprawiają wrażenie za dużych w stosunku do twarzy, nie jest niczym niezwykłym. 

Skoro wiesz już, jakie szkła dla krótkowidza są zalecane, może oprawisz je w ramki tego rodzaju? Często wybieranym modelem wpisującym się w trend oversize są aviatory, nazywane inaczej pilotkami. Możesz mieć pewność – w takich okularach na pewno nie pozostaniesz niezauważony! Przekonasz się o tym, sięgając po oprawki sygnowane nazwiskiem Davida Beckhama – klasyczne aviatory w ponadczasowym kolorze srebra.

A może polubisz się z geometrią?

Kolejny, chętnie wybierany obecnie trend w modzie okularowej, to oprawki w geometrycznych kształtach. Najczęściej chodzi tu o okulary w kształcie sześciokąta lub ośmiokąta. Być może podczas rozważania tego, jakie okulary wybrać, nawet przez moment nie brałeś pod uwagę tego typu oprawek. Nie da się ukryć, że są one bardzo wyraziste i odważne, a nawet trochę ekstrawaganckie. 

Jeśli jednak lubisz bawić się modą i chcesz spróbować czegoś zwariowanego, oprawki geometryczne to dobry sposób na postawienie pierwszego kroku na tej drodze. Na początek nie musisz przecież wybierać ośmiokątów w bardzo grubych oprawach, które przyciągałyby wzrok wszystkich mijających Cię ludzi. Model Polaroid PLD D433 to bardzo ciekawy kształt i klasyczna czerń uzupełniona subtelnym złotym akcentem.

Jakie okulary dla krótkowidza – o czym trzeba pamiętać?

W natłoku informacji dotyczących rodzajów szkieł czy aktualnych trendów okularowych musi znaleźć się miejsce na jeszcze kilka istotnych wskazówek. O czym więc należy pamiętać podczas rozważania tego, jakie okulary dla krótkowidza okażą się najlepszym wyborem? 

Wykonanie ma znaczenie

Na to, jak długo będą Ci służyć wybrane okulary, ogromny wpływ ma jakość ich wykonania. Mamy tutaj na myśli zarówno materiał, z którego zrobione są oprawki, jak i komfort ich użytkowania. Zastanów się zatem, czy wolisz okulary wykonane z plastiku, czy może nieco cięższe metalowe – każde z nich mają oczywiście swoje wady i zalety. 

W chwili, gdy będziesz przymierzać oprawki, zwróć też uwagę na to, jak układają się na Twojej twarzy. Bez względu na to, jakie okulary dla krótkowidza ostatecznie wybierzesz, nie mogą one zsuwać Ci się z nosa przy pochylaniu i uwierać Cię za uszami. 

Na koniec warto jeszcze pobawić się w skrupulatnego kontrolera jakości i sprawdzić, czy zauszniki składają się bezproblemowo i czy nic przy tym nie trzeszczy. Choć teraz mogą to być dla Ciebie niewiele znaczące drobnostki, to jednak przy codziennym używaniu okularów ewentualne niedociągnięcia będą Cię niepotrzebnie frustrować. 

Eksperci pracujący w salonach optycznych podkreślają, że wszystkie te elementy są istotne, aby klient był naprawdę zadowolony z zakupów i wybrał dla siebie idealny produkt.

Ochrona wzroku to priorytet

Bardzo istotna kwestia, o której powie Ci specjalista, to zapewnienie maksymalnej ochrony wzroku. Codzienna praca przed komputerem oraz korzystanie ze smartfonów mocno obciąża wzrok – urządzenia te emitują bowiem światło niebieskie negatywnie wpływające na oczy. 

Optometryści zwracają uwagę na to, jak ważne jest uświadomienie klientom zdolności światła niebieskiego do docierania do komórek siatkówki. Może to doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej. Osobom chcącym temu zapobiec z pomocą przychodzi filtr światła niebieskiego. Można wyposażyć w niego szkła Twoich okularów i tym samym zneutralizować działanie szkodliwych promieni. 

Jeśli chcesz, by ochrona wzroku była kompletna, zdecyduj się także na powłokę antyrefleksyjną. Dzięki niej odbicie światła od powierzchni soczewki zostaje zminimalizowane. W efekcie komfort widzenia znacznie się zwiększa, ponieważ nie będą Cię rozpraszać świetlne refleksy, które mogą pojawić się na soczewce okularowej. 

Polecamy także: Parametry soczewek kontaktowych

Jakie okulary dla krótkowidza? Podsumowanie

Mocno wierzymy, że artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i zawarte w nim praktyczne wskazówki ułatwią Ci dokonanie zakupowych wyborów. Wiesz już, jakie szkła dla krótkowidza są odpowiednie. Zawsze będą to okulary „minusy”, czyli te o ujemnych mocach optycznych. 

Pamiętaj, że tylko fachowe badanie wzroku wykonane przez specjalistę i jego pomoc w doborze szkieł jest gwarancją prawidłowej korekcji wady wzroku. Z kolei od pracowników salonów optycznych otrzymasz cenne wsparcie przy wyborze oprawek idealnie pasujących do Twojej twarzy. 

Zachęcamy, abyś przy podejmowaniu decyzji zainspirował się obecnie panującymi trendami w modzie okularowej. Nie zapominaj przy tym, jak istotne są detale dotyczące nowych okularów – wygoda noszenia, dobra jakość wykonania, dodatkowa ochrona wzroku. 

W salonach Family Optic znajdziesz wiele modeli oprawek, spośród których z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model. Ponadto wykonamy dla Ciebie szkła korekcyjne dostosowane do Twojej wady wzroku.

Strona główna
Ulubione
Koszyk