Szkła kontaktowe dwutygodniowe są wielokrotnego użytku, dzięki czemu przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji możesz stosować jedną parę przez okres 14 dni. Są w pełni bezpieczne dla zdrowia oczu dzięki zastosowaniu przy ich produkcji wysoce nawilżonego materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego, który charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przepuszczalności tlenu. Umożliwiają wymianę powietrza między gałką oczną a otoczeniem, co wpływa na zachowanie zdrowych oczu bez uczucia zmęczenia.
Powierzchnia soczewki jest gładka, a elastyczny i stosunkowo cienki materiał dopasowuje się do kształtu oka, co pozwala zapomnieć o nich nawet podczas całodziennego noszenia. Wysoki stopień uwodnienia warunkuje optymalne nawilżenie oka, dlatego rodzaj takich szkieł zaleca się szczególnie osobom, które spędzają dużo czasu przy sztucznym świetle monitora lub często odczuwają zmęczenie i suchość oczu. Soczewki kontaktowe dwutygodniowe z powodzeniem mogą nosić alergicy. Dodatkowa warstwa ochronna zabezpiecza oczy przed przedostaniem się do nich pyłków lub zanieczyszczeń, które mogą wywołać stan zapalny.
Rodzaje soczewek kontaktowych dwutygodniowych
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe przeznaczone są do korekcji podstawowych wad wzroku, również tych o dużym natężeniu. Podstawowy podział ze względu na zastosowanie obejmuje:
- Szkła kontaktowe sferyczne dla krótko- i dalekowidzów. Główną cechą produktu jest zastosowanie takiej samej mocy na całej powierzchni soczewki. Mogą korygować zakres widzenia rzędu +/- 12 dioptrii, a przy dużej wadzie stanowią doskonałą alternatywę dla nieestetycznych okularów korekcyjnych o grubych szkłach.
- Szkła kontaktowe toryczne dla astygmatyków. Soczewka przy korekcji takiej wady cechuje się budową umożliwiającą wyrównanie nierówności rogówki i prawidłowe załamywanie się światła, które przekłada się na ostre widzenie. Dzięki soczewkom torycznym możesz wyrównać wysoki stopień astygmatyzmu nawet powyżej 3 dioptrii.
- Szkła kontaktowe multifokalne (progresywne) dla osób z prezbiopią (nadwzrocznością). Soczewka umożliwia ostre widzenie zarówno z bliska, jak i daleka przy pojawieniu się zaburzeń widzenia z bliskiej odległości. Budowa soczewki warunkuje płynną zmianę mocy korekcyjnej na jej powierzchni.
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe dostępne są w dwóch wariantach – do noszenia całodziennego lub całodobowego (w trybie przedłużonym). Pierwszy rodzaj wymaga zdejmowania soczewek przed pójściem spać po całym dniu stosowania i prowadzenia czynności pielęgnacyjnych. Dbanie o higienę stanowi podstawę do utrzymania właściwego stanu materiału i stopnia nawilżenia. Szkła kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym pozwalają na noszenie jednej pary w dzień i noc przez określony czas, który zazwyczaj wynosi 7 dni i 6 nocy. Przy takim korzystaniu po upłynięciu wyznaczonej liczby dni należy wymienić produkt na nowy. Możesz również skorzystać z możliwości kilkurazowego zaśnięcia w takich soczewkach lub użycia ich przez więcej godzin, jednak wtedy musisz odliczyć ten czas od 14-dniowego okresu przydatności.
Jak wygląda pielęgnacja szkieł kontaktowych?
Stosowanie soczewek kontaktowych dwutygodniowych jest bezpieczne, jeśli przestrzegasz zalecanego czasu noszenia i dbasz o ich odpowiednią pielęgnację. Szkła wielokrotnego użytku codziennie powinny zostać oczyszczone i umieszczone na noc w specjalnym pojemniku. Taki zabieg pozwala nawilżyć materiał, a Twoje oczy w tym czasie mogą odpocząć od codziennej styczności z soczewką. Właściwie przeprowadzona pielęgnacja powinna być przeprowadzona po każdym zdjęciu szkieł kontaktowych z oczu.
W dbaniu o prawidłową higienę pomagają dedykowane preparaty dezynfekujące, które dodatkowo cechują się właściwościami nawilżającymi. Przed przystąpieniem do czynności umyj dokładnie ręce, a następnie zdejmij jedną z soczewek. Przy pomocy płynu pielęgnacyjnego opłucz soczewkę i delikatnie przetrzyj jej powierzchnię palcem. W następnym kroku jeszcze raz użyj płynu, aby spłukać wszystkie zanieczyszczenia i umieść soczewkę w pojemniku wypełnionym preparatem. Czynność powtórz dla drugiej soczewki i stosuj ten zabieg regularnie dla przedłużenia trwałości.
Korzyści stosowania soczewek kontaktowych
Szkła kontaktowe cenione są nie tylko za sprawą względów estetycznych. Pole widzenia w soczewkach nie jest w żaden sposób ograniczone, jak ma to miejsce w okularach korekcyjnych przy oprawkach, a obraz jest ostry bez względu na kąt patrzenia. Widziane przedmioty nie są zniekształcone, a osoba odbiera realny wygląd rzeczy i osób wokół niej. Ponadto szkła kontaktowe nie ulegają zarysowaniom i nie są zależne od warunków atmosferycznych, więc nie musisz się martwić, że Twoje oczy zaparują, gdy zimą przekroczysz próg ciepłego pomieszczenia. Niektóre produkty wyposażone są w dodatkową ochronę UV, która chroni wzrok przed oddziaływaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. To najlepszy wybór na co dzień dla osób prowadzących aktywny tryb życia oraz uprawiających sport. Są niezauważalne dla innych, a dobrze dobrane nie powodują dyskomfortu podczas noszenia.