Blog

Czym jest powłoka antyrefleksyjna? Zalety antyrefleksu

29.08.2022

Okulary stały się dość częstym towarzyszem w trakcie pracy, nauki oraz korzystania z telefonu i komputera. Długie godziny spędzone przed ekranem mogą powodować zmęczenie oczu. Kupując szkła, możesz zdecydować się na soczewki z antyrefleksem. Czym właściwie jest powłoka antyrefleksyjna? Wyjaśniamy!

Spis treści:

1. Czym jest powłoka antyrefleksyjna?

2. Jak działają powłoki antyrefleksyjne?
3. Antyrefleks – okulary. Komu się przydadzą?

4. Uszkodzony antyrefleks w okularach – co należy zrobić?

5. Powłoka antyrefleksyjna – o czym jeszcze warto wiedzieć?

6. Powłoka antyrefleksyjna – najważniejsze informacje

Czym jest powłoka antyrefleksyjna?

Pewnie nie raz podczas wizyty u optometrysty, okulisty lub optyka słyszałeś słowo antyrefleks. Co to takiego? Nazwa ta dotyczy dodatkowej powłoki, która pokrywa szkła w okularach. Tworzy się ją poprzez nałożenie na soczewkę jednej lub kilku warstw specjalnego lakieru. Zmniejsza on ilość światła odbijanego przez szkło okularowe. A jak to wygląda w praktyce?

Fale świetlne przechodzą przez różne związki, materiały (ośrodki) oraz substancje, lub nie przechodzą wcale. Gdy zetkniemy ze sobą dwa ośrodki o różnej prędkości przenikania światła (w tym przypadku jest to szkło okularów i powietrze), to na tej granicy powstaje załamanie fali świetlnej, w wyniku czego powstaje odblask. Analogicznie, im większa jest różnica w szybkości przechodzenia światła, tym odblask jest mocniejszy i większy. Natomiast, gdy pomiędzy dwoma ośrodkami umieścimy materiał o pośrednim współczynniku załamania, zjawisko odbicia już nie powstanie. Lakier, z którego wykonuje się powłoki antyrefleksyjne, ma współczynnik załamania większy od powietrza, ale mniejszy od światła. 

Sprawdź również: MIT: Astygmatyzm to choroba oczu

Korzystanie z powłoki antyrefleksyjnej niesie za sobą delikatną zmianę w wyglądzie soczewek kontaktowych. Nie wiesz, jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks? Powszechnie wykorzystywany na rynku antyrefleks ma lekko zielone zabarwienie, które zauważysz przy zmianie kątów padania światła. Ta zielonkawa poświata wcale nie przedkłada się na wizualne walory okularów, również tych przeciwsłonecznych. Jeśli jednak nie zauważysz zielonego blasku na szkle, to zwróć uwagę na to, czy w okularach widzisz swoje odbicie. Okulary uzbrojone w powłokę antyrefleksyjną nie powinni dawać efektu lustra, ponieważ nie skupiają światła na swojej powierzchni.

Na rynku znajdziesz również powłoki antyrefleksyjne achromatyczne, które nie mają zabarwienia.

Jak działają powłoki antyrefleksyjne?

W trakcie wizyty w gabinecie optycznym specjalista dość często zachęca do wyboru soczewek okularowych z powłoką uszlachetniającą, jaką jest antyrefleks. Okulary pokryte tym specjalnym lakierem poprawiają odwzorowanie barw i kontrast widzenia. 

Sama powłoka antyrefleksyjna nie jest nowością. Została wynaleziona około 40 lat temu, jednak dopiero w obecnych czasach zyskała na swojej popularności. Ma to ścisły związek, z tym że w naszym życiu na stałe zagościły komputery, telefony i tablety, a antyrefleks jest bowiem uznawany za podstawową ochronę oczu przed promieniowaniem pochodzącym z ekranów tych urządzeń. 

Powłoka antyrefleksyjna dzięki odpowiedniej budowie oraz zabarwieniu ogranicza niepożądane zjawiska optyczne. Wśród nich wyróżnić można wspomniane na wstępie odblaski, które utrudniają normalne funkcjonowanie narządu wzroku. Działanie antyrefleksyjnej powłoki dostrzegają także osoby postronne – sprawia ona, że okulary są bardziej przejrzyste, co podnosi ich poziom estetyki. Ponadto popularne powłoki antyrefleksyjne utwardzają soczewkę i chronią ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ze względu na zwiększoną przepuszczalność światła zapewniają bardziej wyrazisty odbiór tego co otacza Cię wokół.

Czy wiesz, że brak antyrefleksu przyczynia się do większego zmęczenia oka? Musi ono włożyć dodatkowy wysiłek w redukcję refleksów światła i odbić. Dzięki powłoce AR obraz, który dociera do oczu jest tak samo przejrzysty jak bez okularów.

Polecamy także: Czy okulary rozleniwiają wzrok? Zasady doboru korekcji

Polecane oprawy korekcyjne:

Antyrefleks – okulary. Komu się przydadzą?

Komu polecany jest antyrefleks? Okulary pokryte tą powłoką powinna nosić każda osoba, która na co dzień korzysta ze szkieł. 

Powłoka antyrefleksyjna szczególnie przypadnie również do gustu osobom, które wykonują swoje obowiązki przed ekranem komputera lub przez długie godziny przebywają w sztucznym świetle. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim pracowników biurowych, ekspedientów, magazynierów czy lekarzy. Antyrefleks to także doskonały wybór dla kierowców, ponieważ ogranicza rozbłyski światła, które dość często odbijają się od karoserii samochodów, śniegu, a nawet mokrego asfaltu.

Uszkodzony antyrefleks w okularach – co należy zrobić?

Antyrefleks w okularach wcale nie jest niezniszczalny. Żywotność tej powłoki wynosi około dwóch lat. Są jednak tacy, którzy używają szkieł z antyrefleksem dłużej, ponieważ dbają o nie i prawidłowo czyszczą. Nieostrożne użytkowanie skraca żywotność antyrefleksu, a tego typu zarysowania nie są objęte gwarancją, ponieważ wynikają z nieprawidłowej eksploatacji okularów. 

Powłoka antyrefleksyjna, mimo tego, że jest bardzo trwała, to ulega uszkodzeniom w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Zarysowanie antyrefleksu również nie należy do rzadkości, a wpływa na to intensywne użytkowanie okularów. Nawet delikatna rysa może prowadzić, do tego, że antyrefleks zacznie się łuszczyć i odpadać całymi płatami. Niestety, jeśli powłoka antyrefleksyjna zostanie uszkodzona, należy jak najszybciej wymienić okulary na nowe. Jej regeneracja jest niemożliwa. Najlepszym wyborem będzie zmiana całych okularów lub szkieł. 

Co należy robić, aby nie dopuścić do takich uszkodzeń? Przede wszystkim przechowuj okulary w specjalnym sztywnym etui. Nie pozostawiaj okularów przy źródle ciepła lub na słońcu, a do ich czyszczenia używaj delikatnej ściereczki. Nigdy nie czyść okularów na sucho, lub bez ich uprzedniego spryskania wodą i użycia delikatnego detergentu. Okulary zawsze zdejmuj i zakładaj oburącz oraz nie pozostawiaj ich na podszybiu lub fotelu samochodowym. Gdy zamierzasz lakierować włosy, to ściągnij okulary. To dość częsty błąd popełniany przez kobiety, który prowadzi do uszkodzenia antyrefleksu.

Czasami można usłyszeć, że soczewki pokryte antyrefleksem bardziej się brudzą. Nic bardziej mylnego! Na zabrudzenia tak samo narażone są szkła z antyrefleksem, jak i zwykłe. Na drugim rodzaju soczewek, przy licznych refleksach i odbiciach, brud nie jest aż tak widoczny. 

Powłoka antyrefleksyjna – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że powłoka z antyrefleksem nie jest wyłącznie stosowana w okularach korekcyjnych, ale też w „zerówkach”. Okulary te produkowane są z myślą o osobach, które nie mają wady wzroku, jednak z różnych przyczyn chcą nosić okulary. Przykładowo, są one ciekawym dodatkiem do wielu stylizacji. Polecamy zainwestować w okulary bez korekcji z powłoką antyrefleksową – chociażby do pracy przed komputerem, czy do prowadzenia pojazdów. A co z okularami przeciwsłonecznymi? Również warto się na nie zdecydować, bowiem antyrefleks rozszerzy ich funkcję ochronną dla oczu. Docenisz działanie tej powłoki szczególnie podczas słonecznych dni, spędzanych na świeżym powietrzu. 

Do ogólnych zalet okularów z powłoką antyrefleksyjną można jeszcze zaliczyć brak refleksów słaniających oczy, które mogą mieć duże znaczenie w kontaktach interpersonalnych, a zwłaszcza podczas spotkań służbowych. Nikt z nas przecież nie lubi kiedy wpatrując się w drugą osobę, widzimy swoje odbicie w jej okularach.

Szkła z antyrefleksem możesz zamówić wraz z dodatkowymi powłokami np. z hydrofobową. Dzięki niej na powierzchni szkieł nie osadza się woda i zanieczyszczenia, a także same szkła na krócej zachodzą mgłą przy zmianie temperatur. Pamiętaj również, że nosząc soczewki z antyrefleksem, nie musisz pamiętać o ściąganiu okularów do zdjęcia. Dlaczego? Antyrefleks zapobiega powstawaniu efektu rozświetlonych okularów na fotografii. 

Przeczytaj również: Duet idealny - okulary progresywne i okulary biurowe

Powłoka antyrefleksyjna – najważniejsze informacje

Podsumowując, co to jest antyrefleks w okularach? To dodatkowa powłoka w okularach, która ma za zadanie minimalizować odbicia światła od powierzchni soczewki. Dzięki niej do oka trafia więcej światła, aniżeli w przypadku szkieł standardowych. Antyrefleks ogranicza powstawanie odblasków, a także chroni wzrok przed szkodliwym światłem emitowanym przez monitory komputerowe.

Jak sprawdzić, czy okulary mają antyrefleks? Jest to bardzo proste. Wystarczy przyglądnąć się szkiełkom – jeśli mają one delikatne, najczęściej lekko zielone zabarwienie to znak, że posiadają antyrefleks. Szkła pozbawione antyrefleksu przypominają lustro, ponieważ odbijają światło, które nas otacza.

Komu polecane są szkła z antyrefleksem? Tego typu modele soczewek dedykowane są każdej osobie, która nosi okulary. Antyrefleks to świetny wybór dla pracowników biurowych i kierowców. Mogą je nosić dzieci i dorośli.

Aby takie okulary posłużyły Ci jak najdłużej, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jak prawidłowo dbać o okulary z antyrefleksem? Otóż powłoka antyrefleksyjna wymaga specjalnego traktowania. Do pielęgnacji okularów z antyrefleksem należy używać miękkiej szmatki. Nie wolno pozostawiać okularów na słońcu, gdyż pod wpływem ciepła antyrefleks zaczyna się łuszczyć i odpadać.

Jaki kolor ma antyrefleks? Wybór powłoki antyrefleksowej niesie za sobą zmianę w wyglądzie soczewek okularowych. Najpowszechniejszy jest antyrefleks o zielonym zabarwieniu, można go dostrzec przy zmianie kątów padania światła.

Zależy Ci na tym, aby wyeliminować niepożądane zjawiska optyczne jak odblaski czy tak zwane mroczki? W tym celu wybierz okulary z powłoką antyrefleksyjną. Uniwersalność tego dodatku sprawia, że każdy okularnik powinien zainwestować w taką powłokę. Może być ona zastosowana w każdym modelu – począwszy od okularów korekcyjnych, poprzez przeciwsłoneczne, a także coraz bardziej popularne okulary z zerowymi soczewkami. 

Strona główna
Ulubione
Koszyk