Blog

Dwukolorowe oczy – czym jest heterochromia i czy należy się jej obawiać?

4.08.2022

Co to jest heterochromia i czy dwukolorowe oczy to zjawisko, które może okazać się groźne bądź wymaga leczenia? W artykule omawiamy różnobarwność tęczówki – wyjaśnimy jej najczęstsze przyczyny, przedstawimy ciekawostki oraz rozwiejemy wątpliwości o tym, jakie są rodzaje heterochromii. 

Spis treści:
1. Czym jest heterochromia? Definicja i przykłady
2. Heterochromia – rodzaje

3. Czy heterochromia jest groźna?

4. Heterochromia – oczy wyjątkowe, które przyciągają spojrzenia

Czym jest heterochromia? Definicja i przykłady

Z pewnością spotkałeś się z czymś takim, jak dwa kolory oczu u zwierząt – jest to nierzadki widok zwłaszcza u kotów. Niektóre rasy, takie jak Turkish Angora i Japanese Bobtail, mają kolory oczu całkowicie od siebie różne. To zjawisko nosi swoją oficjalną nazwę, która brzmi heterochromia (bądź heterochromia iridum) i często występuje również u ludzi. Szacuje się, że nawet 1% ludzkości może pochwalić się różnobarwnością tęczówki. Co ciekawe, jak wykazały badania przeprowadzone jakiś czas temu w Australii, heterochromia zwykle dotyczy kobiet.

Co to heterochromia z naukowego punktu widzenia? To wrodzona wada, która polega na różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka lub na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w różnych obszarach tęczówki jednego oka. Parafrazując – posiadacze heterochromii mogą mieć np. jedno oko zielone, a drugie brązowe, lub to samo oko mieniące się kilkoma barwami w różnych proporcjach.

Sprawdź również: 10 sposobów, jak dbać o oczy

Rozpoznanie heterochromii nie jest zatem trudne – wystarczy spojrzeć komuś w oczy, aby szybko zauważyć odmienne kolory. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach heterochromia jest mylona ze znamieniem tęczówki. Główną różnicą między nimi jest to, że znamię zazwyczaj jest koloru brązowego i ma okrągły kształt. Co ważne, może być ono złośliwe, dlatego jeśli zauważysz je w swoim oku, udaj się po poradę lekarza. 

Inny popularny błąd to utożsamianie heterochromii z anizokorią, jak miało to miejsce np. w przypadku Davida Bowiego. Anizokoria jedynie daje wrażenie dwóch różnych kolorów oczu. W rzeczywistości zróżnicowanie dotyczy wyłącznie nierównej wielkości źrenic, co może spowodować, że jedno oko będzie wyglądało na ciemniejsze od drugiego, jednak ich kolor w rzeczywistości będzie ten sam.

A skąd bierze się to zjawisko? Jak już wspominaliśmy, jest to dolegliwość genetyczna, z którą przychodzi się na świat. Różnobarwność tęczówki nie jest widoczna od razu – najczęściej noworodki, których dotyczy heterochromia, mają oczy w odcieniach błękitu. Kolor oczu zmienia się z jaśniejszych na ciemniejsze w ciągu pierwszego roku życia, przy czym najwięcej zmian zachodzi między 3 a 6 miesiącem życia. Zmiany te są zależne od unerwienia adrenergicznego. W okolicach 3-4 roku życia ilość barwnika stabilizuje się, a oko przyjmuje swój ostateczny kolor. Niebieskie oczy wyróżniają się niewielką ilością melaniny, z kolei brązowe – są w nią bogate.

Dwukolorowość oczu najczęściej występuje samoistnie. Zdarza się jednak, że jest to objaw innych chorób, np.

piebaldyzmu (któremu towarzyszą także plamy na skórze, pojedyncze jasne pasmo włosów),

zespołu Waardenburga (plamy bielacze na skórze, niedosłuch czuciowo-nerwowy, jasne pasmo włosów),

zespołu nietrzymania barwnika (zmiany skórne),

zespołu Hornera (m.in. wolne rozszerzanie źrenicy, zapadnięcie gałki ocznej do oczodołu),

zespołu Sturge’a-Webera (tzw. plamy typu czerwonego wina),

zespołu Parry’ego-Romberga (atrofia tkanek miękkich i twardych połowy twarzy).

W skrajnych przypadkach heterochromia może być następstwem choroby przebytej przed narodzeniem bądź urazu, którego płód doznał, przebywając w macicy.

Dwa różne kolory oczu to przypadek średnio 1 na 100 osób. W przeszłości osoby o dwukolorowych oczach uznawane były za tajemniczych przybyszów z innego świata – dziś widok dwukolorowej tęczówki nie jest już tak dziwny. Heterochromię można dostrzec u wielu znanych osób ze świata muzyki, kina czy polityki. Należą do nich m.in. aktorki Mila Kunis, Kate Bosworth, Alice Eve, Olivia Wilde i Jane Seymour, czy aktorzy Christopher Walken, Benedict Cumberbatch oraz Simon Pegg.

Polecane soczewki kolorowe:

Heterochromia – rodzaje

Skoro już wiesz, czym jest heterochromia, wyjdźmy nieco dalej poza jej definicje i naukowe objaśnienia przyczyn. Ważne są również rodzaje heterochromii.

Wyróżnia się trzy rodzaje heterochromii:

całkowita (heterochromia iridis),

● segmentowa/częściowa/sektorowa heterochromia (heterochromia iridium),

heterochromia centralna.

Pierwsza z nich, czyli całkowita, oznacza, że jedna tęczówka jest innego koloru niż druga. Na przykład, Twoje prawe oko może być niebieskie, a lewe – zielone lub brązowe. Co ciekawe, dwoje „niedopasowanych” kolorystycznie oczu to najrzadziej występujący rodzaj heterochromii u człowieka, jednak dość częsty u pewnej rasy psów. Mamy na myśli oczywiście husky syberyjskiego – średnio co szósty z nich ma całkowitą heterochromię, zwykle występującą w postaci jednego ciemnobrązowego oka i drugiego lodowato niebieskiego.

W drugim przypadku, czyli heterochromii częściowej, różne części tej samej tęczówki mają odmienne kolory. Dwukolorowe oczy mają wówczas niepowtarzalny wzór – trudno będzie znaleźć dwa przypadki heterochromii sektorowej, wyglądające dokładnie tak samo. Jedna osoba może mieć oko w połowie zielone i w połowie brązowe, a inna – niemalże w całości niebieskie z maleńką plamką w kolorze orzecha laskowego. Kolor wtórny może wyglądać jak cienki plasterek w jednym oku i zająć nawet dwie trzecie tęczówki w innym oku. Heterochromia sektorowa pojawia się najczęściej, gdy mowa o wielobarwności tęczówki. Może wystąpić w jednym lub obu oczach.

Z kolei heterochromia centralna jest wtedy, gdy zewnętrzny pierścień Twojej tęczówki ma inną barwę niż reszta. Wewnętrzny odcień nie tworzy idealnego koła, natomiast wygląda niczym maleńkie, ogniste „fajerwerki”, zwykle w złotych i orzechowych odcieniach. Centralna heterochromia zazwyczaj dotyczy obu oczu.

Czy heterochromia jest groźna?

Na początku artykułu, gdy wyjaśnialiśmy, co to jest heterochromia oczu, w definicji pojawiło się słowo „wada”. Czy oczy różnego koloru na pewno można jednak uznać za coś negatywnego? A może wprost przeciwnie – są unikatowe i wyróżniają ich posiadacza?

Otóż różne kolory oczu, jeśli są dolegliwością wrodzoną, nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia czy osłabiać wzroku, np. wraz z wiekiem. Osoby, które je posiadają, powinny jednak pamiętać o regularnej, częstej wizycie u lekarza okulisty i badaniu wzroku. Heterochromii nie można jednak wyleczyć – jeśli dwukolorowe oczy są zbyt uciążliwe ze względu na estetykę, opcją może być np. noszenie jednokolorowych soczewek.

Polecamy także: Jak dobrać idealny kolor soczewek kontaktowych?

Heterochromia może jednak towarzyszyć innym dolegliwościom, często poważnym i zagrażającym zdrowiu. Aby móc je wykluczyć, niemowlę, u którego zauważono dwukolorowe oczy, powinno zostać zbadane przez okulistę, który potwierdzi wygląd heterochromii i poszuka wszelkich przyczyn leżących u jej podłoża. 

Ewentualne leczenie heterochromii – jeśli okaże się konieczne – skupia się na leczeniu wszelkich przyczyn leżących u podstaw tego stanu. Jeśli u dziecka nie występują inne problemy, zwłaszcza te związane ze wzrokiem i wyglądem tęczówki, dalsze działania medyczne nie muszą być konieczne.

Zdarzają się jednak przypadki, kiedy heterochromia objawia się w późniejszym okresie życia. Określa się ją wówczas jako nabyta heterochromia. Przyczyny takiego stanu mogą być różne, zwykle jednak wywołały go:

uraz oka,

nabyty zespół Hornera,

krwawienie w oku,

jaskra i niektóre leki stosowane w jej leczeniu,

obrzęk spowodowany zapaleniem błony naczyniowej oka,

heterochromiczne zapalenie rogówki Fuchsa,

melanoza oczna,

operacja oka,

zespół ektropionu tęczówki,

cukrzyca,

nowotwór oka, np. czerniak,

zespół rozproszenia pigmentu,

zespół Posnera-Schlossmana,

łagodne i złośliwe nowotwory tęczówki,

zespół Chediak-Higashi,

okluzja żyły środkowej siatkówki.

Jeśli heterochromia pojawi się u Ciebie w wieku nastoletnim lub dorosłym, bądź zmieni swój wygląd, koniecznie zgłoś się do okulisty. Lekarz z pewnością wykona szczegółowe badanie oczu, aby móc poznać przyczyny tego stanu, wykluczyć ewentualne zagrożenia (np. znamiona), a jeśli to konieczne, zaproponuje również leczenie.

Dowiedz się również: Męty w oku – czy są groźne?

Heterochromia – oczy wyjątkowe, które przyciągają spojrzenia

Heterochromia – co to takiego? To niezwykłe zjawisko, gdy tęczówki danej osoby mają różne kolory. Jak wspominaliśmy, zwykle jest to „wada” genetyczna”, która ujawnia się w okresie dziecięcym. Wielokolorowe oczy najczęściej nie są powodem do zmartwień – ich pojawienie się wymaga co prawda konsultacji z lekarzem okulistą, jednak zwykle nie musi skończyć się leczeniem.

Jeśli jednak w wieku nastoletnim czy dorosłym zauważyłeś objawy heterochromii – całkowitej, częściowej bądź centralnej – koniecznie udaj się na wizytę do specjalisty. Niestety heterochromia wtórna może być następstwem choroby, dlatego wymaga pilnej konsultacji z okulistą, który wykluczy zagrożenie lub wdroży niezbędne leczenie. 

Jeśli szukasz sprawdzonych lekarzy okulistów, którzy kompleksowo skontrolują stan całego narządu wzroku, wybierz Family Optic. Nasz zespół składa się z doświadczonych ekspertów, którzy dokładnie zapoznają się z Twoim problemem, zlecą i wykonają niezbędne badania, a jeśli to konieczne – wdrożą także leczenie, które przyniesie efekty. Sprawdź lokalizację naszych salonów i zaufaj naszemu doświadczeniu.

A może jesteś posiadaczem dwukolorowych oczu i masz dość tego efektu? Lub wprost przeciwnie – chciałbyś pobawić się wyglądem i wypróbować, jak na Twoich oczach wyglądają dwa różne kolory tęczówek? W obu tych przypadkach pomogą kolorowe soczewki. Do wyboru masz wiele barw, zarówno klasyczny błękit, zieleń i brąz, jak i nieco bardziej odważne odcienie, jak czerń, czerwień czy żółć. Soczewki mogą tworzyć na oku również efekt wzoru, np. pajęczej sieci, czy spirali. Efekt przyciąga spojrzenia, a soczewki są łatwe w zakładaniu oraz ściąganiu, a przede wszystkim bezpieczne dla oka – zostały przebadane okulistycznie, dlatego nie musisz martwić się o podrażnienia czy alergię.

Sprawdź nasz asortyment i wypróbuj soczewki kolorowe – to szybki i niebanalny sposób na dwukolorowe spojrzenie!
Strona główna
Ulubione
Koszyk